Przybyliście do podnóża Karkonoszy i zastanawiacie się co warto zobaczyć w Karpaczu? W tym wpisie znajdziecie 5 moich propozycji, które uważam za najciekawsze atrakcje miasta. Każde z nich pozwoli Wam przeżyć niezapomnianą przygodę, zebrać dziesiątki wspomnień i po prostu miło spędzić czas. Nie przedłużając, poznajcie co moim zdaniem naprawę warto zobaczyć w Karpaczu!
Karpacz – podstawowe informacje
Karpacz to urokliwe miasto w Karkonoszach, położone u podnóża najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki, będące jednym z najwyżej położonych miast Dolnego Śląska. Historia Karpacza sięga XII wieku, kiedy założono tutaj pierwsza osadę dla poszukiwaczy złota. Pierwsze historyczne wzmianki o Karpaczu w źródłach pisanych pochodzą z końca XIV wieku („Kroniki Walońskie„). Przez stulecia Karpacz był osadą głównie górniczą (m. in. kopalnie ołowiu, srebra) ale rozwijał się tutaj również handel, zielarstwo i ziołolecznictwo a w późniejszych wiekach również tkactwo i hodowla owiec. Od drugiej połowy XIX wieku rozpoczął się rozwój turystyczny osady. Obecnie Karpacz to rozpoznawalny w kraju kurort, malowniczo położony u stóp Karkonoszy.
Karpacz i jego atrakcje przyciągają tłumy turystów przez cały rok. Latem, na turystów czekają liczne atrakcje, malownicze szlaki górskie, w tym popularny szlak na Śnieżkę, który można pokonać pieszo lub częściowo kolejką linową. Zimą, miasto przemienia się w raj dla narciarzy i snowboardzistów, oferując liczne trasy o różnym stopniu trudności oraz doskonale przygotowane stoki. Niezależnie od pory roku na turystów czekają wyjątkowe atrakcje w Karpaczu, które w dużej mierze przybliżę Wam w dalszej części wpisu.
Karpacz na mapie
Karpacz położony jest u podnóża Karkonoszy, w południowej części Dolnego Śląska, ok. 15 km na południe od Jeleniej Góry i ok. 17 km na południowy-wschód od Szklarskiej Poręby. W jego bezpośrednim sąsiedztwie rozciąga się Karkonoski Park Narodowy.
Od stolicy regionu – Wrocławia, Karpacz oddalony jest o ok. 95 km. Natomiast od stolic sąsiednich regionów Karpacz dzieli kolejno: ok. 130 km od Zielonej Góry, ok. 150 km od Opola i ok. 200 km od stolicy Wielkopolski – Poznania.
Komunikacja i dojazd
Karpacz położony jest u podnóża samych Karkonoszy, a to przekłada się na ograniczone możliwości dotarcia do miasta. Do Karpacza nie dociera żadna czynna linia kolejowa, przez co nie ma możliwości dotarcia do miasta pociągiem. Pozostaje jedynie transport drogowy, który ułatwiają nam przebiegające w pobliżu trasy: DW366, DW367 i DK3 oraz drogi lokalne, prowadzące już bezpośrednio do Karpacza.
Dobra infrastruktura drogowa pozwala, że możemy dojechać do Karpacza zarówno komunikacja autobusową, obsługiwaną przez m. in. PKS “Tour” Sp. z o.o. Jelenia Góra, POLBUS, FlixBus jak i własnym samochodem.
Parkowanie w Karpaczu
Parkowanie w Karpaczu nie należy do najprostszych rzeczy, ponieważ jak to bywa w górskich miejscowościach brakuje tutaj miejsca na duże i wygodne parkingi a te mniejsze, które istnieją potrafią szybko i skutecznie opróżnić Wasz portfel. Pod warunkiem, że mają wolne miejsca… Dlatego przyjeżdżając do Karpacza zadbajcie o to, by zatrzymać się w pensjonacie czy hotelu, który oferuje własne miejsca parkingowe. Jeżeli jednak się Wam to nie uda lub przyjeżdżacie tylko na jeden dzień, poniżej kilka sprawdzonych parkingów w mieście:
- parkingi miejskie – płatne (najtańsze ze wszystkich parkingów) znajdują się w 10 lokalizacjach na terenie miasta, głównie w okolicach centrum oraz niedaleko kościoła Wang i Białego Jaru,
- duże parkingi prywatne w centrum (przy ul. Parkowej i Nad Łomnicą) – płatne (drogie) ale z racji tego, że są duże jest szansa, że znajdziecie miejsce do zaparkowania,
- mniejsze parkingi prywatne – zazwyczaj najdroższe, poznacie je po osobach ubranych w kamizelki, zapraszające (kierujące) na nie,
Najgorsza sytuacja z parkowaniem jest w tzw. długie weekendy (m. in. majówka, Boże Ciało, ok. 15 sierpnia), weekendy wakacyjne oraz ferie zimowe. W tzw. niskim sezonie (maj, 1 poł. czerwca, wrzesień, październik) sytuacja jest bardzo komfortowa i można bez problemów zaparkować nawet na parkingach miejskich.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Poznajcie co warto zobaczyć w Karpaczu?
Po pełnym cennych i praktycznych informacji wstępie, odpowiedzmy sobie zatem na pytanie co warto zobaczyć w Karpaczu. Popularność tego miasta wśród turystów, potwierdza tylko, że jest z czego wybierać!
Moje TOP5 atrakcji w Karpaczu
Chcąc odpowiedzieć Wam na pytanie: „co warto zobaczyć w Karpaczu?” przygotowałem dla Was zestawienie 5 najciekawszych moim zdaniem atrakcji położonego u podnóża Karkonoszy Karpacza. Znajdziecie wśród nich miejsca dobrze znane jak i takie, które nadal zyskują rozpoznawalność i popularność. We wszystkich nich byłem osobiście, każde odkryłem i poznałem najlepiej jak było to możliwe, przez co myślę, że poniższe zestawienie będzie dla Was pomocne i przydatne.
Miejsca te opisałem dla Was we wpisach, które znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę i ciekawe miejsca w Polsce, oczywiście na kierunkowo.pl. Linki do nich znajdziecie również poniżej – będą pogrubione i wyróżnione na zielono.
Kościół Wang
Kościół Wang to miejsce, które najczęściej otwiera listy i zestawienia odpowiadające na pytanie co warto zobaczyć w Karpaczu. Wcale mnie to nie dziwi! To wyjątkowy zabytek, niesamowita drewniana konstrukcja o unikatowej historii a do tego malowniczo zlokalizowana, na zboczach Czarnej Góry w Karpaczu Górnym. Pod świątynią przecinają się popularne szlaki turystyczne, prowadzące w najwyższe partie Karkonoszy przez co zapewne prędzej czy później i tak dotrzecie do tego najbardziej znanego kościoła w okolicy.
Poznajcie jedną z największych atrakcji w Karpaczu w mojego innego wpisu – Kościół Wang w Karpaczu. Skąd nordycka świątynia pod Śnieżką?
Karkonoskie Tajemnice
Magię Karkonoszy, lokalne legendy i opowieści poznacie w Karkonoskich Tajemnicach – multimedialnym centrum Ducha Gór! Poznajcie wyjątkową ekspozycję, pełną multimediów, magii i bajkowej scenografii, dzięki której odkryjecie nie tylko karkonoskie legendy ale również wyjątkowy, podziemny świat Ducha Gór. Miejsce to przygotowano z dużym rozmachem i dbałością o detale, przez co jest gwarancją wyjątkowej rozrywki, która niektórych zafascynuje a u innych wywoła gęsią skórkę.
Karkonoskie Tajemnice możecie poznać bliżej z osobnego wpisu na kierunkowo.pl – Karkonoskie Tajemnice. Podziemny świat Ducha Gór w Karpaczu
Dawna skocznia „Orlinek”
Co warto zobaczyć w Karpaczu? Widoki! Poznajcie dawną skocznię narciarską „Orlinek”, która jest obecnie jednym z najlepszych punków widokowych w mieście. Wysoka na 54 metry wieża skoczni narciarskiej zapewnia nie tylko kapitalne widoki na Karkonosze, Karpacz oraz jego okolicę ale również odrobinkę adrenaliny. Będąc na jej szczycie możemy na własnej skórze poczuć co czują skoczkowie narciarscy, a musimy pamiętać że skocznia w Karpaczu wcale nie należy do tych największych.
Więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie tego miejsca na kierunkowo.pl – Skocznia i wieża widokowa Orlinek w Karpaczu
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków
Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu nie bez powodu znalazło się na mojej liście tego, co warto zobaczyć w Karpaczu. To nie tylko ciekawa atrakcja ale przede wszystkim imponująca kolekcja, doskonale zaaranżowana z wielką kreatywnością, pomysłowością i pasją, dzięki czemu zachwyca nie tylko najmłodszych ale również ich rodziców i dziadków. To po prostu fantastyczna kraina, zbudowana niemal tylko wyłącznie z malutkich klocków, która zabierze Was w świat wyjątkowej przygody. Szczerze polecam!
Przeczytajcie więcej o tym miejscu w osobnym wpisie na kierunkowo.pl – Muzeum Klocków w Karpaczu. Kraina LEGO jak z marzeń!
Tor saneczkowy
Szukających nutki adrenaliny i wrażeń zachęcam do odwiedzenia toru saneczkowego na zboczach Pohulanki przy głównym deptaku miasta. Możecie zjechać tutaj letnim torem saneczkowym (rynną) lub całorocznym torem – Alpine Coaster. Pierwszy z nich to ponad kilometrowa rynna z 14 wirażami. Drugi z torów to całoroczny tor saneczkowy, również o długości ponad 1000 metrów mający 13 wiraży, spośród których jeden to tzw. ślimak. Na każdym z nich są dostępne dwuosobowe sanki, dzięki którym możecie zabrać na przejażdżkę nawet młodsze dzieci. Samodzielnie mogą zjeżdżać dzieci od 8 lat wzwyż.
Co jeszcze warto zobaczyć w Karpaczu?
Co jeszcze warto zobaczyć w Karpaczu? W moich innych, blogowych wpisach znajdziecie jeszcze wiele pomysłów i inspiracji na ciekawe spędzenie czasu w Karpaczu. Przyrodniczą perełką jest oczywiście rozciągający się na południe od miasta Karkonoski Park Narodowy, warto wstąpić również do wyjątkowego Muzeum Konsoli i Gier Video czy na monumentalną zaporę na Łomnicy, na której odnajdziecie kojący szum wody i spokój, dający wytchnienie od głośnego i gwarnego głównego deptaku miasta.
Równie ciekawa jak samo miasto jest również jego okolica. Wspomnę tylko o klimatycznych Kowarach położonych dosłownie po sąsiedzku, niezwykle widokowym Zamku księcia Henryka czy oddalonej nieco od Karpacza ale równie pięknej Szklarskiej Porębie. Poznacie je z moich wpisów:
- Kowary. Atrakcje turystyczne warte odwiedzenia!
- Zamek księcia Henryka. Pierwszorzędny punkt widokowy!
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Najlepsze punkty widokowe w Szklarskiej Porębie
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
Po więcej zapraszam Was do wpisu Karpacz i okolice. Atrakcje warte twojej uwagi! a także wpisów w kategorii zwiedzam Polskę oraz na pełną podróżniczych inspiracji mapę atrakcji turystycznych kierunkowo.pl!
Wykaz źródeł
- oficjalna strona internetowa Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 15.02.2024,
- strona Karpacz w serwisie dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 16.02.2024,
- ilustrowany przewodnik z mapami KARPACZ i okolice, wyd. Wydawnictwo Turystyczne PLAN, Wydanie XV – 2020 r., ISBN 978-83-7868-538-8,
- strona Karpacz na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, link, dostęp z dn. 16.02.2024,
- wpis Letni tor saneczkowy na stronie internetowej CRiS kolorowa Karpacz, link, dostęp z dn. 15.02.2024,
- wpis Alpine Coaster na stronie na stronie internetowej CRiS kolorowa Karpacz, link, dostęp z dn. 15.02.2024,
- wpis Karpacz w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.02.2024,