Śnieżne Kotły
Dwa potężne kotły polodowcowe, znajdujące się pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem to krajobraz bardzo nietypowy w tym paśmie górskim. Śnieżne Kotły to unikat, jeżeli chodzi o krajobraz wysokogórski (alpejski). Ich rozmiary są imponujące a urwiska powodują szybszą akcję serca.
Śnieżne Kotły to tak naprawdę dwa kotły polodowcowe: Duży i Mały Kocioł. Ich rozmiary to kolejno głębokość 250 i 300 metrów oraz wysokość urwisk skalnych 150 i 100 metrów. Długość Dużego Śnieżnego Kotła to około 800 metrów. Ich obszar objęty jest ochroną ścisłą i oczywiście włączony został do Karkonoskiego Parku Narodowego. Na dole Śnieżnych Kotłów znajdują się trzy jeziorka polodowcowe, które okresowo wysychają. Są to tzw. Śnieżne Stawki.
Na szczycie Śnieżnych Kotłów znajduje się bardzo charakterystyczny budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej RTON Śnieżne Kotły. Jest to najwyżej położony w Polsce obiekt tego typu. Stacja znajduje się w dawnym schronisku górskim, które funkcjonowało w tym miejscu do 1961 roku. Od tego czasu budynek pełni funkcje techniczne, co również wiąże się w wieloma historiami. Na przykład taką, że obiekt ten miał być tajny, był usuwany z map a w czasie stanu wojennego chroniło go wojsko. Niestety dla nas turystów, nadal jest to budynek czysto techniczny, bez żadnej funkcji turystycznej. Mimo to jest świetnym punktem orientacyjnym, który widoczny jest z bardzo dużej odległości.
Śnieżne Kotły
Konkrety
lokalizacja
Śnieżne Kotły, ul. Sudecka 23, 58-573 Piechowice
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Takich miejsc w tej części Polski po prostu nie ma. W Tatrach na pewno znajdziecie podobne formy górskie, jednak w Sudetach jest to unikat. Prawdziwie wysokogórski krajobraz.
Galeria
Śnieżne Kotły
Moim zdaniem
Imponujące widoki z licznych punktów widokowych, majestat gór i ich potęga w jednym miejscu. Zobacz koniecznie!
Ranking
ceny
Opłata za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego – symboliczna.
ilość turystów
Wiele osób odwiedza to miejsce, co niestety przekłada się na małe tłumy w punktach widokowych, gdzie każdy chce zrobić zdjęcie.
przygotowanie
Chciałbym więcej! To miejsce wymaga szerszej informacji turystycznej, by każdy kto tu przybył nie odszedł jedynie z przekonaniem, że to kawał skały.
Praktyczne info
parking
Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.
potrzebny czas
By przejść Śnieżne Kotły, po jej górnych partiach należy zarezerwować sobie około 30 minut.
sugerowany wiek
Dzieci w wieku 2-5 lat, mogą się po prostu bać tego miejsca, z racji jego rozmiaru. Rodzice powinni również zwrócić na nich szczególną uwagę.
dostępność
Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.
Plusy i minusy
główne atuty
- wyjątkowość,
- doskonały punkt widokowy,
- bliskość schronisk górskich (na Szrenicy i pod Łabskim Szczytem),
- solidne zabezpieczenia w szczególnie niebezpiecznych miejscach,
słabsze strony
- sporo turystów,
- niestety budynek nadajnika RTV nie jest w żaden sposób dostępny dla turystów,
Podpowiedź kierunkowo.pl
- Śnieżne Kotły można podziwiać z góry (tak jak My to zrobiliśmy) ale również z dołu. Idealny jest do tego zielony szlak (otwarty tylko w sezonie letnim, ze względu na zagrożenie lawinowe), który wiedzie u podnóża kotłów polodowcowych.
Śnieżne Kotły
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!