Wodospad Szklarki to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby! Poznajcie kolejny wpis a w nim wszystko, co powinien wiedzieć zmierzający pod Wodospad Szklarki – trasa i możliwości dojścia, praktyczne wskazówki oraz zdjęcia!
Wodospad Szklarki. Podstawowe informacje
Wodospad Szklarki to drugi, obok Wodospadu Kamieńczyka, wodospad w okolicach Szklarskiej Poręby, który jest szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów. Położony w malowniczej Dolinie Szklarki, wzdłuż której ciągnie się niebieski i czarny szlak turystyczny.
Więcej o Wodospadzie Szklarki przeczytacie w opisie miejsca w kategorii tu byłem: Wodospad Szklarki
Lokalizacja
Położony na wysokości ok. 520 m. n. p. m. wodospad, znajduje się na wschód od Szklarskiej Poręby. Położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, choć to tylko jego eksklawa.
Dojazd i komunikacja
W pobliże Wodospadu Szklarki możemy dotrzeć na kilka sposobów. Przede wszystkim do Szklarskiej Poręby, z której ruszymy dalej w stronę wodospadu, możemy dotrzeć:
- samochodem,
- komunikacją autobusową (np. PKS „Tour” Jelenie Góra)
- koleją (np. Koleje Dolnośląskie)
Dalej, już pod sam wodospad dotrzemy pieszo lub rowerem, choć to już trudniejsze wyzwanie:)
Najpopularniejsze trasy na Wodospad Szklarki
Chcąc odwiedzić Wodospad Szklarki trasa, jaką możemy wybrać może być dłuższa, krótsza, prostsza lub bardziej wymagająca. Każdy z nas powinien dostosować ją do swoich możliwości. Oto kilka propozycji, pieszych dojść do Wodospadu Szklarki, które mają swój początek w różnych miejscach.
Liczę, że dzięki nim trasa na Wodospad Szklarki, nie będzie dla Was już żadną zagadką:) Być może, zainspiruję kogoś do zmiany swoich planów, wybranie się w dłuższą trasę, która na pewno da Wam więcej wrażeń i wspomnień.
Wodospad Szklarki: trasa od głównej drogi
Zaryzykuję, że 90% turystów pokonuje właśnie tę trasę, chcąc zobaczyć Wodospad Szklarki. Krótka, około 10-minutowa i prowadząca po gładziutkim chodniku trasa biegnie wzdłuż potoku Szklarka i nie jest ani trochę wymagająca, ponieważ jej profil jest niemal płaski.
To najlepsza opcja dla rodziców z dziećmi, nawet tymi w wózkach oraz osób, które mają problemy w poruszaniu. Wszystkich pozostałych zachęcam do wybrania nieco dłuższych tras, bo przecież nie przyjeżdża się w góry, chodzić po równiutkich chodnikach:)
Dodatkowym minusem jest początek trasy, który znajduje się na parkingu, położonym przy głównej drodze (DK3). Przez duże zainteresowanie, trudno znaleźć na nim miejsce, by zostawić bezpiecznie samochód…
Wodospad Szklarki: trasa ze Złotego Widoku
Druga propozycja to trasa zaczynająca się na drugiej, najpopularniejszej atrakcji w tej okolicy – Złotym Widoku. Trasa również nie jest wymagająca, biegnie przez większość trasy w dół a jej ostatnie metry to trasa, którą poznaliście przed chwilą.
Wodospad Szklarki: trasa ze Szklarskiej Poręby Dolnej
Niezwykle lubię Szklarską Porębę Dolną, która jest znacznie spokojniejsza, swojska i z doskonałym widokiem na pasmo Karkonoszy. Kolejna trasa właśnie w tej dzielnicy miasta ma swój początek. Poznajcie Szklarską Porębę Dolną z mojego wpisu: Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
Ruszając z jej umownego centrum, czyli spod kościoła Niepokalanego Serca NMP, mamy do pokonania około 2 kilometrów by zobaczyć Wodospad Szklarki, trasa jest już nieco bardziej wymagająca, choć na pewno nie jest trudna. Po drodze miniemy m. in. schronisko Chata Izerska, zagrodę alpak czy Chybotka. Po około 45 minutach będziemy pod wodospadem.
Trasa ze Szklarskiej Poręby przez Tygiel Waloński
Czas ruszyć ze Szklarskiej Poręby, gdzie najprawdopodobniej większość z Was zatrzyma się na nocleg. Pierwsza opcja dotarcia pod Wodospad Szklarki – trasa biegnąca po spokojnych, wschodnich obrzeżach miasta. Wybierając ją dotrzemy po drodze do Żelaznego Tygla Walońskiego, Indiańskiej Wioski Canoe oraz Starej Chaty Walońskiej a po około 1 godzinie, dotrzemy „od tyłu” do wodospadu.
Trasa z centrum Szklarskiej Poręby
Ostatnia trasa, którą chcę Wam zaprezentować jest biegnący wzdłuż Kamiennej oraz DK3 zielony szlak turystyczny, którym dotrzemy do wejścia na teren parku narodowego i dalej po równiutkim chodniku (pierwszą trasą) dojdziemy do wodospadu. To najpopularniejsza trasa ze Szklarskiej Poręby, prowadząca m. in. do Wodospadu Szklarki.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Wodospad Szklarki. Praktyczne wskazówki
Oto garść praktycznych wskazówek, jeżeli chodzi o Wodospad Szklarki – trasa to dopiero początek podpowiedzi z mojej strony.
Wodospad Szklarki to niezwykle popularne miejsce na mapie lokalnych atrakcji, w związku z czym możemy liczyć na pewne udogodnienia ale i uciążliwości… Oto krótka lista wskazówek i obserwacji o których warto pamiętać, ruszając w to miejsce.
- Jeżeli zależy Wam na mniejszym tłumie i delektowaniu się szumem wodospadu, unikajcie godzin turystycznego szczytu (tj. 11-16).
- Wejście od strony parkingu przy DK3 wiąże się z opłatą za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Aktualny cennik znajdziecie na stronach internetowych KPN.
- Idąc do wodospadu od strony Starej Chaty Walońskiej (trasa nr 4) możemy zaoszczędzić na opłatach za wstęp do parku narodowego, ponieważ od tej strony eksklawy nie ma punktu sprzedaży biletów.
- Parking przy DK3 jest niezwykle oblegany i trudno znaleźć na nim miejsce do zaparkowania, szczególnie w godzinach największego ruchu turystycznego.
- Wodospad Szklarki dostępny jest niemal dla każdego, dzięki wygodnemu podejściu od strony parkingu, po którym bez większego problemu pod wodospad dotrą osoby niepełnosprawne oraz rodzice z wózkiem dziecięcym.
- Przy wodospadzie znajduje się Schronisko PTTK Kochanówka, gdzie możecie odpocząć, zjeść lub wypić coś smacznego.
- Wodospad Szklarki możemy bezpiecznie oglądać z przygotowanego podestu. O tym, że jest na nim tłoczno nawet nie wspominam:)
Ciekawe miejsca w okolicy
Poznajcie ciekawe miejsca w pobliży Wodospadu Szklarki oraz Szklarskiej Poręby! Zapraszam Was do innych wpisów z tego zakątka Polski!
Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Punkt widokowy na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie to miejsce, które wielu gości tego miasta widziało, niewielu jednak na niego…
Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
Myślisz, że Szklarska Poręba jest wyłącznie tłoczna, głośna i ciasna? Jesteś w błędzie! Szklarska Poręba Dolna, to najniżej położona dzielnica…
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę oraz w tagu #szklarskaporęba!
Poznajcie również ciekawe miejsca w tym regionie, znajdziecie je w kategorii tu byłem!
Miejsc możecie szukać również na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce!
Poznajcie praktyczne poradniki turystyczne!
Cennej wiedzy nigdy zbyt wiele, dlatego zapraszam Was również do poznania moich poradników turystycznych!
Co zabrać na wakacje? Moja lista 15 nieoczywistych rzeczy
Każdy z nas ma swoją listę rzeczy, które zabiera na wyjazdy. Moją możecie znaleźć we wpisie Co zabrać na wyjazd…
Jak oszczędzać na wakacje? [13 sposobów]
Każdy z nas marzy o letnim odpoczynku lub podróży w nieznane. Niestety jak wszystko inne, również podróże kosztują i to…