Dla wielu osób, pierwszym skojarzeniem z Poznaniem są koziołki, pyry z gzikiem i rogale świętomarcińskie. Ostatnie z nich nazywane są największym skarbem kulinarnym Poznania i to one stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowej atrakcji, jakim jest Rogalowe Muzeum Poznania. Odwiedziny w nim to nie tylko odkrywanie tajemnic poznańskiego przysmaku ale również lekcja poznańskiej gwary oraz opowieść o lokalnych tradycjach i obyczajach. Wszystko okraszone solidną dawką humoru i uśmiechu!
Wpis został zweryfikowany przez opiekunów tego miejsca, dzięki czemu możecie mu w pełni zaufać!
Rogalowe Muzeum Poznania – podstawowe informacje
Rogalowe Muzeum Poznania to wyjątkowe miejsce na mapie miasta ale również niepowtarzalna atrakcja na tle kraju! Choć w swojej nazwie ma „muzeum”, nie przypomina go ani trochę. Miejsce to jest przestrzenią interaktywnych warsztatów, przybliżających poznańskie tradycje i kulturę, prowadzonych z humorem i w bardzo swobodnej atmosferze.
Muzeum zostało otwarte w 2014 roku z inicjatywy Szymona Waltera, głównie po to, aby przybliżać i promować poznańską kulturę i historię, której symbolami są właśnie rogale świętomarcińskie, koziołki i lokalna gwara – trzy motywy przewodnie Rogalowego Muzeum Poznania.
Lokalizacja
Rogalowe Muzeum Poznania mieści się w samym centrum rogalowego świata, w jednej z kamienic otaczających poznański Stary Rynek. Do zabytkowej kamienicy, w której odbywają się rogalowe pokazy wejdziecie od ul. Klasztornej (nie ma wejścia od frontu, czyli z płyty Starego Rynku).
Muzeum jest niezwykle atrakcyjnie położone na mapie miasta; znajduje przy samym Starym Rynku, ok. 200 metrów od Placu Kolegiackiego i ok. 1000 metrów od poznańskiej katedry na Ostrowie Tumskim.
Poznajcie Rogalowe Muzeum Poznania!
Muszę Wam przyznać bez żadnych ogródek, że Rogalowe Muzeum Poznania zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie i było świetną przygodą, zarówno dla mnie jak i mojego brzdąca. Podczas wizyty w tym miejscu, nie tylko świetnie się bawiliśmy ale przede wszystkim przypomnieliśmy sobie nasze gwarowe powiedzonka i poznaliśmy tradycję poznańskiego rogala świętomarcińskiego, którego na koniec mogliśmy skosztować!
Okazało się, że miejsce to jest fascynującym centrum lokalnych tradycji i kultury, która jest nam przybliżana w niezwykle atrakcyjny i radosny sposób. Pokaz był tak wciągający, że jego koniec był niemiłym zaskoczeniem… Dlatego też jeżeli chcecie poznać lepiej Poznań, jego obyczaje, gwarę i najważniejsze symbole, Rogalowe Muzeum Poznania będzie świetnym wyborem. Co postaram się Wam udowodnić w dalszej części wpisu:)
Wnętrza pachnące bakaliami i drożdzami
Rogalowy pokaz odbywa się w jednej z trzech sal Rogalowego Muzeum Poznania. Wchodząc do nich od razu poczujecie aromat poznańskich rogali świętomarcińskich! W powietrzu czuć bakalie, mak oraz oczywiście drożdże! W jednej z nich, najbardziej zabytkowej sali muzeum, skrywa się oryginalny renesansowy sufit sprzed pięciuset lat!
Wyjątkowego klimatu dodaje również widok za oknem! Muzeum mieści się w jednej ze starorynkowych kamienic a jego okna skierowane są wprost na przepiękny, renesansowy Ratusz w Poznaniu. Okna muzeum są doskonałym miejscem do oglądania trykających się poznańskich koziołków. Właśnie dlatego, szczególnie polecam Wam pokazy rogalowo-koziołkowe (o godzinach 11.00 i 14.00).
Rogalowe pokazy pełne humoru!
Jak już Wam wspominałem Rogalowe Muzeum Poznania to nie gabloty, wystawy czy zbiory muzealne. W sumie jedynym eksponatem jest… podkowa. To wyjątkowe miejsce oferuje przede wszystkim kapitalne rogalowe pokazy, które prowadzą Rogalowy Mistrz i Wuj Biniu.
Każdy z nich specjalizuje się w czymś innym. Pierwszy wie wszystko o 130-letniej tradycji wypiekania rogali świętomarcińskich a drugi, o lokalnych obyczajach a w szczególności poznańskiej gwarze. Wszystko to w bardzo swobodnej i atrakcyjnej formie, w stałej interakcji w Gośćmi.
Gwara poznańska bez tajemnic
Rogalowy pokaz rozpoczyna krótki wstęp, który jest przyspieszonym kursem poznańskiej gwary Wuja Binia. Bez niego, osoby które przybyły na pokaz z innych zakątków Polski, miałby problem zrozumieć to, co za chwilę się wydarzy. Oprócz słów związanych z samymi rogalami czy cukiernictwem, poznacie również inne gwarowe słowa, które wielokrotnie Was zaskoczą a także rozśmieszą.
Skąd rogal na świętego Marcina?
Oczywiście wszystkiego ze szczegółami dowiecie się w Rogalowym Muzeum, dlatego z mojej strony tylko krótka notka. Wszystko zaczęło się jesienią 1891 roku, kiedy to proboszcz parafii Św. Marcina ks. Jan Lewicki, podczas swojego kazania zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona parafii, zrobili coś dla biednych w dniu jego święta. Wezwanie to usłyszał poznański cukiernik Józef Malzer, który upiekł kilka blach rogali i zaniósł je pod kościół właśnie 11 listopada. W kolejnych latach do Malzera dołączyli kolejni cukiernicy, dzięki którym rogale na świętego Marcina stały się tradycją, która przetrwała w Poznaniu do dziś.
Charakterystyczny kształt rogala w podkowę, przypisywany jest miejskiej legendzie. Według niej, jednemu z poznańskich piekarzy przyśnił się święty Marcin jadący na koniu, który zgubił podkowę. Odnalazł ją ów piekarz i postanowił, że będzie wypiekał smakołyk właśnie w takim kształcie.
Zawiń rogala!
Główna częścią rogalowego pokazu jest oczywiście przygotowywanie samych rogali świętomarcińskich, jednego z najbardziej znanych przysmaków stolicy Wielkopolski. Przygotowanie rogali świętomarcińskich to proces długi, często kilkudniowy, dlatego w Rogalowym Muzeum Poznania, podczas godzinnego pokazu skupiono się na finalnym przygotowaniu rogali z wcześniej przygotowanego ciasta i nadzienia.
Podczas pokazu Rogalowy Mistrz przybliża tajniki rogali świętomarcińskich, ich receptury, sposób przygotowania i liczne historie z nimi związane. Ze względu na ograniczony czas, podczas pokazu rogale nie są wypiekane a do skosztowania otrzymujemy oryginalne rogale świętomarcińskie, dostarczone do muzeum przez zaprzyjaźnioną poznańską cukiernię.
Rogalowa historia Poznania – film
Rogalowy pokaz kończy film, specjalnie przygotowany dla muzeum. To „Rogalowa historia Poznania”, która przybliża dzieje miasta oraz jego wyjątkowość. Film ma formę „rogalowej” animacji, która w ciekawy i przystępny dla wszystkich sposób, opowie o losach stolicy Wielkopolski oraz tradycji wypiekania świętomarcińskich rogali, unikalnego smakołyku, którego skosztujecie tylko w Poznaniu i jego okolicach.
Atrakcja dla dzieci i dorosłych
Rogalowe Muzeum Poznania to jedna z najciekawszych i najbardziej wyjątkowych atrakcji miasta. Forma rogalowych pokazów została przygotowana w taki sposób, aby przypadła do gustu zarówno najmłodszym jak i najstarszym Gościom. Wielu z nich będzie też miało okazję samemu wziąć udział w kręceniu rogali.
Przed rozpoczęciem pokazu, Rogalowy Mistrz rozdaje czapki cukiernika, chętnym, którzy chcą spróbować swoich sił w przygotowaniu rogali. Zgłosić mogą się zarówno dzieci jak i dorośli, dzięki temu każdy ma szanse przeżyć wyjątkową przygodę.
Najmłodsi przystąpią do pracy jako pierwsi. Ich zadaniem jest ugniatanie i należyte wyrobienie ciasta na rogale. Później do pracy dołączą dorośli, którzy rozwałkują ciasto i podzielą je na porcje. Bakaliowe nadzienie do rogali ponownie nałożą dzieci, a następnie dorośli zawiną całość w charakterystyczną podkowę. Oczywiście wszystko to może ulec zmianie, bo Rogalowy Mistrz prowadzi pokaz bardzo dynamicznie i w interakcji z Gośćmi.
Na koniec pokazu, każdy z uczestników, niezależnie czy brał udział w robieniu rogali, czy tylko oglądał pokaz z widowni otrzymuje Certyfikat Rogalowego Czeladnika oraz kawałek świętomarcińskiego rogala do skosztowania!
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Rogalowe Muzeum Poznania – praktyczne informacje
Na koniec wpisu jak zawsze przygotowałem dla Was dawkę praktycznych informacji, które pomogą Wam odwiedzić do miejsce.
Komunikacja i dojazd
Rogalowe Muzeum Poznania znajduje się w samym centrum miasta, przy poznańskim Starym Rynku, dzięki czemu dotarcie do niego nie jest żadnym problemem. Najwygodniej dotrzeć do niego komunikacja miejską. Najbliższe przystanki tramwajowe to Wrocławska i Małe Garbary a dodatkowo w pobliżu zatrzymują się również miejskie autobusy (najbliższe przystanki: Wielka i Grobla). Rozkład jazdy znajdziecie na stronach ZTM Poznań.
Samo dotarcie do miasta również nie jest kłopotliwe. Poznań to jeden z największych węzłów komunikacyjnych w kraju, dlatego możecie dotrzeć tutaj koleją (m. in. PKP Intercity, POLREGIO, Koleje Wielkopolskie), komunikacja autobusową (m. in. PKS Poznań, FlixBus) a nawet samolotem (lotnisko Poznań Ławica). Oczywiście dotrzecie do stolicy również własnym samochodem.
Parking
Mieszkam w Poznaniu od kilkunastu lat i szczerze odradzam Wam próbować dojechać i zaparkować samochód, możliwie blisko Starego Rynku. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaparkowanie na parkingach Park&Ride (np. przy ul. Św. Michała, Szymanowskiego czy Rondzie Starołęka) i dojechanie do centrum komunikacja miejską. Alternatywnie możecie zaparkować w centrum na jednym z podziemnych i płatnych parkingów (na Placu Wolności (ok. 480 m od muzeum) lub na ul. Za Bramką (ok. 330 m od muzeum)). W ostateczności możecie zaparkować na jednej ze śródmiejskich ulic, gdzie musicie pamiętać, że obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.
Bilety i godziny otwarcia
Rogalowe Muzeum Poznania jest otwarte przez 7 dni w tygodniu, za wyjątkiem wybranych dni. W ciągu dnia odbywa się nawet 6 rogalowych pokazów, o rożnych godzinach (zazwyczaj od 11 do 17).
Ilość osób, które mogą wziąć udział w pokazie jest ograniczona, dlatego warto bilety zakupić wcześniej online na stronie internetowej muzeum. Ceny biletów nie należą do najtańszych (30-40 zł / os.), ale atrakcja warta jest swojej ceny. W sprzedaży dostępne są bilety ulgowe oraz rodzinne a dzieci do 3 r.ż. mają bilet za symboliczną złotówkę.
Pamiętajcie, aby przyjść do muzeum minimum 10 minut przed rozpoczęciem pokazu. Pozwoli Wam to wejść do budynku, rozebrać się z wierzchnich ubrań, wejść na odpowiednią salę, zająć miejsce i zgłosić się jako ochotnicy do przygotowywania rogali.
Co jeszcze zobaczyć w okolicy?
Nie można przegapić okazji do kolejnych przygód i wrażeń, kiedy jest się na poznańskim Starym Rynku! To turystyczne centrum miasta, pełne wyjątkowych miejsc i atrakcji, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki a także doskonałe miejsce wypadowe do sąsiadujących ze Starym Miastem zakątków Poznania.
Przy Poznańskim Starym Rynku (możecie go poznać z mojego wpisu – Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?) znajdziecie jeszcze m. in. Muzeum Poznania w Ratuszu, Muzeum Archeologiczne czy słynne poznańskie koziołki. Kilka kroków od Starego Rynku czeka na Was m. in. Plac Kolegiacki, Zamek Królewski z tarasem widokowym i Muzeum Sztuk Użytkowych a także historyczny Ostrów Tumski i klimatyczna Śródka.
Jeżeli szukacie rodzinnych atrakcji w Poznaniu, szczególnie polecam Wam kolejkę Maltankę oraz dwa poznańskie ogrody zoologiczne: Nowe ZOO nad Jeziorem Maltańskim i Stare ZOO w Jeżycach.
Absolutnie wyjątkową atrakcją dla całej rodziny będzie natomiast Teatr Cortique oraz Historyland.
kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu
- oficjalna strona internetowa Rogalowego Muzeum poznania, link, dostęp z dn. 11.08.2024,
- wpis Rogalowe Muzeum Poznania na oficjalnej stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 11.08.2024,
- wpis Dni Świętomarcińskie na oficjalnej stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 11.08.2024,
- artykuł Historia rogali świętomarcińskich, czyli skąd się wzięły przysmaki z Poznania w serwisie tvp.pl, link, dostęp z dn. 11.08.2024,
- wpis Rogalowe Muzeum Poznania na stronie poznan.travel, link, dostęp z dn. 11.08.2024,
- wpis Rogalowe Muzeum Poznania w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 11.08.2024,