Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to zabytkowy zespół budynków dawnego klasztoru franciszkańskiego, który do XIX wieku pełnił swoją pierwotną funkcję. Obecnie kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela jest jedną z dwóch świątyń w Pyzdrach, obok kościoła Najświętszej Maryi Panny, które górują nad całym miastem i wyróżniają się w jego panoramie. Powstały w XIV wieku kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach, ufundowany przez Bolesława Pobożnego, należy do trzech zachowanych średniowiecznych zespołów klasztornych franciszkanów w Wielkopolsce, będąc jednocześnie najstarszym zabytkiem architektury franciszkańskiej w regionie. Pierwsze wzmianki o kościele w tym właśnie miejscu, pochodzą już z XIII wieku.

Obecny wygląd świątyni to wynikowa wielu przebudów, odbudów i remontów które miały miejsce na przestrzeni wieków. Największy wpływ na obecny wygląd zespołu klasztornego miał XVII i XVIII wiek, kiedy to kościół zyskał wieżę a klasztor czworoboczną formę z wewnętrznym wirydarzem, która była bardzo charakterystyczna dla klasztorów… cysterskich, czego przykładem może być pobliskie opactwo w Lądzie. Dalsze prace remontowe i renowacyjne, prowadzone już w XX wieku wprowadziły kolejne zmiany i znacznie przyczyniły się do dzisiejszego wyglądu świątyni i dawnego klasztoru. Obecnie kościół jest świątynią filialną parafii, której główną świątynią jest pobliski kościół NMP. Kościół urzeka również swoim wnętrzem, które mimo że posiada niejednorodne stylowo wyposażenie (w większości neobarok i neorokoko), jest bardzo ciekawe i strojne. Wyposażenie pochodzi głównie z początku XX wieku, nielicznym wyjątkiem jest nagrobek Michała Skórzewskiego i jego żony z końca XVIII w. Niewątpliwym skarbem pyzdrskiego kompleksu klasztornego są gotyckie polichromie, które zachowały się w klasztornych krużgankach. Figuralne malowidła datowane są nawet na 2. poł. XIV wieku i przestawiają m. in. św. Hieronima czy Michała Archanioła.

W dawnym klasztorze, usytuowanym na skarpie nad Wartą, znajduje się Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. W ramach jego zwiedzania nie tylko poznacie jego ekspozycje ale odwiedzicie również wnętrza kościoła i klasztoru, przy okazji poznając jego historię.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Konkrety

lokalizacja

Pyzdry, ul. Kaliska 25

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach to ciekawy zabytek, jeden z nielicznych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Dodatkowo jest wyjątkową i charakterystyczną budowlą miasta, która wyróżnia się w obecnej panoramie miasta.

Galeria

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach wnętrze ołtarz główny ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach
ołtarz boczny boczna kaplica Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
balkon sklepienie nawa główna kościół franciszkański w pyzdrach

Moim zdaniem

3 / 5

Zespół zabudowań poklasztornych w Pyzdrach jest jedną z wizytówek miasta i jednym z najcenniejszych zabytków. Potrafią zachwycić zarówno wnętrza kościoła, gotyckie malowidła w klasztornych krużgankach jak i sam kościół, widziany na przykład z drugiego brzegu rzeki.

Ranking

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
4.2 / 5

ceny

4.5 / 5

Wejście do kościoła przed lub po maszach czy nabożeństwach jest bezpłatne.

Kościół można zwiedzić również w ramach odwiedzin w Muzeum Ziemi Pyzdrskie. Cena biletów do muzeum jest symboliczna.

ilość turystów

4.5 / 5

Bardzo niewielu, choć można spotkać pojedyncze osoby.

przygotowanie

3.5 / 5

Oprócz możliwości zwiedzenia świątyni w ramach trasy zwiedzania regionalnego muzeum, nie znalazłem żadnej innej informacji turystycznej, dedykowanej dla osób, które chciałby by poznać kościół bez wchodzenia do muzeum.

Szkoda, bo przecież kościół ten znajduje się przy szlaku św. Jakuba.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Dużo, bezpłatnych miejsc parkingowych znajduje się na pobliskim Rynku w Pyzdrach.

potrzebny czas

Od kilku do kilkunastu minut w zupełności wystarczy by zobaczyć wnętrze świątyni oraz cały pofranciszkański kompleks z zewnątrz. Jeżeli będziecie chcieli zwiedzić świątynie wraz ze zwiedzaniem muzeum, trzeba zarezerwować sobie więcej czasu – szczegóły we wpisie dot. Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej.

sugerowany wiek

Tego typu miejsca zainteresują głównie dorosłych, choć oczywiście odwiedzić może je każdy.

dostępność

Dla wielu z nas trywialne kilka schodów przed świątynią nie jest żadną przeszkodą, niestety dla osób niepełnosprawnych mogą być problemem uniemożliwiającym poznanie świątyni.

Plusy i minusy

główne atuty

  • malownicze położenie, tuż nad Wartą,
  • ciekawe i strojne wnętrze,
  • niezwykle cenne gotyckie malowidła w murach klasztoru,
  • możliwość zwiedzania kościoła i klasztoru w ramach trasy zwiedzania Muzeum Regionalnego,
  • położenie w centrum miasta, bardzo blisko innych ciekawych miejsc,
  • wygodny parking na pobliskim rynku,

słabsze strony

  • niemal brak jakiejkolwiek informacji turystycznej,
  • otwarty jedynie w okolicach nabożeństw i mszy oraz w trakcie zwiedzania muzeum,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Franciszkanie po kasacie klasztoru w 1864 roku nie powrócili już nigdy do Pyzdr. Obecnie najbliższe klasztory franciszkańskie znajdują się w Jarocinie, Gnieźnie i najmniejszym z nich, odległym o niecałe 30 kilometrów od Pyzdr, moim rodzinnym Choczu.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Poznajcie miejsca w okolicy!

Poznajcie Pyzdry i ich okolice z moich blogowych wpisów! Najciekawsze miejsca i atrakcje tego zakątka Wielkopolski zebrałem dla Was we wpisach:

Docierając do centralnej i południowej Wielkopolski warto poznać również inne atrakcyjne i ciekawe miejsca, które opisałem dla Was np. w poniższych wpisach:

Wpis opublikowano: 23 września 2024, ostatnia modyfikacja treści: 24 września 2024
Wykaz źródeł
  • wpis klasztor, ob. biura parafialny i muzeum w serwisie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 22.09.2024,
  • wpis Kościoły i klasztory na stronie www.regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 22.09.2024,
  • wpis Kościół Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Pyzdrach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 22.09.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl