skalny stół w karkonoszach trasa szlak dojście na szczyt widok na karkonosze turysta siedzący na skałach

Skalny Stół. Szczyt z mega widokiem (trasa, parking, zdjęcia)


opublikowano: 23 grudnia 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Skalny Stół w Karkonoszach doceni każdy karkonoski wędrowiec, który poszukuje w górach rozległych widoków, ukazujących bezmiar i potęgę gór. Jeden z najdalej wysuniętych na wschód szczytów Karkonoszy, pozwala spojrzeć nam praktycznie na jego całe pasmo, z przepiękną dominacją w tej panoramie Śnieżki, która choć jest oddalona od Skalnego Stołu o 4 kilometry, wydaje się jakby była dużo bliżej. Oprócz Królowej Karkonoszy dostrzec stąd możemy znacznie więcej charakterystycznych miejsc, najwyższego pasma Sudetów. A wszystko dostępne praktycznie dla każdego, ponieważ zdobycie szczytu nie przysparza wielu trudności – zresztą przekonajcie się o tym wszystkim sami z mojego wpisu!

Skalny Stół – podstawowe informacje

Skalny Stół to najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu we wschodnich Karkonoszach, mierzący 1281 m n.p.m. Wraz z pobliskim Czołem (1266 m n.p.m.) są najdalej wysuniętymi na wschód szczytami Karkonoskiego Parku Narodowego, jednocześnie będąc zwieńczeniami od zachodu i wschodu wyrównanej wierzchowiny Kowarskiego Grzbietu.

Swoją sławę zawdzięcza punktowi widokowemu, znajdującemu się niedaleko swojego wierzchołka i z tego też względu, został włączony do Korony Gór Dolnego Śląska. Jest również jednym ze szczytów granicznych, na granicy polsko-czeskiej, przez co jest równie chętnie odwiedzany zarówno przez Polaków jak i Czechów.

Karkonoski Skalny Stół na mapie

Skalny Stół znajduje się we wschodnich Karkonoszach, około 4 kilometrów na północny-zachód od Śnieżki. Pobliskie popularne miejscowości oddalone są od niego kolejno: Karpacz o ok. 3,5 km, Kowary – ok. 5,5 km czy Szklarska Poręba – ok. 20 km.

Administracyjnie szczyt znajduje się w województwie dolnośląskim a od większych miast Dolnego Śląska oddalony jest kolejno: Jelenia Góra – 18 km, Wałbrzych – 35 km czy stolica regionu Wrocław – 95 km.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie Skalny Stół w Karkonoszach!

Położony we wschodnich Karkonoszach Skalny Stół, znajduje się z dala od najpopularniejszych szlaków a mimo to, jest chętnie odwiedzany. Znany jest gównie z doskonałego punktu widokowego, która znajduje się w obrębie jego szczytu a także niewymagającego podejścia od strony Przełęczy Okraj.

Ja wraz z rodzinką wyruszyłem na niego latem 2024 roku i właśnie doświadczeniami i spostrzeżeniami z tej wyprawy, będę się dzielił z Wami w tym wpisie. Jest to kolejny mój wpis z tego regionu, do którego bardzo chętnie wracam i równie chętnie o nim piszę, co możecie sprawdzić wchodząc we wpisy oznaczone tagiem #karkonosze.

Którędy na szczyt?

Nim pokażę Wam jak wyglądają Karkonosze ze szczytu Skalnego Stołu, to wypada zacząć od tego, jak w ogóle się na niego dostać. Do wyboru jest kilka różnych opcji, zarówno prowadzących na szczyt od polskiej strony jak i od czeskiej. Liczba szlaków przebiegających w okolicy jest naprawdę pokaźna, przez co swoją wędrówkę możecie zaplanować na kilka sposobów, zależnie od możliwości i preferencji.

W moim wpisie przygotowałem do Was opisy trzech tras, które zaprowadzą Was na szczyt Skalnego Stołu. Osobiście, z racji że wędrowałem z 6-letnim synkiem wyruszyłem z Przełęczy Okraj i właśnie ją opisze Wam jako pierwszą.

Skalny Stół z Przełęczy Okraj

Przełęcz Okraj to prawdopodobnie najpopularniejszy punkt wypadowy na szczyt Skalnego Stołu. To właśnie stąd wiedzie najkrótsza droga na szczyt Skalnego Stołu, która prowadzi wzdłuż granicy państwowej.

Trasa po za pierwszym kilometrem, na którym pewnie złapiecie zadyszkę, bo wiedzie mocno pod górę, nie jest szczególnie wymagająca.

Dzięki temu trasę tą pokonają nawet kilkuletnie dzieci (ja wchodziłem z 6-letnim synem). Najbardziej dokuczające są na tej trasie kamienie, które szczelnie wypełniają szlak – warto założyć solidne buty z dobrą podeszwą. Trasa nie jest wyjątkowo ciekawa, w większości biegnie lasem a po drodze znajdziecie jedynie dwa, mocno średnie punkty widokowe, z czego jeden na stoki narciarskie ośrodka w Malej Upie, po czeskiej stronie.

Początek trasy znajduje się przy schronisku PTTK na Przełęczy Okraj. Przy nim, na skrzyżowaniu szlaków, wchodzimy na niebieski szlak turystyczny i kierujemy się na północny-zachód. Po minięciu tablicy Karkonoskiego Parku Narodowego, szlak zaczyna robić się stromy. Przez ok. 40 minut idziemy wzdłuż wyciągu narciarskiego (jest za drzewami), szlakiem który prowadzi pod górę, niemal do szczytu Czoło (1270 m n.p.m.). Od niego trasa na szczyt Skalnego Stołu wiedzie już płaskowyżem, jest płaska za wyjątkiem bardzo krótkich podejść. Przez cały czas idziemy niebieskim szlakiem turystycznym, wzdłuż granicy państwowej.

Powrót tą sama trasą, niebieskim szlakiem aż do Przełęczy Okraj. Jeżeli chcecie sobie urozmaicić wędrówkę, możecie wrócić czeska stroną, schodząc niebieskim szlakiem do Sowiej Przełęczy i tak wejść na szlak czerwony, prowadzący do Malej Upy. Ostatnie metry prowadzą drogą asfaltową aż do Przełęczy Okraj.

Czas wejścia na Skalny Stół z Przełęczy Okraj to ok. 75 minut. Zejście jest nieco krótsze i trwa ok. 45 minut. Ogółem wejście i zejście, bez uwzględniania przerw i postojów zajmie Wam 2 godziny (dystans 5,8 km).

Skalny Stół z Karpacza

Osoby, które zatrzymały się w Karpaczu oczywiście mogą dojechać na Przełęcz Okraj (22 km, ok. 30 min jazdy samochodem, mimo, że w linii prostej dzieli je tylko 5,5 km) ale równie dobrze mogę wyruszyć na szczyt bezpośrednio z miasta.

szlak w karkonoszach zejście do sowiej przełęczy

Początek trasy na deptaku w Karpaczu. Pierwszy kilometr idziemy zielonym szlakiem w kierunku Kruczych Skał, przy których wchodzimy na czarny szlak, prowadzący przez Szeroki Most na Sowią Dolinę. Od niej zaczyna się najtrudniejszy fragment trasy, strome podejście na Sowią Przełęcz (ok. 1,7 km, 60 min). Na Sowiej Przełęczy schodzimy na niebieski szlak, który zaprowadzi nas na szczyt.

Powrót tą samą trasą aż do Szerokiego Mostu, gdzie dla urozmaicenia i poznania innych części Karpacza proponuję zejść w kierunku żółtego szlaku (ul. Sarniej). Koniec trasy również na deptaku w Karpaczu, przy Lipie Sądowej i kolorowej fontannie.

Czas wejścia na Skalny Stół z Karpacza to ok. 2 godziny i 45 minut. Zejście jest nieco krótsze i pokonacie je w 1 godzinę i 25 minut. Ogółem wejście i zejście, bez uwzględniania przerw i postojów zajmie Wam 4 godziny i 10 minut (dystans 11,5 km).

Szlak na Skalny Stół z Kowar

Ostatnia z proponowanych przeze mnie tras, jest jednocześnie tą najbardziej wymagającą. Miejscem startu są spokojne i urokliwe Kowary (możecie przeczytać o nich w innym moim wpisie: Kowary. Atrakcje turystyczne warte odwiedzenia!), które położone u stóp Kowarskiego Grzbietu, którego najwyższym szczytem jest właśnie Skalny Stół.

Choć Kowary położone są nieco dalej od szczytu niż Karpacz, to trasa ta również do pokonania jest w przeciągu jednego dnia i na pewno będzie doskonałą propozycją dla osób ceniących są odludne szlaki i obcowanie z naturą sam na sam.

Początek trasy na kowarskiej starówce (ul. 1 Maja) pod klasycystycznym ratuszem, gdzie przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym żółty prowadzący na Skalny Stół. Pierwszym celem jest leśniczówka w Jedlinkach, do której dotrzecie po ok. 60 min drogi, w niewymagającym, lekko wznoszącym się terenie. Wędrując dalej, coraz to bardziej stromym szlakiem dojdziecie po ok. 60 kolejnych minutach do zapomnianej i opuszczonej ok. 70 lat temu osady Budniki (w latach 50. XX wieku zaczęto tutaj poszukiwanie uranu). Od Budnik zaczyna się najtrudniejszy fragment trasy, blisko 75 minut intensywnego podejścia (ponad 400 m przewyższenia na dystansie ok. 1,9 km). Po nim, dochodzimy do szczytu Skalnego Stołu.

Powrót do Kowar, tą sama trasą (cały czas żółtym szlakiem). Koniec trasy również na ulicy 1 Maja w Kowarach, przy ratuszu.

Czas wejścia na Skalny Stół z Kowar to ok. 3 godziny i 15 minut. Zejdziecie szybciej w czasie ok. 1 godziny i 50 minut. Ogółem wejście i zejście, bez uwzględniania przerw i postojów zajmie Wam 5 godzin i 5 minut (dystans 14,3 km).

Na szczycie Skalnego Stołu!

Wierzchołek Skalnego Stołu nie tak łatwo zlokalizować, ponieważ kopuła szczytowa jest bardzo płaska i dodatkowo porośnięta lasem. Bazując na danych z GEOPORTAL-u, wierzchołek znajduje się po polskiej stronie w okolicach skrzyżowania niebieskiego i żółtego szlaku turystycznego (50°45’10.5″N 15°47’31.9″E). To czego możemy być pewni, to że tego wierzchołek sięga wysokości 1281 m n.p.m., co plasuje go na 36. miejscu pod względem wysokości pośród karkonoskich szczytów (13. po polskiej stronie).

Okolice wierzchołka szczytu

Jednak to nie jego wysokość a położenie i co za tym idzie widok rozpościerający się ze szczytu, jest jego najmocniejszą stroną.

Zachwycający widok na Karkonosze

Najlepszym punktem widokowym nie jest miejsce, gdzie należy szukać wierzchołka szczytu, a znajdująca się ok. 50 metrów na zachód niewielka i usłana kamieniami półka nad zachodnim zboczem góry. Jest ona nieporośnięta lasem, przez co zieleń nie ogranicza nam widoku na Karkonosze. Przebiega przez nią niebieski szlak turystyczny, dlatego na pewno traficie w to miejsce bez większego problemu.

Z tego miejsca widać niemal cały Główny Grzbiet Karkonoszy, z jego najbardziej charakterystycznymi szczytami i miejscami. Oczywiście w tej panoramie wyróżnia się Śnieżka, najwyższy szczyt tej części kraju, której majestat wyłania się zza będącej na pierwszym planie Czarnej Kopy (1411 m n.p.m.). Oprócz Królowej Karkonoszy, dostrzeżecie stąd również Smogorię a nawet Wielkiego Szyszaka.

Śnieżka widziana ze Skalnego Stołu
Hotel Gołębiewski i zabudowania Karpacza widziane ze Skalnego Stołu

Dobre oko wypatrzy również charakterystyczne budynki Karkonoszy, m. in. schronisko Dom Śląski, górną stacje wyciągu na Kopę, RTON Śnieżne Kotły a także położone nieopodal miasta, m. in. Karpacz (dobrze widać m. in. Hotel Gołębiewski, dawną skocznie Orlinek a także kamienną wieżę kościoła Wang) a nawet Jelenią Górę.

Wejście na Skalny Stół z dzieckiem

Skalny Stół to szczyt, na który jak najbardziej wejdą również kilkuletnie dzieci (moim zdaniem od 5 lat wzwyż). Planując wyjście z dziećmi najlepiej założyć start z Przełęczy Okraj, ponieważ właśnie ta opcja jest najkrótsza. Trasa mimo wymagającego początku, później nie sprawia już trudności, przez co wędrówka jest dużo prostsza i milsza, dla całej rodziny. Dodatkowo po powrocie możecie zabrać swoje dzieci na schroniskowe przysmaki do schroniska PTTK na Przełęczy Okraj.

dziecko na szlaku w karkonoszach

Niestety trasa z Przełęczy Okraj jest mało widokowa i trudno znaleźć na niej jakieś charakterystyczne punkty pośrednie („małe cele”), dlatego idąc z dziećmi najlepiej skupić się na obserwacji najbliższych okolic szlaku. Możecie tam wypatrywać ciekawych roślin, nietypowych krajobrazów (np. fragmenty obumarłego lasu) czy po prostu oznaczeń szlaku.

Wejście na Skalny Stół z dzieckiem polecam wszystkim, którzy przeszli ze swoimi pociechami już prostsze trasy w górach i troszeczkę zaznajomiły swoje brzdące z taką formą spędzania czasu. Skalny Stół na pewno zachwyci najmłodszych widokiem z okolic szczytu ale wynudzi trasą, którą trzeba pokonać aby te widoki zobaczyć (tak przynajmniej stwierdził mój syn). Jeżeli szukacie pomysłów na wyjścia z dziećmi w góry, zapraszam do mojego innego wpisu – Góry dla dzieci! Poznajcie najlepsze szlaki dla dzieci w górach

KARPACZ I KOWARY Mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w tej okolicy? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 110 atrakcji i ważnych punktów w Karpaczu, Kowarach i ich najbliższych okolicach!

Skalny Stół – praktyczne informacje

Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.

Bilety i wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego

Szczyt Skalny Stół znajduje się na wschodnich krańcach Karkonoskiego Parku Narodowego, który kończy się praktycznie przy terenie schroniska PTTK na Przełęczy Okraj. Tablica witająca nas w granicach jednego z 23 parków narodowych w Polsce, stoi przy niebieskim szlaku, niecałe 400 metrów od asfaltowej drogi.

Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny ale w tym miejscu nie znajdziecie kasy KPN a wyłącznie tablicę z instrukcją o tym, jak kupić bilet online. Gorąco Was do tego zachęcam, patrząc na to jak wiele osób unika tej symbolicznej opłaty… To zaledwie kilka kliknięć w telefonie. Sprawę ułatwia QR kod umieszczony na tablicy, który przekierowuje do właściwej strony, gdzie możemy kupić bilet. Jego zakup to nie tylko finansowe wsparcie działalności parku (zawsze zachęcam aby wspierać polskie parki narodowe) ale również informacja do podsumowań statystycznych.

Komunikacja i dojazd

Okolice Skalnego Stołu i ogólnie wschodnia część Karkonoszy nie jest obszarem najlepiej skomunikowanym z resztą kraju. Połączenia kolejowe (stan na 2024 r.) są niedostępne; sytuacja ta zmieni się w najbliższych latach, kiedy ukończone zostaną prace budowlane przy otworzeniu linii kolejowych nr 340 (do Karpacza) i nr 308 (do Kowar). Połączenia autobusowe w te okolice realizuje m. in. PKS Tour Jelenia Góra Sp. z o.o. oraz prywatni przewoźnicy. Z racji tego, zakładam że najwięcej z Was wybierze dojazd do podnóża Karkonoszy własnym samochodem. Ułatwią to Wam drogi wojewódzkie nr 366 i 367, odchodzące od najważniejszej trasy w regionie – drogi krajowej nr 3.

Parkingi przy szlakach na Skalny Stół

Przygotowałem dla Was trzy propozycje tras na Skalny Stół, mających początek w innych miejscach, dlatego czas podzielić się z Wami wskazówkami gdzie najlepiej zaparkować, chcąc wyruszyć na szlak z zaproponowanych przeze mnie miejsc. Wszystkie te parkingi zweryfikowałem w terenie, z wielu z nich skorzystałem dlatego możecie zaufać moim podpowiedziom, choć oczywiście najlepiej przed wyjazdem sprawdzić czy coś się nie zmieniło.

Najpopularniejsze miejsce wypadowe na Skalny Stół, dobrze przygotowało się do swojej roli. Co prawda po polskiej stronie mamy do dyspozycji tylko niewielki i płatny parking przy schronisku PTTK na Przełęczy Okraj (50°44’49.1″N 15°49’25.6″E). Niestety jest ciasny i szybko się on zapełnia. Niektórzy mimo zakazu parkowania, zostawiają swój samochód na poboczu drogi (50°44’50.4″N 15°49’31.2″E) – odradzam, można górską wędrówkę przypłacić mandatem.

Sytuację ratuje (i to bardzo) duży i również płatny parking po czeskiej stronie (50°44’46.8″N 15°49’23.4″E), dosłownie kilkadziesiąt metrów za granicą państwową. Przy wjeździe pobiera się bilecik, płaci się w parkometrze (wszystko po czesku, ale obsługa bardzo intuicyjna), nie trzeba mieć czeskich koron, wystarczy standardowa karta debetowa z dozwolonymi płatnościami międzynarodowymi. Opłata za parkowanie jest niewygórowana, za niecałe 4 godziny postoju zapłaciłem 25,92 zł (dla porównania przy schronisku zapłaciłbym 40 zł – opłata za dobę z góry, niezależnie od czasu postoju).

W Karpaczu najlepiej zaparkować na parkingach miejskich. Są one płatne ale tańsze od parkingów prywatnych. Najbliżej miejsca proponowanego startu na Skalny Stół możecie bezpiecznie pozostawić auto np. parkingu miejskim wzdłuż ul. Obrońców Pokoju (50°46’30.5″N 15°45’37.6″E), przy ul. Konstytucji 3 Maja (50°46’23.5″N 15°45’03.5″E), ewentualnie na Parkingu Centralnym przy ul. Parkowej (50°46’27.8″N 15°45’19.8″E).

W Kowarach mogę podpowiedzieć Wam dwa sprawdzone miejsca parkingowe: duży i bezpłatny parking na ul. Władysława II Jagiellończyka (50°47’38.8″N 15°49’55.8″E) oraz również bezpłatne miejsca parkingowe na tyłach ratusza przy ul. Staszica (50°47’37.7″N 15°50’09.1″E).

Ciekawe miejsca w okolicy

Chyba każdy, kto przyjechał w te okolice usłyszał o takich atrakcjach jak kościół Wang, Park Miniatur Zabytków Dolnego Ślaską w Kowarach czy Zamek Chojnik oraz miejscach w górach jak Śnieżka, Mały i Wielki Staw czy legendarne schroniska: Dom Śląski, Samotnia czy Strzecha Akademicka.

dawna kuchnia z prl muzeum sentymentów w kowarach wstążki paski moskitiera
Muzeum Sentymentów w Kowarach
góry sokole szczyt sokolik duży platforma widokowa gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Góry Sokole
karkonoski park ducha gór gigantei park w piechowicach strażnicy gór atrakcje dla dzieci migmar
GIGANTEI – Karkonoski Park Ducha Gór

Ja jednak chciałbym zainteresować Was mniej znanymi atrakcjami a równie, czy nawet bardziej wartymi uwagi. W pierwszej kolejności poznajcie Muzeum Sentymentów w Kowarach, wyróżnione przeze mnie tytułem ZŁOTY KIERUNEK 2023 – świetna atrakcja dla całej rodziny, choć więcej radości sprawi rodzicom, podobnie jak jeleniogórskie Kolejkowo Modelarnia. Dla równowagi teraz rodzinna atrakcja, dedykowana nieco bardziej dla dzieci – Karkonoski Park Ducha Gór GIGANTEI w Piechowicach. Oprócz tych propozycji polecam Wam wybrać się na górski szlak również w pobliskie Góry Sokole, które są fantastyczną propozycja na kolejną rodzinną wędrówkę.

Więcej moich propozycji i pomysłów z tych okolic znajdziecie na mojej mapie atrakcji turystycznych w Polsce oraz w kategorii zwiedzam Polskę i wpisach, oznaczonych tagiem #karkonosze i okolice.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Karkonoskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 22.12.2024,
  • ilustrowany przewodnik z mapami KARKONOSZE Spacery w Karkonosze, Wydawnictwo Turystyczne PLAN, Wydanie XI – poprawione, 2015/2016, ISBN 978-83-7868-221-9,
  • wpis Skalny Stół w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 22.12.2024,
  • wpis Kowarski Grzbiet w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 22.12.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę i na mapie atrakcji turystycznych!

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu