Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów.
Jesień to idealna pora roku na jednodniowe wyjazdy. Postanowiliśmy wykorzystać dobrą pogodę i ruszyliśmy w miejsca, które mieliśmy niemal tuż za rogiem. Na pierwszy przystanek wybraliśmy Wielkopolski Park Narodowy i po jego odwiedzeniu, absolutnie nie żałujemy tej decyzji. Oczywiście to nie to samo co góry i wędrówka po górskich szlakach, ale i tutaj można bardzo miło powędrować i nacieszyć oczy.
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Wielkopolski Park Narodowy – podstawowe informacje
Wielkopolski Park Narodowy to jeden z mniejszych, ale wyjątkowo zróżnicowanych krajobrazowo parków w Polsce. Położony tuż pod Poznaniem, chroni polodowcowy krajobraz z jeziorami rynnowymi, morenami, wydmami i głazami narzutowymi. Zajmuje 15. miejsce pod względem powierzchni i jest siódmym najstarszym parkiem narodowym w kraju.
- poznasz najciekawsze miejsca do odwiedzenia w parku,
- poznasz 3 propozycje spacerów i wędrówek po Wielkopolskim Parku Narodowym,
- dowiesz się gdzie najlepiej zaparkować i skąd wyruszyć,
- ile kosztuje wstęp do parku i gdzie można kupić bilety,
Przyroda i historia parku
Wielkopolski Park Narodowy powstał w 1957 roku, jednak już w latach 20. XX wieku prof. Adam Wodziczko dostrzegł wyjątkowość tego obszaru i zabiegał o jego ochronę. To dzięki jego staraniom utworzono tu pierwsze rezerwaty przyrody. Park obejmuje ponad 7500 hektarów polodowcowego krajobrazu – z morenami, jeziorami rynnowymi, ogrami i głazami narzutowymi. Wodziczko nazywał go „żywym muzeum przyrody”. Obszar ten wyróżnia się różnorodną roślinnością, z dominującym borem sosnowym oraz licznymi rzadkimi mchami i grzybami. Spotkać tu można również ponad 200 gatunków ptaków i wiele innych zwierząt, co czyni park jednym z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w zachodniej Polsce.
Franciszek Jaśkowiak – nestor i pionier krajoznawstwa wielkopolskiego, autor przewodników turystycznych po Wielkopolsce, działacz organizacji promujących turystykę i ochronę przyrody. Swoimi działaniami i staraniami przyczynił się do powstania Wielkopolskiego Parku Narodowego a następnie jego promowania i ochrony. Żył w latach 1903 – 1983.
źródło zdjęcia: regionwielkopolska.plLokalizacja – Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy leży w województwie wielkopolskim, ok. 15 km na południe od Poznania. Obejmuje tereny między Mosiną, Puszczykowem a Stęszewem. Bliskość miasta sprawia, że to jeden z najłatwiej dostępnych parków narodowych w Polsce. Odległości do innych, dużych miast kraju: Wrocław – 165 km, Bydgoszcz – 110 km, Zielona Góra – 120 km, Łódź – 165 km i Warszawa – 310 km.
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Wielkopolski Park Narodowy – którędy na szlak?
Wielkopolski Park Narodowy to jedno z ulubionych miejsc rekreacji wśród przyrody mieszkańców pobliskiej stolicy Wielkopolski. Oprócz szlaków pieszych i rowerowych znajdziecie tutaj również miejsca do piknikowania, ścieżki dydaktyczne, a także Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego, które jeszcze bardziej przybliży Wam to miejsce. Poznajcie trzy propozycje tras, które pozwolą Wam nie tylko powędrować po parku, ale też zobaczyć jego największe skarby.
Trasa 1: nad Jeziorem Góreckim do zamku na wyspie
Na początek najdłuższa trasa, poprowadzona niemalże w samym centrum parku. To propozycja dla osób, które chcą odkryć i poznać Wielkopolski Park Narodowy z jego najlepszej strony, niezależnie długości i trudności trasy.
Co zobaczycie na trasie:
- dawna plaża nad Jeziorem Góreckim – fragment piaszczystego brzegu nad najbardziej znanym jeziorem parku narodowego, gdzie jeszcze w latach 90-tych ubiegłego stulecia istniała plaża. Zamknięto ją z powodu stale pogarszającej się jakości wody w jeziorze. Obecnie to doskonały punkt widokowy na jezioro i dobre miejsce na chwile odpoczynku.
- rezerwat „Grabina” – jedna z najcenniejszych enklaw naturalnego lasu dębowo-grabowego w parku narodowym, uznawana za wzorzec odnowień drzewostanu. Obecnie obszar ochrony ścisłej.
- taras widokowy na Wyspę Zamkową – drewniana platforma widokowa, umożliwiająca oglądanie niedostępnej Wyspy Zamkowej, na której stoją ruiny zamku Klaudyny Potockiej.
- Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego – mieści się w dawnej rezydencji Arthura Greisera w Jeziorach, malowniczo położonej na skarpie nad Jeziorem Góreckim. Od 1998 roku prezentuje na 300 m² dioramy ekosystemów, kolekcje fauny i szczątków plejstoceńskich, przybliżając przyrodę i historię ochrony parku.
Praktyczne wskazówki
Kilka przydatnych podpowiedzi:
- Zaparkuj na parkingu w Jeziorach (przy Muzeum WPN, należy wjechać przez bramę). Parkowanie jest bezpłatne ale nie ma zbyt wielu miejsc parkingowych, dlatego warto przyjechać możliwie wcześnie.
- Zostawiam Wam do wyboru, czy wolicie odwiedzić Muzeum WPN jako pierwsze, czy jako ostatnie. Być może warto będzie to uzależnić od pogody – gdyby na horyzoncie pojawił się deszcz, zwiedzanie muzeum będzie dobrym i ciekawym schronieniem.
- Przy punkcie widokowym na Wyspę Zamkową czeka Was zejście po stromym klifie, gdzie dla ułatwienia zbudowano drewniano-ziemne schody.
- Niedaleko platformy widokowej na Wyspę Zamkową, znajduje się również niewielkie zejście do jeziora – to doskonały punkt obserwacyjny, np. dla fanów ornitologii.
- Przy dawnej plaży na Jeziorze Góreckim znajdziecie miejsce na piknik – warto się zatrzymać właśnie tutaj.
Trasa 2: z Glinianek do Kociołka
Najkrótsza z proponowanych tras, idealna na rodzinny wypad bo na jej trasie znajdziecie zarówno miejsca ciekawe przyrodniczo jak i miejsca nieco bardziej… rozrywkowe. Każdy powinien na niej znaleźć coś dla siebie.
Co zobaczycie na trasie:
- Przystanek Glinianki w Mosinie – miejsce odpoczynku nad zalanym dawnym wyrobiskiem gliny z piaszczystą plażą, placem zabaw i alejkami pośród zieleni. Niestety wieża widokowa w tym miejscu jest nieczynna już od kilku lat…
- Jezioro Kociołek – polodowcowe jezioro pośród grabowego lasu. Swoim kształtem przypomina niemalże okrąg, przez co tworzy wyjątkowy krajobraz. Co ciekawe jezioro to nie ma ani dopływu ani odpływu!
- Dawna stacja kolejowa Osowa Góra – nieczynna stacja kolejowa, niedaleko Jeziora Kociołek. Szczególnie popularna w okresie międzywojennym, kiedy to w okresie letnim linia kolejowa do niej prowadząca, była najbardziej uczęszczaną linią kolejową w województwie poznańskim. Przyjeżdżali do niej letnicy i kuracjusze (do pobliskiego szpitala w Ludwikowie) z Poznania, którzy wyruszali z Dworca Letniego w Poznaniu.
- Studnia Napoleona – dawniej niewielkie źródło, z którym związana jest legenda z samym Napoleonem Bonaparte. Obecnie w tym miejscu znajduje się symboliczna studnia.
Praktyczne wskazówki
Kilka przydatnych podpowiedzi:
- Zaparkuj na parkingu przy Gliniankach w Mosinie (ul. płk Wańkowicza). Parkowanie jest bezpłatne ale nie ma zbyt wielu miejsc parkingowych, dlatego warto przyjechać możliwie wcześnie.
- Początek lub koniec wędrówki możecie urozmaicić sobie, wybierając jedną z alejek niewielkiego parku na Gliniankach.
- Wizytę na placu zabaw zostaw na koniec, będzie ona motywacją dla najmłodszych aby żwawym krokiem dotrzeć do końca.
- Niestety drewniana wieża widokowa na Przystanku Glinianki jest zamknięta i bez wykonania generalnego remontu (praktycznie budowy od nowa), nie będzie można ponownie z niej korzystać.
Trasa 3: zapomniana stacja i szwedzkie ozy
Ostatnia trasa choć jest najkrótszą propozycją, dosłownie naszpikowana jest ciekawymi miejscami parku. Zaledwie w ciągu godziny dotrzecie do 4 bardzo popularnych i ciekawych miejsc, które nie tylko ukarzą Wam przyrodnicze walory parku ale również przybliżą nieco miejscowych legend i opowiadań.
Co zobaczycie na trasie:
- Szwedzkie Góry – zespół 5 niewielkich pagórków, powstałych w średniowieczu na skutek przekopania ozu Budzyńskiego w kilku miejscach i podwyższenia urobkiem pozostałych fragmentów. Nazwa miejsca wywodzi się z legendy, mówiącej o stacjonowaniu tutaj wojsk szwedzkich w czasie potopu.
- Jezioro Kociołek – polodowcowe jezioro pośród grabowego lasu. Swoim kształtem przypomina niemalże okrąg, przez co tworzy wyjątkowy krajobraz. Co ciekawe jezioro to nie ma ani dopływu ani odpływu!
- Dawna stacja kolejowa Osowa Góra – nieczynna stacja kolejowa, niedaleko Jeziora Kociołek. Szczególnie popularna w okresie międzywojennym, kiedy to w okresie letnim linia kolejowa do niej prowadząca, była najbardziej uczęszczaną linią kolejową w województwie poznańskim. Przyjeżdżali do niej letnicy i kuracjusze (do pobliskiego szpitala w Ludwikowie) z Poznania, którzy wyruszali z Dworca Letniego w Poznaniu.
- Studnia Napoleona – dawniej niewielkie źródło, z którym związana jest legenda z samym Napoleonem Bonaparte. Obecnie w tym miejscu znajduje się symboliczna studnia.
Praktyczne wskazówki
Kilka przydatnych podpowiedzi:
- Zaparkuj na parkingu Wielkopolskiego Parku Narodowego na Osowej Górze (wjazd od ul. Skrzyneckiej). Parkowanie w tym miejscu jest płatne.
- Szwedzkie Ozy, ze względu na charakter tego miejsca możemy oglądać tylko z pewnej odległości, gdzie przygotowano drewnianą platformę widokową.
- Aby dojść do dawnego dworca kolejowej, trzeba zejść z czerwonego/niebieskiego szlaku leśną ścieżką, wyraźnie opadającą w dół.
- Budynki dawnej stacji kolejowej „Osowa Góra” to ruiny, grożące zawaleniem. Dla swojego bezpieczeństwa zachowajcie od nich rozsądną odległość a już na pewno nie próbujcie wchodzić do środka.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Wielkopolski Park Narodowy. Najciekawsze miejsca – TOP3
Oprócz propozycji tras, idealnych na krótki wypad pośród najcenniejszą, wielkopolską przyrodę, jeszcze krótkie zestawienie miejsc, których po prostu nie wypada przegapić w tym miejscu. Wiele z nich znajdziecie na zaproponowanych trasach ale są i takie, które musicie odwiedzić przy innej okazji – polecam, warto!
Jezioro Góreckie
Jezioro Góreckie to największy akwen Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ma prawie 5 km długości i sięga 17 metrów głębokości. Na jednej z dwóch wysp znajdują się ruiny zamku Klaudyny Potockiej – bohaterki Powstania Listopadowego. Jezioro ma status ścisłego rezerwatu przyrody – nie można się w nim kąpać ani pływać łodzią, ale z jego brzegów roztaczają się piękne widoki.
Trzcielińskie Bagno
Uwielbiam to miejsce – jego spokój, ciszę i wyjątkowość! Położone na zachód od głównej części parku, Trzcielińskie Bagno to obszar ścisłej ochrony – dawny fragment jeziora Trzcielińskiego, dziś otoczony gęstymi trzcinami i szuwarami. Na specjalnej wieży ornitologicznej można obserwować ponad 60 gatunków ptaków, m.in. czaple, żurawie czy błotniaki. Do punktu widokowego prowadzi polna droga, a na miejscu gdzie utworzono punkt obserwacyjny, znajduje się jedyna jaką znam strefa ciszy!
Muzeum Wielkopolskiego PN
Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego mieści się w dawnej rezydencji Arthura Greisera (niemieckiego zbrodniarza z okresu II wojny światowej), malowniczo położonej na skarpie nad Jeziorem Góreckim. To świetne miejsce na rozpoczęcie zwiedzania parku – na ekspozycji o powierzchni 300 m² zobaczycie m.in. dioramy leśne i jeziorne, ptaki, owady oraz ślady epoki lodowcowej.
Budynek muzeum otacza solidne, wysokie ogrodzenie, a po obu stronach bramy wjazdowej na pewno zauważycie charakterystyczne budki wartownicze. Wszystko to pozostałości po wcześniejszej funkcji tego obiektu, który był prywatną willą Namiestnika Kraju Warty – niemieckiego zbrodniarza. Szczególną uwagę warto zwrócić na zwieńczenie murowanego ogrodzenia – kawałki kolorowego szkła, wbite pionowo w prawdopodobnie świeżo wylany beton. To zapewne ręczna robota przymusowych robotników, którzy budowali ten obiekt (przy budowie willi pracowali więźniowie niemieckiego obozu w pobliskim Żabikowie) – pamiętajmy o nich, odwiedzając to miejsce.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Wielkopolski Park Narodowy – ważne informacje
Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.
- Wielkopolski Park Narodowy rozciąga się na południe od Poznania, w większości pomiędzy miejscowościami Puszczykowo, Mosina, Stęszew i Szreniawa,
- to jedyny park narodowy w Wielkopolsce,
- najbardziej popularnymi zakątkami parku są okolice Jeziora Góreckiego i Jeziora Kociołek,
- dla odwiedzających park przygotowano kilka parkingów (w większości płatnych), które rozlokowano w różnych częściach parku, znajduje się pod bramą główną muzeum
- do parku można równie wygodnie jak samochodem dojechać m. in. pociągiem (kilka stacji w bezpośrednim sąsiedztwie parku) czy rowerem (liczne szlaki rowerowe w okolicy + trasy rowerowe w samym parku).
Komunikacja i dojazd
Dojazd do Wielkopolskiego Parku Narodowego:
- Pociągiem: najbliższe stacje kolejowe, m. in.: „Mosina”, „Puszczykowo”, „Stęszew” i „Szreniawa”. Do stacji tych dojeżdżają pociągi: Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO.
- Autobusem: poznańska komunikacja podmiejska, najbliższe przystanki: „Mosina Rzeczypospolitej Mosińskiej”, „Rosnówko PKM”, „Szreniawa PKM” i „Puszczykowo Rondo Heigelmanna”. Dojeżdżają autobusy ZTM Poznań.
- Samochodem: park otaczają liczne drogi wojewódzkie (m. in. DW306, DW311, DW430 i DW431), które prowadzą zarówno w kierunku przebiegającej niedaleko drogi ekspresowej S5 (Poznań-Wrocław), autostrady A2 oraz samego Poznania.
- Rowerem: przez Wielkopolski Park Narodowy przebiega „Pierścień rowerowy dookoła Poznania” a dodatkowo przez Mosinę i Puszczykowo również szlak „EuroVelo 9” i „Nadwarciański Szlak Rowerowy”.
Parking – Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy przygotował dla odwiedzających kilka parkingów, w różnych miejscach parku:
- parking w Jeziorach (płatny, 52°16’08.8″N 16°48’11.9″E),
- parking na Osowej Górze – Mosina, ul. Skrzynecka (płatny, 52°15’02.7″N 16°49’31.1″E),
- parking leśny w Jarosławcu (bezpłatny, na poboczu drogi, 52°17’21.1″N 16°48’45.8″E),
- parking leśny w Szreniawie (płatny, 52°18’52.6″N 16°48’23.2″E),
- parking przy Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach (bezpłatny, czynny tylko w godzinach otwarcia muzeum (pon-pt), 52°16’10.5″N 16°47’46.8″E),
- parking przy Gliniankach w Mosinie (bezpłatny, 52°15’16.6″N 16°50’02.5″E)
Zasady wstępu do parku (bilety, godziny otwarcia)
Wejście na teren parku jest bezpłatne. Jedynym płatnym miejscem jest Muzeum Przyrodnicze WPN, które otwarte jest przez cały rok (w dni robocze) oraz weekendy (w sezonie letnim) – szczegóły na stronie internetowej Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Wielkopolski Park Narodowy. Ciekawe miejsca w okolicy?
Wielkopolski Park Narodowy położony jest w regionie, który dosłownie przepełniony jest ciekawymi miejscami i atrakcjami. Dosłownie za granica parku znajduje się ogromne i niepowtarzalne Narodowe muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – nazwa długa, ale muzeum świetne, szczególnie na rodzinny wypad! Na południowy-wschód od parku rozciąga się inny, niezwykły przyrodniczo obszar – Rogaliński Park Krajobrazowy, w którego centrum wznosi się jedna z najpiękniejszych wielkopolskich rezydencji – Pałac w Rogalinie. Nie wypada też zapomnieć o Kórniku, z romantycznym zamkiem i zabytkowym Arboretum Kórnickim, uznawanym za najpiękniejszy park Wielkopolski.
Na północ od Wielkopolskiego Parku Narodowego bez wątpienia leży największa atrakcja w okolicy – Poznań, stolica Wielkopolski. Długo można by wymieniać najciekawsze zakątki miasta, takie jak Stary Rynek z renesansowym ratuszem, historyczny Ostrów Tumski, multimedialna Brama Poznania, kolorowa Kolejka Maltanka czy kameralna Śródka.
To tylko kilka, zapewne najbardziej znanych atrakcji Poznania. Jak się domyślacie, jest ich znacznie więcej i tak się składa, że postanowiłem je wszystkie zebrać na jednej, interaktywnej mapie – POZNAŃ Wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Choć możecie odkrywać je również na moim blogu, chociażby pod hasztagiem #miejsca w poznaniu czy #województwo wielkopolskie.
- oficjalna strona internetowa Wielkopolskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 28.06.2025,
- wpis „Wielkopolski Park Narodowy” na stronie ppn.gov.pl, link, dostęp z dn. 28.06.2025,
- wpis „Wielkopolski Park Narodowy” w serwisie polska.travel, link, dostęp z dn. 28.06.2025,
- wpis „Wielkopolski Park Narodowy” w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 28.06.2025,
- wpis „Wielkopolski Park Narodowy i okolice w jeden dzień” w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 28.06.2025,
- wpis „Jaśkowiak Franciszek (1903-1983)” w serwisie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 29.06.2025,
- wpis „Obszar ochrony ścisłej Jezioro Kociołek” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.06.2025,
- wpis „Franciszek Jaśkowiak” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 29.06.2025,
Dwór w Koszutach. Mało znany Pomnik Historii w Wielkopolsce
Niemalże w sercu Wielkopolski, pośród niekończących się pól, kojących wzrok swoimi rożnymi kolorami w zależności od pory roku stoi romantyczny,…
Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
W Poznaniu istnieje od kilku lat bardzo nietypowa i ciekawa atrakcja, dzięki której możemy przeżyć spacer w koronach drzew! Mimo,…
Marcin Krawczyk
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Dodaj komentarz