
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach to miejsce niezwykłe, wręcz unikatowe! Zwany również Ogrodem zmysłów park, to licząca niemal 2,5 hektara strefa zarówno zabawy i rozrywki dla najmłodszych ale również miejsce oswajania z przestrzenią miejską osób niepełnosprawnych, co zresztą jest jego podstawową funkcją i zadaniem.
Otwarty w 2012 roku park, przede wszystkim ma służyć osobom niewidomym ale również ma być miejscem integracji osób niepełnosprawnych z osobami widzącymi. Osoby niewidome uczą się tutaj pozornie błahych czynności, które dla nich mogą okazać się sporym wyzwaniem. To tutaj oswajają się z odgłosami miasta, uczą się pokonywać krawężniki czy poruszać po przeróżnych nawierzchniach. Dodatkowo na terenie parku, znajduje się również ogród sensorycznych doznań, który oddziałuje na wszystkie zmysły, również osób w pełni sprawnych.
Sam park położony jest w otoczeniu dawnego opactwa pocysterskiego (obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Osób Niewidomych), które jest dodatkową atrakcją tego miejsca. Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach został udostępniony dla wszystkich zainteresowanych, dzięki czemu stał się jedną z najciekawszych i najbogatszych stref zabaw i rozrywki dla dzieci w okolicach Poznania, która dodatkowo wiele uczy o osobach niewidomych i niepełnosprawnych.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
Lokalizacja miejsca „Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach”: Owińska, na terenie dawnego opactwa pocysterskiego. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
5/5
Połączenie funkcji placu zabaw i przestrzeni oswajającej osoby niewidome z utrudnieniami życia codziennego to bardzo nietypowe i warte doceniania połączenie!
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach służy nie tylko rozrywce i zabawie ale jest niezwykłym miejscem, gdzie osoby niewidome mogą nauczyć się choć trochę samodzielności a My możemy nauczyć się rozumienia ich potrzeb! Szczególne miejsce.
Galeria zdjęć
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.1/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 4/5
Choć Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach jest chętnie odwiedzany, to z racji jego wielkości nie ma problemu by każde dziecko mogło na nim się swobodnie pobawić.
Przygotowanie – 3.5/5
Mogłoby być lepiej, bo po za znakami kierującymi nas do Parku Orientacji, tablicy z regulaminem oraz miejsc, by na chwilę usiąść i odpocząć nie znajdziemy nic więcej. Jest dobrze, ale miejsce jest na tyle ciekawe, że warto byłoby przybliżyć je bardziej, dzięki czemu też zwiększała by się świadomość o potrzebach osób niewidomych.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
Parking – 5/5
Przed bramą dawnego opactwa, na pl. Przemysława znajduje się duży i wygodny, bezpłatny parking.
Potrzebny czas
By móc wejść w każdy ciekawy zakamarek Parku Orientacji, których nie brakuje warto zarezerwować sobie około 1,5 godziny czasu.
Sugerowany wiek
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach to miejsce stworzone z myślą osobach niewidomych lub niepełnosprawnych ale również dzieciach, w każdym wieku. Z racji na charakter miejsca i położenie na terenie dawnego opactwa, również i dorośli powinni miło spędzić tutaj czas, bo jest to miejsce niezwykle ciekawe i „otwierające” oczy.
Dostępność
Dostępny dla każdego a nawet stworzony dla osób o obniżonej sprawności.
Wybierając się do Parku Orientacji w Owińskach koniecznie sprawdźcie godziny otwarcia, ponieważ park udostępniany jest dla gości z zewnątrz w ściśle określonych godzinach z racji odbywających się na nich zajęć dla osób niewidomych. Aktualne godziny otwarcia możecie sprawdzić na stronach internetowych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Osób Niewidomych w Owińskach, w zakładce Regulamin.
Plusy i minusy
główne atuty
- niezwykłość i unikatowość miejsca, zarówno pod kątem ilości atrakcji jaki i przeznaczenia,
- rozległy i pięknie utrzymany,
- ilość przygotowanych miejsc, atrakcji i przyrządów dla najmłodszych,
- położenie na terenie zabytkowego i pięknego kompleksu dawnych zabudowań pocysterskiego opactwa,
- wygodny, dedykowany parking,
- dostępność,
- zwiększa świadomość potrzeb osób niewidomych wśród osób widzących,
słabsze strony
- ograniczone godziny otwarcia, z racji odbywania się w nim zajęć dla osób niewidomych, co jest całkowicie zrozumiałe,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Owińska to niezwykła miejscowość w okolicach Poznania, która wielu z Was zaskoczy! Więcej przeczytacie o niej we wpisie: Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!
Jednak to nie jedyna atrakcja w okolicy stolicy Wielkopolski! Poznajcie stronę gdzie zebrałem wszystkie najciekawsze atrakcje Poznania oraz wpisy, dzięki którym poznacie wyjątkowe miejsca w jego okolicy, które warto odwiedzić z dzieckiem i nie tylko!
- Dziewicza Góra. Więcej niż tylko punkt widokowy!
- Łysy Młyn. Przyrodnicza atrakcja tuż pod Poznaniem!
- Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów.
- Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów
Równie ciekawe jest również w samym Poznaniu, który nieco poznacie w poniższych wpisach:
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Ale „bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
- Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
A więcej niezwykłych placów dla dzieci, w pobliskim Poznaniu poznacie we wpisie:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz