muzeum w pyzdrach Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej makieta sredniowiecznego miasta 3d drukarka

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej znajduje się w murach dawnego klasztoru franciszkanów, usytuowanego nad wysokim brzegiem rzeki Warty. W tym miejscu pyzdrskie muzeum funkcjonuje on 1985 roku, będąc jedyną lokalną placówką muzealną, przybliżającą miejscowe zabytki, historię i tradycje. Zajmuje ona pomieszczenia dawnego refektarza, kuchni zakonnej, piwnice oraz krużganki w których znajdują się również cenne, zabytkowe freski nawet z XIV w. Najważniejsza jest jednak ekspozycja muzealna, dzięki której poznamy dzieje Pyzdr i okolicznych terenów.

Muzeum Regionalne zostało utworzone w 1957 roku i pierwotnie znajdowało się w zabytkowym domu podcieniowym. Niecałe 30 lat później muzeum przeniesiono do obecnego obiektu, gdzie obecnie w muzealnych murach znajdziemy również wystawy zbiorów archeologicznych (m. in. unikalny zbiór kości plejstoceńskich zwierząt, pozyskiwanych z okolicznych żwirowni), numizmatycznych (monety z XI i XV w.), dokumentów czy wyrobów rzemieślniczych a także militariów, wśród których naczelne miejsce zajmuje replika armaty, użytej po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Pyzdrach w 1383 roku. Znacząca część ekspozycji poświęcona jest okresowi powstania styczniowego, kiedy to pod Pyzdrami rozegrała się słynna bitwa powstańcza. Z tego okresu prezentowana jest m.in. broń a także unikalny eksponat – fragment pnia sosny powstańczej, ogromnego drzewa rosnącego na polu bitwy, przestrzelonego kulą armatnią. Ścieżka zwiedzania prowadzi również przez wnętrza zabytkowego kościoła franciszkańskiego, przylegającego do klasztoru.

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej poza ekspozycja w zabudowaniach poklasztornych, posiada jeszcze dwie filie: w domu podcieniowym na rynku w Pyzdrach i wiatraku holenderskim na obrzeżach miasta. W domu podcieniowym, który od 2018 roku jest pod opieką muzeum, można oglądać wystawę poświęconą czasom panowania Piastów w Polsce oraz wystawę etnograficzną, poświęconą codziennemu życiu mieszkańców. Natomiast zabytkowy wiatrak holenderski to wyjątkowo cenny zabytek techniki, który sporadycznie jest również uruchamiany.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Konkrety

lokalizacja

Kaliska 25a, Pyzdry

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Niepozorne dzisiaj Pyzdry, skrywają piękną, ciekawą i wielką historię. Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej to miejsce, które najlepiej Wam ją przybliży i przedstawi, również za pomocą zebranych eksponatów i przygotowanych wystaw.

Galeria

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej muzeum w pyzdrach krużganki klasztoru
pyzdry armata artylerzysta pierwszy wystrzał z armaty wystawa w Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
średniowieczne kule armatnie pyzdry muzeum wystawa
Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej muzeum w pyzdrach pismo z podpisem króla zygmunta starego
ekspozycja eksponat muzeum w pyzdrach
Muzeum w pyzdrach wejście główne

Moim zdaniem

4 / 5

Odwiedzając Pyzdry warto wstąpić do miejscowego muzeum, które mimo, że nie jest dużą placówką, posiada w swoich zbiorach unikalne zabytki i eksponaty. Niesamowity jest wiatrak holenderski, zjawiskowe są freski z klasztornych krużganków, wrażenie robią wykopaliska archeologiczne i pamiątki po powstaniu styczniowym a dawną codzienność, najlepiej przybliża ekspozycja w zabytkowym domu podcieniowym. Jednym zdaniem: bardzo dużo do zobaczenia!

Ranking

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
4 / 5

ceny

4.5 / 5

Ceny biletów są niskie, wręcz symboliczne w porównaniu do innych muzeów. Natomiast zwiedzanie domu podcieniowego i wiatraka holenderskiego jest możliwe za dobrowolną opłatą.

ilość turystów

4 / 5

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej odwiedza raczej niewielu turystów.

przygotowanie

4.2 / 5

Na mieście znajdziemy wiele drogowskazów kierujących do muzeum, dzięki czemu trafimy do niego bez większych problemów. W samym muzeum również znajdziemy dobrze przygotowaną informację turystyczną, którą dodatkowo uzupełniają przewodnicy pod opieką których pokonujemy kolejne wystawy i ekspozycje.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Dużo, bezpłatnych miejsc parkingowych znajduje się na pobliskim Rynku w Pyzdrach.

potrzebny czas

Czas zależy od Waszego zainteresowania i najczęściej wynosi od 30 minut do 1,5 godziny (dotyczy tylko wystaw w zabudowaniach klasztornych).

sugerowany wiek

Dla każdego, choć samo muzeum będzie mało atrakcyjne dla najmłodszych dzieci. Dzieci od 3 lat na pewno będą zachwycone makietą, którą można dowolnie układać i tworzyć średniowieczne miasto.

dostępność

Osoby o obniżonej sprawności, które chcą zobaczyć muzealne wystawy powinny skorzystać z pomocy innych osób, ponieważ zarówno dotarcie do budynku muzeum jak i same wnętrza nie są w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podobne trudności będą miały osoby poruszające się z wózkiem dziecięcym.

Plusy i minusy

główne atuty

  • ekspozycja dotycząca lokalnej historii,
  • różnorodność eksponatów,
  • dobry punkt wprowadzający do późniejszego zwiedzania miasta i okolic,
  • położenie niemal w centrum miasta oraz w pobliżu najważniejszych atrakcji i ciekawych miejsc,
  • bardzo atrakcyjna cena biletów,
  • pasja i zaangażowanie opiekunów muzeum,

słabsze strony

  • zamknięte w poniedziałek, co jest typowe dla obiektów muzealnych,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Zwiedzając muzeum, koniecznie zobaczcie pergaminowy Statut cechu szewców w Pyzdrach króla Zygmunta Starego, z 9 grudnia 1531 r. Widnieje na nim podpis króla Zygmunta Starego. Dokument póki co nie znajduje się w gablocie, więc można go obejrzeć naprawdę z bliska!

Makieta, która znajduje się w jednej z muzealnych sal została wykonana przy wykorzystaniu technologii druku 3D, przy zaangażowaniu uczniów z miejscowej szkoły podstawowej – wow!

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Poznajcie miejsca w okolicy!

Poznajcie Pyzdry i ich okolice z moich blogowych wpisów! Najciekawsze miejsca i atrakcje tego zakątka Wielkopolski zebrałem dla Was we wpisach:

Docierając do centralnej i południowej Wielkopolski warto poznać również inne atrakcyjne i ciekawe miejsca, które opisałem dla Was np. w poniższych wpisach:

Wpis opublikowano: 24 września 2024, ostatnia modyfikacja treści: 24 września 2024
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej, link, dostęp z dn. 23.09.2024,
  • wpis PYZDRY – Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej na stronie szlakpiastowski.pl, link, dostęp z dn. 23.09.2024,
  • wpis Muzeum Ziemi Pyzdrskiej na stronie muzeawielkopolskie.pl, link, dostęp z dn. 23.09.2024,
  • wpis Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w serwisie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 23.09.2024,
  • wpis Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 23.09.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl