Wielkopolski Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków narodowych i jedyny leżący na terenie Wielkopolski. Jak każdy z parków narodowych, również ten chroni unikalną przyrodę. Jednak dla większości z nas, parki narodowe kojarzą się głownie z górami, gdzie jest ich naprawdę wiele. Czas przekonać się, że każdy park narodowy jest niesamowitym miejscem na mapie Polski a do tego pełni ogromną rolę edukacyjną i społeczną. O tym co kryje w sobie Wielkopolski Park Narodowy, co warto zobaczyć i jak do niego dotrzeć dowiesz się w tym właśnie wpisie.
Wielkopolski Park Narodowy. Podstawowe informacje
Położenie
Wielkopolski Park Narodowy znajduje się w centralnej Wielkopolsce, około 15 kilometrów na południe od Poznania między miastami Mosina, Stęszew i Luboń. Siedziba dyrekcji parku oraz Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego, znajduje się w miejscowości Jeziory w centralnej części parku, nad Jeziorem Góreckim. Park zajmuje obszar 7584 hektarów co daje mu 15. miejsce wśród polskich parków narodowych.
Historia
Formalnie Wielkopolski Park Narodowy powstał w 1957 roku (7. najstarszy park narodowy w Polsce), jednak walory tego miejsca i konieczność ich ochrony wysuwano już w latach 20-tych XX wieku. Inicjatorem powstania parku był prof. Adam Wodziczko, wybitny przyrodnik i propagator ochrony przyrody. To właśnie on swoimi działaniami doprowadził nie tylko do powstania Wielkopolskiego Parku Narodowego ale również dwóch parków narodowych nad polskim morzem – Słowińskiego Parku Narodowego i Wolińskiego Parku Narodowego.
Wielkopolski Park Narodowy został przez prof. Wodziczko określony jako prawdziwe muzeum form polodowcowych i żywe muzeum przyrody. Na jego obszarze chronione są unikatowe formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne obszary roślinne i zwierzęta na nich żyjące.
Pod szczególną ochroną
Teren Wielkopolskiego Parku Narodowego to cenny przyrodniczo krajobraz polodowcowy. Na stosunkowo niewielkim obszarze znajduje się jednak niespotykanie dużo form krajobrazowych, pozostawionych przez lądolód. Znajdziemy w nim moreny, ozy, wydmy, jeziora rynnowe, kociołki i liczne głazy narzutowe.
Dodatkowym atutem jest flora tych terenów, która miejscami przetrwała w swojej niemal niezmienionej, pierwotnej formie przez ostatnie 150 lat. Najliczniej reprezentowany w parku jest bór sosnowy, jednak pod szczególną ochroną są również obszary porośnięte dębami (dębiny) oraz okazałymi grabami, czyli grądy (Obszar Ochrony Ścisłej „Grabina”), uznawane za najbardziej pierwotny drzewostan. Do flory oczywiście zaliczyć należy również liczne rodzaje roślin, grzybów, mchów i porostów, spośród których wiele to bardzo rzadkie okazy.
Wielkopolski Park Narodowy z racji swojej unikatowej flory jest również ostoją dla licznej fauny. Najliczniej reprezentowaną przez owady (bezkręgowce), dalej przez ssaki (około 40 gatunków), nietoperze, gryzonie oraz gady. Dodatkową grupą, są licznie występujące w parku ptaki. Według danych udostępnionych przez WPN, na terenie parku można spotkać ponad 200 gatunków ptaków.
Wielkopolski Park Narodowy. Co warto zobaczyć?
Przejdźmy do konkretów, czyli co kryje w sobie Wielkopolski Park Narodowy, co warto zobaczyć a co trzeba zobaczyć koniecznie. Wiele z tych miejsc możecie znaleźć w kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie praktyczne opisy tych miejsc wraz z najważniejszymi informacjami.
Wielkopolski Park Narodowy na kierunkowo.pl!
Poznajcie wszystkie przygotowane przeze mnie wpisy o Wielkopolskim Parku Narodowym:
- Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów.
- Glinianki w Mosinie. Odpocznij w dawnej kopalni gliny!
oraz opisy odwiedzonych miejsc w kategorii tu byłem:
- „Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym
- Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym
- Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej
- Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
- Dawna plaża nad jeziorem Góreckim
- Przystanek Glinianki w Mosinie
- Wieża widokowa na Osowej Górze w Mosinie
- Kąpielisko Glinianki w Mosinie
Miejsca warte zobaczenia!
Jezioro Góreckie
Położone w centralnej części parku, otoczone wiekowymi lasami niemal z każdej strony. Jezioro Góreckie to jezioro rynnowe, charakterystyczne dla polodowcowego krajobrazu, dodatkowo nie mające stałego odpływu ani dopływu, przez co jest pod szczególną ochroną. To właśnie nad jego brzegiem położony jest budynek Dyrekcji parku wraz z Muzeum oraz pośrodku Wyspa Zamkowa z ruinami, dawnej szlacheckiej rezydencji.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym
Obszar Ochrony Ścisłej „Grabina”
Położony na południowym brzegu Jeziora Góreckiego, jeden z 18 obszarów ochrony ścisłej Wielkopolskiego Parku Narodowego. „Grabina” to wiekowy grąd, na którym w większości rosną okazałe, ponad 150 letnie graby. Obszar ten uznawany jest za najbardziej pierwotny drzewostan na terenie parku. Stanowi wzorzec do odtworzeń i nasadzeń realizowanych przez Wielkopolski Park Narodowy.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: „Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym
Wyspa Zamkowa i ruiny zamku Klaudyny Potockiej
Wyspa Zamkowa i ruiny dawnego zamku Klaudyny Potockiej nie są oczywistą atrakcją Wielkopolskiego Parku Narodowego. Pierwsze wrażenie jest błędne. Wyspa Zamkowa znajduje się na Jeziorze Góreckim i jest bardzo cennym przyrodniczo obszarem z racji, bycia doskonałym miejscem do bytowania ptaków. Ruiny zamku nie są udostępnione do zwiedzania, możemy oglądać je jedynie z drugiego brzegu Jeziora Góreckiego, gdzie został do tego przygotowany specjalny podest widokowy, leżący na czerwonym szlaku turystycznym.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej
Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego
Dawna willa Arthura Greisera
Zaradni Wielkopolanie zamiast zburzyć „pamiątkę” po okrutnych czasach, czyli dawną willę Arthura Greisera, nazistowskiego zbrodniarza, przekształcili budynek na cele publiczne. Od 1994 roku budynek jest zarządzany przez WPN a od 1998 roku mieści w sobie Muzeum, które przybliża nam Wielkopolski Park Narodowy. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Przede wszystkim wystawę muzealną ale również sam budynek i jego otoczenie – jako ciekawostkę historyczną.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Jezioro Kociołek
Jezioro Kociołek to niewielkie jezioro, leżące na południe od Jeziora Góreckiego. Przez swoją wyjątkowość i unikalność przyrodniczą zostało objęte ochroną ścisłą. Dla turystów poza samym jeziorem imponujące są również jego brzegi, porośnięte wiekowymi sosnami i dębami.
Głazy narzutowe
W Wielkopolskim Parku Narodowym lądolód zostawił wiele głazów narzutowych, które dzisiaj możemy podziwiać jak miejsca poświęcone wybitnym osobom, związanym z historią parku. Jeden z nich, położony niemal w „Grabinie„, poświęcony jest Franciszkowi Jaśkowiakowi. Wielkiemu krajoznawcy, propagatorowi turystyki i ochrony przyrody, autorowi przewodnika po Wielkopolskim Parku Narodowym. Głazy rozrzucone są po całym terenie parku.
„Greiserówka”
Jeszcze jednym, bardzo unikatowym obiektem na mapie Wielkopolskiego Parku Narodowego nie jest niestety wytwór natury a dzieło przymusowych robotników z czasów II wojny światowej. „Greiserówka” to potoczna nazwa drogi, ułożonej z betonowych płyt, która łączy Komorniki (przed które przebiega główna droga dojazdowa do Poznania) z dawną willą Arthura Greisera w Jeziorach. Jej długość to niemal 11 kilometrów i na prawie całej długości jest ona jednokierunkowa (posiada jedynie mijanki).
Studnia Napoleona
Miejsce owiane legendą! Podobno raz w roku, woda w niej zamienia się w szampana! Tylko nikt nie wie kiedy… To tylko jedna z legend. Inna mówi o tym, że w 1812 roku, przywódca Francji, Napoleon Bonaparte zatrzymał się tutaj, by zaczerpnąć z niej wody. Prawda to lub nie, nazwa została.
Osowa Góra
Osowa Góra znajduje się w zachodniej stronie Wielkopolskiego Parku Narodowego, na terenie Mosiny. Jej szczyt znajduje się na wysokości 131 m n. p. m., co czyni ją najwyższym wzniesieniem Wielkopolskiego Parku Narodowego. To właśnie w pobliżu jej szczytu znajdowała się lata temu kopalnia gliny, po której pozostały wyrobiska, obecnie wypełnione wodą tworzą tzw. glinianki. Teren ten został obecnie przekształcony w tereny rekreacyjne, które nazwane zostały jako Przystanek Glinianki. Na jego terenie można między innymi wejść na wieżę widokową a w ciepłe dni skorzystać z kąpieliska, znajdując przyjemną ochłodę.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Przystanek Glinianki w Mosinie
Kąpielisko Glinianki
W dawnych wyrobiskach po kopalni gliny, które wypełniły się wodą, tworząc glinianki zostało urządzone kąpielisko. Przy samych gliniankach stworzono piaszczystą plażę, która trzeba przyznać umila letni wypoczynek. Dodatkowo w sezonie letnim kąpielisko jest strzeżone, co jest dodatkowym atutem.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Kąpielisko Glinianki w Mosinie
Wieża widokowa na Gliniankach
Nieopodal szczytu Osowej Góry, tuż nad gliniankami została wzniesiona drewniana wieża widokowa. Wieża jest wysoka na 17 metrów a z jej tarasu widokowego na samym szczycie roztacza się rozległa panorama na Wielkopolski Park Narodowy, Mosinę i jej okolice a w oddali można dostrzec zabudowania Poznania.
Więcej o tym miejscu w kategorii tu byłem: Wieża widokowa na Osowej Górze w Mosinie
Muzeum Rolnictwa w Szreniawie
W niewielkiej Szreniawie, tuż za granicami Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje wyjątkowe muzeum, poświęcone rolnictwu i przemysłowi rolno-spożywczemu. To unikatowa placówka muzealna w skali kraju, w której będziecie mogli zobaczyć z bliska nie tylko maszyny i urządzenia rolnicze ale również stanąć oko w oko z potężnym bykiem lub bardziej przytulną kozą:)
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, bo tak brzmi jego pełna nazwa to ogromny obiekt, składający się z kilkudziesięciu pawilonów, obszernej wystawy na wolnym powietrzu a także zagrody w której prezentowane są najpopularniejsze odmiany zwierząt, hodowanych na polskich wsiach.
To jedyne w Polsce i jedne z największych w Europie tego typu obiektów, gdzie zgromadzono blisko 20000 eksponatów, związanych z szeroko pojętym rolnictwem. Muzeum w Szreniawie ma nawet swój własny browar – Browar Szreniawa, który mieści się w budynku dawnej gorzelni, znajdującym się na terenie muzeum. Więcej o tym wyjątkowym i naprawdę ciekawym miejscu przeczytacie w moim wpisie: Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Ależ to unikat!
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Film promujący Wielkopolski Park Narodowy. Co warto zobaczyć zdaniem Ministerstwa Środowiska?
Wielkopolski Park Narodowy to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców pobliskiego Poznania… do uprawiania sportu i różnorakiej aktywności fizycznej. Nie ma się co dziwić, przez park przebiega wiele pieszych szlaków turystycznych, mnóstwo dróg rowerowych w tym tzw. Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania a także szlaki do jazdy konnej. Szlaki są doskonale oznaczone, co bardzo ułatwia orientację i poruszanie. Dodatkowo teren parku w większości jest płaski, tylko miejscami teren wznosi się i opada, wymagając od nas większego wysiłku.
Dodatkowe informacje i przykładowe trasy
Trasy piesze
Brzegiem Jeziora Góreckiego
Trasa, którą osobiście przetestowałem, o czym możecie przeczytać we wpisie Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów. Propozycja trasy, która przebiega niemal przez serce Wielkopolskiego Parku Narodowego, okrąża niemal połowę Jeziora Góreckiego i po drodze odwiedzając bardzo popularne miejsca w parku, takie jak ruiny zamku na Wyspie Zamkowej, dawną plażę czy Grabinę, czyli pomnikowy obszar ochrony ścisłej.
Trasa z: Jeziory | mapa-turystyczna.pl
Pętla Mosińska
Druga propozycja trasy to tzw. Pętla Mosińska, która rozpoczyna się na mosińskim Przystanku Glinianki. Idąc tą trasą będziemy mijać po swojej drodze Studnię Napoleona, nieczynną końcową stację kolejowa na Osowej Górze, następnie miniemy Jezioro Kociołek, Leśniczówkę WPN, Jezioro Skrzynka by dalej wracać przez Grabinę do Jeziora Kociołek, skąd pójdziemy już tą samą trasą, którą przybyliśmy.
Trasa: Pożegowo – Pożegowo, ul. Skrzynecka | mapa-turystyczna.pl
Trasa rowerowa
Fragment Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania
Najbardziej znany szlak rowerowy w okolicach Poznania, czyli Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania, przebiega swoim fragmentem również przez Wielkopolski Park Narodowy. Warto wybrać się jego trasą, którą można rozpocząć w Mosinie, przy Przystanku Glinianki a zakończyć po minięciu Jeziora Witobelskiego w Stęszewie.
Czasy podane poniżej, dotyczą pokonania tego fragmentu pieszo, co również można rekreacyjnie zrobić.
Trasa z: Pożegowo | mapa-turystyczna.pl
Dojazd
Samochód
Oczywiście najbardziej komfortowy dojazd do Wielkopolskiego Parku Narodowego to dojazd własnym samochodem. Dla takich gości, przygotowano liczne parkingi w których można bezpiecznie zostawić swoje auto. Trzy najlepiej przygotowane parkingi to:
- parking przy siedzibie parku w Jeziorach,
- parking na ul. Skrzyneckiej w Mosinie,
- parking leśny w Jarosławcu.
Oczywiście można zostawić również samochód na parkingu na terenie Przystanku Glinianki, choć będzie trzeba kawałek dojść do najciekawszych miejsc.
Pociąg
Dojazd koleją nie jest wielką trudnością, ponieważ Wielkopolski Park Narodowy znajduje się w „klinie” kolejowym, dzięki czemu z dwóch stron parku biegną szlaki kolejowe. Jedna z nich to linia Poznań Główny – Wrocław Główny biegnąca przez stacje:
- Puszczykowo,
- Puszczykówko,
- Mosina.
Druga z linii kolejowych w pobliżu to trasa Luboń – Powodowo, która biegnie dalej w kierunku Wolszyna. Na tej trasie można wysiąść na stacjach:
- Szreniawa,
- Trzebaw Rosnówko,
- Stęszew.
Aktualne rozkłady jazdy sprawdzicie zarówno na stronach PKP jak i w Kolejach Wielkopolskich, które obsługują połączenia w aglomeracji poznańskiej.
Komunikacja podmiejska
Podobnie jak pociągiem, również i komunikacją publiczną dojedziesz w okolice Wielkopolskiego Parku Narodowego. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Dzięki komunikacji publicznej, ruszając z Poznania, dojedziecie bez problemu do:
- Lubonia,
- Puszczykowa,
- Mosiny,
- Szreniawy,
- Rosnówka.
Podsumowanie – Wielkopolski Park Narodowy. Co warto zobaczyć?
Mam wielką nadzieję, że właśnie tym wpisem oraz opublikowanym wcześniej – Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów, w którym opisałem dla Was moją mikrowyprawę do Wielkopolskiego Parku Narodowego, zachęciłem Was do odwiedzenia tych stron Polski. W obu tych wpisach znajdziecie praktyczne informacje gdzie, jak i dlaczego warto tu przyjechać. Natomiast ten wpis, jest niemal esencją tego co w Wielkopolskim Parku Narodowym najlepsze i najciekawsze, choć to pewne, że wszystkiego i tak nie opisałem, przez co jest jeszcze wiele miejsc do zobaczenia i odkrycia w tym niezwykłym zakątku.
Ciekawe miejsca w pobliżu!
Wielkopolski Park Narodowy położony jest w regionie, który dosłownie przepełniony jest ciekawymi miejscami i atrakcjami. Oto przykładowe atrakcje blisko Poznania!
Pałac Jankowice. Nietuzinkowe miejsce dla małych i dużych!
Pałac Jankowice to XIX-wieczna willa, która w ostatnich latach przemieniła się w wyjątkowe miejsce spotkań, w którym każdy znajdzie coś…
Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Plecionka, chmiel i wiklina!
Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu to miejsce, które przybliża historię, lokalne rzemiosło oraz prezentuje niesamowite plecionkarskie arcydzieła jak…
Tuż za rogiem – Rogalin!
Rogalin to przepiękna magnacka rezydencja otoczona tysiącem okazałych dębów, leżąca zaledwie kilkanaście kilometrów od Wielkopolskiego Parku Narodowego. Poniżej wpisy, dzięki którym dowiesz się więcej!
- Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów
- Rogaliński Park Krajobrazowy. Kraina tysięcy dębów!
Poznajcie również Poznań!
Serce Wielkopolski oraz pierwsza stolica Polski, czyli Poznań! Być w Wielkopolskim Parku Narodowym a nie odwiedzić Poznania to grzech!
No posts