Rynek w Pyzdrach
Rynek w Pyzdrach to centralny plac miasta, otoczony małomiasteczkową zabudową z której na szczególną uwagę zasługują zabytkowe budynki, o rodowodach nawet z XVIII-wiecznych, jak np. dom podcieniowy, będący obecnie jedną z filii regionalnego muzeum w Pyzdrach. Jest to przykład typowego placu miejskiego, charakterystycznego dla miast położonych na polskich nizinach, cechujących się znaczną wielkością, niską zabudową dookoła i niewielkim skwerem zieleni.
W centrum rynku znajduje się niewielki zielony park. Dawnej w tym miejscu stał najprawdopodobniej miejski ratusz. Obecnie na rynkowym skwerze, znajduje się pamiątkowy głaz narzutowy z okazji 700-lecia miasta oraz obelisk z rzeźbą Bolesława Pobożnego, który uznawany jest za założyciela miasta. Od 13 stycznia 2024 roku w północno-wschodnim narożniku rynku stoi rzeźba upamiętniająca pierwszy wystrzał armatni na ziemiach polskich. Przedstawia ona trzech średniowiecznych artylerzystów, którzy przygotowują się do strzału. Odsłonięcie pomnika było też symbolicznym zakończeniem prac rewitalizacyjnych, które w ciągu dwóch lat odmieniły oblicze najważniejszego placu miasta. Z rynku bardzo dobrze widoczne są górujące nad miastem dwa kościoły: parafialny pw. Narodzenia NMP z charakterystyczną ceglaną wieżą oraz dawny kościół poklasztorny a także obecny Urząd Miasta, przy ulicy Taczanowskiego.
Rynek w Pyzdrach jest również dobrym miejscem do zaparkowania swojego samochodu i ruszenia z niego w spacer po mieście.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Rynek w Pyzdrach
Lokalizacja miejsca „Rynek w Pyzdrach”: rentralny plac miasta Pyzdry. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Rynek w Pyzdrach w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
2/5
Rynek w Pyzdrach to przykład typowego centralnego placu miejskiego. Znajdziecie na nim jednak unikalne budowle oraz elementy architektoniczne, przez co jest nie tylko ciekawym miejscem na mapie miasta ale również wyróżnia się na tle innych, podobnych miejsc w okolicy.
3/5
Rynek w Pyzdrach to jeden z najciekawszych punków na turystycznej mapie miasta, tym bardziej ze niedawno odsłonięty pomnik to świetna sceneria do pamiątkowego zdjęcia, a kawiarenka w domu podcieniowym, to prawdopodobnie najsłodszy adres w mieście.
Galeria zdjęć
Rynek w Pyzdrach
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 3.5/5
Samych turystów jest niewielu, rynek jednak tętni normalnym, codziennym życiem mieszkańców miasta.
Przygotowanie – 3.5/5
Postarano się aby na pyzdrskim rynku znalazła się ciekawa informacja dla turystów. Tablice znajdują się na niektórych ławkach (niestety są nieco nadszarpnięte czasem) ale najciekawsza z nich – tablica Szlaku Piastowskiego, stoi w pobliżu domu podcieniowego i prezentuje się doskonale!
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Rynek w Pyzdrach
Parking – 5/5
Dookoła rynku znajduje się wiele darmowych miejsc parkingowych.
Potrzebny czas
Maksymalnie 5-10 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Dla każdego.
Podczas remontu rynku, który miał miejsce w ostatnich latach, równolegle z robotami trwały badania archeologiczne. W ich trakcie natrafiono m. in. na średniowieczny cmentarz, drewniany chodnik a także dawne wodociągi, które powstawały w Pyzdrach już w XVI wieku.
Plusy i minusy
główne atuty
- małomiasteczkowa, częściowo zabytkowa zabudowa otaczająca rynek,
- kilka ciekawych miejsc i budowli w obrębie placu,
- doskonały punkt wypadowy na zwiedzanie miasta,
- wygodny parking,
słabsze strony
- miejsce tętniące codziennym życiem mieszkańców,
- bywa że na skwerku spotkacie „rdzennych” mieszkańców, którzy choć nie są groźni, psują odbiór tego miejsca…
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznajcie Pyzdry i ich okolice z moich blogowych wpisów! Najciekawsze miejsca i atrakcje tego zakątka Wielkopolski zebrałem dla Was we wpisach:
- Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)
- Najciekawsze atrakcje w okolicach Pyzdr!
- Pałac w Śmiełowie. Muzeum Mickiewicza, jakiego nie znaliście! – miejsce wyróżnione w rankingu atrakcji ZŁOTE KIERUNKI 2023
- Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!
Docierając do centralnej i południowej Wielkopolski warto poznać również inne atrakcyjne i ciekawe miejsca, które opisałem dla Was np. w poniższych wpisach:
- wpis PYZDRY – Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej na stronie szlakpiastowski.pl, link, dostęp z dn. 24.09.2024,
- artykuł Lokalna potyczka w Wielkopolsce okazała się kamieniem milowym w historii w serwisie radiopoznan.pl, link, dostęp z dn. 24.09.2024,
- artykuł Tajemnice rynku w Pyzdrach [WYWIAD/FOTO] na stronie www.wrzesnia.info.pl, link, dostęp z dn. 24.09.2024,
- artykuł Nowa atrakcja turystyczna w Pyzdrach [FOTO/WIDEO] na stronie www.wrzesnia.info.pl, link, dostęp z dn. 24.09.2024,
- wpis Nowy-stary rynek. Centrum Pyzdr nie do poznania na stronie www.radiowarta.pl, link, dostęp z dn. 24.09.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz