
Eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu
Pomiędzy ulicą Ostrówek a Bramą Poznania na poznańskiej Śródce od 2022 funkcjonuje Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu ma być przede wszystkim miejscem gdzie rosną rośliny jadalne, barwierskie, lecznicze i miododajne, również takie, które rosły tu przed tysiącem lat. W pielęgnację ogrodu mogą zaangażować się wszyscy chętni, w tym również lokalni mieszkańcy i mieszkanki. W założeniach ma być to ogród permakulturowy, czyli uprawiany w zgodzie z naturą, bez użycia nawozów oraz podlewany z wodą opadową.
Eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu ma być również zielonym miejscem spotkań oraz przestrzenią do organizowania warsztatów edukacyjnych, dotyczących głównie ziołolecznictwa i dzikiej kuchni. Spełniać będzie również bardzo odpowiedzialne z naukowego punktu widzenia zadanie, ponieważ ma być również miernikiem zmian klimatycznych.
Jego uzupełnieniem jest Ekologiczna Ścieżka Edukacji, wytyczona nad Cybiną w ramach projektu “Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”, koordynowanego przez Bramę Poznania.
Eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu
Poznań, nad brzegiem Cybiny, pomiędzy ulicą Ostrówek a Gdańską
Choć ogrody ziołowe i kwiatowe coraz częściej pojawiają się w miastach, parkach czy przestrzeni publicznej nadal są czymś wyjątkowym i rzadkim. Eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu dodatkowo nawiązuje również do historii tego miejsca, tworzy przestrzeń do spotkań a także gości ekologiczne warsztaty.



Zielony ogród w którym kwitną kwiaty, pachną zioła i swobodnie krążą owady czy latają pszczoły w przestrzeni miejskiej jest bardzo ciekawym przeżyciem i doświadczeniem, szczególnie dla mieszkańców miasta. Równie mocno eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu powinien zainteresować najmłodszych, którzy będą mogli z bliska zobaczyć wiele roślin, m. in. poziomki, pachnący estragon czy rozmaryn a także wiele kolorowych kwiatów.
Choć turystów i spacerowiczów w okolicach ogrodu nie brakuje, tylko niewielu decyduje się przejść jego alejkami, dzięki czemu nie powinniście natrafić tutaj na tłumy.
W obrębie samego ogrodu znajdziecie wiele tablic, postumentów i elementów informacyjnych, dzięki którym powinniście bez trudu poznać każdą z roślin i samą ideę tego miejsca. Brakuje nieco oznakowania na zewnątrz (drogowskazów, tablic informacyjnych), bo wiele osób może pomyśleć, że to prywatny ogródek lub miejsce do którego nie ma wstępu.
Dookoła znajdziemy sporo miejsc do zaparkowania. Najwygodniejszy będzie płatny parking na ul. Dziekańskiej (na Ostrowie Tumskim) ale kilkadziesiąt miejsc parkingowych znajdziecie również na ul. Gdańskiej (Śródka). Pamiętajcie jednak, że zarówno na Śródce jak i Ostrowie Tumskim obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.
Warto mieć około 15 minut, które pozwolą przeczytać Wam znajdujące się w ogrodzie informacje oraz dokładnie przyjrzeć się a nawet powąchać każdą z roślin.
Dla każdego a dla kilkuletnich dzieci powinien być on szczególnie fajną atrakcją, aktywizującą wiele zmysłów na raz.
Dla każdego.
- wyjątkowa, zielona przestrzeń w wielkomiejskiej dzielnicy,
- różnorodność roślin wraz z opisami, ułatwiającymi jej poznanie,
- nawiązanie do historii miejsca,
- miejsce do chwili odpoczynku czy zorganizowania spotkania lub warsztatów, które są tutaj również organizowane przez różne instytucje,
- dostępność i atrakcyjna lokalizacja,
- atrakcje sezonowa
Eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu to miejsce, które o każdej porze roku prezentuje się inaczej. Wschody roślin zobaczycie już w maju a szczyt wzrostu i kwitnienia większości roślin przypada na czerwiec – sierpień. Wtedy też prezentuje się on najbardziej efektownie.
Eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu
Odwiedzając eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu, koniecznie musicie odwiedzić znajdującą się tuż obok Bramę Poznania. Poznajcie to miejsce z mojego wpisu: Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!. Odkryjcie również inne ciekawe miejsca i zakątki poznańskiej Śródki – znajdziecie je we wpisie: już wkrótce
Za Cybiną znajduje się poznańska Wyspa Katedralna, poznajcie jej najciekawsze zakątki z wpisu – Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!. Warto udać się również do zlokalizowanego przy ulicy Posadzego, rezerwatu archeologicznego Genius loci – Rezerwat Genius Loci. Zobaczcie 1000 lat historii!
Poznajcie również inne moje wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Ale “bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
- Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
- Sołacz. Niezwykła dzielnica willowa w stolicy Wielkopolski
- Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu
- Park Wilsona w Poznaniu. Zielona oaza z niezwykłą historią!
- Szachty w Poznaniu. Park wśród glinianek
- Palmiarnia w Poznaniu. Największa w Polsce!
- Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)
Niewielkie miasto nad Wartą, położone w zachodniej Wielkopolsce skrywa w sobie niezwykła historię, ciekawe zabytki i efektowne murale, którą zachwycą…

Szachty w Poznaniu. Park wśród glinianek
Szachty w Poznaniu to dawne cegielniane zagłębie miasta, które obecnie przekształcono w piękny, ogólnodostępny park. Wokół dawnych dołów wyrobiskowych, dzisiaj…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
