Taras widokowy na Zbójeckich Skałach
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach to jeden z punktów widokowych w okolicach Szklarskiej Poręby, z którego możemy podziwiać panoramę najwyższych partii Karkonoszy! Znajduje się on w Mniszym Lesie, niedaleko stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna, w dzielnicy Szklarskiej Poręby o dokładnie tej samej nazwie. Wielką zaletą tego tarasu widokowego jest oczywiście przepiękny widok i nowoczesna platforma ale również obecność niewielu turystów, co bardzo odróżnia to miejsce od np. najpopularniejszego punktu widokowego w okolicy, czyli legendarnego Złotego Widoku. Spowodowane jest to nieznacznie dłuższym podejściem oraz położeniem w mniej popularnej wśród turystów okolicy.
Jak już wspominałem w pobliżu Zbójeckich Skał pod koniec 2020 roku, zbudowano platformę widokową, która pozwala wygodnie i bezpiecznie cieszyć się imponującym widokiem. Z tarasu widokowego możemy podziwiać panoramę Karkonoszy z doskonale widoczną Śnieżką, Szrenicą, Śnieżnymi Kotłami, Wielkim Szyszakiem czy Zamkiem Chojnik! Powstanie platformy widokowej ponownie ożywiło to miejsce, które stajało się ciekawym miejscem powoli zyskującym popularność. Zbójeckie Skały są oczywiście znane znacznie dłużej, bo już od początku XX wieku a okres swojej wcześniejszej świetności przypadł na lata 50-60 ubiegłego stulecia, kiedy to funkcjonował tutaj dom kolonijny oraz na lata międzywojenne.
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach
Konkrety
lokalizacja
kilkaset metrów na północny-zachód od stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Choć każdy punkt widokowy, również taras widokowy na Zbójeckich Skałach jest unikatowy to akurat w okolicach Szklarskiej Poręby, doskonałych platform widokowych nie brakuje, co nieco ujmuje wyjątkowości… Idąc jednak na kompromis i starając się być obiektywnym, taras widokowy na Zbójeckich Skałach to bez wątpienia niepowtarzalne miejsce!
Galeria
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach
Moim zdaniem
Tutaj nie mam cienia wątpliwości! Taras widokowy na Zbójeckich Skałach to miejsce, które należy obowiązkowo odwiedzić!
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Pojedyncze osoby, co w tych stronach jest rzadko spotykane:)
przygotowanie
Jest wszystko co powinno być! Na platformie znajdziemy pulpit z opisaną panoramą, w pobliżu tablica informacyjna, na szlaku świetne przygotowane oznaczenia i drogowskazy na skrzyżowaniach szlaków. Również przy głównych drogach znajdziemy drogowskazy, kierujące w to niezwykłe miejsce.
Praktyczne info
parking
Przy wejściach na główne szlaki prowadzące do tarasu widokowego na Zbójeckich Skałach, znajdują się bezpłatne i całkiem duże parkingi lub miejsca, gdzie można bezpiecznie pozostawić auto (na Zakręcie Śmierci oraz przy stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna).
potrzebny czas
Warto na platformie widokowej przysiąść i spędzić kilkanaście minut. Dodatkowo należy pamiętać również o czasie potrzebnym na dojście i powrót z tarasu widokowego.
sugerowany wiek
Dla każdego, również dla najmłodszych, ponieważ platforma swoją konstrukcją zapewnia im bezpieczeństwo (pełne ścianki, podest na jednym poziomie itd.).
dostępność
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach położony jest w górskim lesie a prowadzi do niego typowy górski szlak, który nie jest przyjazny dla wózków inwalidzkich czy dziecięcych. Z tego powodu dostępność platformy widokowej jest ograniczona.
Plusy i minusy
główne atuty
- niesamowity widok na Karkonosze,
- nowoczesny pomost widokowy,
- świetne oznakowanie oraz informacja turystyczna,
- dogodne parkingi przy szlakach prowadzących do Zbójeckich Skał,
- niewielu turystów,
słabsze strony
- ograniczona dostępność, wynikająca oczywiście z położenia w górskim lesie,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Zdecydowanie łatwiejsze jest dotarcie do punktu widokowego z Zakrętu Śmierci, ponieważ to właśnie ta trasa jest mniej stroma, choć nieco dłuższa.
Taras widokowy na Zbójeckich Skałach
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!