Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach
Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach to tzw. fara pyzdrska, której powstanie datowane jest na XIV wiek (ponoć fundatorem miał być sam król Kazimierz Wielki) lub 2 poł. XV wieku, co uznaje się za bardziej prawdopodobne. Na przełomie XVIII i XIX wieku świątynia została dwukrotnie uszkodzona przez pożary, jednak po koniec XIX kościół został poddany gruntownym pracom remontowym i restauracyjnym. Ostatnie generalne prace remontowe przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego oraz lata 50. XX wieku, których efekty możemy obecnie podziwiać.
Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach z daleka prezentuje się bardziej jak warownia, za sprawą wieży, zakończonej charakterystycznymi dla dawnych obiektów obronnych blankami niż miejsce kultu religijnego. Nie jest to jednak pojedyncza fanaberia architekta a charakterystyczny detal dla stylu neogotyckiego, do którego obecnie możemy przypisać wieżę kościelną. Dawniej szczyt wieży wieńczył strzelisty dach, którego obecnie brakuje. Tych którzy chcieliby zobaczyć a który można zobaczyć jak się prezentował, zachęcam do odwiedzin w Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, gdzie na makiecie prezentowany jest kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach właśnie ze strzelistym dachem.
Obecnie to kościół parafialny, zlokalizowany w niedalekiej odległości od pyzdrskiego rynku oraz innych interesujących miejsc w mieście, jak. np. marina w Pyzdrach czy mozaikowe schody!
Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach
Konkrety
lokalizacja
Pyzdry, ul. Kaliska 25
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Mimo bardzo nietypowej wieży, sprawiającej wrażenie średniowiecznej warowni a nie wieży kościelnej, sam kościół pw. Narodzenia NMP w Pyzdrach jest jednym z setek podobnych do siebie świątyń w Polsce.
Galeria
Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach
Moim zdaniem
Jeden z wielu kościołów, który jednak z zewnątrz wyróżnia się architekturą. Mimo wszystko to za mało by stwierdzić, że trzeba go koniecznie zobaczyć… Tym bardziej, że dookoła nie brakuje ciekawych miejsc.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Niewielu turystów, za to w czasie nabożeństw czy mszy spotkacie na pewno parafian.
przygotowanie
Niestety nie znajdziemy tutaj informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia.
Praktyczne info
parking
Możemy zaparkować na ul. Farnej, tuz pod samą świątynią lub na pobliskim rynku. Obie opcje są bezpłatne.
potrzebny czas
Maksymalnie do 10-15 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Do kościoła prowadzi kilka małych stopni i będzie to jedyny problem dla osób z niepełnosprawnościami.
Plusy i minusy
główne atuty
- wygodny parking tuż pod świątynią,
- charakterystyczna wieża, którą widać z daleka,
słabsze strony
- podobieństwo do wielu innych obiektów sakralnych w okolicy,
- brak informacji turystycznej,
- ograniczone godziny, kiedy można zobaczyć wnętrze światyni,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Tak, to właśnie kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach przez wielu uważany jest za zamek w Pyzdrach. Powodem jest oczywiście charakterystyczna wieża, górująca nad miastem i dobrze widoczna z głównej drogi przebiegającej przez miasto.
Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie Pyzdry i ich okolice z moich blogowych wpisów! Najciekawsze miejsca i atrakcje tego zakątka Wielkopolski zebrałem dla Was we wpisach:
- Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)
- Najciekawsze atrakcje w okolicach Pyzdr!
- Pałac w Śmiełowie. Muzeum Mickiewicza, jakiego nie znaliście! – miejsce wyróżnione w rankingu atrakcji ZŁOTE KIERUNKI 2023
- Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!
Docierając do centralnej i południowej Wielkopolski warto poznać również inne atrakcyjne i ciekawe miejsca, które opisałem dla Was np. w poniższych wpisach:
- wpis kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w serwisie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 15.09.2024,
- wpis Kościół Narodzenia NMP w Pyzdrach w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 15.09.2024,
- wpis Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.09.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!