Rynek w Pyzdrach

Rynek w Pyzdrach
  • Marcin
  • 30 sierpnia 2021
Rynek w Pyzdrach

Rynek w Pyzdrach to centralny plac miasta, otoczony małomiasteczkową zabudową z której na szczególną uwagę zasługują zabytkowe budynki nawet z XVIII wieku, jak np. dom podcieniowy, będący obecnie jednym z miejsc wystawienniczych regionalnego muzeum w Pyzdrach. Jest to przykład typowego placu miejskiego, charakterystycznego dla miast położonych na polskich nizinach, cechujących się znaczną wielkością, niską zabudową dookoła i niewielkim skwerem zieleni.

W centrum rynku znajduje się niewielki park (skwer) w którym znajduje się pamiątkowy głaz narzutowy z okazji 700-lecia miasta oraz obelisk z rzeźbą Bolesława Pobożnego, który uznawany jest za założyciela miasta. Z rynku bardzo dobrze widoczne są górujące nad miastem dwa kościoły: parafialny pw. Narodzenia NMP z charakterystyczną ceglaną wieżą oraz dawny kościół poklasztorny. Rynek w Pyzdrach jest również dobrym miejscem do zaparkowania swojego samochodu i ruszenia z niego w spacer po mieście.

Ciekawostką, w mojej ocenie bardzo interesujące zarówno w treści jak i formie są tablice informacyjne, umieszczone w rozmieszczonych na rynku ławkach. Jak wygląda taka tabliczka informacyjna możecie zobaczyć na poniżej udostępnionym zdjęciu. Podobna forma informacji turystycznej znajduje się również w innych miejscach, np. punkcie widokowym w Pietrzykowie.

region
lokalizacja

rentralny plac miasta Pyzdry

GALERIA

Rynek w Pyzdrach

Rynek w Pyzdrach
Rynek w Pyzdrach
Rynek w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Rynek w Pyzdrach to przykład typowego centralnego placu miejskiego, który choć posiada unikalne budowle lub elementy, całościowo nie wyróżnia się na tle innych, podobnych miejsc.

  • MOIM ZDANIEM

Choć z racji położenia i obiektów znajdujących się przy nim, zapewne odwiedzicie rynek w Pyzdrach. Nie zrobi na Was „wow!” ale jeżeli tylko będziecie mieć nadmiar czasu, warto poświęcić mu kilka chwil.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Rynek w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Rynek w Pyzdrach


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Samych turystów jest niewielu, rynek jednak tętni normalnym, codziennym życiem mieszkańców miasta.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Za bardzo ciekawą formę informacji, znajdujących się na ławkach ale również treść tej informacji, należy docenić to co zostało przygotowane. Warto wspomnieć również o tablicy Szlaku Piastowskiego, którą znajdziecie w pobliżu domu podcieniowego.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Dookoła rynku znajduje się wiele darmowych miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Maksymalnie 5-10 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Rynek w Pyzdrach w najbliższym czasie czeka generalna przebudowa! W marcu 2021 roku Gmina Pyzdry otrzymała dofinansowane, które pozwoli rozpocząć dalsze prace. W ramach przebudowy rynek ma zyskać nowy układ komunikacyjny, elementy małej architektury, oraz nową nawierzchnię, wpisującą się bardziej w historyczny aspekt miejsca. Więcej możecie przeczytać na oficjalnych stronach miasta oraz mediach lokalnych (1) (2).

Rynek w Pyzdrach

MOCNE STRONY

  • małomiasteczkowa, częściowo zabytkowa zabudowa otaczająca rynek,
  • wygodny parking,

SŁABE STRONY

  • miejsce tętniące codziennym życiem mieszkańców,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!