Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach to jeden z diamentów barokowej architektury w Wielkopolsce, który jest dziełem wybitnych architektów m. in.: Giovanniego Catenazzi (architekta m. in. poznańskiej fary i kolegium jezuickiego) czy Pompeo Ferrari (architekta m. in. fragmentu opactwa w Lądzie czy przebudowy zamku w Rydzynie). Klasztor oraz kościół w Owińskach cechuje okazała architektura barokowa oraz bogate barokowe i rokokowe wyposażenie wnętrza, głównie świątyni.
Historia cysterek w Owińskach sięga XIII wieku, kiedy to zostały one sprowadzone do Owińsk przez Przemysła I i jego brata, księcia Bolesława Pobożnego. Zespół klasztorny który możemy dzisiaj podziwiać wzniesiono dopiero w XVIII wieku, na miejscu wcześniejszych zabudowań klasztornych strawionych pożarem. Cysterki były gospodyniami tego pięknego klasztoru przez trochę ponad 100 lat, ponieważ w 1835 roku nastąpiła kasata zakonu. W czasie funkcjonowania tutaj klasztoru, odwiedził go sam Napoleon Bonaparte a podczas tej wizyty próbowano dokonać zamachu na jego życie!
Po opuszczeniu klasztoru przez cysterki został on przekształcony w szpital psychiatryczny (później rozbudowany o dodatkowy budynki, położono kilkaset metrów na wschód od klasztoru). Szpital funkcjonował do czasów II wojny światowej, podczas której (w 1939 roku) w ramach akcji T4, Niemcy zamordowali kilkuset pacjentów szpitala, następnie spalili szpitalną bibliotekę, zniszczyli lub wywieźli szpitalną dokumentację a sam szpital zlikwidowani. Kościół podczas wojny został zamieniony w magazyn a w klasztorze urządzono koszary i szkołę dla funkcjonariuszy SS.
Po okresie II wojny światowej klasztor został zaadoptowany został na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku przy zabudowaniach ośrodka pierwszy w Polsce i Europie Park Orientacji Przestrzennej.
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Konkrety
lokalizacja
plac Przemysława 9, 62-005 Owińska
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Zespół poklasztorny zgromadzenia Cysterek to miejsce o niewątpliwym pięknie architektury, niesamowitej i tajemniczej historii ale również miejsce gdzie do dzisiaj pomaga się osobom niewidomym. Miejsce bez wątpliwości wyjątkowe!
Galeria
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Moim zdaniem
Krążąc po okolicach Poznania warto odwiedzić również dawny klasztor cysterek oraz kościół w Owińskach. Będziecie pod wielkim wrażeniem, jak cudowną perłę architektury skrywa w sobie ta niewielka miejscowość na północ od stolicy Wielkopolski.
Ranking
ceny
Bez opłat za wstęp na teren zespołu poklasztornego.
ilość turystów
Z tym bywa różnie, ponieważ Owińska chętnie odwiedzane są w weekendy przez mieszkańców pobliskiego Poznania, za to w dni robocze mało kto odwiedza to miejsce.
przygotowanie
Przed budynkiem znajduje się trójwymiarowa makieta, z zaznaczeniem wszystkich zabudowań zespołu klasztornego a na jednej ze ścian znajduje się również tablica z historią klasztoru i kościoła w Owińskach. Dodatkowo przy głównej trasie, również w większej odległości od miasteczka znajdują się znaki drogowe kierujące nas do tego niezwykłego zabytku.
Praktyczne info
parking
Przed bramą dawnego opactwa, na pl. Przemysława znajduje się duży i wygodny, bezpłatny parking.
potrzebny czas
By zobaczyć dawny klasztor i kościół w Owińskach potrzebujecie ok. 5-10 minut. Pamiętajcie, że nie można zobaczyć wnętrz klasztoru, który obecnie jest siedzibą ośrodka dla osób niewidomych.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dostępny dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- piękna, barokowa architektura,
- ciekawa historia,
- położenie tuż obok innych ciekawych miejsc,
- wygodny parking pod zespołem klasztornym,
- dostępność,
słabsze strony
- z oczywistych powodów niedostępne wnętrza klasztoru,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Wiele osób szukających dawnego szpitala psychiatrycznego w Owińskach odwiedza jedynie zlokalizowane przy ul. Poprzecznej, wzniesione pod koniec XIX wieku budynki, które były rozbudową szpitala. Warto pamiętać, że również mury dawnego klasztoru były miejscem, gdzie starano się pomagać i leczyć osoby zmagające się z chorobami psychicznymi.
Dawny klasztor cysterek i kościół w Owińskach
Poznajcie miejsca w okolicy!
Więcej o Owińskach przeczytacie we wpisie: Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!
Historia cysterek w Owińskach przypada na czas, gdy pobliski Poznań „przenoszono” na drugi brzeg Warty. Przeczytacie o tym i nieco poznacie historię stolicy Wielkopolski z moich wpisów:
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu
- Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
Dodatkowo warto poznać historię Opactwa Cystersów w Lądzie, które również przewija się w historii cysterek z Owińsk. Więcej o nim przeczytacie we wpisie: Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!
A dodatkowo zachęcam do przeczytania innych wpisów o ciekawych miejscach i atrakcjach w okolicach Poznania:
- Łysy Młyn. Przyrodnicza atrakcja tuż pod Poznaniem!
- Dziewicza Góra. Więcej niż tylko punkt widokowy!
- Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów.
- Rogaliński Park Krajobrazowy. Kraina tysięcy dębów!
- Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów
- Glinianki w Mosinie. Odpocznij w dawnej kopalni gliny!
- artykuł Eutanazja – ukryte ludobójstwo pacjentów szpitali psychiatrycznych w Kraju Warty i na Pomorzu w latach 1939 – 1945 na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej, link, dostęp z dn. 06.01.2023
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!