Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
 • Marcin
 • 4 kwietnia 2022
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach to jeden z diamentów barokowej architektury w Wielkopolsce, który jest dziełem wybitnych architektów m. in.: Giovanniego Catenazzi (architekta m. in. poznańskiej fary i kolegium jezuickiego) czy Pompeo Ferrari (architekta m. in. fragmentu opactwa w Lądzie czy przebudowy zamku w Rydzynie). Klasztor oraz kościół w Owińskach cechuje okazała architektura barokowa oraz bogate barokowe i rokokowe wyposażenie wnętrza, głównie świątyni.

Historia cysterek w Owińskach sięga XIII wieku, kiedy to zostały one sprowadzone do Owińsk przez Przemysła I i jego brata, księcia Bolesława Pobożnego. Zespół klasztorny który możemy dzisiaj podziwiać wzniesiono dopiero w XVIII wieku, na miejscu wcześniejszych zabudowań klasztornych strawionych pożarem. Cysterki były gospodyniami tego pięknego klasztoru przez trochę ponad 100 lat, ponieważ w 1835 roku nastąpiła kasata zakonu. W czasie funkcjonowania tutaj klasztoru, odwiedził go sam Napoleon Bonaparte a podczas tej wizyty próbowano dokonać zamachu na jego życie!

Po opuszczeniu klasztoru przez cysterki został on przekształcony w szpital psychiatryczny (później rozbudowany o dodatkowy budynki, położono kilkaset metrów na wschód od klasztoru). Szpital funkcjonował do czasów II wojny światowej, podczas której (w 1939 roku) w ramach akcji T4 uśmiercono ponad 1000 pacjentów szpitala a sam szpital rozwiązano. Kościół podczas wojny został zamieniony w magazyn a w klasztorze urządzono koszary i szkołę dla funkcjonariuszy SS.

Po okresie II wojny światowej klasztor został zaadoptowany został na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku przy zabudowaniach ośrodka pierwszy w Polsce i Europie Park Orientacji Przestrzennej.

region
lokalizacja

plac Przemysława 9, 62-005 Owińska

GALERIA

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Zespół poklasztorny zgromadzenia Cysterek to miejsce o niewątpliwym pięknie architektury, niesamowitej i tajemniczej historii ale również miejsce gdzie do dzisiaj pomaga się osobom niewidomym. Miejsce bez wątpliwości wyjątkowe!

 • MOIM ZDANIEM

Krążąc po okolicach Poznania warto odwiedzić również dawny klasztor cysterek oraz kościół w Owińskach. Będziecie pod wielkim wrażeniem, jak cudowną perłę architektury skrywa w sobie ta niewielka miejscowość na północ od stolicy Wielkopolski.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.2 / 5

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach


CENY

5 / 5

Bez opłat za wstęp na teren zespołu poklasztornego.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Z tym bywa różnie, ponieważ Owińska chętnie odwiedzane są w weekendy przez mieszkańców pobliskiego Poznania, za to w dni robocze mało kto odwiedza to miejsce.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Przed budynkiem znajduje się trójwymiarowa makieta, z zaznaczeniem wszystkich zabudowań zespołu klasztornego a na jednej ze ścian znajduje się również tablica z historią klasztoru i kościoła w Owińskach. Dodatkowo przy głównej trasie, również w większej odległości od miasteczka znajdują się znaki drogowe kierujące nas do tego niezwykłego zabytku.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Przed bramą dawnego opactwa, na pl. Przemysława znajduje się duży i wygodny, bezpłatny parking.

POTRZEBNY CZAS

By zobaczyć dawny klasztor i kościół w Owińskach potrzebujecie ok. 5-10 minut. Pamiętajcie, że nie można zobaczyć wnętrz klasztoru, który obecnie jest siedzibą ośrodka dla osób niewidomych.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Wiele osób szukających dawnego szpitala psychiatrycznego w Owińskach odwiedza jedynie zlokalizowane przy ul. Poprzecznej, wzniesione pod koniec XIX wieku budynki, które były rozbudową szpitala. Warto pamiętać, że również mury dawnego klasztoru były miejscem, gdzie starano się pomagać i leczyć osoby zmagające się z chorobami psychicznymi.

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

MOCNE STRONY

 • piękna, barokowa architektura,
 • ciekawa historia,
 • położenie tuż obok innych ciekawych miejsc,
 • wygodny parking pod zespołem klasztornym,
 • dostępność,

SŁABE STRONY

 • z oczywistych powodów niedostępne wnętrza klasztoru,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Historia cysterek w Owińskach przypada na czas, gdy pobliski Poznań “przenoszono” na drugi brzeg Warty. Przeczytacie o tym i nieco poznacie historię stolicy Wielkopolski z moich wpisów:

Dodatkowo warto poznać historię Opactwa Cystersów w Lądzie, które również przewija się w historii cysterek z Owińsk. Więcej o nim przeczytacie we wpisie: Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!

A dodatkowo zachęcam do przeczytania innych wpisów o ciekawych miejscach i atrakcjach w okolicach Poznania:

 

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!