katedra w poznaniu ulica ostrów tumski w poznaniu

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu to najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych kościołów, który tak naprawę nosi nazwę Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła.Przyjmuje się, że poznańska katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz jednym z prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski (obok Ostrowa Lednickiego i Gniezna). Obecnie katedra w Poznaniu, to jeden z najważniejszych kościołów w Polsce oraz siedziba biskupa poznańskiego.

Jej historia sięga początków chrześcijaństwa w Polsce, czyli 968 roku, kiedy do utworzono diecezję poznańską. Była to pierwsza diecezja na ziemiach Polski, którą objął biskup Jordan, pierwszy polski biskup. Kościół został umiejscowiony na wyspie (dzisiaj to Ostrów Tumski) i pierwotnie znajdował się w centrum średniowiecznego Poznania. Oczywiście na przestrzeni stuleci kościół wielokrotnie był przebudowywany, niszczony i remontowany. Jego obecny wygląd to efekt odbudowy po zniszczeniach z okresu II wojny światowej, kiedy do świątynia została mocno zniszczona. Odbudowując świątynie starano się wzorować na jej XIV-XV wiecznym wyglądzie.

Wnętrze bazyliki to unikatowy zbiór zabytków sakralnych, z których na szczególną uwagę zasługuje XIV-wieczny ołtarz główny, dzieło śląskich rzeźbiarzy. Za ołtarzem znajduje się najcenniejsza z katedralnych kaplic – Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag pierwszych władców Polski. Całości wnętrza dopełniają ulokowane dookoła kaplice, których w sumie jest 12. Ich wystrój jest szczególnie cenny, ponieważ ocalały od zmieszczenia w czasie ostatniej wojny światowej, dzięki czemu możemy podziwiać ich oryginalne wyposażenie.

Katedra w Poznaniu była świadkiem wielu historycznych wydarzeń z historii Polski. Jest jednym z trzech prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski, zawierali w niej śluby polscy królowie i książęta oraz była miejscem licznych pogrzebów władców Polski a także jest miejscem ich pochówku. Z najnowszej historii, w 1983 roku odwiedził ją papież Jan Paweł II. Poznańska katedra jest również miejscem wiecznego spoczynku biskupów poznańskich, którzy pochowani zostali w podziemiach bazyliki. Również w podziemiach możemy podziwiać pozostałości pierwotnej katedry, które zostały odkryte w czasie badań archeologicznych prowadzonych w XX wieku.

Na uwagę zasługuje również bezpośrednie sąsiedztwo katedry, w którym znajdziemy zabytkowy kościół NMP in summo, zarys dawnego palatium Mieszka I, zabytkowy budynek Psałterii, Pałac Arcybiskupi oraz nieco dalej rezerwat archeologiczny Genius loci i Bramę Poznania.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Katedra w Poznaniu

Konkrety

lokalizacja

Poznań, Ostrów Tumski 17

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Katedra w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Unikalność

4 / 5

Katedra w Poznaniu to niewątpliwie jeden z najważniejszych kościołów w Polsce, wraz z katedrą krakowską, gnieźnieńską i innymi kościołami katedralnymi. Jej unikalność i wyjątkowość wynika z tego, że ze wszystkich nich jest ona najstarsza! To właśnie w Poznaniu utworzono pierwsze polskie biskupstwo i z tego powodu w poznańskim grodzie wzniesiono pierwsza katedrę.

Galeria

Katedra w Poznaniu

ostrów tumski w poznaniu katedra poznańska
katedra poznańska widok od tyłu od wschodu kaplice
wejście do katedry poznańskiej bazylika mniejsza
archikatedra w poznaniu poznańska katedra wnętrze nawa główna
ołtarz główny katedra w poznaniu
miecz świętego piotra relikwia ostrów tumski w poznaniu katedra w poznaniu

Moim zdaniem

4 / 5

Jestem pewien, że poznańskiej katedry po prostu nie możesz przegapić. To miejsce, w którym najprawdopodobniej rozpoczęła się historii chrześcijańskiej Polski a następnie przez setki lat było jej ważnym punktem na religijnej mapie Polski. Dowodem tego są wszystkie zgromadzone zbiory, unikalne wyposażenie oraz osobistości, które w niej spoczęły na wieki. Ogromny kawał historii Polski i Poznania jest zamknięty w murach właśnie tej świątyni!

Ranking

Katedra w Poznaniu
4 / 5

ceny

4 / 5

Wstęp do katedry jest bezpłatny. Płatne jest jednak wejście do podziemi katedry. Dla chcących dowiedzieć się więcej istnieje możliwość zwiedzania katedry oraz wyspy katedralnej z audioprzewodnikiem, który jest dostępny wraz z biletem na zwiedzanie Bramy Poznania.

ilość turystów

3.5 / 5

W katedrze niemal zawsze ktoś spaceruje wolnym krokiem, podziwiając jej wnętrze. Dodatkowym minusem jest (uzasadniona) możliwość zwiedzania katedry tylko w czasie między nabożeństwami, co wpływa na kumulowanie się turystów.

przygotowanie

4.5 / 5

Świetnym rozwiązaniem jest dostępny w Bramie Poznania audioprzewodnik, do którego bardzo Was zachęcam. To dzięki niemu poznacie doskonale najstarszą katedrę w Polsce. W samej katedrze również nie brakuje tablic informacyjnych, dzięki którym dowiecie się bardzo wielu ciekawych informacji.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski (obowiązuje tutaj Strefa Płatnego Parkowania). Większy i płatny parking katedralny znajduje się na ul. Dziekańskiej.

potrzebny czas

W zależności od chęci poznania katedry można ją zwiedzić w 15 minut, jak również można w niej spędzić nawet kilka godzin.

sugerowany wiek

Małe dzieci (do 3 lat) oczywiście mogą zobaczyć katedrę, jednak nie wyniosą z tego miejsca zbyt wiele. Również nieco starsze dzieci (w wieku przedszkolnym) mogą różnie odbierać to miejsce, które oprócz tego że jest monumentalną świątynią i pięknym zabytkiem, jest również miejscem wiecznego spoczynku wielu osób.

dostępność

W zdecydowanej większości katedra w Poznaniu jest dostępna dla każdego. Problemem mogą być jednak schody i podejścia czy to do kaplic bocznych czy podziemi.

Plusy i minusy

główne atuty

  • historia katedry,
  • bogate wyposażenie wnętrza świątyni,
  • możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem,
  • lokalizacja,
  • parking

słabsze strony

  • konieczność zwiedzania wyłącznie między nabożeństwami
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Już o tym wspomniałem przy okazji opisywania cen ale z racji tego, jak bardzo fajna jest to opcja, powiem o niej jeszcze raz! Zwiedzając Bramę Poznania otrzymujemy możliwość skorzystania z dodatkowej opcji w pakiecie, czyli audioprzewodnika po wyspie katedralnej! Dzięki niemu poznamy katedrę zdecydowanie lepiej! Więcej szczegółów w moim wpisie o Bramy Poznania.

Katedra w Poznaniu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 19 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 16 sierpnia 2024
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Parafii Archikatedralnej w Poznaniu, link, dostęp z dn. 13.05.2024,
  • wpis Katedra (ul. Ostrów Tumski) na oficjalnej stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 14.05.2024,
  • wpis Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 13.05.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl