westernland wioska indiańska dziki zachód józefów koło chocz

Westernland. Okryj magię Dzikiego Zachodu w Wielkopolsce!

opublikowano: 21 lutego 2025

kategoria: zwiedzam Polskę

W sercu Wielkopolski, niedaleko mojego rodzinnego Chocza, znajduje się Westernland – wyjątkowe miejsce, które przenosi odwiedzających wprost na Dziki Zachód. Ten park rozrywki, stylizowany na miasteczko rodem z westernów, urzeka niepowtarzalnym klimatem, tworzonym przez indiańskie tipi, drewniane budynki i kowbojską scenerię. Wioska indiańska pozwala poczuć ducha rdzennych mieszkańców Ameryki, a atrakcje takie jak płukanie złota, strzelanie z łuku czy rzut tomahawkiem przenoszą w świat dawnych traperów i pionierów. Westernland w Józefowie to miejsce, gdzie historia i zabawa splatają się w jedno, zapewniając niezapomniane wrażenia dla małych i dużych miłośników Dzikiego Zachodu.

rzetelny wpis

Wpis ten został zweryfikowany przez opiekunów miejsca, dzięki czemu możesz mu w pełni zaufać!

Podstawowe informacje – Westerland

Początki Westernlandu sięgają 2008 roku, kiedy to powstała wioska indiańska, która z czasem rozbudowywała się, tworząc niewielkie miasteczko rodem z najlepszych westernów. Zabudowania Westernlandu w Józefowie zachwycają aranżacją i eksponatami z XIX i XX wieku, a dbałość o każdy szczegół pozwala poczuć ducha minionych czasów i przenieść się na Dziki Zachód!

Każdy zakątek wielkopolskiego Dzikiego Zachodu to nowa opowieść o tej fascynującej epoce i innej grupie mieszkańców dawnej Ameryki Północnej. To idealne miejsce, stworzone z pomysłem i pasją, aby przenieść się w czasie do świata kowbojów i plemion indiańskich, przeżyć ciekawą przygodę, a także poszerzyć swoją wiedzę

Lokalizacja – Westernland Józefów

Westernland Józefów położony jest w centralnej Polsce, na południowym-wschodzie Wielkopolski, ok. 3 km od mojego rodzinnego Chocza i ok. 25 km od równie mi bliskiego Kalisza. Wioska indiańska znajduje się w niewielkiej miejscowości Józefów, położonej na uboczu, dosłownie na skraju Puszczy Pyzdrskiej, jednego z największych kompleksów leśnych w Wielkopolsce.

Od Poznania, stolicy Wielkopolski, Westernland oddalony jest o ok. 80 km, czyli niespełna 2 godziny jazdy samochodem. Nieznacznie dalej jest do sąsiednich miast wojewódzkich – ok. 105 km do Łodzi czy ok. 110 km do Wrocławia.

Westernland – oto wielkopolski Dziki Zachód!

Pamiętam, jak za dziecka oglądałem westerny, które leciały w niedziele na TVP2, oczywiście w samo południe… Dzięki nim, choć nigdy nie byłem na Dzikim Zachodzie, mogłem poznać kowbojów, Indian, a także przyswoić sobie klimat czasów i miejsc, w których żyli. Ten sam klimat poczułem, kiedy przekroczyłem bramę Westernland!

Westernland to park rozrywki, który przenosi gości wprost na Dziki Zachód. Składa się z trzech stref, a każda z nich jest wypełniona po brzegi autentycznymi elementami wyposażenia, kowbojskimi rekwizytami i indiańskimi symbolami. Imponująca jest nie tylko dbałość o detale, ale również ich aranżacja, dzięki której stworzono tu niezwykle realistyczną iluzję Dzikiego Zachodu. Dodatkowo, personel parku, przebrany w kostiumy kowbojów, szeryfów i Indian, potęguje wrażenie autentyczności i pozwala gościom przenieść się w czasie i przestrzeni.

Wioska indiańska Raven Territory

Raven Territory (Terytorium Kruków) to jedna z największych wiosek indiańskich w Europie, która przenosi odwiedzających wprost do świata rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Znajduje się tu kilkanaście namiotów tipi, z których wiele ozdobiono malowidłami przedstawiającymi sceny z życia Indian. W części namiotów tipi można znaleźć oryginalne indiańskie rekwizyty i ozdoby, takie jak fotele wodzów, suknie z irchy, łapacze snów, łuki, tomahawki i wiele innych. Część tipi jest przystosowana do noclegów, oferując miejsce aż dla 70 osób.

Aby w pełni doświadczyć tej atmosfery, warto odwiedzić wioskę podczas specjalnych weekendów, organizowanych w maju, czerwcu i wrześniu. W tych dniach można spotkać tutejszych Indian, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i kulturą.

Wioskę zdobią rzeźbione totemy, zachwycające precyzją wykonania i dbałością o detale. Przedstawiające one wielu znanych Indian oraz indiańską symbolikę, co fantastycznie dopełnia klimat tego miejsca.

Osada pionierów i poszukiwaczy złota

Obok wioski indiańskiej, w samym sercu Dzikiego Zachodu, wznosi się stanowisko trapera, gdzie każdy, niezależnie od wieku, może przeżyć niezapomnianą przygodę. W tym miejscu, przy płuczce złota, możesz spróbować swoich sił w płukaniu cennego kruszcu metalową misą. Kto wie, może odkryjesz żyłkę poszukiwacza i znajdziesz prawdziwe złoto?

Stanowisko trapera zostało stworzone z dbałością o detale, bazując na doświadczeniu prawdziwego poszukiwacza złota. Surowy wystrój, pełen rdzy i autentycznych narzędzi, przeniesie Cię wprost do czasów gorączki złota. A co najważniejsze, na pewno spotkasz tu legendarnego trapera, który podzieli się z Tobą swoimi opowieściami i cennymi wskazówkami. Na koniec, znalezione przez Was złote grudki zostaną przetopione w złotą słodycz, co będzie stanowiło niezapomnianą pamiątkę z tej niezwykłej przygody!

Laredo Town i Rancho Rodeo

Niedaleko osady traperskiej, znajduje się miasteczko Laredo Town. Jego sercem jest eliptyczny plac, wokół którego, jak za dawnych czasów, osadnicy i wędrowcy rozbijali swoje obozowiska o czym przypominają stojący tutaj wozy konne. Otoczony kilkoma drewnianymi budynkami, m.in. biurem szeryfa, sklepem kolonialnym i więzieniem, Laredo Town przenosi odwiedzających wprost w realia Dzikiego Zachodu. Wnętrza budynków wypełnione są autentycznymi eksponatami, które pozwalają lepiej zrozumieć styl życia na szlaku.

Po uliczkach miasteczka przechadzają się jego barwni mieszkańcy: szeryf, traperzy, poszukiwacze złota, kowboje, a nawet oprychy i wyjęci spod prawa. Wielu z nich przygotowało dla gości niespodzianki i atrakcje. Możecie się spodziewać listu gończego z Waszym nazwiskiem, a nawet wizyty w więzieniu!Jeszcze więcej atrakcji czeka na Was w Ranchu Rodeo, które sąsiaduje z Laredo Town. Tutaj możecie spróbować wydoić krowę lub zmierzyć się z poskromieniem byka. Ta część Westernland to również strefa gastronomiczna, gdzie unosi się apetyczny zapach grillowanych potraw i innych smakołyków.

Atrakcje Westernlandu

Wielkopolska, w porównaniu z innymi regionami kraju, nie może poszczycić się dużą ilością parków rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Tym bardziej docenić należy Westernland i wszystko, co udało się w nim stworzyć.

Odwiedzając amerykańską wioskę z przełomu XIX i XX wieku, zaaranżowaną w tym miejscu, czeka na nas nie tylko odrobina edukacji i możliwość poznania kultury oraz folkloru rdzennych mieszkańców Wielkich Równin Ameryki, ale przede wszystkim wyjątkowa przygoda. Oto atrakcje, które Wam to umożliwią.

Atrakcje rodem z Dzikiego Zachodu

W Westernlandzie nuda nie istnieje! Dla żądnych przygód czeka dyliżans, który zabierze Cię w podróż po wielkopolskim Dzikim Zachodzie. A jeśli chcesz sprawdzić swoją celność, odwiedź strzelnicę i wypróbuj rzut tomahawkiem, kapeluszem czy podkową.

Dodatkowo w Westernlandzie możesz spróbować swoich sił w płukaniu złota pod okiem doświadczonego trapera. To tylko początek atrakcji, które czekają na Ciebie w tym niezwykłym parku rozrywki!

Dmuchańce i strefy zabawy dla dzieci

Zakątkiem parku Westernland, który najbardziej przypadnie do gustu najmłodszym gościom jest Rodeo Rancho, w którym przygotowano kilka dmuchanych atrakcji. Oprócz standardowych dmuchanych zamków i torów przeszkód, na małych kowbojów czeka również miękka góra do wspinania i szalony byk rodeo.

To jednak nie wszystko! Na najmłodszych odkrywców czeka również Indiański Tor Przygody, gdzie będą mogli wykazać się sprawnością oraz plac zabaw Piaski Arizony, gdzie czekają na nich bizony do wspinaczki i cała masa innych atrakcji. Najlepsi tropiciele mogą wyruszyć na poszukiwanie zaginionego skarbu Apaczów, korzystając ze starej mapy, której pilnuje szeryf.

Wydarzenia i atrakcje sezonowe

Westernland zmienia swoje oblicze przez cały rok, zaskakując gości różnorodnymi wydarzeniami i eventami. Na początku września, park przemienił się w amerykańską farmę dyniową, co możecie zobaczyć na moich zdjęciach.

Oprócz Dnia Dyni, Westernland oferuje wiele innych wydarzeń, m.in. Majówkę w stylu western, Dzień Dziecka, dni tematyczne (np. Meksykański i Amerykański), Święto Pyry, Halloween oraz grudniową Krainę Świętego Mikołaja.

Mieszkańcy Westernlandu

Dziki Zachód i Westernland nie mogą istnieć bez zwierząt, które są ich nieodłącznym elementem. Właśnie dlatego w parku spotkacie gromadkę sympatycznych zwierząt, takich jak osiołki, kozy, koń, szop pracz i psy.

Większość z nich ma swoje specjalne wybiegi, jednak niektóre z nich swobodnie przechadzają się po parku, stając się jego dodatkową atrakcją.

Galeria zdjęć z Westernland

Ilość ciekawych zakamarków, atrakcji i interesujących eksponatów w parku jest tak ogromna, że trudno je wszystkie opisać w krótkim wpisie na blogu. Dlatego też, aby lepiej przybliżyć Wam atmosferę tego miejsca, przygotowałem małą galerię zdjęć z Westernland w Józefowie.

Podsumowując, Westernland to doskonałe miejsce rozrywki dla całych rodzin, grup przyjaciół i wycieczek zorganizowanych. Nikt nie powinien się tu nudzić! Na wielkopolskim Dzikim Zachodzie można nie tylko świetnie się bawić, ale i zacieśniać więzi, co potwierdza liczba firm, które wybrały to miejsce na swoje spotkania integracyjne.

Westernland k. Chocza – praktyczne informacje

Na zakończenie moich wpisów, jak zwykle, garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć do tego niezwykłego miejsca i w pełni cieszyć się jego atrakcjami.

Komunikacja i dojazd

Westernland w Józefowie koło Chocza leży w cichej i spokojnej okolicy, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Niestety, ma to bezpośredni wpływ na dojazd. W pobliżu nie ma linii kolejowej (najbliższa stacja – Pleszew, jest oddalona o około 16 km). Do Józefowa można jednak dojechać autobusem lokalnego przewoźnika – Pleszewskie Linie Autobusowe. Najbliższy przystanek autobusowy – Józefów (figura) znajduje się ok. 700 m od parku.

Jak się domyślacie, najwygodniej do Westernland dojechać własnym samochodem. Około 3 kilometry na południe od parku przebiega droga wojewódzka nr 442 (Kalisz – Września), którą dotrzecie w okolice Chocza. Dalej musicie kierować się do parku lokalnymi drogami (dojazd ułatwiają tablice i drogowskazy). Tymi samymi trasami możecie do parku dojechać również rowerem.

Parking

Na miejscu znajduje się duży, bezpłatny parking dla samochodów osobowych i autobusów, zlokalizowany tuż obok głównej części Westernland. Chociaż parking jest przestronny, szczególnie podczas imprez i wydarzeń organizowanych w parku, może się szybko zapełnić. Aby nie martwić się o miejsce parkingowe, warto przyjechać do parku w godzinach porannych.

Bilety i godziny otwarcia

Westernland jest otwarty tylko w niedziele od maja do grudnia. W pozostałe dni park jest dostępny tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji. W wyjątkowych sytuacjach (np. niebezpieczna pogoda lub rezerwacja obiektu) park może być zamknięty, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne informacje na stronie internetowej lub Facebooku Westernland.

Wstęp do Westernlandu jest płatny. Bilety można kupić w kasie na miejscu, a ich ceny są na akceptowalnym poziomie (w 2024 roku bilet normalny kosztuje 30 zł, a ulgowy 10 zł). Co ważne, dzieci do 13 lat wchodzą bezpłatnie. Dodatkowo płatne są atrakcje w parku, za które można zapłacić lokalną walutą – dolarami Westernlandu. Dolary te można nabyć w sklepie „Pioneer Store” (w 2024 roku 1 dolar kosztuje 5 zł). Cennik poszczególnych atrakcji znajdziecie na stronie internetowej parku.

W tym samym sklepie kolonialnym, który znajduje się w Laredo Town, można kupić nie tylko lokalną „walutę”, ale również pamiątki i gadżety w stylu western. W Laredo Town znajdziecie również grill-bar serwujący kowbojskie potrawy. Za posiłki w barze płaci się normalnie, a nie dolarami Westernlandu (aktualne menu można znaleźć na stronie internetowej parku).

Ciekawe miejsca w okolicy

Z ciężkim sercem muszę przyznać, że okolica wioski Westernland, choć bliska mojemu sercu, nie jest szczególnie bogata w atrakcje turystyczne. Oczywiście, nie jest też zupełnie pusta, ale aby zobaczyć coś więcej niż zabytkowe kościoły w Choczu, spokojną Dolinę Prosny, gdzie można skorzystać z uroków spływu kajakowego, trzeba przejechać kilkadziesiąt kolejnych kilometrów, aby dotrzeć do ciekawych, a często unikatowych miejsc, z których słyną okolice Kalisza.

ekspozycja w kaliskim ratuszu wystawa ratusz kalisz pomieszczenie zegara wieża ratusza
Ekspozycja w kaliskim ratuszu
zamek czartoryskich w gołuchowie gołuchów atrakcje gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Zamek w Gołuchowie
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie ekspozycja sale wystawa wrm wielkopolskie rytmy młodych
Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie

Absolutną perełką, oddaloną od Westernlandu o około 30 minut jazdy samochodem, jest Gołuchów – przepiękna rezydencja, która wygląda, jakby została wyjęta z bajki (mój ZŁOTY KIERUNEK 2022). Kilkanaście kilometrów dalej czeka na Was Kalisz, miasto pełne historii, perełek architektury, zabytków i interesujących wystaw, m.in. w kaliskim ratuszu, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, prywatnym Muzeum im. Osiakowskich czy na historycznym Zawodziu. A jeśli interesują Was niecodzienne wystawy i historie, warto wybrać się również do Jarocina (około 30 km od Józefowa), gdzie czeka na Was m.in. Spichlerz Polskiego Rocka z wystawą o historii muzyki gitarowej w Polsce i jarocińskiego festiwalu, a także nowocześnie zaaranżowane Muzeum Regionalne i pięknie odnowione centrum miasta!

KALISZ Wielka mapa atrakcji i ważnych punktów
Szukasz atrakcji w Kaliszu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 80 atrakcji i ważnych punktów w Kaliszu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Chętnie wymieniłbym jeszcze kilka miejsc, takich jak np. Młyn nad Lutynią, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW 2023) czy malownicze Pyzdry, ale odkrywanie uroków tej części Wielkopolski pozostawię Wam, ułatwiając jedynie, że tagiem #wojewodztwowielkopolskie oznaczyłem dla Was mnóstwo moich wielkopolskich wpisów!

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Westernland, link, dostęp z dn. 03.02.2025,,
  • wpis Józefów na stronie galeriawielkopolska.info, link, dostęp z dn. 03.02.2025,
  • wpis Westernland – Dziki Zachód w Wielkopolsce w serwisie podrozezklasa.pl, link, dostęp z dn. 03.02.2025,
marcin krawczyk bloger mikropodróżnik podczas prelekcji na targach podróżniczych

Marcin Krawczyk

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca