cieplice atrakcje uzdrowisko jelenia góra plac piastowski jelenia góra atrakcje

Cieplice-Zdrój. Atrakcje najstarszego polskiego uzdrowiska

opublikowano: 13 kwietnia 2025

kategoria: zwiedzam Polskę

Cieplice i ich atrakcje przyciągają turystów od wieków – to najstarsze polskie uzdrowisko, liczące ponad 700 lat historii. Już w XIII wieku odkryto tu gorące źródła termalne, których lecznicze właściwości w połączeniu z podgórskim klimatem sprzyjają zdrowiu i regeneracji. W uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry znajdziecie nie tylko wyjątkowe wody termalne, ale też zabytki, parki i ciekawe miejsca, pełne historii. Sprawdźcie mój wpis i odkryjcie, co warto zobaczyć w Cieplicach!

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Cieplice Śląskie-Zdrój – podstawowe informacje

Cieplice Śląskie-Zdrój to uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry, położona u stóp Karkonoszy. Znane są przede wszystkim z leczniczych wód termalnych, które od 1281 roku wykorzystywane są w terapii różnych schorzeń. Wody te, osiągające temperaturę nawet 90°C, wspomagają leczenie chorób narządu ruchu, układu moczowego oraz schorzeń oczu. Dzięki specyficznemu, podgórskiemu klimatowi i malowniczemu położeniu Cieplice od wieków przyciągają kuracjuszy i turystów. Jednak Cieplice Śląskie i ich atrakcje to nie tylko uzdrowisko – to także piękne parki, zabytki i wyjątkowe miejsca do odpoczynku.

tego się dowiesz z mojego wpisu
Zabytkowe budynki w centrum uzdrowiska
Kran z wodą mineralną w Domu Zdrojowym

Historia uzdrowiska w Cieplicach Śląskich-Zdrój

Cieplice Śląskie-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce, którego historia sięga średniowiecza. Już w XIII wieku miejscowe gorące źródła były znane joannitom, a w 1381 roku rycerz Gotsche Schoff sprowadził tu cystersów z Krzeszowa, powierzając im opiekę nad jednym ze źródeł. Przez kolejne stulecia klasztor i późniejsi właściciele – ród Schaffgotschów – rozwijali uzdrowisko, przyciągając kuracjuszy z całej Europy. W XIX wieku powstały tu nowoczesne połączenia komunikacyjne, a w 1935 roku Cieplice uzyskały prawa miejskie. Dziś, jako część Jeleniej Góry, Cieplice wciąż pełnią funkcję uzdrowiska, oferując kuracjuszom lecznicze wody termalne oraz bogatą infrastrukturę sanatoryjną i rekreacyjną.

maria kazimiera sobieska wikicomonds
związany z tym miejscem

Maria Kazimiera Sobieska – królowa Polski, żona Jana III Sobieskiego, znana również jako Marysieńka. Była jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego baroku, słynącą z politycznej ambicji oraz zamiłowania do dworskiej elegancji. W 1687 roku odwiedziła uzdrowisko w Cieplicach, szukając tam wytchnienia i poprawy zdrowia. Jej pobyt zapisał się w lokalnych kronikach, a jedno ze źródeł nazwano na jej cześć „Marysieńka”. Żyła w latach 1641-1716.

źródło zdjęcia: wikimedia.org (domena publiczna)

Cieplice na mapie

Cieplice Śląskie-Zdrój, to uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry, leżąca w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, na wysokości 350 m n.p.m., otoczona przez cztery pasma górskie: Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Uzdrowisko dzieli zaledwie 15 km od Karpacza i 22 km od Szklarskiej Poręby, co czyni je świetną bazą wypadową w Karkonosze. Odległość do Wrocławia wynosi około 120 km, a do Poznania – 230 km.

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Poznajcie Cieplice i ich atrakcje!

Położone w Kotlinie Jeleniogórskiej, u stóp Karkonoszy, Cieplice i ich atrakcje to niepowtarzalne połączenie historii, natury i wyjątkowego, prozdrowotnego klimatu. Największym skarbem uzdrowiska są najgorętsze w Polsce wody termalne, osiągające temperaturę nawet 86°C, a także czyste powietrze, duża ilość słońca i specyficzne podgórskie warunki, hartujące organizm. Najlepiej doświadczyć tych dobrodziejstw, spacerując po Cieplicach i odkrywając jego atrakcje, takie jak zabytkowe budowle, malownicze parki i wiele innych. Cieplice i ich atrakcje to miejsce, które przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale także wszystkich spragnionych relaksu i poznania niezwykłej historii. Co warto tu zobaczyć? Przekonajcie się sami!

Centrum uzdrowiska – fragment głównego deptaka
Stylowy drewniany pawilon w Parku Norweskim

Cieplice. 3 atrakcje i miejsca, które musisz odwiedzić!

Cieplice to liczne atrakcje, ale są wśród nich takie, które wyróżniają się szczególnie. Oto trzy moim zdaniem największe atrakcje, które warto odwiedzić podczas pobytu w uzdrowisku:

Plac Piastowski

Plac Piastowski to reprezentacyjne serce Cieplic, pełne historycznych budowli i wyjątkowej atmosfery. Dziś plac pełni funkcję głównego deptaka (jest długa ulicą), otoczonego stylowymi kamienicami, kawiarniami i lokalami uzdrowiskowymi. To idealne miejsce na spacer, odpoczynek przy filiżance kawy i podziwianie architektonicznych perełek Cieplic. Jego największą ozdobą jest monumentalny Pałac Schaffgotschów – barokowo-klasycystyczna rezydencja o imponującej, 81-metrowej fasadzie. Wzniesiony w latach 1784–1788 na miejscu spalonej siedziby rodu, przez lata stanowił centrum życia uzdrowiska.

ciekawostka

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach to nie pierwsza siedziba tego potężnego rodu. Wcześniej jego przedstawiciele rezydowali w zamku Chojnik oraz w pałacu w pobliskim Sobieszowie, do którego przeprowadzili się po pożarze warowni na szczycie góry w 1675 roku. Pod koniec XVIII wieku zdecydowali się na przeniesienie z Sobieszowa do Cieplic, gdzie powstała ich nowa, reprezentacyjna rezydencja. Historię rodu Schaffgotschów możecie poznać bliżej na multimedialnej wystawie w Pałacu Sobieszów (obecnie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN).

Charakterystyczne dwie „wieżyczki” na zachodnim krańcu Placu Piastowskiego
Architektoniczna perełka Cieplic – Pałac Schaffgotschów (obecnie filia Politechniki Wrocławskiej)
szlak jelonka w jeleniej górze Jelonki Ciepliczanka i Zdrój (na ławeczce)
Jelonki „Ciepliczanka i Zdrój” (na ławeczce przed pałacem) na Szlaku Jelonka w Jeleniej Górze
Elegancki gmach poczty przy ul. Plac Piastowski
Szachulcowy budynek przy głównym deptaku (Plac Piastowski 23)

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy, którego historia sięga XVIII wieku, to zielone serce Cieplic i obowiązkowy punkt spacerów. Urządzony w stylu angielskim, zachwyca szerokimi alejami, starannie utrzymaną zielenią i malowniczymi widokami na Karkonosze. Wśród jego atrakcji warto zobaczyć zabytkowy Pawilon Edward z fontanną oraz Teatr Zdrojowy, który do dziś pełni funkcję kulturalną. Dziś to idealne miejsce na spacer wśród blisko 80 gatunków drzew i krzewów, odpoczynek na ławce i delektowanie się spokojem uzdrowiska.

Fontanna w parku Zdrojowym w Cieplicach Śląskich-Zdroju
Pawilon Edward w Parku Zdrojowym (obecnie restauracja i obiekt noclegowy Uzdrowiska Cieplice)

Pijalnia Wód Mineralnych (Dom Zdrojowy I)

Dom Zdrojowy to centralny punkt uzdrowiska i miejsce, gdzie można skosztować słynnych cieplickich wód termalnych. W jego holu (wejście główne od ul. Plac Piastowski) mieści się ogólnodostępna pijalnia, gdzie w komfortowych warunkach można delektować się wodą mineralną. Cieplickie źródła, znane ze swoich właściwości leczniczych już od XIII wieku, najczęściej wykorzystywane są w kąpielach i zabiegach, ale warto również czerpać z ich dobroczynnych właściwości od wewnątrz – podobnie jak w innych uzdrowiskach Dolnego Śląska, m. in. Kudowy-Zdroju, Polanicy-Zdroju czy znacznie bliższego Szczawna-Zdroju.

Dom Zdrojowy I w Cieplicach Sląskich-Zdrój
Rozlewnia wód mineralnych w holu Domu Zdrojowego I
czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w Cieplicach?

Cieplice i atrakcje, które znajdziecie w tym uzdrowisku, to nie tylko zabytkowe parki i lecznicze wody. Warto poświęcić czas na odkrycie mniej oczywistych miejsc, które skrywają ciekawą historię i tworzą wyjątkowy klimat tej części Jeleniej Góry. Oto kilka kolejnych propozycji:

  • Szlak Jelonka w Jeleniej Górze – kolekcja małych rzeźb plenerowych przedstawiających jelonki, które zostały rozmieszczone w różnych częściach miasta. Wśród nich cieplickie jelonki, m. in. „Ciepliczanka i Zdrój” (stoją przed Pałacem Schaffgotschów), nawiązujące do uzdrowiskowego charakteru Cieplic czy „Jelonek Lalkarz”, symbolizujący ważny aspekt kulturalny Jeleniej Góry, znajdujący się przy Teatrze Zdrojowym. Więcej o nich możecie przeczytać w osobnym opisie – Szlak Jelonka w Jeleniej Górze
  • Zespół klasztorny cystersów – dawna siedziba zakonu cystersów, obecnie zajmowana częściowo przez Zakon Ojców Pijarów. Powstał po 1403 roku, a jego obecny kształt to efekt przebudów z XVII i XIX wieku. Część budynku mieści Muzeum Przyrodnicze oraz Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków, gdzie można zobaczyć odkryte podczas remontu barokowe malowidła nawiązujące do reguły cystersów.
  • Długi Dom – najstarszy dom zdrojowy w Cieplicach, wzniesiony około 1546 roku jako część klasztoru cystersów. W XVII wieku przebudowany, przekształcony w klasztorny dom kuracyjny i połączony ze źródłem „Marysieńka”. Po kasacie zakonu w 1810 roku Schaffgotschowie urządzili tu bibliotekę i muzeum. Obecnie jest jednym z obiektów Uzdrowiska Cieplice.
  • Kościół Świętego Jana Chrzciciela – barokowa świątynia wzniesiona w XVIII wieku przez cystersów, dawnych gospodarzy uzdrowiska. Wnętrze zdobi rokokowe wyposażenie, a w ołtarzu głównym znajduje się obraz Michała Willmanna, nazywanego śląskim Rembrandtem.
  • Tężnia Cieplice – położona w pobliżu zabudowań pocysterskich, przy spacerowej ścieżce nad rzeką Kamienną. To popularne miejsce relaksu, gdzie solanka spływająca po ścianach tężni paruje pod wpływem słońca i wiatru, tworząc mikroklimat bogaty w jod, korzystny dla dróg oddechowych.
  • Kościół Zbawiciela – ewangelicka świątynia wzniesiona w XVIII wieku, położona w centrum uzdrowiska. Wyróżnia się skromnym rokokowym wyposażeniem oraz charakterystycznymi emporami, typowymi dla protestanckiej architektury sakralnej.
  • Park Norweski – malowniczy teren spacerowy z początku XX wieku, stanowiący przedłużenie Parku Zdrojowego. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego pawilonu wzorowanego na norweskiej restauracji z Oslo. Wśród atrakcji znajduje się kolorowa fontanna oraz liczne alejki sprzyjające relaksującym spacerom.
  • Termy Cieplickie – nowoczesny park wodny z basenami wypełnionymi wodą termalną o temperaturze 28–38°C. Idealne miejsce dla całych rodzin, oferujące relaks i rozrywkę niezależnie od pogody.
  • Wydarzenia kulturalne w Cieplicach – oprócz relaksu i uzdrowiskowych terapii, Cieplice i ich atrakcje oferują bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych. To m. in. koncerty, wystawy czy festiwale, które nie tylko umila czas ale też będą doskonałą okazją, by zanurzyć się w lokalnej atmosferze i odkryć artystyczne oblicze tego urokliwego uzdrowiska.
ciekawostka

Zachowaj ostrożność przy ogólnodostępnych zdrojach wodnych! Cieplickie wody są wodami termalnymi, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Nabierając ich ze zdrojów na terenie uzdrowiska, bądź ostrożny bo łatwo się nimi poparzyć!

Kościół Ewangelicko-Augsburski Zbawiciela
Barokowa dzwonnica kościoła pw. św. Jana Chrzciciela
Długi Dom przy ul. Ściegiennego (obecnie jeden z budynków uzdrowiskowych)
Zdrój uliczny wody termalnej (skwer przy skrzyżowaniu ulic: Plac Piastowski / Cieplicka)
Pawilon w stylu norweskim w Parku Norweskim (obecnie restauracja)
Park norweski w Cieplicach Śląskich Zdrój
Tablica z planem Parku Norweskiego
Fontanna w Parku Norweskim. Wieczorami podświetlona kolorowymi światłami

Cieplice i ich atrakcje – praktyczne informacje

Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.

najważniejsze informacje

Komunikacja i dojazd

Dojazd do Cieplic Śląskich-Zdrój:

  • Pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa: „Jelenia Góra Cieplice” (oddalona o ok. 500 m od Placu Piastowskiego). Do stacji dojeżdżają pociągi: Kolei Dolnośląskich i POLREGIO.
  • Autobusem: Najbliższe przystanki: „Cieplica Uzdrowisko” (oddalony o ok. 200 m o centrum Cieplic) oraz „Plac Piastowski” (oddalony o ok. 500 m od centrum uzdrowiska). Dojeżdżają autobusy MZK Jelenia Góra, które oferują regularne połączenia w obrębie Jeleniej Góry i jej najbliższych okolic.
  • Samochodem: Mimo, że przez Cieplice Śląskie-Zdrój przebiegają tylko drogi lokalne, dojazd do uzdrowiska jest prosty i stosunkowo komfortowy. W pobliżu przebiegają m. in. DK3 (ok. 3 km od centrum uzdrowiska) i DW366 (ok. 3 km od uzdrowiskowego centrum).

Parking – atrakcje – Cieplice Śląskie-Zdrój

W obrębie uzdrowiskowej części Cieplic Śląskich-Zdroju, znajdziecie kilka parkingów, m. in.:

Ciekawe miejsca i atrakcje w okolicy Cieplic Śląskich-Zdrój

Uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry potrafi zachwycić, jednak będąc w tych stronach, warto odwiedzić również inne, pobliskie miejsca. Poznajcie wybrane atrakcje w okolicy Cieplic Śląskich-Zdroju, które szczerze polecam. Nie opuszczając Jeleniej Góry, możemy odwiedzić kilkanaście niezwykłych miejsc i atrakcji, między innymi niepowtarzalną Modelarnię Kolejkowo, zachwycający Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN, majestatyczny Zamek Chojnik czy urokliwą Starówkę miasta.

klimatyczne karkonosze w pałac sobieszow wystawa KPN
Pałac Sobieszów – wystawa Klimatyczne Karkonosze
kolejkowo modelarnia jelenia góra rynek w jeleniej górze
Kolejkowo Modelarnia
marcin krawczyk autor kierunkowo.pl bloger mikropodóżnik karpacz i okolice atrakcje
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Jelenia Góra to brama do Kotliny Jeleniogórskiej i okolicznych gór, które obfitują w liczne atrakcje, wyjątkowe miejsca, przyrodnicze zakątki i malownicze widoki. Warto odwiedzić między innymi:

Oprócz nich koniecznie warto sprawdzić atrakcje w popularnych miastach i miejscowościach tej części Dolnego Śląska: Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy Kowarach, a także malownicze szlaki górskie w Karkonoszach, Górach Izerskich lub niezwykle pięknych Górach Sokolich!

SZKLARSKA PORĘBA. Mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w tej okolicy? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 90 atrakcji i ważnych punktów w Szklarskiej Porębie i jej najbliższych okolicach!
Wykaz źródeł
  • strona internetowa www.uzdrowisko-cieplice.pl, link, dostęp z dn. 27.03.2025,
  • strona „Uzdrowisko Cieplice” na stronie Polskiej Grupy Uzdrowisk, link, dostęp z dn. 28.03.2025,
  • wpis „Jelenia Góra – Cieplice” na stronie dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 27.03.2025,
  • strona internetowa „Atrakcje” w serwisie www.cieplice.pl, link, dostęp z dn. 28.03.2025,
  • wpis „Cieplice Śląskie-Zdrój” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.03.2025,
  • wpis „Pałac Schaffgotschów w Cieplicach” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.03.2025,
  • wpis „Park Zdrojowy w Cieplicach Śląskich-Zdroju” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.03.2025,
  • wpis „Park Norweski w Cieplicach Śląskich-Zdroju” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.03.2025,
  • wpis „Maria Kazimiera d’Arquien” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 31.03.2025,
marcin krawczyk bloger mikropodróżnik podczas prelekcji na targach podróżniczych

Marcin Krawczyk

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca