Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem znajdujące się na zboczach Łabskiego Szczytu, to znane i lubiane górskie schronisko, działające pod szyldem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Schronisko na hali pod Łabskim Szczytem jest jednym z najstarszych karkonoskich schronień, a jego historia sięga ponoć XVII wieku, kiedy to mieściła się tutaj buda pasterska. Obecny budynek wzniesiono po pożarze, który strawił budynek w 1914 roku. Drugi budynek dostawiono w latach 30. XX wieku, dzięki czemu schronisko mogło zaoferować nocleg jeszcze większej liczbie turystów.
Jej największą zaletą jest położenie z dala od zatłoczonych miejsc oraz zgiełku górskiego kurortu, jakim jest pobliska Szklarska Poręba. Schronisko jest pełne uroku oraz niesamowitego, górskiego klimatu. Dlatego chętnie odwiedzane jest przez wytrawnych górskich wędrowców, który cenią sobie właśnie spokój, klimat i widoki. Schronisko to zostało dwukrotnie wyróżnione wysoką lokatą (2009, 2011) w rankingu najlepszych schronisk w Polsce magazynu “n.p.m.”, który niestety dzisiaj nie jest już dalej wydawany…
Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
Konkrety
lokalizacja
na hali pod Łabskim Szczytem, północne zbocze góry
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Pełne górskiego klimatu schronisko pod Łabskim Szczytem to schronisko wyjątkowe, bo mające swój niepowtarzalny urok, położenie, który jest pielęgnowany atmosferą. Jeżeli chcesz poczuć magię górskiego schroniska a nie komfortowego hotelu w górach, będzie to miejsce dla Ciebie.
Galeria
Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
Moim zdaniem
Każda chwila spędzona w samym budynku schroniska lub na polanie tuż przed nim, na długo zapadnie w Waszej pamięci. Ja do dziś pamiętam mały “piknik” który zrobiliśmy, schodząc ze Śnieżnych Kotłów, bo w środku niestety nie było już wolnych miejsc. Przekąsić kawałek czekolady i popić ciepłą herbatą, siedząc na polanie pod schroniskiem z takim widokiem to niezapomniana przygoda. Polecam, warto zobaczyć!
Ranking
ceny
Średnia schroniskowa. Akceptowalnie.
ilość turystów
Bywają momenty gdy nie ma prawie nikogo oraz takie gdy turyści i wędrowcy nie mogą pomieścić się w budynku schroniska. My w godzinach popołudniowych (około 16) na zejściu z góry, trawiliśmy na spory tłum…
przygotowanie
Szlaki prowadzące do schroniska dobrze oznakowane, na miejscu bardziej ubogo.
Praktyczne info
parking
Najbliższe parkingi znajdują się w Szklarskiej Porębie (ul. Urocza oraz przy dolnej stacji wyciągu). Parkingi są duże, choć przy ogromie turystów i tak nie wystarczające a dodatkowo płatne. Wielkość opłaty za postój raczej z tych wyższych.
potrzebny czas
Zależy tylko i wyłącznie od Waszych planów. Obiad to 45-60 minut, szybka kawka i ciasto – 20 minut, pieczątka – 3 minuty.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Schronisko położone przy skrzyżowaniu górskich szlaków turystycznych, które ograniczają dostępność do obiektu dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie na skrzyżowaniu szlaków turystycznych,
- piękne widoki z okolic schroniska,
- górski klimat,
słabsze strony
- czasami mocno oblegane przez turystów,
- obiekt w średnim standardzie, zdaniem wielu wymagający prac remontowych i modernizacyjnych,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Schronisko pod Łabskim Szczytem jest szczególnie oblegane w godzinach popołudniowych przez wędrowców schodzących ze Śnieżnych Kotłów, ponieważ to właśnie pod nim biegną dwa szlaki do Szklarskiej Poręby.
Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!