W Poznaniu znajdziecie ponad 30 rożnych muzeów i kilka kolejnych miejsc, które prezentują świetne ekspozycje i śmiało można nazwać je muzeami nowego rodzaju. Wiele z nich udało mi się już odwiedzić i opisać na łamach mojego bloga kierunkowo.pl, przybliżając ich wystawy, eksponaty, historię i ciekawostki. Chcąc wskazać te, które moim zdaniem są najbardziej warte odwiedzenia przygotowałem dla Was listę, na której znajdziecie ekspozycje i muzea w Poznaniu, które nie powinny Was rozczarować. Choć poniżej znajdziecie 5 propozycji, to nie wszystkie ciekawe muzea w Poznaniu. Kolejne muzealne kierunki i inspiracje w stolicy Wielkopolski znajdziecie w tagu #muzeum w Poznaniu.

Ekspozycje i muzea w Poznaniu, które trzeba zobaczyć

Poznajcie moją listę pomysłów, na której umieściłem najciekawsze moim zdaniem ekspozycje i muzea w Poznaniu, które być może zainteresują Was na tyle by ruszyć do nich w kolejną mikropodróż! Oto one:

#1

Muzeum poznańskiego czerwca ’56

muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956 muzea w poznaniu

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 znajduje się w podziemiach Zamku Cesarskiego (obecnie Centrum Kultury Zamek) w Poznaniu. Poświęcone jest ono przede wszystkim zrywowi mieszkańców Poznania w historycznym czerwcu’56, przeciwko ówczesnej władzy ale oprócz tego gromadzi również źródła historyczne związane z działalnością opozycyjną w czasach PRL. Na swojej ekspozycji przybliża wydarzeń Poznańskiego Czerwca, ukazuje jego przyczyny, późniejsze skutki ale również historię powstania pomnika – Poznańskich krzyży, który obecnie jest jednym z wielu najbardziej znanych symboli miasta.

muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956
muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956 muzea w poznaniu
muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956

Choć Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 nie jest największym z poznańskich muzeów, to na pewno jest jednym z najbardziej klimatycznych obiektów muzealnych miasta, którego nie można pominąć wymieniając najciekawsze ekspozycje i muzea w Poznaniu. Ulokowane praktycznie w samym centrum wydarzeń z czerwca ’56, zabiera nas w niesamowitą podróż w czasie to tamtych, tragicznych i historycznych wydarzeń. Doskonale przygotowana ekspozycja, którą spokojnie można porównać do wnętrz Muzeum powstania Warszawskiego, jest niesamowicie poruszająca i oddziałująca na zmysły, co tylko potęguje wrażenia.

kierunkowo.pl
#2

Brama Poznania

Brama poznania kłądka nad cybiną śluza katedralna poznań atrakcje co warto zobaczyć w poznaniu co zwiedzić w poznaniu

Brama Poznania to ekspozycja, która nie prezentuje eksponatów o charakterze muzealnym ale w nowoczesny sposób przybliża, interpretuje i promuje historię Ostrowa Tumskiego, miasta Poznania oraz początków państwa polskiego. Na ekspozycji znajdują się dziesiątki ekranów dotykowych, interaktywnych stanowisk, makiet, kolorowych map i plansz oraz ekranów filmowych, na których będziecie mogli zobaczyć przygotowane krótkie filmy i wizualizacje. Cała przestrzeń Bramy Poznania została podzielona na 4 tematyczne części, po których wiedzie trasa zwiedzania. Jednak centrum historii ostrowa Tumskiego to oprócz multimedialnej ekspozycji również miejsce, w których odbywają się wydarzenia kulturalne, edukacyjne, turystyczne, rozrywkowe czy warsztaty.

biskup jordan sala złoto brama poznania poznań atrakcje muzea w poznaniu
Brama Poznania
instameet brama poznania poznań atrakcje co zwiedzić w poznaniu
sala gród brama poznania muzea w poznaniu

Brama Poznania to najbardziej multimedialna ekspozycja, jaka możecie znaleźć w stolicy Wielkopolski. W charakterystycznym betonowym gmachu, niemal wiszącym nad przepływającą pod nim Cybiną znajduje się wyjątkowa ekspozycja, przybliżająca historię Ostrowa Tumskiego w Poznaniu a tym samym historię początków państwa Polskiego. Brama Poznania na pewno nie jest typowym muzeum czy wystawą. W niepowtarzalny sposób wciąga w swoją tematykę i zapewnia całkowicie inna perspektywę odkrywania historii miejsca, które widać w najbardziej fotogenicznym w mieście przeszkleniu.

kierunkowo.pl
#3

Muzeum Broni Pancernej

muzeum broni pancernej w poznaniu Sturmgeschütz IV stug IV czołg niemiecki muzea w poznaniu

Muzeum Broni Pancernej na swojej ekspozycji prezentuje ponad 100 pancernych pojazdów z całego świata. Wśród nich znajdziecie zarówno czołgi, działa samobieżne, wozy bojowe i inne ciężkie pojazdy wojskowe, spośród których znajduje się kilka unikatów s kali świata a także eksponatów o wyjątkowej historii. Wiele z nich, nim trafiło na muzealna ekspozycję zostało gruntownie wyremontowanych, często z fatalnego stanu. Obecnie kolekcja pancernych w Poznaniu zalicza się do największych i najbogatszych tego typu kolekcji w kraju. Oprócz techniki wojskowej można zobaczyć tutaj m. in. legendarnego “Rudego”, który wystąpił w sławnym serialu sprzed lat a także czołg, który zagrał w filmie samego Stevena Spielberga czy opancerzoną limuzynę dawnych oficjeli.

muzeum broni pancernej w poznaniu ford gpw 1942 poznań atrakcje muzea w poznaniu
PzKpfw III Panzerkampfwagen III czołg średni II wojna światowa muzeum broni pancernej w poznaniu
m60a1 patton czołg podstawowy muzeum poznań

Poznańskie muzeum pancerne długo czekało na godne miejsce do prezentowania swoich stalowych eksponatów. Od kilku lat Muzeum Broni Pancernej znajduje się na poznańskiej Woli, gdzie w czterech pawilonach można oglądać pojazdy wojsk pancernych i nie tylko, sięgające swoją historią do początku XX-wieku aż po czasy obecne. Wiele z nich skrywa wspaniałe historie ich odnalezienia i renowacji, która za sprawą pasjonatów i prawdziwych fachowców pozwala wielu z nim przywrócić niemal pełna sprawność! Tony stali pachnącej olejem to gratka nie tylko dla facetów:)

kierunkowo.pl
#4

Muzeum Sztuk Użytkowych

zamek królewski w poznaniu muzeum sztuk użytkowych w poznaniu zamek gargamela zamek przemysła II ekspozycja wystawa zbrojownia sztuka użytkowa muzea w poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych prezentuje na swojej ekspozycji ok. 2000 muzealiów, wybranych spośród ok. 11 000 eksponatów, które posiada w swoich zbiorach, ukazując nam zbiory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej na przestrzeni kilku wieków. Wystawa została zaaranżowana w układzie chronologicznym od średniowiecza do współczesności, prezentując m. in. tkaniny, stroje, wyroby ze szkła, ceramikę, zastawy stołowe, meble, wyroby jubilerskie czy wyroby z metalu, co sprawa że jest ono jednym muzeum sztuki użytkowej w Polsce. Oprócz swojej podstawowej wystawy w Zamku Przemysła poznacie również historię miasta i zamku a także będziecie mieć możliwość spojrzeć na Poznań z góry za sprawą tarasu widokowego na zamkowej wieży.

muzeum sztuk użytkowych w poznaniu sala przemysła ii wystawa ekspozycja hologram historia muzea w poznaniu
zamek królewski w poznaniu muzeum sztuk użytkowych w poznaniu zamek gargamela zamek przemysła II
kolorowe naczynia ze szkła muzeum sztuk użytkowych w poznaniu ekspozycja

Wymieniając najciekawsze ekspozycje i muzea w Poznaniu nie można zapomnieć o jednym w Polsce Muzeum Sztuk Użytkowych, które znajduje się w murach Zamku Królewskiego w Poznaniu. To nie tylko ekspozycja sztuki użytkowej na przestrzeni kilkuset lat ale podróż w czasie, wśród przedmiotów które wypełniały domy i codzienne życie naszych przodków. Wszystko to w murach odbudowanego Zamku Królewskiego w Poznaniu, którego wieża jest jednocześnie punktem widokowym na poznańskie Stare Miasto i ogółem cały Poznań, na który możecie wejść w ramach muzealnego biletu.

kierunkowo.pl
#5

HistoryLand w Poznaniu

historyland w poznaniu sala bitwy pod grunwaldem

Ostatnią moją propozycją w tym wpisie jest jedna z najnowszych ale i najnowocześniejszych ekspozycji Poznania – HistoryLand – zbudowana z ponad 1 300 000 klocków LEGO. Na powierzchni ponad 1500 metrów kwadratowych znajduje się 10 makiet w skali 1:50, zbudowanych w całości z klocków LEGO a mimo to niesamowicie starannie odwzorowanych. Choć to wokół klockowych makiet zbudowano całą narracje tego miejsca, w rzeczywistości są one tłem multimedialnego, trójwymiarowego widowisko. Tworzą je animacje, multimedia i doskonale wykonany video-mapping, dzięki którym poznajemy historię miejsc i wydarzeń, odtworzonych za pomocą klocków LEGO. Dodatkowo zwiedzanie HistoryLand to rzetelna lekcja historii, przygotowana nie tylko przez budowniczych LEGO, modelarzy ale również kilkunastu historyków dbających o jak najbardziej faktyczne przedstawienie scen i makiet.

katedra wawel sukiennice bazylika mariacka kraków z klocków lego wystawa historyland w poznaniu wieża ratuszowa na krakowskim rynku z klocków lego muzea w poznaniu
stocznia gdańska sierpień 80 makieta wystawa lego poznań historyland w poznaniu

Czy można opowiedzieć historię Polski za pomocą klocków LEGO? Oczywiście, trzeba tylko grubo ponad milion klocków, niczym nieograniczoną wyobraźnię, głowę pełną kreatywnych pomysłów i sporo czasu, aby to wszystko wybudować. Wszystko to udało się zrealizować twórcom HistoryLand w Poznaniu, którzy nie stworzyli typowego muzeum, tylko multimedialną ekspozycję, pełną animacji, gry świateł, dźwięku i video-mappingu, na której i tak najważniejszą rolę odgrywając niesamowicie szczegółowo wykonane makiety i miniatury z klocków LEGO. Doskonała i niepowtarzalna lekcja historii dla dzieci i młodzieży szkolnej a także dorosłych!

kierunkowo.pl

Ekspozycje i muzea w Poznaniu, które trzeba zobaczyć. Poznajcie kolejne pomysły!

Oto moja krótka lista, na której zebrałem dla Was najciekawsze i wyjątkowe, oczywiście moim zdaniem ekspozycje i muzea w Poznaniu. To jednak nie wszystkie takie miejsca, które znajdziecie na blogu, bo pomysłów mam dla Was znacznie więcej, m. in. zapadające w pamięci Centrum Szyfrów Enigma, ciekawe Muzeum Archidiecezjalne w Akademii Lubrańskiego, wyjątkowy Rezerwat Archeologiczny Genius loci czy przybliżające starożytny Egipt i nie tylko Muzeum Archeologiczne oraz wiele innych.

skarbiec muzeum archidiecezjalne w poznaniu muzea w poznaniu
maski sarkofagi pośmiertne wystawa ekspozycja Muzeum Archeologiczne w Poznaniu starożytny egipt życie i śmierć muzea w poznaniu
odkryj ukryte centrum szyfrów enigma w poznaniu enigma poznań muzeum enigmy

Więcej pomysłów znajdziecie w:

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziłem opisałem dla Was w kategorii tu byłem.