Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika

Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika tradycyjne polskie przepis
  • Marcin
  • 31 marca 2023

Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika to jeden z klasycznych i tradycyjnych przepisów polskiej kuchni. Zawinięty w liście kapusty mięsny farsz z dodatkiem ryżu, jest również jednym z moich ulubionych dań, czego nie zmieniło nawet odkrycie równie smacznych gołąbków bez zawijania. Doskonale pamiętam z rodzinnego domu jak tradycyjne, zawijane gołąbki przygotowuje moja mama, która zawsze piekła je w piekarniku a później z wywaru, który powstał podczas pieczenia robiła niesamowicie aromatyczny sos pomidorowy. Właśnie takim przepisem na gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika dzielę się z Wami w tym miejscu mojego przepiśnika!

SKŁADNIKI


  • 1 główka kapusty (może to być kapusta gołąbkowa, o specyficznym kształcie i większych liściach, co ułatwia zawijanie),
  • farsz:
    • 700 g mięsa wieprzowego mielonego,
    • 150 g suchego ryżu białego (waga przed ugotowaniem),
    • 2 małe cebule,
    • 1 płaska łyżeczka soli,
    • pół łyżeczki słodkiej papryki w proszku,
    • 1/3 łyżeczki suszonego lubczyku,
    • 1/3 łyżeczka pieprzu,
  • 600 ml domowego przecieru pomidorowego,
  • 350 ml wywaru warzywnego (lub rosołu),
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
  • woda do gotowania kapusty,
  • 1 łyżka oleju do wysmarowania naczynia żaroodpornego,
  • sól, pieprz

(ilość produktów dla przygotowania 18 średniej wielkości gołąbków)

Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika
farsz do tradycyjnych gołąbków
Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika
jak ściągnąć kapustę do gołąbków tradycyjnych
Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika jak zawijać gołąbki tradycyjne
jak zawijać gołąbki tradycyjne z kapusty
Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika
Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika
Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika

WYKONANIE


Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika

  1. W średnim garnku ugotuj ryż, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odsącz i pozostaw do przestygnięcia.
  2. Letni ryż przełóż do dużej miski, dodaj mięso mielone, pokrojone w kostkę cebule oraz zioła i przyprawy.
  3. Farsz wymieszaj dłonią i odstaw by smaki się przeniknęły.
  4. Do dużego garnka wlejcie wodę do 1/3 jego wysokości i postawcie go na dużym ogniu.
  5. Kapustę obierzcie z wierzchnich, lekko zwiędłych liści a następnie wytnijcie z niej głąb ostrym i cienkim nożem.
  6. Przygotowaną kapustę włóżcie delikatnie do wrzącej wody, wyciętym głąbem do dołu i gotujcie ją pod przykryciem przez 8 minut na wolnym ogniu.
  7. Po tym czasie odwróćcie kapustę przy pomocy dwóch widelców i gotujcie dalej przez kolejne 4 minuty pod przykryciem i na wolnym ogniu.
  8. Kilkanaście minut gotowania kapusty powinno Wam już pozwolić ściągać z niej pojedyncze liście. Podczas ściągania liści dalej gotujcie kapustę na wolnym ogniu a jeżeli ściąganie liści nadal jest to trudne, obracajcie kapustę co około 1 minutę i próbujcie odrywać je po kilku chwilach. Pojedyncze liście odkładajcie do przygotowanej miski.
  9. Gdy cała kapusta jest już rozłożona na pojedyncze liście, z każdego z nich wytnijcie ostrym nożem zgrubienie łodygi, uważając by nie zrobić dziury.
  10. Ze wszystkich przygotowanych liści kapusty, wybierzcie tylko te duże i nie mające dziur. Pozostałe liście użyjcie do wyłożenia naczynia żaroodpornego (wcześniej wysmarowanego olejem) i przykrycia zwiniętych gołąbków przed pieczeniem.
  11. Mając już przygotowane liście, weźcie jeden z nich, rozłóżcie go na desce lub talerzu i następnie nałóżcie farsz, który wcześniej uformujcie w dłoniach na kształt dużego jajka. Połóżcie go w miejscu wyciętego zgrubienia a następnie zawińcie liść kapusty, najpierw składając jego boki a następnie zwijając liść w ciasny rulon (analogicznie jak krokiety).
  12. Zawinięte gołąbki odkładajcie do wyłożonego liśćmi naczynia żaroodpornego. Gotowe gołąbki układajcie możliwe ciasno i końcem zawinięcia do dołu, dzięki czemu się później nie rozpadną.
  13. Gdy w naczyniu będą już wszystkie gołąbki, wlejcie do niego przecier pomidorowy wymieszany z ok. 2/3 wywaru warzywnego lub rosołu, tak aby wypełnił naczynie niemal do końca (dobrze aby pozostawić ok. 2 cm od krawędzi naczynia). Przecier z wywarem, który się nie zmieścił pozostawcie na później.
  14. Z wierzchu przykryjcie całość pozostałymi liśćmi kapusty i przykryjcie naczynie żaroodporną pokrywką.
  15. Naczynie z gołąbkami wstawicie do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (tryb: grzanie góra – dół) i pieczcie gołąbki przez 90 minut pod przykryciem.
  16. Po upływie 1,5 godziny zdejmijcie pokrywkę naczynia i włącznie opiekanie od góry. Pieczcie tak całość jeszcze przez kolejne 10 minut.
  17. Upieczone gołąbki wyciągnijcie z piekarnika a następnie wyciągnijcie z naczynia pojedyncze liście i gołąbki na przygotowane talerze a powstały sos przelejcie do średniej wielkości garnka.
  18. Garnek z sosem postawicie na dużym ogniu, wlejcie resztę przecieru z wywarem jeżeli Wam się nie zmieścił wcześniej do naczynia, zagotujcie i gotujcie przez 5 minut by go odparować.
  19. W pozostałej 1/3 wywaru rozpuśćcie mąkę ziemniaczaną i wlejcie ją do sosu stale mieszając. Gdy sos zgęstnieje zestawcie go z ognia i doprawcie do smaku solą i pieprzem.
  20. Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika i aromatycznym sosem pomidorowym gotowe do podania!

MIEJ POD RĘKĄ

  • 2 średnie garnki z pokrywkami,
  • 2 duże miski,
  • duży garnek z pokrywką,
  • duże naczynie żaroodporne z pokrywką,
  • 2 płaskie talerze,
  • naczynie o pojemności około 1 litra,
  • naczynie kuchenne o pojemności ok. 300 ml,

CENNE RADY

Tak przygotowane gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika możecie mrozić czy zagotować w słoikach, dzięki czemu mogą stać się doskonałym obiadem na czarną godzinę a nawet na wyjazd. Pamiętajcie jednak bo dodać do nich odpowiednią ilość sosu.

Liście kapusty, którą wyłożone było naczynie żaroodporne oraz przykryte gołąbki do pieczenia, też są doskonałym przysmakiem. Dla niektórych takie przypalone liście kapusty, pełne gołąbkowego smaku to większy frykas niż same gołąbki:)

SPOSÓB PODANIA

Gołąbki z mięsem i ryżem z piekarnika podaje się na ciepło. Najczęściej serwowane są na dwa sposoby: z duszonymi ziemniakami lub z pieczywem, np. domowym chlebem pszenno-żytnim niczym z piekarni! Gołąbki polejcie przygotowanym sosem pomidorowym a dla dekoracji, możecie posypać je koperkiem.

Jeżeli chcecie odgrzać gołąbki kolejnego dnia, najlepiej odliczoną ilość gołąbków włożyć do sosu i podgrzewać je w nim, stawiając garnek na małym ogniu i wolno podgrzewając całość.

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

poradniki kulinarne

kierunkowo.pl w socialmediach

Smakuj podróżując!

Odkrywaj nowe smaki oraz regionalne kuchnie podczas podróży! Daj się zainspirować i poznaj podróżnicze wpisy na kierunkowo.pl!