sobótka

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

Zacznę od wręcz encyklopedycznego wstępu. Miasto Sobótka leży około 30 kilometrów od Wrocławia w kierunku południowo-zachodnim, u samego podnóża Masywu Ślęży. Historia Sobótki sięga XII wieku, kiedy to sięgają pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości Sabath. Swoją drogą nazwa adekwatna do mistycyzmu Ślęży u której podnóża Sobótka się znajduje:) Pierwotnie przyjmuje się, że była to osada targowa. Późniejsze losy Sobótki to wzloty, jak w rozkwit w 1. poł. XVI wieku oraz upadki, jak w XVII wieku kiedy została zniszczona w trakcie wojny trzydziestoletniej lub podczas II wojny światowej, kiedy około 50% zabudowań uległo zniszczeniu. Podczas swojej historii mocno związana z kościołem, bo przez wiele lat była własnością zakonu augustianów. Obecnie lokalny ośrodek turystyczny, dobra baza wypadowa dla mieszkańców Wrocławia oraz turystów przybywających na Ślężę.

Sama Ślęża znajduje się w granicach administracyjnych Sobótki, dzięki czemu Sobótka liczy sobie powierzchnię ponad 32 kilometrów kwadratowych (jest większa niż Kołobrzeg liczący sobie ponad 46 ooo mieszkańców) a mieszka w niej zaledwie niecałe 7000 osób! W jej granicach administracyjnych, poza wspomnianą Ślężą, na szczycie której możemy podziwiać Dom Turysty, zabytkowy kościół oraz wieżę widokową, znajdują się również Wieżyca wraz z Domem Turyty pod Wieżycą, liczne rzeźby kultowe, Muzeum Ślężańskie, Aleja Polskich Sław Kolarstwa oraz mocno oddalona Przełęcz Tąpadła, na którą prowadzą liczne trasy rowerowe. Przez wielu nazywana stolicą polskiego kolarstwa z racji goszczenia cyklicznych imprez kolarskich rangi krajowej, jak np. Wyścig Ślężański Mnich czy Mistrzostwa Polski.

Na rynku w Sobótce możemy podziwiać miniaturę Masywu Ślęży, zabytkowy ratusz a niedaleko charakterystyczny kościół, ze strzelistą wieżą, górującą nad miastem.

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

woj. dolnośląskie, około 30 kilometrów na południowy-zachód od Wrocławia

Dokładną lokalizację miejsca: Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży., znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Sobótka to niemal typowe niewielkie miasto, jakich w Polsce dziesiątki. Nie jest jednak podobne do innych z racji historii, położenia, kolarskich tradycji i … granic administracyjnych w których zawiera się Śląski Olimp – Ślęża.

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

sobótka
sobótka
sobótka
ślęża w jeden dzień
muzeum ślężańskie
2 / 5

To nie jest miasto do zwiedzania. Warto wejść na rynek, zobaczyć i poczuć urok Sobótki, jednak nie licz na zabytkowe budynki, zachwycające architekturą oraz historią. Siłą Sobótki są jej atrakcje – wiadomo Ślęża ale również Muzeum Ślężańskie czy Aleja Sław Kolarstwa Polskiego.

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.
4 / 5

5 / 5

Miasta zawsze zwiedzamy bez opłat.

5 / 5

Kiedy tłum pędzi na Ślężę, Sobótka żyje swoim spokojnym życiem. Tłum Ci tutaj nie groźny.

2 / 5

Tylko miejscami drogowskazy i tablice dla turystów. Można zrobić dużo więcej!

5 / 5

Dużo miejsc do zaparkowania przy “przelotowych” ulicach miasta. Dodatkowy atut – postój jest bez opłat.

Przejście spokojnym spacerem Sobótki to kwestia 20-30 minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • spokój i brak tłumów,
  • dogodne miejsca parkingowe,
  • brak “intensywnej” informacji turystycznej, mogącej przyciągnąć turystów do serca miasta,

Większość szlaków turystycznych prowadzących na Ślężę, zaczyna się przy stacji PKP Sobótka, która urodą nie grzeszy… Czynnością również, choć na 2021 rok zapowiadane jest wznowienie kursowania pociągów.

Sobótka. Miasto w cieniu Ślęży.

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Wpis opublikowano: 11 grudnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl