latarnia stilo latarnia morska osetnik

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

Latarnia morska Stilo to jedna z 15 czynnych latarni morskich na polskim Wybrzeżu. Zbudowano ją w latach 1904-1906 na porytej lasem, nadmorskiej wydmie (o wysokości 43 m n.p.m), znajdującej się ok. 1 km od morza w pobliżu kolonii Osetnik (dawniej Stilo). Znajduje się pomiędzy latarnią morską Czołpino i latarnią na Rozewiu a zlokalizowano ją w tym miejscu z powodu pobliskich mielizn i wyrzucania na brzeg statków w tych okolicach (głownie na przełomie XIX i XX w.).

Jest jedną z dwóch stalowych latarni morskich w Polsce, a jej konstrukcja jest szesnastokątnym ostrosłupem nakrytym laterną. Zbudowano ją według projektu niemieckiego architekta Waltera Körtego. Montowano ją z gotowych, stalowych elementów, łączonych na śruby i posadawianych na granitowym fundamencie. Taka technika budowy była nowatorska jak na swoje czasy.

Latarnia morska Stilo mierzy 33,4 m wysokości (wysokość światła 32 m, co dopowiada 75 m n.p.m.; zasięg światła 43,5 km). Od początku swojego istnienia pomalowana jest w 3 kolorowe pasy, barwy odwróconej flagi flagi państwowej Cesarstwa Niemieckiego, kolejno od góry: czerwony, biały, czarny. Latarnię zwieńczy biała galeryjka, w której znajduje się aparat optyczny (źródło światła). Pierwsze oświetlenie było gazowe, kolejne żarowe i halogenowe a od 2019 roku w laternie znajduje się oświetlenie LED. Dawniej latarnia posiadała również sygnał dźwiękowy, z którego rezygnowano po wprowadzeniu radarów na kutry.

Do dzisiaj latarnia morska Stilo pomaga w nawigacji na morzu. Jej kierownikami są od lat przedstawiciele rodziny Łozickich, którzy objęli latarnie w 1948 roku. Pierwszym polskim latarnikiem po II wojnie światowej był Stefan Łozicki – bohater spod Monte Cassino (ostatni niemiecki latarnik pracował na latarni do 1945 roku). Po nim, kierownictwo objął jego syn Romuald Łozicki; jemu poświęcono tablice pamiątkową przy wejściu.

Od 1992 roku udostępniona do zwiedzania.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

Konkrety

lokalizacja

ok. 700 od kolonii Osetnik, administracyjnie: Sasino, ul. Morska 25

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Latarnia morska Stilo jest unikalnym zabytkiem techniki, o bardzo ciekawej konstrukcji i charakterystycznym malowaniu. Na świecie znajdziecie tylko trzy tego typu konstrukcje (dwie w Europie) a dodatkowo latarnia Stilo jest jedną z jedynie dwóch metalowych latarni na polskim Wybrzeżu (druga znajduje się w Jastarni). Uroku dodaje jej spokojna i nieco odludna okolica.

Galeria

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

latarnik tablica płaskorzeźba latarnia morska
wejście do latarni morskiej stilo
schody wewnątrz latarni morskiej
laterna stilo szczyt lampa halogen latarnia morska stilo
widok z latarni morskiej na morze bałtyckie
widok z latarni morskiej na bałtyk

Moim zdaniem

3 / 5

Latarnia morska Stilo to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić będąc w tej części polskiego Wybrzeża. Sam budynek jest wyjątkowy, wnętrze udostępnione do zwiedzania i wypełnione ciekawą ekspozycją a na jej końcu taras widokowy, z którego można podziwiać jeden z najspokojniejszych zakątków polskiego Wybrzeża.

Ranking

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!
3.8 / 5

ceny

4 / 5

Ceny biletów wstępu do latarni i na taras widokowy nie są wysokie (w 2024 roku wynosiły 8 zł za bilet normalny).

ilość turystów

3.5 / 5

Takie miejsca jak latarnia morska Stilo są chętnie odwiedzanym atrakcjami nad polskim morzem. Latarnia morska Stilo dzięki temu, że znajduje się w pewnej odległości od dużych miejscowości, nie jest tak bardzo oblegana jak np. latarnia w Niechorzu, latarnia morska w Kołobrzegu czy latarnia w Ustce.

przygotowanie

4 / 5

Najtrudniej dojechać do samego Ostetnika, choć z pomocą nawigacji nie będzie to zbyt skomplikowane. W Osetniku znajdziecie już drogowskazy kierujące do latarni a w samej latarni znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona historii obiektu, działalności morskiej i sztuce marynistycznej.

Praktyczne info

parking

3 / 5

W Osetniku znajdziecie trzy duże parkingi:

  • na końcu ul. Latarników (najbliżej latarni),
  • dwa parkingi przy ul. Cisowej (przej wjazdem do miejscowości – przed mostem na Chełście)

Wszystkie parkingi są płatne w sezonie (ceny parkowania nie należą do niskich).

potrzebny czas

Dojście z Osetnika do latarni zajmuje ok. 10-12 minut (identycznie powrót). Zakup biletów, zwiedzanie wnętrza latarni wraz z wejściem na galerię widokową zajęło nam ok. 25 minut.

sugerowany wiek

Podobnie jak na innych latarniach, ze względów bezpieczeństwa sugeruje aby zabierać na jej szczyt dzieci w wieku minimum 4 lat.

dostępność

Latarnia dostępna jest do zwiedzania od początku czerwca do końca sierpnia. Ze względu na swój charakter, wejście na nią wiąże się z pokonaniem ok. 120 schodów, co będzie dużą przeszkodą dla osób o obniżonej sprawności i najmniejszych dzieci.

Plusy i minusy

główne atuty

  • charakterystyczne malowanie latarni, dodające jej wyjątkowego uroku,
  • unikalna konstrukcja,
  • przystępne ceny biletów,
  • położenie w cichej i spokojnej okolicy,
  • dużo miejsc parkingowych w Osetniku,
  • ciekawa ekspozycja wewnątrz latarni,

słabsze strony

  • drogie bilety na pobliskich parkingach w sezonie,
  • oddalenie od innych ciekawych miejsc i atrakcji,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Z tarasu widokowego rozciąga się mało urozmaicona panorama na pobliskie lasy, morze i Jezioro Sarbsko. Bez lornetki trudno będzie Wam wypatrzeć większe miejscowości, atrakcje czy miasta w okolicy.

Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!

Poznajcie miejsca w okolicy!

Miniaturę latarni morskiej Stilo możecie zobaczyć w Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu (znajduje się niemal pod samą latarnią morską w Niechorzu) a będąc w tych stronach, miłośnicy latarni morskich powinni odwiedzić również latarnie w Czołpinie – najdalej odsuniętą od osad ludzkich latarnię w kraju. Oprócz tego w tym regionie warto odwiedzić również:

Wpis opublikowano: 29 czerwca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 29 czerwca 2024
Wykaz źródeł
  • wpis Latarnia Morska “Stilo” na oficjalnej stronie internetowej Gminy Choczewo, link, dostęp z dn. 28.06.2024,
  • wpis LATARNIA STILO na stronie www.latarnie.pl, link, dostęp z dn. 28.06.2024,
  • wpis Latarnia Morska Stilo w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 28.06.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl