oznaczenia szlaków szlak dla dzieci

Góry dla dzieci! Poznajcie najlepsze szlaki dla dzieci w górach


Jesteście rodzicami i zastanawiacie się gdzie znaleźć w Polsce idealne góry dla dzieci, pełne pięknych widoków, dzikiej przyrody i mające prawdziwie górskie, choć wcale nie trudne szlaki dla dzieci? Mam dla Was odpowiedź właśnie w tym wpisie! Podsuwam Wam tutaj inspiracje na wyjścia w góry oraz górskie szlaki dla dzieci, które osobiście przewędrowałem razem z moją rodzinką i kilkuletnim synkiem. Sam też wielokrotnie jako dziecko czy nastolatek byłem w górach z rodzicami (a nie było to zresztą aż tak dawno:D) przez co mogę podzielić się z Wami bogatym bagażem doświadczeń i pomysłów. Zacznijmy jednak od kwestii najważniejszej – bezpieczeństwa, a później poznajcie moje propozycje na górskie wędrowanie z dziećmi.

Polskie góry dla dzieci

Polska jest pięknym i różnorodnym na wielu płaszczyznach krajem, który ma również wiele do zaoferowania jeżeli chodzi o tereny górskie. Niemal wzdłuż całej południowej granicy państwa rozciągają się pasma górskie, których najwyższe szczyty sięgają nawet 2500 m n.p.m. Różnorodność terenów górskich jest na tyle duża, że każdy miłośnik górskich wędrówek powinien znaleźć w polskich górach miejsce idealne dla siebie. Ilość pasm górskich w granicach naszego kraju sprawia też, że znajdziemy wśród nich również góry dla dzieci, doskonałe na rodzinne wędrówki.

szlaki dla dzieci w górach dziecko na szlaku
atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

Jednak nim wyruszymy na właściwe szlaki dla dzieci w górach Polski, warto zastanowić się gdzie i kiedy można wyruszać na górską przygodę? Jaki wiek jest dobry do zdobywania górskich szczytów? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby z górskich wędrówek wrócić szczęśliwymi i zdrowymi?

Bezpieczeństwo to podstawa!

Góry są majestatyczne i piękne ale jednocześnie również wymagające, dzikie i niebezpieczne. Właśnie dlatego wyruszając w góry należy w pierwszej kolejności pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i swoich towarzyszy. Mimo, że wędruje po górach od kilkunastu lat jestem tylko jednym z tysięcy okazjonalnych turystów, docierających w polskie góry. Choć zebrałem już jakieś własne doświadczenia i w każdy kolejny wyjazd wyruszam lepiej przygotowanym, stale staram się pogłębiać wiedzę i tym samym lepiej dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, z którymi wyruszam na szlak.

marcin krawczyk autor kierunkowo.pl blog podróżniczy najbardziej rzetelny blog podróżniczy o polsce
zamek szczytna platforma taras widokowy pod zamkiem niesamowite punkty widokowe

O bezpiecznym odkrywaniu polskich gór mówi się dużo, ale patrząc na ilość niebezpiecznych sytuacji czy wypadków w górach – nadal za mało! Najlepszym możliwym źródłem informacji nt. informacji o bezpieczeństwie w górach warto szukać na stronach internetowych i kanałach w socialmediach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Fundacji GOPR czy górskich parków narodowych. Treści te tworzą m. in. ratownicy górscy, służby parków narodowych którzy posiadają olbrzymie doświadczenie, doskonale znają góry i warunki w nich panujące.

Najważniejsze zagrożenia w górach podczas wędrówek z dziećmi?

Podróżowanie z dziećmi czy wędrowanie z nimi po górach to coś zupełne innego, niż robienie tego samego w towarzystwie tylko osób dorosłych. Przygotowując się do każdego wyjazdu, a przede wszystkim takiego w wymagający teren górski musimy mierzyć siły na zamiary, zerkając na możliwości i umiejętności najsłabszego ogniwa ekipy. W przypadku rodzinnych wyjazdów z dziećmi, to właśnie ich możliwości, potrzeby i umiejętności powinniśmy brać pod uwagę oceniając trudność planowanej trasie oraz zagrożenia i niebezpieczeństwa na jakie możemy natrafić.

taras widokowy na szczelińcu wielkim

Oto najważniejsze zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie powinniśmy uwzględnić planując wyjście na górskie szlaki z dziećmi:

  • zmienna i nieprzewidywalna pogoda (burze, deszcz, wiatr, oblodzenia, różnice temperatur itp.),
  • niespodziewane zdarzenia i sytuacje (urazy, zwichnięcia, skręcenia a u dzieci nawet takie przypadki jak płytkie rany, otarcia czy zabrudzenia oka),
  • ryzyko zgubienia zaplanowanej trasy i tym samym wydłużenia wędrówki,
  • trudność terenu i szlaku (pamiętajcie, że kolor szlaku nie oznacza jego trudności – możecie poczytać o tym więcej w osobnym wpisie: Szlaki turystyczne. Kolory, oznaczenia i najważniejsze trasy),
  • brak zabezpieczeń lub ich zły stan na szlakach czy punktach widokowych,
  • konieczność częstszych przerw oraz wolniejsze tempo wędrówki, tym samym wydłużenie czasu przejścia,
  • zatłoczenie na szlaku (kolejki w schroniskach i na punktach widokowych, brak miejsca na odpoczynek, przeciskanie się w ciasnych miejscach),
  • dzikie zwierzęta.
krucze skały w szklarskiej porębie mikropodróże niesamowite punkty widokowe

Jak sami widzicie wędrowanie po górach z dziećmi to kompletnie inne wyzwanie, niż wyjście na szlak samemu lub z paczka dorosłych znajomych. Kluczowe jest jednak aby w sytuacji wyjścia na górski szlak z dziećmi, oceniać skale trudności i zagrożenia jego oczami a nie własnymi!

Ambitne wędrówki lepiej bez dzieci!

Góry przyciągają, stawiają cele i wystawiają nas na próbę, przez co nakręcają nas do działania i wyzwalają potrzebę ich przezwyciężenia a tym samym udowodnienia własnej wartości. Nie można zapominać jednak o tym, że góry to przede wszystkim wymagający teren i królestwo przyrody, w którym jesteśmy jedynie chwilowymi gośćmi.

góry dla dzieci góry z dziećmi szlaki w górach dla dzieci górskie szlaki dla dzieci dzieco w górach barierki
oznakowanie szlak w górach stołowych szlaki dla dzieci w górach

W górach bardzo ważna jest wytrzymałość i szybkość poruszania się, szczególnie w sytuacjach kryzysowych (burza, zmiana pogody, wymuszona zmiana trasy) a także rozwaga i opanowanie np. na trudnych fragmentach szlaku czy przy okazji napotkania dzikiego zwierzaka. Wszystkie te cztery cechy nie są domeną dzieci, dlatego też, mimo że góry są dla nich jak najbardziej dostępne oraz mogą być dla nich fantastyczną i rozwijającą przygodą, nie są oni dobrymi towarzyszami na wyjścia w wysokie partie gór czy wymagające szlaki z dala od schronienia. Dlatego mim zdaniem, ambitne wędrówki w majestatyczne Tatry Wysokie, rozległe Bieszczady czy na legendarną Śnieżkę – Królową Karkonoszy lepiej zaplanować bez towarzystwa swoich pociech.

Od kiedy zabierać dzieci w góry?

Trudno dać jednoznaczne wskazówki od kiedy można zabrać dziecko w góry. Każde dziecko jest inne, każde ma inną wytrzymałość, determinację, sprawność, lęki czy obawy – dlatego do tego tematu należy podejść bardzo indywidualnie. Ze swoich doświadczeń przygotowałem dla Was grafikę z podpowiedziami, która powinna dać Wam tylko ogląd na sprawę.

Najwięcej w kwestii decyzji, zależy jednak od nas – rodziców i opiekunów, którzy planujemy i organizujemy górskie wędrówki. Każdy z nas najlepiej zna swoje dziecko i jego możliwości, przez co jest w stanie najlepiej zaplanować dla niego górską przygodę. Pamiętać należy przede wszystkim o jednym – mierzcie plany i zamiary, siłami i możliwościami najsłabszego ogniwa ekipy a nie swoimi ambicjami!

Koniecznie zabierz na górską wędrówkę z dziećmi

W pierwszej kolejności, zadbaj o odpowiedni strój swojego dziecka:

  • wysokie buty z grubą podeszwą – buty trekingowe dla dzieci,
  • oddychające, najlepiej bawełniane ubranie (koniecznie długie spodnie),
  • nakrycie głowy,
  • odzież wierzchnią, w zależności od pogody.

A później spakuj pozostałe przydatne rzeczy do swojego plecaka, m. in.:

  • odzież przeciwdeszczową (kurtkę, pelerynę),
  • apteczkę turystyczną; obowiązkowo plastry i mały płyn do dezynfekcji ran (o dobrze wyposażonej apteczne możecie przeczytać w osobnym moim wpisie – Apteczka turystyczna. Co powinna zawierać?),
  • spray na komary i kleszcze,
  • picie i przekąski,
  • mapę.
mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Polecane szlaki dla dzieci w górach

Góry Stołowe dla dzieci!

Moim zdaniem Góry Stołowe to najlepsze góry dla dzieci w Polsce! Pasmo Gór Stołowych nie jest rozległe, szczyty sięgają tylko wysokości ok. 900 m n.p.m. a mimo to zapewniają kapitalne widoki a szlaki są mało wymagające, dobrze oznakowane i przygotowane, zapewniając nam bezpieczeństwo i komfort górskiej wędrówki całą rodziną. Dodatkowo wędrówka jest urozmaicona wyjątkowymi rzeźbami skalnymi, które w takiej ilości znajdziecie tylko w Górach Stołowych. Jedynym ich minusem jest liczba turystów, którzy przyjeżdżają odkrywać ich piękno – choć dzięki ograniczeniu ilości wejść w ciągu godziny do najbardziej znanych skalnych labiryntów, sytuacja jest akceptowalna.

Park Narodowy Gór Stołowych
kierunkowo.pl autor szczeliniec wielki z dzieckiem góry z dziećmi góry dla dzieci szlaki dla dzieci w górach

Poznajcie moim zdaniem najlepsze cele rodzinnej wędrówki oraz szlaki dla dzieci w Górach Stołowych. Choć mógłbym wymienić tutaj kilkanaście propozycji, podpowiem Wam dwie moim zdaniem najciekawsze.

Szczeliniec Wielki

Pierwszym miejscem jest najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (922 m n.p.m.), który oprócz górskiej wędrówki i pięknych widoków oferuje nam możliwość pokonania skalnego labiryntu pełnego szczelin i skalnych rzeźb! Prowadzą na niego górskie szlaki, które dla dzieci nie powinny stanowić większego problemu.

szczeliniec wielki z dzieckiem tarasy południowe widokowe skała punkt widokowy góry stołowe niesamowite punkty widokowe ciekawe miejsca w Polsce
szlak w górach stołowych góry dla dzieci szlaki dla dzieci w górach

Najpopularniejszą drogą na szczyt jest szlak od strony Karłowa, który w najbardziej stromych miejscach jest tak dobrze przygotowany, że wiedzie po betonowych schodach, zabezpieczonych dodatkowo barierkami. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK a po skalnym labiryncie wiedzie jednokierunkowa trasa turystyczna, pozwalająca uniknąć mijanek w jego ciasnych fragmentach. Więcej o wejściu na Szczeliniec Wielki z dzieckiem przeczytacie w moim osobnym wpisie – Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)

Fort Karola

Drugim miejscem, które chciałbym podpowiedzieć Wam jako fajną propozycję na górskie wyjście całą rodzina jest Fort Karola na zboczach góry Ptak (841 m n.p.m.). Znajduje się on na południe od Szczelińca Wielkiego i jest jednocześnie najlepszym punktem widokowym na masyw najwyższego wzniesienia Gór Stołowych.

Fort Karola w Górach Stołowych widok na szczeliniec wielki góra ptak
szlak góry stołowe wejście trasa na fort karola

Podejście do Fortu Karola jest krótkie i łatwe a najpopularniejszą drogą jest szlak z Lisiej Przełęczy. Ten punkt widokowy to również kawałek ciekawej historii pruskich umocnień i świetne miejsce by podziwiać i poznawać góry z dziećmi. Więcej o tym miejscu przeczytacie w przygotowanym przeze mnie opisie – Fort Karola w Górach Stołowych

Więcej pomysłów na wyjścia w Góry Stołowe

Więcej pomysłów na wędrówki z dziećmi po Górach Stołowych znajdziecie w innym moim wpisie – Najciekawsze szlaki w Góry Stołowe. Górskie trasy dla każdego!

Sudety Zachodnie

Z środkowej części Sudetów, gdzie znajdują się Góry Stołowe przenieśmy się w ich zachodnie krańce gdzie czekają na Was kolejne świetne atrakcje i szlaki dla dzieci w górach.

góra żar zamek chojnik wysoki kamień punkt widokowy w sosnówce

Sudety Zachodnie do prawdziwa skarbnica inspiracji na rodzinne wędrowanie po górach i odkrywanie ich piękna i majestatu, która ma znacznie więcej do zaoferowania niż najbardziej znane Karkonosze i ich piękna przyroda, objęta ochroną w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego. Z punktu widzenia podróżowania w góry z dziećmi, zachodnia część Sudetów jest przede wszystkim różnorodna, pełna szlaków turystycznych i atrakcyjnych celów wędrówek, dzięki czemu bez większego problemu odkryjecie te piękne góry z dziećmi!

Góry Sokole

Pierwszym kierunkiem wypraw w góry z dziećmi, który chciałbym przybliżyć Wam w Sudetach Zachodnich jest północno-zachodni kraniec Rudaw Janowickich, czyli niewielkie a jakże malownicze Góry Sokole. Znajdziecie tutaj nieco bardziej wymagające górskie szlaki dla dzieci, które pozwolą zmierzyć się nieco starszym dzieciom z górską przygodą. Wielka zaletą Gór Sokolich jest ich kompatybilność – najciekawsze zakątki są oddalone od siebie o ok. 20-30 minut wędrówki, co sprawia, że wędrowanie po nich nie jest długie i nużące.

Góry Sokole sokolik duży szlak turystyczny góry dla dzieci szlaki w górach dla dzieci górskie szlaki dla dzieci
góry sokole szczyt sokolik duży platforma widokowa

Chcąc odkryć Góry Sokole z dziećmi warto wyruszyć na Krzyżną Górę (654 m n.p.m.) i Sokolik (644 m n.p.m.) – oba szczyty to doskonałe punkty widokowe i bardzo eksponowane zakątki, dodające nieco adrenaliny. Koniecznie wstąpcie również do klimatycznego schroniska PTTK Szwajcarka, gdzie bardzo dobrze czuć górski klimat. Więcej o tym paśmie górskim możecie przeczytać w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Góry Sokole. Raj dla wędrowców i wspinaczy (szlaki, szczyty)

Szlaki do fantastycznych punktów widokowych

Sudety Zachodnie to nie tylko prawdziwie górskie szlaki dla dzieci ale również kapitalne punkty widokowe, z których możecie podziwiać jedne z najpiękniejszych krajobrazów na Dolnym Śląsku. Ułożyłem je dla Was w kolejności, od tych najprostszych do zdobycia do tych najbardziej wymagających, ale nadal dostępnych również dla kilkuletnich dzieci.

Zbójeckie Skały to miejsce na zboczach Czarnej Góry (964 m n.p.m.) w Górach Izerskich, położone dosłownie nad Szklarską Porębą Dolną. Można do nich dotrzeć na kilka sposób ale wędrującym z dziećmi polecam prosty i niewymagający żółty szlak od Zakrętu Śmierci (w ciągi drogi wojewódzkiej 358). Droga do platformy widokowej wiedzie stale lekko w dół a powrót delikatnie się wznosi, co nie będzie żadną trudnością nawet dla 2-3-letnich dzieci.

Taras widokowy na Zbójeckich Skałach punkty widokowe w Szklarskiej Porębie niesamowite punkty widokowe
zbójeckie skały szklarska poręba

Na punkcie widokowym czeka na Was duża i bezpieczna platforma, do której nie dociera tłumy turystów. A same widoki są wyśmienite! To doskonała propozycja jeżeli chcecie odwiedzić góry z dziećmi. Więcej o tym miejscu przeczytacie w innym moim wpisie – Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!

Kolejnym bardzo łatwo dostępnym punktem widokowym w Sudetach Zachodnich jest Złoty Widok w Michałowicach. To jeden z dwóch “Złotych Widoków” w okolicach Szklarskiej Poręby, który jest mniej znany i popularny od swojego imiennika (będzie o nim za chwilę) ale za to dużo łatwiejszy do odwiedzenia przez najmłodszych. Zielony szlak z Michałowic tylko na początkowym fragmencie (w ciągu ulicy Złoty Widok) jest bardziej stromy, później trasa wiedzie lasem po stosunkowo równym terenie.

złoty widok w michałowicach złoty widok michałowice platforma widokowa taras widokowy punkt widokowy
szlak turystyczny góry dziecko kije trekingowe szlaki dla dzieci w górach

Dla urozmaicenia wędrówki po drodze możecie pokonać niewielkie skupisko skałek (Kociołki w Michałowicach) czy zejść do niewielkiej jaskini. Wszystko to absolutnie dostępne nawet dla 3-4-latków. Trasę możecie poznać lepiej z wpisu – Złoty Widok w Michałowicach (trasa, parking, zdjęcia)

Trzecim niezwykle widokowym miejscem w Sudetach Zachodnich jest niewielki zamek księcia Henryka na szczycie Wzgórza Grodna (506 m n.p.m.) w okolicach Staniszowa. Prowadzą do niego prawdziwie górskie szlaki wystarczająco łatwe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najpopularniejsza droga na szczyt prowadzi z Sosnówki i z biegiem żółtego szlaku staje się trudniejsza, im bliżej jesteśmy szczytu. Jednak dla ułatwienia wytyczono drugą trasę prowadząca do zamku, prostszą ale nieznacznie dłuższą, którą zgodnie z informacjami zarządców zamku można dotrzeć do niego nawet z wózkiem dziecięcym.

zamek księcia henryka staniszów sosnówka marczyce wieża widokowa punkt widokowy dolny śląsk karpacz i okolice atrakcje góry dla dzieci
ostatnie metry podejścia sosnówka żółty szlak

Górskie szlaki dla dzieci, idealne na rodzinne wędrowanie, które znajdziecie w okolicach zamku księcia Henryka możecie poznać bliżej z mojego innego blogowego wpisu – Zamek księcia Henryka. Pierwszorzędny punkt widokowy!

Ostatnią propozycją jest legendarny i niezwykle popularny Złoty Widok niedaleko Szklarskiej Poręby. Choć dotarcie do tego punktu widokowego jest najbardziej wymagające spośród 4 wspomnianych przeze mnie miejsc widokowych, mimo to jest ono w zasięgu nawet 4-5-latków. Platforma widokowa znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym, jednak dotrzeć możecie do niego z aż trzech kierunków. Spośród nich najłatwiejsze wydaje się dotarcie od strony Szklarskiej Poręby Dolnej a najtrudniejsze od Wodospadu Szklarki, które w początkowej fazie jest miejscami bardzo strome.

złoty widok taras widokowy szklarska poręba dolna góry dla dzieci
jak dojść na złoty widok szklarska poręba górskie szlaki dla dzieci

Dodatkowo przy prowadzących do Złotego Widoku szlakach znajdziecie inne ciekawe miejsca w okolicy, m. in. Chybotek, zagroda alpak, symboliczny Grób Karkonosza czy znajdujący się nieco dalej ale nadal wystarczająco blisko by go również odwiedzić – malowniczy Wodospad Szklarka. Więcej o wejściu na najbardziej znany Złoty Widok przeczytacie we wpisie – Jak dojść na Złoty Widok i co przy okazji zobaczyć w pobliżu?

Ślęża

Wymienione powyżej miejsca i szlaki dla dzieci w górach, to nie wszystkie miejsca i góry dla dzieci, które znajdziecie na Dolnym Śląsku. Poszukując szlaki dla dzieci w górach warto przyjrzeć się również Ślęży, zwanej też Śląskim Olimpem. Na stosunkowo niewielkim Masywie Ślęży wytyczona jest gesta sieć szlaków i tras turystycznych, dająca dużą możliwość dopasowania trasy do możliwości naszych pociech.

kościół ślęża

Najprostsze jest podejście żółtym szlakiem od strony Przęłeczy Tąpadła, którym na szczyt wejdziecie nawet pchając dziecięcy wózek. Trochę trudniej jest na czerwonym szlaku biegnącym od Sobótki, jednak bez problemu pokonają go nawet 5-letnie dzieci; jego największą trudnością jest długość podejścia – ok. 4,5 km i ponad 2 godziny wędrówki pod górę. Najtrudniejsze podejście to szlak niebieski, biegnący po zachodniej stronie masywu, gdzie momentami jest bardzo stromo i trzeba się wręcz wspinać po skałach. Więcej o najbardziej mitycznej górze Dolnego Śląska przeczytacie w moim wpisie: Ślęża. Śląski Olimp w barwach jesieni.

Inne pasma górskie dla dzieci

Dolnośląskie góry i szlaki to nie jedyne góry dla dzieci w Polsce i nie jedyne szlaki dostępne dla dzieci w polskich górach. Wybierając się w góry ze swoimi brzdącami, szczególnie tymi kilkuletnimi odradzam Wam wypady w góry powyżej wysokości 1200 m n.p.m., m. in. Karkonosze (główny grzbiet), Masyw Śnieżnika, Babią Górę, Tatry Wysokie czy najwyższe partie Bieszczad.

wieża widokowa suszynka wieże widokowe
szlaki turystyczne góry stołowe szlaki dla dzieci w górach

Co zatem w zamian? Wśród kolejnych górskich propozycji wymienił bym m. in. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Góry Świętokrzyskie, Góry Sowie czy Gorce. Wszystkie one są górami niskimi o raczej prostych szlakach, przez co będą świetnym wyborem jako pierwsze góry dla dzieci w ich życiu i nie tylko. Znajdziecie w nich na pewno malownicze, górskie szlaki dla dzieci, które pokonacie z przyjemnością a nie z powodu zaspokojenia swoich ambicji. Zapewniam Was, że wyższe góry nie znikną i zaczekają:) Miłość do gór i pasję do wspinaczki warto krzewić jednak na prostszych, krótszych trasach które zapamiętane zostaną w głowach waszych dzieci jako piękne wspomnienia a nie nudne i dłużące się trasy…

Tutaj szukajcie dalszych inspiracji

Na koniec zachęcam Was do zajrzenia na mapę atrakcji turystycznych kierunkowo.pl, na której oznaczam dla Was każde odwiedzone przeze mnie i opisane na blogu miejsce. Znajdziecie tam kolejne pomysły, inspiracje i sprawdzone kierunki na wypady w polskie góry z dziećmi.

mapa atrakcji turystycznych baner grafika kierunkowo.pl

A jeżeli chodzi o planowanie tras i sprawdzanie ich trudności oraz czasów przejść, szczerze polecam stronę mapa-turystyczna.pl! Doskonała witryna do planowania górskich wędrówek, zawierająca ogromną bazę szlaków turystycznych w tym szlaki dla dzieci w górach Polski.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Parku Narodowego Gór Stołowych, link, dostęp z dn. 26.02.2024,
  • oficjalna strona internetowa Zamku księcia Henryka, link, dostęp z dn. 27.02.2024,
  • wpis Jak poruszać się w górach? na stronie Grupy Sudeckiej GOPR, link, dostęp z dn. 25.02.2024,
  • wpis Bezpieczne poruszanie się po górach na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR, link, dostęp z dn. 25.02.2024,
  • wpis Bezpieczeństwo w górach na stronie Fundacji GOPR, link, dostęp z dn. 25.02.2024,
  • wpis Fort Karola w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.02.2024,
  • wpis Góry Sokole w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.02.2024,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca
oznaczenia szlaków szlak dla dzieci

Góry dla dzieci! Poznajcie najlepsze szlaki dla dzieci w górach


Jesteście rodzicami i zastanawiacie się gdzie znaleźć w Polsce idealne góry dla dzieci, pełne pięknych widoków, dzikiej przyrody i mające prawdziwie górskie, choć wcale nie trudne szlaki dla dzieci? Mam dla Was odpowiedź właśnie w tym wpisie! Podsuwam Wam tutaj inspiracje na wyjścia w góry oraz górskie szlaki dla dzieci, które osobiście przewędrowałem razem z moją rodzinką i kilkuletnim synkiem. Sam też wielokrotnie jako dziecko czy nastolatek byłem w górach z rodzicami (a nie było to zresztą aż tak dawno:D) przez co mogę podzielić się z Wami bogatym bagażem doświadczeń i pomysłów. Zacznijmy jednak od kwestii najważniejszej – bezpieczeństwa, a później poznajcie moje propozycje na górskie wędrowanie z dziećmi.

Polskie góry dla dzieci

Polska jest pięknym i różnorodnym na wielu płaszczyznach krajem, który ma również wiele do zaoferowania jeżeli chodzi o tereny górskie. Niemal wzdłuż całej południowej granicy państwa rozciągają się pasma górskie, których najwyższe szczyty sięgają nawet 2500 m n.p.m. Różnorodność terenów górskich jest na tyle duża, że każdy miłośnik górskich wędrówek powinien znaleźć w polskich górach miejsce idealne dla siebie. Ilość pasm górskich w granicach naszego kraju sprawia też, że znajdziemy wśród nich również góry dla dzieci, doskonałe na rodzinne wędrówki.

szlaki dla dzieci w górach dziecko na szlaku
atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie

Jednak nim wyruszymy na właściwe szlaki dla dzieci w górach Polski, warto zastanowić się gdzie i kiedy można wyruszać na górską przygodę? Jaki wiek jest dobry do zdobywania górskich szczytów? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby z górskich wędrówek wrócić szczęśliwymi i zdrowymi?

Bezpieczeństwo to podstawa!

Góry są majestatyczne i piękne ale jednocześnie również wymagające, dzikie i niebezpieczne. Właśnie dlatego wyruszając w góry należy w pierwszej kolejności pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i swoich towarzyszy. Mimo, że wędruje po górach od kilkunastu lat jestem tylko jednym z tysięcy okazjonalnych turystów, docierających w polskie góry. Choć zebrałem już jakieś własne doświadczenia i w każdy kolejny wyjazd wyruszam lepiej przygotowanym, stale staram się pogłębiać wiedzę i tym samym lepiej dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, z którymi wyruszam na szlak.

marcin krawczyk autor kierunkowo.pl blog podróżniczy najbardziej rzetelny blog podróżniczy o polsce
zamek szczytna platforma taras widokowy pod zamkiem niesamowite punkty widokowe

O bezpiecznym odkrywaniu polskich gór mówi się dużo, ale patrząc na ilość niebezpiecznych sytuacji czy wypadków w górach – nadal za mało! Najlepszym możliwym źródłem informacji nt. informacji o bezpieczeństwie w górach warto szukać na stronach internetowych i kanałach w socialmediach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Fundacji GOPR czy górskich parków narodowych. Treści te tworzą m. in. ratownicy górscy, służby parków narodowych którzy posiadają olbrzymie doświadczenie, doskonale znają góry i warunki w nich panujące.

Najważniejsze zagrożenia w górach podczas wędrówek z dziećmi?

Podróżowanie z dziećmi czy wędrowanie z nimi po górach to coś zupełne innego, niż robienie tego samego w towarzystwie tylko osób dorosłych. Przygotowując się do każdego wyjazdu, a przede wszystkim takiego w wymagający teren górski musimy mierzyć siły na zamiary, zerkając na możliwości i umiejętności najsłabszego ogniwa ekipy. W przypadku rodzinnych wyjazdów z dziećmi, to właśnie ich możliwości, potrzeby i umiejętności powinniśmy brać pod uwagę oceniając trudność planowanej trasie oraz zagrożenia i niebezpieczeństwa na jakie możemy natrafić.

taras widokowy na szczelińcu wielkim

Oto najważniejsze zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie powinniśmy uwzględnić planując wyjście na górskie szlaki z dziećmi:

  • zmienna i nieprzewidywalna pogoda (burze, deszcz, wiatr, oblodzenia, różnice temperatur itp.),
  • niespodziewane zdarzenia i sytuacje (urazy, zwichnięcia, skręcenia a u dzieci nawet takie przypadki jak płytkie rany, otarcia czy zabrudzenia oka),
  • ryzyko zgubienia zaplanowanej trasy i tym samym wydłużenia wędrówki,
  • trudność terenu i szlaku (pamiętajcie, że kolor szlaku nie oznacza jego trudności – możecie poczytać o tym więcej w osobnym wpisie: Szlaki turystyczne. Kolory, oznaczenia i najważniejsze trasy),
  • brak zabezpieczeń lub ich zły stan na szlakach czy punktach widokowych,
  • konieczność częstszych przerw oraz wolniejsze tempo wędrówki, tym samym wydłużenie czasu przejścia,
  • zatłoczenie na szlaku (kolejki w schroniskach i na punktach widokowych, brak miejsca na odpoczynek, przeciskanie się w ciasnych miejscach),
  • dzikie zwierzęta.
krucze skały w szklarskiej porębie mikropodróże niesamowite punkty widokowe

Jak sami widzicie wędrowanie po górach z dziećmi to kompletnie inne wyzwanie, niż wyjście na szlak samemu lub z paczka dorosłych znajomych. Kluczowe jest jednak aby w sytuacji wyjścia na górski szlak z dziećmi, oceniać skale trudności i zagrożenia jego oczami a nie własnymi!

Ambitne wędrówki lepiej bez dzieci!

Góry przyciągają, stawiają cele i wystawiają nas na próbę, przez co nakręcają nas do działania i wyzwalają potrzebę ich przezwyciężenia a tym samym udowodnienia własnej wartości. Nie można zapominać jednak o tym, że góry to przede wszystkim wymagający teren i królestwo przyrody, w którym jesteśmy jedynie chwilowymi gośćmi.

góry dla dzieci góry z dziećmi szlaki w górach dla dzieci górskie szlaki dla dzieci dzieco w górach barierki
oznakowanie szlak w górach stołowych szlaki dla dzieci w górach

W górach bardzo ważna jest wytrzymałość i szybkość poruszania się, szczególnie w sytuacjach kryzysowych (burza, zmiana pogody, wymuszona zmiana trasy) a także rozwaga i opanowanie np. na trudnych fragmentach szlaku czy przy okazji napotkania dzikiego zwierzaka. Wszystkie te cztery cechy nie są domeną dzieci, dlatego też, mimo że góry są dla nich jak najbardziej dostępne oraz mogą być dla nich fantastyczną i rozwijającą przygodą, nie są oni dobrymi towarzyszami na wyjścia w wysokie partie gór czy wymagające szlaki z dala od schronienia. Dlatego mim zdaniem, ambitne wędrówki w majestatyczne Tatry Wysokie, rozległe Bieszczady czy na legendarną Śnieżkę – Królową Karkonoszy lepiej zaplanować bez towarzystwa swoich pociech.

Od kiedy zabierać dzieci w góry?

Trudno dać jednoznaczne wskazówki od kiedy można zabrać dziecko w góry. Każde dziecko jest inne, każde ma inną wytrzymałość, determinację, sprawność, lęki czy obawy – dlatego do tego tematu należy podejść bardzo indywidualnie. Ze swoich doświadczeń przygotowałem dla Was grafikę z podpowiedziami, która powinna dać Wam tylko ogląd na sprawę.

Najwięcej w kwestii decyzji, zależy jednak od nas – rodziców i opiekunów, którzy planujemy i organizujemy górskie wędrówki. Każdy z nas najlepiej zna swoje dziecko i jego możliwości, przez co jest w stanie najlepiej zaplanować dla niego górską przygodę. Pamiętać należy przede wszystkim o jednym – mierzcie plany i zamiary, siłami i możliwościami najsłabszego ogniwa ekipy a nie swoimi ambicjami!

Koniecznie zabierz na górską wędrówkę z dziećmi

W pierwszej kolejności, zadbaj o odpowiedni strój swojego dziecka:

  • wysokie buty z grubą podeszwą – buty trekingowe dla dzieci,
  • oddychające, najlepiej bawełniane ubranie (koniecznie długie spodnie),
  • nakrycie głowy,
  • odzież wierzchnią, w zależności od pogody.

A później spakuj pozostałe przydatne rzeczy do swojego plecaka, m. in.:

  • odzież przeciwdeszczową (kurtkę, pelerynę),
  • apteczkę turystyczną; obowiązkowo plastry i mały płyn do dezynfekcji ran (o dobrze wyposażonej apteczne możecie przeczytać w osobnym moim wpisie – Apteczka turystyczna. Co powinna zawierać?),
  • spray na komary i kleszcze,
  • picie i przekąski,
  • mapę.
mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Polecane szlaki dla dzieci w górach

Góry Stołowe dla dzieci!

Moim zdaniem Góry Stołowe to najlepsze góry dla dzieci w Polsce! Pasmo Gór Stołowych nie jest rozległe, szczyty sięgają tylko wysokości ok. 900 m n.p.m. a mimo to zapewniają kapitalne widoki a szlaki są mało wymagające, dobrze oznakowane i przygotowane, zapewniając nam bezpieczeństwo i komfort górskiej wędrówki całą rodziną. Dodatkowo wędrówka jest urozmaicona wyjątkowymi rzeźbami skalnymi, które w takiej ilości znajdziecie tylko w Górach Stołowych. Jedynym ich minusem jest liczba turystów, którzy przyjeżdżają odkrywać ich piękno – choć dzięki ograniczeniu ilości wejść w ciągu godziny do najbardziej znanych skalnych labiryntów, sytuacja jest akceptowalna.

Park Narodowy Gór Stołowych
kierunkowo.pl autor szczeliniec wielki z dzieckiem góry z dziećmi góry dla dzieci szlaki dla dzieci w górach

Poznajcie moim zdaniem najlepsze cele rodzinnej wędrówki oraz szlaki dla dzieci w Górach Stołowych. Choć mógłbym wymienić tutaj kilkanaście propozycji, podpowiem Wam dwie moim zdaniem najciekawsze.

Szczeliniec Wielki

Pierwszym miejscem jest najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (922 m n.p.m.), który oprócz górskiej wędrówki i pięknych widoków oferuje nam możliwość pokonania skalnego labiryntu pełnego szczelin i skalnych rzeźb! Prowadzą na niego górskie szlaki, które dla dzieci nie powinny stanowić większego problemu.

szczeliniec wielki z dzieckiem tarasy południowe widokowe skała punkt widokowy góry stołowe niesamowite punkty widokowe ciekawe miejsca w Polsce
szlak w górach stołowych góry dla dzieci szlaki dla dzieci w górach

Najpopularniejszą drogą na szczyt jest szlak od strony Karłowa, który w najbardziej stromych miejscach jest tak dobrze przygotowany, że wiedzie po betonowych schodach, zabezpieczonych dodatkowo barierkami. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK a po skalnym labiryncie wiedzie jednokierunkowa trasa turystyczna, pozwalająca uniknąć mijanek w jego ciasnych fragmentach. Więcej o wejściu na Szczeliniec Wielki z dzieckiem przeczytacie w moim osobnym wpisie – Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)

Fort Karola

Drugim miejscem, które chciałbym podpowiedzieć Wam jako fajną propozycję na górskie wyjście całą rodzina jest Fort Karola na zboczach góry Ptak (841 m n.p.m.). Znajduje się on na południe od Szczelińca Wielkiego i jest jednocześnie najlepszym punktem widokowym na masyw najwyższego wzniesienia Gór Stołowych.

Fort Karola w Górach Stołowych widok na szczeliniec wielki góra ptak
szlak góry stołowe wejście trasa na fort karola

Podejście do Fortu Karola jest krótkie i łatwe a najpopularniejszą drogą jest szlak z Lisiej Przełęczy. Ten punkt widokowy to również kawałek ciekawej historii pruskich umocnień i świetne miejsce by podziwiać i poznawać góry z dziećmi. Więcej o tym miejscu przeczytacie w przygotowanym przeze mnie opisie – Fort Karola w Górach Stołowych

Więcej pomysłów na wyjścia w Góry Stołowe

Więcej pomysłów na wędrówki z dziećmi po Górach Stołowych znajdziecie w innym moim wpisie – Najciekawsze szlaki w Góry Stołowe. Górskie trasy dla każdego!

Sudety Zachodnie

Z środkowej części Sudetów, gdzie znajdują się Góry Stołowe przenieśmy się w ich zachodnie krańce gdzie czekają na Was kolejne świetne atrakcje i szlaki dla dzieci w górach.

góra żar zamek chojnik wysoki kamień punkt widokowy w sosnówce

Sudety Zachodnie do prawdziwa skarbnica inspiracji na rodzinne wędrowanie po górach i odkrywanie ich piękna i majestatu, która ma znacznie więcej do zaoferowania niż najbardziej znane Karkonosze i ich piękna przyroda, objęta ochroną w ramach Karkonoskiego Parku Narodowego. Z punktu widzenia podróżowania w góry z dziećmi, zachodnia część Sudetów jest przede wszystkim różnorodna, pełna szlaków turystycznych i atrakcyjnych celów wędrówek, dzięki czemu bez większego problemu odkryjecie te piękne góry z dziećmi!

Góry Sokole

Pierwszym kierunkiem wypraw w góry z dziećmi, który chciałbym przybliżyć Wam w Sudetach Zachodnich jest północno-zachodni kraniec Rudaw Janowickich, czyli niewielkie a jakże malownicze Góry Sokole. Znajdziecie tutaj nieco bardziej wymagające górskie szlaki dla dzieci, które pozwolą zmierzyć się nieco starszym dzieciom z górską przygodą. Wielka zaletą Gór Sokolich jest ich kompatybilność – najciekawsze zakątki są oddalone od siebie o ok. 20-30 minut wędrówki, co sprawia, że wędrowanie po nich nie jest długie i nużące.

Góry Sokole sokolik duży szlak turystyczny góry dla dzieci szlaki w górach dla dzieci górskie szlaki dla dzieci
góry sokole szczyt sokolik duży platforma widokowa

Chcąc odkryć Góry Sokole z dziećmi warto wyruszyć na Krzyżną Górę (654 m n.p.m.) i Sokolik (644 m n.p.m.) – oba szczyty to doskonałe punkty widokowe i bardzo eksponowane zakątki, dodające nieco adrenaliny. Koniecznie wstąpcie również do klimatycznego schroniska PTTK Szwajcarka, gdzie bardzo dobrze czuć górski klimat. Więcej o tym paśmie górskim możecie przeczytać w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Góry Sokole. Raj dla wędrowców i wspinaczy (szlaki, szczyty)

Szlaki do fantastycznych punktów widokowych

Sudety Zachodnie to nie tylko prawdziwie górskie szlaki dla dzieci ale również kapitalne punkty widokowe, z których możecie podziwiać jedne z najpiękniejszych krajobrazów na Dolnym Śląsku. Ułożyłem je dla Was w kolejności, od tych najprostszych do zdobycia do tych najbardziej wymagających, ale nadal dostępnych również dla kilkuletnich dzieci.

Zbójeckie Skały to miejsce na zboczach Czarnej Góry (964 m n.p.m.) w Górach Izerskich, położone dosłownie nad Szklarską Porębą Dolną. Można do nich dotrzeć na kilka sposób ale wędrującym z dziećmi polecam prosty i niewymagający żółty szlak od Zakrętu Śmierci (w ciągi drogi wojewódzkiej 358). Droga do platformy widokowej wiedzie stale lekko w dół a powrót delikatnie się wznosi, co nie będzie żadną trudnością nawet dla 2-3-letnich dzieci.

Taras widokowy na Zbójeckich Skałach punkty widokowe w Szklarskiej Porębie niesamowite punkty widokowe
zbójeckie skały szklarska poręba

Na punkcie widokowym czeka na Was duża i bezpieczna platforma, do której nie dociera tłumy turystów. A same widoki są wyśmienite! To doskonała propozycja jeżeli chcecie odwiedzić góry z dziećmi. Więcej o tym miejscu przeczytacie w innym moim wpisie – Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!

Kolejnym bardzo łatwo dostępnym punktem widokowym w Sudetach Zachodnich jest Złoty Widok w Michałowicach. To jeden z dwóch “Złotych Widoków” w okolicach Szklarskiej Poręby, który jest mniej znany i popularny od swojego imiennika (będzie o nim za chwilę) ale za to dużo łatwiejszy do odwiedzenia przez najmłodszych. Zielony szlak z Michałowic tylko na początkowym fragmencie (w ciągu ulicy Złoty Widok) jest bardziej stromy, później trasa wiedzie lasem po stosunkowo równym terenie.

złoty widok w michałowicach złoty widok michałowice platforma widokowa taras widokowy punkt widokowy
szlak turystyczny góry dziecko kije trekingowe szlaki dla dzieci w górach

Dla urozmaicenia wędrówki po drodze możecie pokonać niewielkie skupisko skałek (Kociołki w Michałowicach) czy zejść do niewielkiej jaskini. Wszystko to absolutnie dostępne nawet dla 3-4-latków. Trasę możecie poznać lepiej z wpisu – Złoty Widok w Michałowicach (trasa, parking, zdjęcia)

Trzecim niezwykle widokowym miejscem w Sudetach Zachodnich jest niewielki zamek księcia Henryka na szczycie Wzgórza Grodna (506 m n.p.m.) w okolicach Staniszowa. Prowadzą do niego prawdziwie górskie szlaki wystarczająco łatwe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najpopularniejsza droga na szczyt prowadzi z Sosnówki i z biegiem żółtego szlaku staje się trudniejsza, im bliżej jesteśmy szczytu. Jednak dla ułatwienia wytyczono drugą trasę prowadząca do zamku, prostszą ale nieznacznie dłuższą, którą zgodnie z informacjami zarządców zamku można dotrzeć do niego nawet z wózkiem dziecięcym.

zamek księcia henryka staniszów sosnówka marczyce wieża widokowa punkt widokowy dolny śląsk karpacz i okolice atrakcje góry dla dzieci
ostatnie metry podejścia sosnówka żółty szlak

Górskie szlaki dla dzieci, idealne na rodzinne wędrowanie, które znajdziecie w okolicach zamku księcia Henryka możecie poznać bliżej z mojego innego blogowego wpisu – Zamek księcia Henryka. Pierwszorzędny punkt widokowy!

Ostatnią propozycją jest legendarny i niezwykle popularny Złoty Widok niedaleko Szklarskiej Poręby. Choć dotarcie do tego punktu widokowego jest najbardziej wymagające spośród 4 wspomnianych przeze mnie miejsc widokowych, mimo to jest ono w zasięgu nawet 4-5-latków. Platforma widokowa znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym, jednak dotrzeć możecie do niego z aż trzech kierunków. Spośród nich najłatwiejsze wydaje się dotarcie od strony Szklarskiej Poręby Dolnej a najtrudniejsze od Wodospadu Szklarki, które w początkowej fazie jest miejscami bardzo strome.

złoty widok taras widokowy szklarska poręba dolna góry dla dzieci
jak dojść na złoty widok szklarska poręba górskie szlaki dla dzieci

Dodatkowo przy prowadzących do Złotego Widoku szlakach znajdziecie inne ciekawe miejsca w okolicy, m. in. Chybotek, zagroda alpak, symboliczny Grób Karkonosza czy znajdujący się nieco dalej ale nadal wystarczająco blisko by go również odwiedzić – malowniczy Wodospad Szklarka. Więcej o wejściu na najbardziej znany Złoty Widok przeczytacie we wpisie – Jak dojść na Złoty Widok i co przy okazji zobaczyć w pobliżu?

Ślęża

Wymienione powyżej miejsca i szlaki dla dzieci w górach, to nie wszystkie miejsca i góry dla dzieci, które znajdziecie na Dolnym Śląsku. Poszukując szlaki dla dzieci w górach warto przyjrzeć się również Ślęży, zwanej też Śląskim Olimpem. Na stosunkowo niewielkim Masywie Ślęży wytyczona jest gesta sieć szlaków i tras turystycznych, dająca dużą możliwość dopasowania trasy do możliwości naszych pociech.

kościół ślęża

Najprostsze jest podejście żółtym szlakiem od strony Przęłeczy Tąpadła, którym na szczyt wejdziecie nawet pchając dziecięcy wózek. Trochę trudniej jest na czerwonym szlaku biegnącym od Sobótki, jednak bez problemu pokonają go nawet 5-letnie dzieci; jego największą trudnością jest długość podejścia – ok. 4,5 km i ponad 2 godziny wędrówki pod górę. Najtrudniejsze podejście to szlak niebieski, biegnący po zachodniej stronie masywu, gdzie momentami jest bardzo stromo i trzeba się wręcz wspinać po skałach. Więcej o najbardziej mitycznej górze Dolnego Śląska przeczytacie w moim wpisie: Ślęża. Śląski Olimp w barwach jesieni.

Inne pasma górskie dla dzieci

Dolnośląskie góry i szlaki to nie jedyne góry dla dzieci w Polsce i nie jedyne szlaki dostępne dla dzieci w polskich górach. Wybierając się w góry ze swoimi brzdącami, szczególnie tymi kilkuletnimi odradzam Wam wypady w góry powyżej wysokości 1200 m n.p.m., m. in. Karkonosze (główny grzbiet), Masyw Śnieżnika, Babią Górę, Tatry Wysokie czy najwyższe partie Bieszczad.

wieża widokowa suszynka wieże widokowe
szlaki turystyczne góry stołowe szlaki dla dzieci w górach

Co zatem w zamian? Wśród kolejnych górskich propozycji wymienił bym m. in. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Góry Świętokrzyskie, Góry Sowie czy Gorce. Wszystkie one są górami niskimi o raczej prostych szlakach, przez co będą świetnym wyborem jako pierwsze góry dla dzieci w ich życiu i nie tylko. Znajdziecie w nich na pewno malownicze, górskie szlaki dla dzieci, które pokonacie z przyjemnością a nie z powodu zaspokojenia swoich ambicji. Zapewniam Was, że wyższe góry nie znikną i zaczekają:) Miłość do gór i pasję do wspinaczki warto krzewić jednak na prostszych, krótszych trasach które zapamiętane zostaną w głowach waszych dzieci jako piękne wspomnienia a nie nudne i dłużące się trasy…

Tutaj szukajcie dalszych inspiracji

Na koniec zachęcam Was do zajrzenia na mapę atrakcji turystycznych kierunkowo.pl, na której oznaczam dla Was każde odwiedzone przeze mnie i opisane na blogu miejsce. Znajdziecie tam kolejne pomysły, inspiracje i sprawdzone kierunki na wypady w polskie góry z dziećmi.

mapa atrakcji turystycznych baner grafika kierunkowo.pl

A jeżeli chodzi o planowanie tras i sprawdzanie ich trudności oraz czasów przejść, szczerze polecam stronę mapa-turystyczna.pl! Doskonała witryna do planowania górskich wędrówek, zawierająca ogromną bazę szlaków turystycznych w tym szlaki dla dzieci w górach Polski.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Parku Narodowego Gór Stołowych, link, dostęp z dn. 26.02.2024,
  • oficjalna strona internetowa Zamku księcia Henryka, link, dostęp z dn. 27.02.2024,
  • wpis Jak poruszać się w górach? na stronie Grupy Sudeckiej GOPR, link, dostęp z dn. 25.02.2024,
  • wpis Bezpieczne poruszanie się po górach na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR, link, dostęp z dn. 25.02.2024,
  • wpis Bezpieczeństwo w górach na stronie Fundacji GOPR, link, dostęp z dn. 25.02.2024,
  • wpis Fort Karola w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.02.2024,
  • wpis Góry Sokole w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.02.2024,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii poradnik!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
PODRÓŻNICZE INSPIRACJE W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca