wyspa edwarda most pływający zaniemyśl atrakcje

Zaniemyśl. Co za odprężające miejsce! (atrakcje, dojazd, parking)


opublikowano: 19 lipca 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Zaniemyśl to jedno z moich największych tegorocznych odkryć mikropodróżniczych! W ciągu zaledwie kilku tygodniu odwiedziłem Zaniemyśl aż trzykrotnie, co rzadko mi się zdarza. Zresztą nie zamierzam na tym poprzestać, bo ta niewielka miejscowość nad Jeziorem Raczyńskim po prostu mnie zachwyciła. W czym tkwi jej urok? Dlaczego tak chętnie tutaj wracam? Wszystkiego dowiecie się z tego wpisu, gdzie oprócz przybliżenia jakie atrakcje w Zaniemyślu na Was czekają, zebrałem też wiele praktycznych informacji.

Zaniemyśl – podstawowe informacje

Zaniemyśl to niewielka miejscowość położona nad Jeziorem Raczyńskim w środkowej Wielkopolsce. Od lat jest miejscowością wypoczynkową, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców okolicznych miast.

Ale poza swoją turystyczną ofertą i atrakcjami, Zaniemyśl skrywa również wyjątkową historię.

Historia Zaniemyśla w pigułce

Pierwsza udokumentowana wzmianka o miejscowości Niezamyśl (włączona później do Zaniemyśla), pochodzi z 1239 roku. W 1331 roku w okolicach miejscowości stoczono zwycięską bitwę z Zakonem Krzyżackim, o której wspominał w swojej kronice sam Jan Długosz. W 1742 roku król August III nadał osadzie prawa miejskie a znajdujący się w centrum miasta rynek, stał się miejscem organizowania jarmarków. Najbardziej interesująca historia miasta zaczęła się pisać od 1815 roku, kiedy to Edward Raczyński otrzymał od Józefa Jaraczewskiego wyspę na jeziorze (dzisiejszą Wyspę Edwarda). Hrabia Raczyński urządził na niej swoją rezydencję. W późniejszych latach (1840-1842) Raczyński wraz z rodziną Jaraczewskich, wzniósł kościół pw. św. Wawrzyńca. Krótko później (1845) Edward Raczyński popełnił na wyspie samobójstwo i został pochowany przy ufundowanym przez siebie kościele.

W 1855 oku ukończono budowę drugiego kościoła w mieście (kościół pw. Niepokalanego Serca NMP). Na początku XX wieku, w 1910 r. do Zaniemyśla doprowadzona została wąskotorowa linia kolejowa, łącząca go z Środą Wielkopolską. Kilka lat później niektórzy mieszkańcy miasta uczestniczyli w powstaniu wielkopolskim, co upamiętniono ich pomnikiem (wybudowany w 1938, zniszczony w okresie II wojny światowej przez Niemców, odbudowany w 1999 roku). Po II wojnie światowej, w 1948 roku Zaniemyśl utracił prawa miejskie. W ostatnich dziesięcioleciach miejscowość zyskiwała na znaczeniu jako ośrodek wypoczynkowy, który obecnie jest popularnym miejscem odpoczynku dla okolicznych mieszkańców i turystów.

Zaniemyśl na mapie

Zaniemyśl położony jest w centralnej Wielkopolsce, w południowej części rynny kórnicko-zaniemyskiej – malowniczego obszaru polodowcowego z aż 9 podłużnymi jeziorami. Miejscowość otaczają większe, bądź bardziej znane miasta: Kórnik, Śrem i Środa Wielkopolska.

Od stolicy Wielkopolski – Poznania, Zaniemyśl oddalony jest o ok. 30 km. Nieco dalej jest do Leszna i Gniezna (ok. 50 km), czy drugiego co do wielkości miasta regionu – Kalisza (ok. 75 km).

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie Zaniemyśl i jego atrakcje!

Coraz trudniej znaleźć miejsce, które pozwala się odprężyć i odpocząć bez wielkich tłumów, mając jednocześnie do zaoferowania kilka wyjątkowych miejsc i atrakcji. Na szczęście Zaniemyśl i jego atrakcje, nadal pozwalają nam tego doświadczyć!

średzka kolej powiatowa kole wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej średzka wąskotorówka maszyniści marcin krawczyk kierunkowo.pl blog podróżniczy kolej wąskotorowa w środzie wielkopolskiej

Poznajcie zatem najciekawsze atrakcje w Zaniemyślu i zakątki, które skutecznie wyrwą Was z codziennych obowiązków.

Wyspa Edwarda

Bez wątpienia najciekawszym miejscem w Zaniemyślu jest Wyspa Edwarda. Znajdująca się na Jeziorze Raczyńskim wyspa to nie tylko ciekawa i tragiczna zarazem historia ale przede wszystkim miejsce, które tętni obecnie życiem i ma wiele do zaoferowania.

Porasta ją pomnikowy starodrzew z 17 pomnikami przyrody, wśród którym najbardziej imponujący jest Dąb Edward Raczyński. Wśród zieleni znajdują się zabudowania dawnej rezydencji hrabiego, z których najokazalej prezentuje się romantyczny drewniany domek w stylu szwajcarskim. Przed domkiem stoi armata, przypominająca o tragicznych wydarzeniach i decyzji Raczyńskiego…

strefa gastronomiczna ogródek piwny bad pod żubrem wyspa edwarda

Obecnie Wyspa Edwarda to miejsce tętniące życiem i mające wiele do zaoferowania. W sezonie funkcjonuje tutaj restauracja/bar z dużym ogródkiem zewnętrznym, która stoi za organizacją innych wydarzeń, wypełniających letni kalendarz tego miejsca. Oprócz niej na wyspie znajdziecie również plac zabaw dla dzieci, niewielkie domki noclegowe do wynajęcia oraz urokliwe alejki spacerowe, wśród majestatycznej zieleni.

Atrakcją wyspy jest również pływający most, który jest jednym dostępnym dla turystów sposobem dotarcia na nią. Pokonanie go dla wielu z Was, będzie nie lada przeżyciem. Oprócz niego na wyspę pływa również prom gospodarczy, używany jest jednak tylko przez obsługę wyspy (dawniej był jedyną przeprawą na wyspę).

Więcej o Wyspie Edwarda w Zaniemyślu możecie przeczytać w osobnym opisie tego miejsca, który przygotowałem dla Was tutaj – Wyspa Edwarda w Zaniemyślu

Plaża miejska

Nie przesadzę, jeżeli powiem że plaża miejska w Zaniemyślu to jedna z najlepiej przygotowanych plaż w okolicach Poznania. Wszystko za sprawą jej generalnej przebudowy w 2023 roku, która to nadała jej nowy wygląd i wyposażyła plażę w wiele udogodnień. Piaszczysta plaża miejsca liczy ok. 110 m szerokości, z czego 45 m to strzeżone w sezonie kąpielisko.

Więcej o plaży miejskiej w Zaniemyślu przeczytacie w osobnym wpisie, o tutaj – Plaża w Zaniemyślu

Wypożyczalnia sprzętu wodnego

Przy zaniemyskiej plaży funkcjonuje w sezonie letnim również wypożyczalnia sprzętu wodnego. Możecie tutaj wypożyczyć m. in. kajaki, SUP-y, rowerki wodne czy nawet niewielkie łódki motorowe.

Przy wypożyczalni znajduje się niewielki pomost, z którego najwygodniej wypłynąć na wodną przygodę. Oczywiście równie dobrze możecie odpłynąć od piaszczystego brzegu, jeżeli tak będzie Wam wygodniej.

Jezioro Raczyńskie

Nie pisałbym dzisiaj dla Was o Wyspie Edwarda, miejskiej plaży czy w ogóle Zaniemyślu, gdyby nie Jezioro Raczyńskie, bez którego te miejsca by nie istniały. To polodowcowe jezioro rynnowe o średniej głębokości 2,8 m (maksymalnie 5,8 m). Ma powierzchnię ok. 85 ha.

Nad jeziorem położone są trzy miejscowości: Zwola, Majdany i oczywiście Zaniemyśl, który może pochwalić się największa liczba atrakcji nad jego brzegiem.

Średzka Kolej Powiatowa

Choć wskazówkami jak dojechać do Zaniemyśla podzielę się z Wami w ostatnim rozdziale, już teraz podpowiem Wam najciekawszy z możliwych, sposób dotarcia do miejscowości. Poznajcie Średzką Kolej Powiatową, która w sezonie letnim kursuje na trasie pomiędzy Środą Wielkopolską a Zaniemyślem właśnie.

atrakcja dla dzieci środa wielkopolska średzka wąskotorówka pociąg dla dzieci

Kolorowe i pięknie wyremontowane wagony często ciągnie zabytkowy parowóz. To niezwykła okazja okazją do kolejowej retro podróży w czasie. Możecie dojechać nią z Środy Wielkopolskiej przed południem i wrócić ostatnim kursem wieczorem, dzięki czemu będziecie mieć czas aby poznać uroki Zaniemyśla.

dworzec kolejowy w Zaniemyślu widok z okna wagonu
wnętrze dworca kolejowego w Zaniemyslu

W Zaniemyślu zachował się również klimatyczny dworzec kolejowy, który swoim wystrojem i wyposażeniem, również odkryje przed Wami urok dawnej kolej! Znajduje się przy ulicy Dworcowej i czynny jest w czasie kursowania kolei wąskotorowej. Więcej szczegółów, zdjęć i informacji znajdziecie w osobnym opisie o Średzkiej Kolei Powiatowej – już wkrótce

Pozostałe miejsca warte zobaczenia

Najciekawsze i największe atrakcje w Zaniemyślu już za nami, ale to nadal nie koniec miejsc, które mogą Was zainteresować.

Atrakcje dla dzieci

Zaniemyśl to miejscowość, która powinna sprawić wiele radości rodzinom z dziećmi. Choć nie znajdziecie tutaj żadnych “mega” atrakcji dla najmłodszych, gwarantuje Wam, że to co stworzono tutaj z myślą o dzieciach, pozwoli spędzić Wam miłe chwile nad Jeziorem Raczyńskim.

Na pierwszym miejscu będzie oczywiście piaszczysta plaża, która poza piaskowymi zabawami, umożliwiają dzieciom wodne szaleństwo na kąpielisku. Atrakcją a często również niezapomnianym przeżyciem, będzie też wyprawa kajakiem lub rowerkiem wodnym.

Dodatkowo warto wstąpić na miejscowe place zabaw. Polecam Wam dwa z nich: pierwszy przy plaży miejskiej i drugi na Wyspie Edwarda. Na Wyspie Edwarda w sezonie letnim możecie też natrafić na dodatkowe atrakcje czy animacje dla dzieci (podczas jednej z naszych wizyt rozstawiono bezpłatny dmuchany zamek).

średzka kolej powiatowa kolej wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej średzka wąskotorówka maszynista parowóz dym z komina dziecko na rękach atrakcja dla dzieci lokomotywa parowa

Na końcu polecam zabrać dzieci na przejażdżkę średzką wąskotorówką, co na pewno będą bardzo długo wspominać!

Kościoły w Zaniemyślu

Zaniemyśl mimo, że nie jest dużą miejscowością ma aż dwie świątynie. Widoczna z daleka, za sprawą wysokiej wieży świątynia, to kościół pw. Niepokalanego Serca NMP. Wybudowano ją w latach 1776-1782 jako zbór ewangelicki, przebudowany w 1854-55 na obecny styl neoromański. Wznosi się przy ulicy Poznańskiej, praktycznie w centrum miejscowości.

Drugi z zaniemyskich kościołów, stoi w południowych krańcach miejscowości. Kościół pw. św. Wawrzyńca wzniesiono w stylu neogotyckim w latach 1840–1842 z fundacji Józefa i Laury Jaraczewskich. Nad jego budową czuwał sam hrabia Raczyński.

Szczególnie efektownie kościół prezentuje się od strony fasady, którą zdobi mozaikowy medalion Matki Bożej Bolesnej. Wnętrze kościoła zdobią malowidła i zabytkowe wyposażenie, częściowo pochodzące z wcześniej świątyni, stojącej nieopodal i rozebranej w 1840 roku.

Grób hrabiego Raczyńskiego

Przy zachodniej ścianie świątyni stoi klasycystyczny grobowiec hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Zdobi go stojąca na grobowcu rzeźba greckiej bogini zdrowia Higiei, której nadano rysy twarzy żony Edwarda – Konstancji Potockiej. Wykonał ją niemiecki rzeźbiarz Albert Wolff w 1841 roku. W 1852 roku, obok swojego męża spoczęła również jego żona Konstancja.

Ciekawostką jest fakt, że niemal bliźniaczy posąg Konstancji Potockiej, przedstawionej jako grecka bogini, stoi w Poznaniu na Placu Wolności.

Zielone zakątki

Zaniemyśl pozwala Wam również odpoczywać wśród zieleni. Na szczególną uwagę zasługuje bulwar nad jeziorem, który przebiega praktycznie na całej długości miejscowości.

Fragment bulwaru pełni jednocześnie role Alei Pamięci. Tworzą ją nowe drzewa, które dedykowano mieszkańcom ziemi zaniemyskiej, oficerom Wojska Polskiego, żołnierzom Armii Krajowej, działaczom ruchu oporu oraz bezimiennym bohaterom, zamordowanym w okresie II wojny światowej.

Równie przyjemnie zielono jest w parku ciągnącym się wzdłuż ul. Edwarda Raczyńskiego oraz w parku na Pl. Berwińskiego. We wszystkich tych miejscach znajdziecie ławeczki, na których można chwilę przysiąść czy odpocząć.

Urokliwa zabudowa w centrum miejscowości

Spacerując po Zaniemyślu, na pewno zauważycie również pełne uroku budynki, często będące przykładami charakterystycznego budownictwa tego regionu.

Szczególnie ciekawe budynki spotkacie przy ulicy Poznańskiej, Placu Berwińskiego oraz przy ulicy Raczyńskiego.

Najbardziej wyjątkowy był na pewno budynek nr 17 przy ulicy Raczyńskiego, niestety wyglądający na opuszczony. Jego elewacje frontową na całej powierzchni zdobiła mozaika z rozbitej (chyba) zastawy stołowej i płytek ceramicznych.

Smaczne zakątki i wydarzenia

Zaniemyśl ma się też czym pochwalić jeżeli chodzi o ofertę gastronomiczną. Najpopularniejszy bar znajdziecie na Wyspie Edwarda – bar “Pod żubrem”, równie popularna jest również smażalnia ryb “Chata Wuja Toma”, stojąca przy plaży. Kolejne smakowite adresy znajdziecie na ulicach Średzkiej, jest również po za nim na ulicy Średzkiej, Poznańskiej i Topolowej. Również fani słodyczy znajdą tutaj miejsce dla siebie! Przy plaży swoją sezonową kawiarenkę otwiera poznański KOCIAK a centrum miasteczka, przy ul. Poznańskiej 17 możecie kupić ponoć najlepsze lody włoskie w Zaniemyślu, które od pond 30 lat sprzedaje Pan Tadeusz Mendelski. Oprócz tego w centrum znajdziecie jeszcze kilka cukierni i kawiarni a na Wyspie Edwarda słodkie smakołyki serwują również “Pod żubrem”.

Ciekawie wygląda również kalendarz wydarzeń w Zaniemyślu. Na samej Wyspie Edwarda praktycznie co tydzień dzieje się coś innego – kalendarz wydarzeń możecie śledzić na ich Facebooku. Inne wydarzenia w Zaniemyślu warto sprawdzać na stronie Gminy Zaniemyśl, a wyszukując tych najciekawszych szukajcie “Zaniemyskich Bitew Morskich”, “Zaniemyskiego Rowerowania” a także koncertów i warsztatów.

Zaniemyśl – praktyczne informacje

Wszystkie atrakcje w Zaniemyślu, które moim zdaniem są warte uwagi, już wymieniłem dla Was w tym wpisie. Czas uzupełnić je o garść praktycznych informacji, które pozwolą Wam do nich dotrzeć.

Komunikacja i dojazd

Przez Zaniemyśl przebiega droga wojewódzka nr 432 (Środa Wielkopolska- Śrem), którą najwygodniej dojechać do miasteczka własnym samochodem. Dotrzecie do niego też komunikacją autobusową, którą w ramach aglomeracji poznańskiej realizuje Kombus. Linia podmiejska swój początek ma na przystanku Zaniemyśl/Kościół i przebiega przez strefę taryfową D. Rozkład autobusów dostępny na stronie ZTM Poznań.

Do Zaniemyśla nie dotrzecie koleją, poza czysto turystyczną Średzką Koleją Powiatową. Piechurzy i wędrowcy mogą dotrzeć do miasteczka jednym ze szlaków turystycznych, docierających do Zaniemyśla lub przez niego przebiegającego.

Parking

W Zaniemyślu nie powinniście mieć problemów z zaparkowaniem. Największy i najpopularniejszy parking znajduje się na ul. Plażowej (bezpłatny). Oprócz niego możecie zaparkować też w ciągu m. in. ulicy Poznańskiej i Raczyńskiego. Dodatkowo przy ulicy Dworcowej i raczyńskiego (na wysokości bud. 36) znajdują się nieutwardzone place, gdzie również można awaryjnie zaparkować. We wszystkich tych miejscach parkowanie jest bezpłatne.

Godziny otwarcia atrakcji i zaplecza plażowego

Zaniemyśl i jego atrakcje mają do zaoferowania najwięcej w ciepłej połowie roku, od później wiosny do wczesnej jesieni. Wtedy to otwiera się m. in. Wyspa Edwarda, lokale gastronomiczne przy plaży a także rusza na szlak Średzka Kolej Powiatowa.

Oczywiście wstęp na plażę możliwy jest przez cały rok, ale zaniemyskie kąpielisko strzeżone jest tylko w okresie wakacji (pod warunkiem, że woda zdatna jest do kąpieli). Warto o tym pamiętać, wybierając się do Zaniemyśla przez lub po sezonie.

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Ciekawe miejsca w okolicy

Południowo-wschodnie okolice Poznania, to obszar, który może pochwalić się wieloma fantastycznymi miejscami, idealnymi do odwiedzenia podczas mikropodróży nie tylko! To właśnie tutaj znajdziecie trzy Pomniki Historii: Dwór w Koszutach, Pałac w Rogalinie i Zamek w Kórniku, otoczony cudownym Arboretum Kórnickim.

biblioteka raczyńskich poznań poznań atrakcje co warto zobaczyć w poznaniu
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu
pałac w rogalinie rogalin rogalin co warto zobaczyć
Pałac w Rogalinie
zamek w kórniku widok od południa pomnik historii arboretum
Zamek w Kórniku

Po za nimi warto wstąpić również na pobliskie jeziora: Bnińskie czy Kórnickie, zobaczyć pomnikowe dęby w Rogalinie i Rogalińskim Parku Krajobrazowym a także zatrzymać się w jednej z największych makiet kolejowych w kraju – Makiecie Borówiec. Nie zapominajmy też o pełnym atrakcji Poznaniu, który szczegółowo opisałem dla Was na podstronie mojego bloga – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Gminy Zaniemyśl, link, dostęp z dn. 17.07.2024,
  • wpis Zaniemyśl w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 17.07.2024,
  • oficjalna strona internetowa Parafii pw. św. Wawrzyńca i Parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Zaniemyślu, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
  • wpis Wyspa Edwarda na stronie www.niezamysl.pl, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
  • artykuł Tadeusz Mendelski już od 34 lat kręci w Zaniemyślu najlepsze lody w serwisie srem.naszemiasto.pl, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
  • wpis Jezioro Raczyńskie na stronie polskaniezwykla.pl, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
  • wpis Zaniemyśl w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
  • wpis Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Zaniemyślu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
  • wpis Kościół św. Wawrzyńca w Zaniemyślu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
  • wpis Edward Raczyński (starszy) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.07.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu