katedra w poznaniu ostrów tumski poznać co zwiedzić w poznaniu

Co zwiedzić w Poznaniu? TOP 10 najciekawszych atrakcji miasta!


Zastanawiasz się co zwiedzić w Poznaniu? Chcesz dowiedzieć się, które z poznańskich atrakcji są najbardziej warte czasu i uwagi? Doskonale się składa, bo na kierunkowo.pl znajdziesz odpowiedź! W tym wpisie wymieniam 10 moim zdaniem najciekawszych miejsc i atrakcji stolicy Wielkopolski, które pozwolą Ci spędzić w tym mieście niezapomniana przygodę pełną wrażeń! Ten wpis to tylko ich zestawienie a większość z nich szczegółowo opisałem dla Was w osobnych wpisach, do których zaprowadzą Was wyróżnione kolorem zielonym i pogrubione fragmenty tekstu, które są linkami do nich. Przekonajcie się zatem co zwiedzić w Poznaniu!

Poznań – podstawowe informacje

Poznań jest jednym z najstarszych miast w Polsce, jego początki sięgają X wieku. To miejsce, gdzie ważne wydarzenia historyczne wpłynęły na kształtowanie się polskiej tożsamości. Niektórzy historycy twierdzą nawet, że mający miejsce w 966 roku Chrzest Polski, miał miejsce na poznańskim Ostrowie Tumskim w książęcej rezydencji Mieszka I. Od początku polskiej państwowości był jednym z najważniejszych grodów i ośrodków miejskich, który szczególnie upodobali sobie władcy z dynastii Piastów. Przez sześć lat 1290-1296 za panowania Przemysła II miasto było stolicą Królestwa Polskiego. W kolejnych stuleciach, znaczenie miasta malało, było ono jednak nadal ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W okresie zaborów Poznań znalazł się pod pruskim panowaniem, pod którym z racji wielu ograniczeń rozwijała się nowa forma oporu: praca organiczna. Powstawały w tym czasie również liczne organizacje kultywowania polskiej kultury i nauki.

most jordana w poznaniu ostrów tumski w poznaniu śródka poznań atrakcje
co warto zobaczyć w poznaniu aleje marcinkowskiego

Po I wojnie światowej, Poznań wraz z Prowincją Poznańską miał pozostać pod pruskim panowaniem. 27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, które zakończyło się sukcesem i przyłączeniem Wielkopolski do Polski, umacniającej w tym czasie swoją niepodległość. Dwudziestolecie międzywojenne przebiegło bez znaczących wydarzeń i dopiero II wojna światowa, niechlubnie zapisała się w historii miasta. W 1945 roku Niemcy przekształcili miasto w twierdzę miasto, przez co toczyły się o nie zaciekłe walki w wyniku których zniszczono ok. 55% zabudowy, głównie zabytkowego Starego Miasta. W czasach nowożytnych, miasto przeszło różne etapy rozwoju, będąc świadkiem wielu zmian politycznych i społecznych. Dziś Poznań to jedno z większych miast kraju, dynamiczne się rozwijające, w którym historia splata się z nowoczesnością, tworząc unikalny charakter stolicy regionu. Miasto jest również popularnym kierunkiem turystycznym, cenionym zarówno w kraju jak i za granicą. Atrakcyjności dodaje lokalna kultura, obyczaje i charakterystyczna gwara, dlatego nie zdziwcie się kiedy będziecie musieli wsiąść do bimby, na przystankach będzie wuchta wiary a na obiad zaserwują Wam pyry z gzikiem!

Więcej o historii miasta możecie przeczytać w moich wpisach o poznańskim Starym Mieście, Ostrowie Tumskim i Starym Rynku.

Poznań na mapie Polski

Poznań położony jest w środkowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Wartą. Miasto znajduje się niemal w samym centrum województwa wielkopolskiego i historycznej Wielkopolski, których jest stolicą.

Od pobliskich stolic regionów i tym samym jednych z największych miast w kraju, Poznań dzieli m. in. ok. 100 km od Bydgoszczy, 150 km od Wrocławia, ok. 180 km od Łodzi, ok. 190 km od Szczecina, ok. 240 km od Gdańska i ok. 270 km od Warszawy.

Dojazd i komunikacja

Ze względu swoją historię, wielkość i znaczenie, Poznań jest miastem doskonale skomunikowanym. Taki stan rzeczy utrzymuje się od wieków, ponieważ miasto niemal od zawsze znajdowało się na ważnych szlakach transportowych.

Dotarcie do miasta

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do stolicy Wielkopolski jest transport samochodowy. Dzięki temu, że przez miasto lub w jego pobliżu przebiega autostrada A2, drogi ekspresowe S5 i S11 oraz drogi krajowe i wojewódzkie, dojazd samochodem do miasta jest szybki i komfortowy. Dla przybywających do Poznania własnym samochodem najtrudniej będzie zaparkować i przemieszczać się po samym mieście.

Dobra opcją będą parkingi Park&Ride, rozmieszczone na obrzeżach miasta, które umożliwiają wygodną przesiadkę na komunikacje miejską. Problemu tego nie będą mieć przybywający do Poznania autobusem. Swoje połączenia autobusowe do Poznania realizują m. in. PKS Poznań S.A. (połączenia regionalne) czy FlixBus (połączenia dalekobieżne) a głównym węzłem komunikacyjnym jest zintegrowany dworzec kolejowo-autobusowy – Poznań Główny.

citroen zabytkowy poznań plac cyryla ratajskiego
pociąg koleje wielkopolskie na dworcu w poznaniu

Jest on też jednym większych węzłów kolejowych w kraju, do którego dojeżdżają pociągi niemal z całej Polski. Aktualny rozkład jazdy pociągów znajdziecie na stronach Portalu Pasażera PKP a do Poznania dotrzecie zarówno składami PKP Intercity, POLREGIO jak i m. in. regionalnymi Kolejami Wielkopolskimi. W Poznaniu znajduje się również międzynarodowy Port Lotniczy Poznań Ławica, obsługujący połączenia zarówno krajowe jak i zagraniczne.

Poruszanie się po mieście

Po mieście najwygodniej poruszać się charakterystycznymi zielono-żółtymi autobusami i tramwajami poznańskiej komunikacji miejskiej. Szczegółowy rozkład jazdy i siatka połączeń znajduje się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

komunikacja miejska w poznaniu zielono żółte autobusy mpk poznań

W mieście od kilku lat nie funkcjonuje już rower miejski (rowery do wynajęcia), obecnie można jedynie skorzystać działających analogicznie hulajnóg elektrycznych.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Co warto zwiedzić w Poznaniu?

Poznań skrywa setki ciekawych miejsc i atrakcji, na których poznanie potrzeba wiele czasu. Ja w Poznaniu mieszkam od 2013 roku i nadal nie udało mi się zobaczyć i odwiedzić wszystkich ciekawych miejsc o których słyszałem. Na pewno odwiedziłem jednak te najciekawsze!

Właśnie dlatego uznałem, że widziałem już w Poznaniu wystarczająco wiele, aby podzielić się z Wami najciekawszymi jego zakątkami. Myślę, że ułatwię tym poznanie miasta, tym którzy przyjeżdżają do serca Wielkopolski i zastanawiają się co warto zwiedzić w Poznaniu.

TOP 10 najciekawszych miejsc i atrakcji Poznania

Właśnie dlatego przygotowałem dla Was zestawienie 10 najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych lub najbardziej niepowtarzalnych miejsc i atrakcji Poznania, które sam osobiście odwiedziłem. Mam nadzieje, że dzięki temu zestawieniu, będziecie wiedzieć co zwiedzić w Poznaniu, odwiedzając to piękne miasto!

1. Stary Rynek

Poznański Stary Rynek to tętniące życiem całą dobę serce miasta i obowiązkowy punkt na trasie każdego, kto odwiedza stolice Wielkopolski. Stary Rynek w Poznaniu to trzeci co do wielkości rynek wielkomiejski w Polsce, otoczony ponad 60 kolorowymi kamienicami. To w jego centrum stoi najpiękniejszy renesansowy ratusz na północ od Alp a przy nim domki budnicze, kolejne charakterystyczne budowle poznańskiego rynku. Przybywając na niego o 12.00 lub 15.00 będziecie mogli zobaczyć kolejny symbol miasta – koziołki poznańskie, które właśnie o tych godzinach trykają się na ratuszowej wieży.

Więcej o poznańskim Starym Rynku przeczytacie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?

2. Stare Miasto

Będąc w Poznaniu, nie możecie odmówić sobie spaceru po Starym Mieście. Dawniej otoczone było potężnymi murami miejskimi, teraz jest po prostu ścisłym centrum miasta, które jednak zachowało wiele ze swojego średniowiecznego charakteru. Do najpiękniejszych ulic poznańskiej starówki należą m. in. ulica Gołębia, Świętosławska, Paderewskiego czy Franciszkańska. Obowiązkowo należy wstąpić też na Plac Kolegiacki, wyjątkowe miejsce na mapie Starego Miasta. Dawniej stała w tym miejscu ogromna kolegiata – jedna z najwyższych świątyń i budowli Europy. Obecnie to miejsce licznych wydarzeń a także siedziba władz miasta, zajmujących budynki pięknego kolegium jezuickiego. Na drugim krańcu Starego Miasta warto zwiedzić również Wzgórze Przemysła, na którym stoi poznański Zamek Królewski.

Więcej o poznańskim Starym Mieście przeczytacie w osobnym moim wpisie – Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu

3. Ostrów Tumski

Nie byłoby dzisiejszego Starego Miasta z pięknym rynkiem, gdyby kilkaset lat wcześniej nie powstał gród na dzisiejszym Ostrowie Tumskim. To właśnie poznańska wyspa katedralna jest dzielnicą o najdłuższej historii, którą odkrywają dla nas swoją pracą i badaniami archeolodzy. Na Ostrowie Tumskim znajdziecie wiele śladów ich odkryć, m. in. szklane palatium Mieszka I, niezwykły rezerwat archeologiczny Genius loci czy relikty w podziemiach najbardziej okazałej i charakterystycznej budowli Ostrowa – katedry poznańskiej. Gotycka katedra to najważniejsza świątynia w mieście, siedziba arcybiskupa i miejsce spoczynku pierwszych władców Polski, których doczesne szczątki złożone są w niezwykłej Złotej Kaplicy. Będąc w tym miejscu warto wstąpić również do Muzeum Archeologicznego, mieszczącego się w gmachu Akademii Lubrańskiego, zobaczyć pałac biskupi oraz wejść do kościoła NMP In Summo, stojącego obok urokliwej psałterii.

Więcej o Ostrowie Tumskim przeczytacie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!

4. Śródka

Śródka to jedna z najmniejszych dzielnic miasta, połączona efektownym Mostem Jordana z Ostrowem Tumskim. Swoją sławę Śródka zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowemu muralowi, który od kilkunastu lat zdobi ścianę jednej z kamienic, stającej przy głównym placu dzielnicy – Rynku Śródeckim (tak, Poznań ma więcej niż jeden rynek). W centrum śródeckiego rynku stoi niewielki kościół pw. św. Małgorzaty a jedną z najpiękniejszych budowli dzielnicy jest stojący po sąsiedzku dawny klasztor filipinów, dzisiaj będący gmachem szkoły muzycznej. Śródka to również popularne miejsce na kulinarnej mapie miasta, gdzie znajdziecie wiele kawiarni i restauracji, urzekających wydobywającymi się z nich zapachami!

Więcej o poznańskiej Śródce przeczytacie we wpisie Śródka w Poznaniu. Odradzająca się perełka!

5. Brama Poznania

Na Śródce znajdziecie jeszcze jedno, absolutnie niepowtarzalne miejsce. To interaktywne centrum historii Ostrowa Tumskiego, ale również historii Poznania a także Polski, czyli Brama Poznania. To wyjątkowa ekspozycja, przygotowana w multimedialny i interaktywny sposób, dzięki której ze szczegółami poznamy ponad 1000-letnią historię tego miejsca, niezwykle istotnego w okresie rodzącej się Polski. Ekspozycje poznajemy z audioprzewodnikiem, który może oprowadzić nas również po Ostrowie Tumskim, połączonym z budynkiem Bramy Poznania przeszkloną kładką nad Cybiną. To również doskonałe miejsce na rodzinne zwiedzanie, ponieważ przygotowano tutaj odrębną ścieżkę zwiedzania dla najmłodszych a także dodatkowe przestrzenie z atrakcjami dla dzieci. Gdyby tego było mało, przy budynku Bramy Poznania znajduje się również eksperymentalny ogród dziedzictwa a w amfiteatrze nad Cybiną a pod budynkiem, możecie natrafić na przeróżne wydarzenia i warsztaty.

Więcej o Bramie Poznania przeczytacie we wpisie: Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!

6. Jezioro Maltańskie

Pozostajemy na prawym brzegu Warty i przenosimy się kilkaset metrów od Śródki aby poznać kolejne miejsce na mapie miasta, które zawsze można polecić każdemu, kto pyta “Co zwiedzić w Poznaniu?“. Jezioro Maltańskie to tak naprawdę ogromy teren dla rekreacji, aktywności na świeżym powietrzu a także rodzinnego spędzenia czasu. Wzdłuż jego północnego brzegu kursuje Maltanka, kolejka parkowa, która jest kolejnym symbolem i jedną z największych atrakcji miasta. Przejeżdża ona koło największego aquaparku w mieście – Term Maltańskich, oferującym ogrom wodnych atrakcji. Przeciwległy, południowy brzeg jeziora to liczne atrakcje, niekoniecznie typowe dla nizin jak np. kolejka górska – letni tor saneczkowy, stok narciarski ale również plaża, plac zabaw czy miejsca, gdzie można napić się dobrej kawy, podglądając pływających po jeziorze wioślarzy. Dodatkowo w pobliżu znajdziecie również urokliwą ścieżkę w koronach drzew.

Więcej o tym miejscu przeczytacie już wkrótce w osobnym wpisie!

7. Nowe ZOO

Ostatnim miejscem w tej części miasta, które mogę Wam serdecznie polecić jest poznański Ogród Zoologiczny, tzw. Nowe ZOO. Nie jest ono typowym, miejskim ogrodem zoologicznym, ponieważ charakteryzuje się dużymi, przestronnymi wybiegami zaaranżowanymi tak by maksymalnie przypominały naturalne środowisko ich mieszkańców. Będąc w nim obowiązkowo wpadnijcie do słoniarni, pawilonu żyraf, pięknego azylu dla niedźwiedzi czy ogródka dziecięcego. Poruszanie się po ZOO ułatwia zielona kolejka, szczególnie ciesząca najmłodszych a samo poznawanie ogrodu, będzie nie tylko przygodą wśród zwierząt z całego świata ale również żywą lekcją przyrody i ekologii. Dla urozmaicenia, możecie do ZOO dotrzeć również wspomnianą już kolejką parkową Maltanka.

Więcej o poznańskim Nowym ZOO przeczytacie w innym moim wpisie – Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)

8. Palmiarnia Poznańska

Przenieśmy się na poznański Łazarz, jedną z bardziej urokliwych dzielnic miasta. To na niej, w malutkim ale bardzo klimatycznym Parku Wilsona znajdziecie największą palmiarnię w Polsce – Palmiarnię Poznańską. W 10 pawilonach znajdziecie blisko 17000 roślin z około 1100 gatunków, dzięki którym będziecie mogli poznać rośliny dosłownie z całego świata. Odwiedzając palmiarnię zobaczycie m. in. bananowca, cynamonowca, potężne palmy, ogromne kaktusy, drzewa cytrusowe a nawet mięsożerne rośliny – muchołówki. Szczególnym okazem jest licząca sobie około 100 lat oliwka europejska, która ocalała mimo zniszczeń wojennych i jest obecnie najstarszym drzewem palmiarni. Dodatkowo w pawilonach znajdziecie również akwarium z ponad 30 zbiornikami, ponad 140 gatunkami ryb i kilkudziesięcioma gatunkami roślin wodnych. Warto zajrzeć również do sąsiadującej z palmiarnią kawiarni o wyjątkowym klimacie i wystroju!

Więcej o niezwykłej i zawsze gorącej poznańskiej palmiarni przeczytacie we wpisie – Palmiarnia w Poznaniu. Największa w Polsce!

9. Dzielnica Cesarska

Wróćmy do centrum Poznania, aby poznać kolejne miejsce, będące doskonałą odpowiedzą na pytanie “Co zwiedzić w Poznaniu?“. Oto część miasta o najbardziej niechlubnej historii ale jednocześnie świadek ważnych wydarzeń, miejsce pełne ciekawostek i wyjątkowej architektury. Poznajcie tzw. Dzielnicę Cesarską, która miała być chlubą pruskiego zaborcy a stała się mekką poznańskiej kultury i symbolem niezłomności woli polskiego narodu. Jej sercem jest Zamek Cesarski, ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie, obecnie będąca siedzibą centrum kultury. W skład zabudowań cesarskiej dzielnicy wchodzą jeszcze m. in. obecne gmachy Teatru Wielkiego, Auli Uniwersyteckiej, Filharmonii Poznańskiej czy Banku Pocztowego. Dodatkowo upamiętniono rozgrywające się tutaj wydarzenia z 1956 roku, m. in. pomnikiem tzw. Dwóch Krzyży oraz Muzeum Powstania Poznańskiego, które znajduje się w podziemiach zamku. W dawnym Domu Partii, znajdującym się po sąsiedzku z zamkiem od kilku lat funkcjonuje również unikalne Centrum Szyfrów Enigma, będące żywym pomnikiem dla poznańskich matematyków, którym udało się złamać kod legendarnej Enigmy.

Więcej o tym miejscu przeczytać możecie w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności

10. Muzeum Broni Pancernej

Odpowiadając po raz ostatni na pytanie co zwiedzić w Poznaniu, odpowiadam – Muzeum Broni Pancernej. To moja ostatnia propozycja, która niedawno doczekała się nowej lokalizacji i bardziej dostępnej siedziby, w której stworzono ciekawie zaaranżowaną wystawę tysięcy ton pancernego żelastwa! To nie tylko gratka dla fanów militariów, ale również okazja do ciekawej lekcji historii oraz szeroko pojętej techniki. Muzeum wśród swoich eksponatów ma wiele bezcennych pojazdów, często odrestaurowanych i wyremontowanych własnymi siłami lub z udziałem przyjaciół muzeum. Kilka z nich to prawdziwe perełki, dla których wiele osób przybywa do Poznania z najdalszych zakątków Polski, a nawet Europy. Będąc w tym miejscu warto porozmawiać z opiekunami wystawy, często żołnierzami rezerwy, którzy o swoich eksponatach wiedzą wszystko!

Poznajcie to miejsce z osobnego wpisu na kierunkowo.pl – Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Tony stalowej historii!

Co jeszcze warto zwiedzić w Poznaniu?

Na moich 10 powyższych propozycjach nie kończy się lista miejsc i atrakcji, które warto zwiedzić przybywając do Poznania. Stolica Wielkopolski to miasto w którym znajdziecie ponad 30 muzeów, dziesiątki parków i terenów zielonych, kilkanaście teatrów, wiele urokliwych uliczek i setki lokali gastronomicznych i restauracji, które uraczą Was doskonała kuchnią, również lokalną.

Wśród miejsc, które Warto wymienić z nazwy są m. in. Stary Browar, Ogród Botaniczny, Muzeum Archeologiczne, unikalne Rogalowe Muzeum Poznania, niepowtarzalne Poznańskie Muzeum Pyry czy największy park w mieście – Park Cytadela, skrywający w sobie fragmenty dawnych pruskich umocnień, znanych dzisiaj jako Twierdza Poznań.

TEJ! ZERKNIJ TUTEJ!
ODKRYJ POZNAŃ! Wszystkie najważniejsze atrakcje, zabytki, muzea, parki, dzielnice, instamiejsca i zakątki warte odkrycia w jednym miejscu! Najobszerniejszy opis atrakcji Poznania!

Po jeszcze więcej atrakcji i pomysłów na odkrywanie Poznania zapraszam Was na stronę – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca, na której na pewno znajdziecie odpowiedź na pytanie “Co zwiedzić w Poznaniu?“.

Wykaz źródeł
  • strona internetowa Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej – www.poznan.travel, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • wpis Zamek Cesarski na stronie www.poznan.travel, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • wpis Koziołki będą się trykać częściej na oficjalnej stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • wpis Stary Rynek na oficjalnej stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • strona Poznań w serwisie www.polska.travel, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • wpis Poznań w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • wpis Jezioro Maltańskie w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • wpis Śródka (Poznań) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 22.01.2024,
  • wpis Stary Rynek w Poznaniu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 23.01.2024,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca