Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach to jeden z diamentów barokowej architektury w Wielkopolsce, który jest dziełem wybitnych architektów m. in.: Giovanniego Catenazzi (architekta m. in. poznańskiej fary i kolegium jezuickiego) czy Pompeo Ferrari (architekta m. in. fragmentu opactwa w Lądzie czy przebudowy zamku w Rydzynie). Klasztor oraz kościół w Owińskach cechuje okazała architektura barokowa oraz bogate barokowe i rokokowe wyposażenie wnętrza, głównie świątyni.

Historia cysterek w Owińskach sięga XIII wieku, kiedy to zostały one sprowadzone do Owińsk przez Przemysła I i jego brata, księcia Bolesława Pobożnego. Zespół klasztorny który możemy dzisiaj podziwiać wzniesiono dopiero w XVIII wieku, na miejscu wcześniejszych zabudowań klasztornych strawionych pożarem. Cysterki były gospodyniami tego pięknego klasztoru przez trochę ponad 100 lat, ponieważ w 1835 roku nastąpiła kasata zakonu. W czasie funkcjonowania tutaj klasztoru, odwiedził go sam Napoleon Bonaparte a podczas tej wizyty próbowano dokonać zamachu na jego życie!

Po opuszczeniu klasztoru przez cysterki został on przekształcony w szpital psychiatryczny (później rozbudowany o dodatkowy budynki, położono kilkaset metrów na wschód od klasztoru). Szpital funkcjonował do czasów II wojny światowej, podczas której (w 1939 roku) w ramach akcji T4, Niemcy zamordowali kilkuset pacjentów szpitala, następnie spalili szpitalną bibliotekę, zniszczyli lub wywieźli szpitalną dokumentację a sam szpital zlikwidowani. Kościół podczas wojny został zamieniony w magazyn a w klasztorze urządzono koszary i szkołę dla funkcjonariuszy SS.

Po okresie II wojny światowej klasztor został zaadoptowany został na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku przy zabudowaniach ośrodka pierwszy w Polsce i Europie Park Orientacji Przestrzennej.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Lokalizacja miejsca „Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach”: plac Przemysława 9, 62-005 Owińska. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Zespół poklasztorny zgromadzenia Cysterek to miejsce o niewątpliwym pięknie architektury, niesamowitej i tajemniczej historii ale również miejsce gdzie do dzisiaj pomaga się osobom niewidomym. Miejsce bez wątpliwości wyjątkowe!

moim zdaniem

Krążąc po okolicach Poznania warto odwiedzić również dawny klasztor cysterek oraz kościół w Owińskach. Będziecie pod wielkim wrażeniem, jak cudowną perłę architektury skrywa w sobie ta niewielka miejscowość na północ od stolicy Wielkopolski.

Galeria zdjęć

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 4.2/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Bez opłat za wstęp na teren zespołu poklasztornego.

Ilość odwiedzających3.5/5

Z tym bywa różnie, ponieważ Owińska chętnie odwiedzane są w weekendy przez mieszkańców pobliskiego Poznania, za to w dni robocze mało kto odwiedza to miejsce.

Przygotowanie4/5

Przed budynkiem znajduje się trójwymiarowa makieta, z zaznaczeniem wszystkich zabudowań zespołu klasztornego a na jednej ze ścian znajduje się również tablica z historią klasztoru i kościoła w Owińskach. Dodatkowo przy głównej trasie, również w większej odległości od miasteczka znajdują się znaki drogowe kierujące nas do tego niezwykłego zabytku.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach

Parking – 5/5

Przed bramą dawnego opactwa, na pl. Przemysława znajduje się duży i wygodny, bezpłatny parking.

Potrzebny czas

By zobaczyć dawny klasztor i kościół w Owińskach potrzebujecie ok. 5-10 minut. Pamiętajcie, że nie można zobaczyć wnętrz klasztoru, który obecnie jest siedzibą ośrodka dla osób niewidomych.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Dostępny dla każdego.

podpowiedź

Wiele osób szukających dawnego szpitala psychiatrycznego w Owińskach odwiedza jedynie zlokalizowane przy ul. Poprzecznej, wzniesione pod koniec XIX wieku budynki, które były rozbudową szpitala. Warto pamiętać, że również mury dawnego klasztoru były miejscem, gdzie starano się pomagać i leczyć osoby zmagające się z chorobami psychicznymi.

Plusy i minusy

główne atuty

  • piękna, barokowa architektura,
  • ciekawa historia,
  • położenie tuż obok innych ciekawych miejsc,
  • wygodny parking pod zespołem klasztornym,
  • dostępność,

słabsze strony

  • z oczywistych powodów niedostępne wnętrza klasztoru,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Więcej o Owińskach przeczytacie we wpisie: Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!

Historia cysterek w Owińskach przypada na czas, gdy pobliski Poznań „przenoszono” na drugi brzeg Warty. Przeczytacie o tym i nieco poznacie historię stolicy Wielkopolski z moich wpisów:

Dodatkowo warto poznać historię Opactwa Cystersów w Lądzie, które również przewija się w historii cysterek z Owińsk. Więcej o nim przeczytacie we wpisie: Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!

A dodatkowo zachęcam do przeczytania innych wpisów o ciekawych miejscach i atrakcjach w okolicach Poznania:

 

Wpis opublikowano: 4 kwietnia 2022
Wykaz źródeł
  • artykuł Eutanazja – ukryte ludobójstwo pacjentów szpitali psychiatrycznych w Kraju Warty i na Pomorzu w latach 1939 – 1945 na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej, link, dostęp z dn. 06.01.2023
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl