wodospad szklarki w szklarskiej porębie wodospad szklarki trasa

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki do drugie, obok Wodospadu Kamieńczyka, tego typu miejsce w Szklarskiej Porębie. Ta urokliwa kaskada górskiego potoku Szklarka, liczy sobie ponad 13 metrów wysokości a jego wygląd dla wielu przypomina lejek, szeroki u góry i wąski u podstawy.

Wodospad Szklarki jest o wiele bardziej dostępny, niż jego większy kolega znajdujący się na czerwonym szlaku, tuż obok Schroniska Kamieńczyk. Do kaskady na Szklarce prowadzi przez dolinę potoku szeroka ścieżka, po której bez problemu przejadą zarówno wózki inwalidzkie jak i wózki dziecięce. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, przez co wstęp w jego okolice wiąże się z opłatą za wstęp na teren parku. Warto jednak przybyć w to urokliwe miejsce, które jest bardzo dobrze przystosowane do dużej liczby odwiedzających. Przy głównej drodze znajduje się parking na kilkadziesiąt aut, do wodospadu prowadzi prosta ścieżka, biegnąca doliną Szklarki pośród górskiego lasu a dodatkowo przy samym wodospadzie wznosi się budynek Schroniska PTTK Kochanówka. Miejsce to jest przez to bardzo chętnie odwiedzane przez gości Szklarskiej Poręby.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Wodospad Szklarki

Lokalizacja miejsca „Wodospad Szklarki”: w dolinie Szklarki, około 2 km na wschód od centrum Szklarskiej Poręby. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

SZKLARSKA PORĘBA. Mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w tej okolicy? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 90 atrakcji i ważnych punktów w Szklarskiej Porębie i jej najbliższych okolicach!

Konkrety

Wodospad Szklarki w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Wodospad Szklarki to jeden z dwóch okazałych wodospadów w okolicach Szklarskiej Poręby. Jego wygląd oraz rozmiar różni się jednak znacznie od Wodospadu Kamieńczyka, dzięki czemu zyskuje na wyjątkowości. Niemniej jednak dla wielu będzie to wodospad, podobny do wielu innych.

moim zdaniem

Łatwość dotarcia, urokliwość oraz doskonale przygotowane pod turystów miejsce wokół wodospadu to największe atuty Wodospadu Szklarki. Będąc w okolicach nie powinno się przegapić tego miejsca, które zobaczyć można w dosłownie kilkadziesiąt minut.

Galeria zdjęć

Wodospad Szklarki

wodospad szklarki szlaki ze szklarskiej poręby
wodospad szklarki w szklarskiej porębie wodospad szklarki trasa
wodospad szklarki
wodospad szklarki trasa
wodospad szklarki w szklarskiej porębie wodospad szklarki trasa

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3/5 – składowe oceny:

Ceny3/5

Obowiązuje opłata za wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, która patrząc na park całościowo jest w rozsądnej wysokości, jednak wchodząc tylko do wodospadu może być drogawo. Na pocieszenie i plus przemawia fakt, że bilet wstępu na teren parku obowiązuje cały dzień, przez co możemy bilet zakupiony przy Szklarce wykorzystać do wejścia na teren parku na innym wejściu.

Ilość odwiedzających1/5

Niestety pod Wodospad Szklarki ciągną tłumy…

Przygotowanie5/5

Klasa! Doskonale oznaczone miejsce, w którym tylko „wybitne” jednostki nie trafią do swojego celu. Dodatkowo również znajdziemy kilka tablic, które przybliżą nam zarówno sam wodospad, dolinę Szklarki ale i cały Karkonoski Park Narodowy.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Wodospad Szklarki

Parking – 4/5

Przy głównej drodze znajduje się parking dla chcących zobaczyć zarówno Wodospad Szklarki jak i wejść na pobliski „Złoty Widok„. Parking jest bezpłatny, jednak bywa, że brakuje na nim miejsca dla wszystkich… Zrobiono co było możliwe, więcej miejsca tam po prostu nie ma, by parking mógł być większy, dlatego warto przyjechać tutaj poza godzinami turystycznego szczytu lub przyjść pieszo ze Szklarskiej Poręby.

Potrzebny czas

Pod samym wodospadem spędzisz zapewne około 5 – 10 minut. Osoby, które jak większość turystów, będzie ruszać z parkingu przy głównej drodze powinno doliczyć dodatkowo około 20 minut na dojście (5 – 10 minut w jedną stronę).

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Dostępny dla każdego. Do wodospadu od parkingu prowadzi przygotowana, szeroka ścieżka.

podpowiedź

Alternatywny parking przy Wodospadzie Szklarki nie istnieje! Warto pomyśleć zawczasu o innym dotarciu pod wodospad. Można np. dotrzeć tutaj idąc od Chaty Izerskiej, mijając Chybotka i „Złoty Widok” lub dotrzeć pieszo ze Szklarskiej Poręby.

Plusy i minusy

główne atuty

  • urokliwość,
  • bardzo dobrze przygotowane zaplecze turystyczne (ścieżka na dojściu, podesty, oznakowanie),
  • bliskość schroniska „Kochanówka”,

słabsze strony

  • tłum odwiedzających…
  • jeżeli chcesz zobaczyć tylko wodospad, opłata za wejście na teren parku narodowego w tym miejscu będzie stosunkowo wysoka,
  • parking, którego wielkość nie pokrywa potrzeb…

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 21 lutego 2021
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl