Stare Miasto w Bydgoszczy
Stare Miasto w Bydgoszczy to niezwykłe miejsce! Z jednej strony podobne do innych zabytkowych starówek w Polsce a z drugiej, urokliwie pocięte rzeką Brdą oraz kanałami. Do tego centrum ściśle związane z wodą, która obecna jest niemal na każdym kroku. Dosłownie trochę ponad 100 metrów o Starego Rynku przepływa Brda a z drugiej strony, bardziej na zachód, również w odległości jedynie ciut ponad 100 metrów znajduje się Wyspa Młyńska. Tak więc Stare Miasto w Bydgoszczy, to nie tylko urokliwe uliczki, jak ulica Długa, zabytkowe budynki na przykład pełne uroku spichrze ale również miejsca związane z wodą i leżące tuż nad nią! Nie bez powodu Bydgoszcz porównuj się do Wrocławia, bo faktycznie podobieństw możemy znaleźć tutaj wiele, jednak Bydgoszcz to mikroskala i większe zagęszczenie dodające tylko uroku!
Ale może jeszcze kilka słów w bydgoskim Starym Mieście. To najstarsza część miasta, której historia sięga XIV wieku a jej obszar ograniczony został na podstawie rozlokowania dawnych przedmieść i dzisiaj przyjęto że zawiera się między ulicami: Jagiellońską, Skarpą Południową, Bernardyńską i Świętej Trójcy. Stare Miasto w Bydgoszczy jest również fragmentem większej dzielnicy staromiejskiej – Śródmieścia. Ze względu na charakter miasta na przestrzeni ostatnich stuleci, bydgoska Starówka zawiera w sobie liczne budynku poprzemysłowe (np. Młyny Rothera, spichrze) ale również kilka zabytków, jak np. bydgoski Ratusz na Starym Rynku czy Katedra. Lokalizacja nad ciekami wodnymi, powoduje że Stare Miasto w Bydgoszczy posiada również wiele bulwarów czy miejsc, mocno związanych z wodą. Pięknie wyglądają bulwary na kanałem Międzywodzie, który dzieli Wyspę Młyńską na dwie części a dodatkowo nad pobliskim kanałem Młynówką można oglądać urokliwą Wenecję Bydgoską z ciekawymi zakamarkami jak Magiczne Schodki. Jednak bydgoska Starówka to również przepiękne i bardzo cenione nowoczesne budowle, wielu znawców architektury podkreśla ich doskonałe wtopienie z zabytkowe otoczenie. Jako przykłady warto wspomnieć o Nowych Spichrzach nad Brdą, Przystani Bydgoszcz czy Operze Nova.
Na szczególne docenienie zasługuje oferta turystyczna! Niemal w każdym możliwymi miejscu przygotowano miejsca, które zaspokoją nawet najbardziej wymagającego turystę. Dzięki temu na terenie Starego Miasta mamy wiele ciekawych i unikatowych muzeów, terenów do rekreacji i spacerów, intrygujących i niepowtarzalnych miejsc, kawiarni, restauracji oraz obiektów handlowych, również z lokalnymi wyrobami!
Nie da się opisać tutaj wszystkiego, co sprawia że Stare Miasto w Bydgoszczy jest tak bardzo unikatowe i magiczne, chcąc zachować krótką formę wstępu. Zapraszam do innych wpisów w kategorii tu byłem, które przybliżą Wam ten niezwykły skrawek Polski!
Stare Miasto w Bydgoszczy
Konkrety
lokalizacja
obszar między ulicami: Jagiellońską, Skarpą Południową, Bernardyńską i Świętej Trójcy w Bydgoszczy
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Unikalne budynki poprodukcyjne, mocno związane z historią miasta do tego urokliwość bydgoskiej Starówki spotęgowana wszechobecną wodą, która została doskonale wykorzystana dzięki czemu możemy pospacerować licznymi bulwarami a na dokładkę piękna architektura, kilka cennych zabytków i również kilka nowoczesnych budynków, doskonale wkomponowanych w otoczenie sprawia że Stare Miasto w Bydgoszczy to niewątpliwy unikat! To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, turystycznego ducha i magiczną aurę, której nie zaznacie nigdzie indziej!
Galeria
Stare Miasto w Bydgoszczy
Moim zdaniem
Ilość miejsc wartych zobaczenia, różnorodność atrakcji oraz architektury, niecodzienna architektura poprzemysłowa, doskonała informacja turystyczna i świetnie przygotowany obszar do obsługi turystycznej w mojej ocenie sprawia, że nie mogę podpowiedzieć i ocenić inaczej – zobacz koniecznie! Oj! Bardzo warto!
Ranking
ceny
Zwiedzanie Starego Miasta w Bydgoszczy nie wiąże się z opłatami. Wstęp do poszczególnych obiektów na jego terenie może być płatny.
ilość turystów
Stare Miasto w Bydgoszczy przyciąga turystów, zresztą nie ma się co dziwić. W związku z tym trzeba liczyć się z tym, że miniecie wielu turystów spacerując po bydgoskiej Starówce. Ogólnie nie powinno być tłumnie, jednak w miejscach szczególnie atrakcyjnych może być bardziej tłoczno.
przygotowanie
Informacja turystyczna w Bydgoszczy, również na Starym Mieście to kawał doskonałej pracy, która dla odwiedzających turystów jest bardzo dużą pomocą, by lepiej poznać miasto. Niestety są nieliczne miejsca, gdzie brakuje informacji dla turystów.
Praktyczne info
parking
Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze.
potrzebny czas
Przespacerowanie się bydgoską Starówką to minimum 2 godziny. Jednak jeżeli będziemy chcieli wejść do dowolnego muzeum, usiąść na brzegiem Brdy czy wypić kawę w jednej z kawiarni musimy doliczyć sobie odpowiednio więcej czasu.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Zdecydowana większość terenu Starego Miasta w Bydgoszczy dostępna jest dla każdego. W nielicznych miejscach do pokonania mogą być schody czy inne utrudniania, szczególnie uciążliwe dla osób niepełnosprawnych. Rodzice z dziećmi, nawet w wózkach powinni nie mieć problemu zobaczyć całej bydgoskiej Starówki.
Plusy i minusy
główne atuty
- ilość atrakcji i bogata oferta turystyczna w obrębie Starego Miasta,
- malownicze położenie nad rzeką Brdą i kanałami,
- świetna informacja turystyczna,
- doskonałe zaplecze turystyczne (gastronomia, parkingi, miejsca do odpoczynku),
- unikalne budownictwo, mocno związane z historią i gospodarką miasta,
- wiele trwających prac, które zaowocują kolejnymi mocnymi pozycjami turystycznymi w najbliższym czasie,
- duże zagęszczenie atrakcji, dzięki czemu nie musimy przemieszczać się na znaczne odległości,
- brak miejsca na nudę, co chwila mijamy coś ciekawego,
słabsze strony
- najbardziej popularne miejsca na mapie Starego Miasta mogą być odrobinę zatłoczone,
- w nielicznych miejscach (np. Bydgoskiej Wenecji) niektóre budynki, mocno nadszarpnięte czasem potrafią zepsuć ogólne wrażenie,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Ilość miejsc, które warto zobaczyć na bydgoskiej Starówce jest tak duża, że wybierając się do Bydgoszczy warto zrobić małe rozeznanie czy to na oficjalnych stronach miasta czy na Mapach Google lub OpenStreetView bo ryzyko, że przy takim „natłoku” atrakcji można coś interesującego przegapić jest bardzo duże. Warto również nim zaczniecie zwiedzać Stare Miasto w Bydgoszczy udać się w pierwszej kolejności do Bydgoskiego Centrum Informacji (zabytkowy tramwaj na ul. Długiej lub narożnik ul. Batorego i Starego Rynku), gdzie dostaniecie świetne materiały informacyjne, bardzo pomocne podczas zwiedzania.
Stare Miasto w Bydgoszczy
Poznajcie miejsca w okolicy!
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!