Jeżeli chcesz uciec od szumu miasta, wyrwać się w naturę i pobyć z nią sam na sam, Trzcielińskie Bagno będzie miejscem które przypadnie Ci do gustu! Nazwałem je najcichszym, bo nigdzie indziej w okolicach Poznania (a nawet Wielkopolski) nie natknąłem się na strefę ciszy (!), czyli obszar w którym ze względu oczywiście na przyrodę, musimy być maksymalnie cicho. Dzięki niej będziemy mogli podejrzeć mieszkańców tego fragmentu Wielkopolskiego Parku Narodowego ale też samemu odpocząć i przewietrzyć głowę. Poznajcie zatem Trzcielińskie Bagno.
Trzcielińskie Bagno – podstawowe informacje
Trzcielińskie Bagno to wyjątkowy pod względem przyrodniczym obszar, znajdujący się zaledwie ok. 20 kilometrów do centrum jednego z największych polskich miasta – Poznania. To nie tylko przyrodnicza perełka, raj dla ornitologów ale także oaza spokoju dla poszukujących wytchnienia od codziennego gwaru i pędu.
Na pewno Trzcielińskie Bagno jest jednym z ciekawszych przyrodniczo miejsc w okolicach stolicy Wielkopolski, choć na pewno mniej znanym niż np. Rogaliński Park Krajobrazowy, Puszcza Zielonka czy inne, bardziej popularne zakątki Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Trzcielinskie Bagno – lokalizacja
Trzcielińskie Bagno położone jest w centralnej Wielkopolsce, w dolinie rzeki Samicy Stęszewskiej na południowym skraju Gminy Dopiewo.
Obszar Trzecielińskiego Bagna jest najdalej wysuniętym na zachód obszarem Wielkopolskiego Parku Narodowego, który oddalony jest o ok. 4 km na północny zachód od Stęszewa, 6 km na południe od Dopiewa i ok. 20 km na południowy-zachód od Poznania.
Obszar ochrony ścisłej Wielkopolskiego Parku Narodowego
Przyrodnicze walory tego miejsca objęte są ochroną już od 1959 roku, kiedy utworzono w tym miejscu ornitologiczny rezerwat przyrody dla ochrony środowiska lęgowego wielu gatunków ptactwa wodnego i błotnego. W 1996 roku teren ten został włączony do Wielkopolskiego Parku Narodowego, tworząc wysuniętą na zachód jego enklawę.
Obecnie Trzcienińskie Bagno to jeden z 18 obszarów ochrony ścisłej w Wielkopolskim Parku Narodowym, obok takich przyrodniczych smaczków jak Jezioro Góreckie, Grabina czy Jezioro Kociołek. Jego powierzchnia wynosi 38,29 ha.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Poznajcie zaciszne Trzcielińskie Bagno!
Trzcielińskie Bagno to nie tylko atrakcja dla miłośników przyrody, ale także doskonałe miejsce na rodzinny spacer na łonie przyrody. Bezludne leśne ścieżki, odprężające dźwięki natury i możliwość podglądania dzikich zwierząt to gwarancja wyjątkowej przygody, dla całej rodziny!
A przy okazji Wasze pociechy po prostu będą musiały być tutaj cicho – takie zasady:) Sprawdźcie co czeka Was w tym wyjątkowym miejscu!
Znikające jezioro i ostoja ptaków
Niegdyś Jezioro Trzcielińskie, znajdujące się na tym terenie było zdecydowanie większe niż teraz i miało ok. 20 ha powierzchni. Obecnie silne zarasta ono szuwarami i roślinnością wodną (m. in. trzciną pospolitą, pałką wąskolistną czy turzycami) a także cierpi z powodu postępującej suszy hydrologicznej, przez co zamieniło się w dwa mniejsze jeziorka (oczka wodne) o powierzchni ok. 2,4 ha i 0,9 ha, które dodatkowo corocznie się zmniejszają…
Dodatkowo jezioro otaczają rozlewiska o zmiennym zasięgu i poziomie wód, otoczone przez trzciny, oczerety, zarośla wierzbowe a także łęg olszynowy. Właśnie z tego powodu Jezioro Trzcielińskie i jego otoczenie przemieniło się w podmokłe bagno, które stało się ostoją licznych ptaków, zwierząt wodnych a także siedliskiem rzadko spotykanych w Wielkopolsce i często chronionych roślin.
Ptasia przystań na bagnach
Podmokły teren Trzcielińskiego Bagna to miejsce, które szczególnie upatrzyło sobie różnego rodzaju ptactwo, które reprezentuje tutaj ponad 60 ich gatunków. Swoje lęgi odbywają tutaj regularnie m. in. żuraw, błotniak stawowy, rokitniczka, strumieniówka a także liczne gatunki kaczek. Oprócz nich można spotkać tutaj również m. in. białe i siwe czaple, czajki, cyraneczki czy gęsi.
Na swoje łowy przybywają tutaj również ptasi drapieżcy, np. myszołowy, bieliki, puszczyki czy kanie rude. Ale na pewno najbardziej zaskoczą Was bytujące tutaj mewy śmieszki, doskonale znane z polskich plaż, w tym tych dzikich ze Słowińskiego Parku Narodowego. Przy odrobinie szczęścia oprócz ptaków, będzie mogli zaobserwować tutaj również wydrę, dawniej bardzo pospolitą a obecnie coraz rzadziej spotykaną, ze względu na zanieczyszczenie wód oraz regulacje rzek.
Rzadkie rośliny
Choć to bogactwo ptaków jest największym skarbem tego obszaru, wartość przyrodnicza okolicznej flory jest niepodważalna. Największym skarbem jest tutaj siedlisko pełnika europejskiego, który rośnie na podmokłej łące w południowo-wschodniej części obszaru. W Polsce i Wielkopolsce ta roślina jest coraz rzadsza, dlatego też znajduje się pod ścisłą ochroną. Najprędzej spotkacie ją na mojej ukochanej Ziemi Kłodzkiej, której od stuleci jest symbolem; nazywana jest zresztą również różą kłodzką. Oprócz niego rosną tutaj równie rzadkie: grzybienie białe (pot. nazywane liliami wodnymi), goździki pyszne czy różnego rodzaju storczyki.
Strefa ciszy
Podmokłe tereny w okolicach Jeziora Trzcielińskiego, jeszcze kilkanaście lat temu były praktycznie niedostępne dla miłośników przyrody. Sprawę udostępnienia bagna utrudniało również utworzenie na nim obszaru ochrony ścisłej. Mimo to, chcąc umożliwić podglądanie tutejszej przyrody, zdecydowano utworzyć tutaj punkt widokowy, zlokalizowany w utworzonej dodatkowo strefie ciszy.
W strefie ciszy nie można oczywiście hałasować, ale również należy wyłączyć telefon i inne wydające dźwięki urządzenia przy sobie a także rozmawiać szeptem i tylko w razie konieczności. Oprócz tego na obszarze enklawy Trzcielińskie Bagno nie wolno rozpalać ognia oraz zbaczać z wyznaczonych ścieżek i szlaków – próba podejścia bliżej bagna, ze względu na podmokły, nieprzewidywalny teren może zakończyć się nawet utonięciem!
Wieża obserwacyjna
Aby ułatwić obserwacje ptaków, po południowej stronie Jeziora Trzcielińskiego, właśnie w strefie ciszy, kilka lat temu zbudowano drewnianą wieżę obserwacyjną. Ma ona kilka metrów wysokości (podest widokowy jest ok. 5-6 m nad ziemią), dzięki czemu pozwala nam spojrzeć rozleglej i dalej na podmokłe bagno, niż tylko z poziomu terenu.
Na najwyższym poziomie wieży widokowej, zamontowano dla ułatwienia ławki i tablice informacyjne, dzięki którym łatwiej nam zidentyfikować widziane ptactwo. Dla jak najlepszego widoku, zlokalizowano ją na skraju lasu ale mimo tego, jest ona oddalona od tafli jeziora o ok. 100 metrów (do środka jeziora ok. 190 m), przez co zaledwie dostatecznie widać tafle wody i mieszkańców bagna, za to bardzo dobrze ich słychać. Aby zobaczyć więcej warto zabrać ze sobą dobrej jakości lornetkę czy lunetę obserwacyjną.
Leśna polana piknikowa
Strefa ciszy na Trzecielińskim Bagnie ograniczona jest jedynie do fragmentu lasu przylegającego bezpośrednio do terenu rozlewisk, na której stoi wieża obserwacyjna. Poza nią, po pobliskich lasach i ścieżka możemy zachowywać się normalnie. Przygotowano nawet miejsce, w którym możecie przystanąć na chwile i zorganizować niewielki, rodzinny piknik na świeżym powietrzu.
Miejsce to znajdziecie przy parkingu, zlokalizowanym możliwie blisko Trzcielińskiego Bagna. Możecie z niego ruszyć również na pobliski szlak turystyczny i odkryć inne, ciekawe miejsca w okolicy.
Praktyczne informacje – Trzcielińskie Bagno
Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.
Komunikacja i dojazd
Trzecielińskie Bagno, mimo że jest cichym i odludnym miejscem, położone jest na terenie Aglomeracji Poznańskiej, dzięki czemu jest dosyć dobrze skomunikowana. Co prawda najbliższy przystanek autobusowy – Lisówki Jastrzębia i Lisówki Sowia, na którym zatrzymują się autobusy obsługiwane przez ZTM Poznań (linia 791), znajduje się ok. 2 km od wieży widokowej (do punktu obserwacyjnego dojdziecie polnymi drogami, bez dodatkowych oznaczeń). Jedyny znakowany szlak turystyczny (niebieski) przebiega przez obszar Trzcielińskiego Bagna, na południe od Jeziora Trzcielińskiego i Kanału Samica, łącząc Skrzynki ze Stęszewem i dalej głównym obszarem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Na końcu szlaku niebieskiego w Skrzynkach oraz na jego trasie w Stęszewie, znajdują się stacje kolejowe (kolejno stacja Otusz i Stęszew), na które możecie dojechać pociągami Kolei Wielkopolskich.
Na wysokości Trzcielińskiego Bagna w dużej mierze równolegle do szlaku turystycznego, biegnie znakowany pomarańczowo szlak rowerowy (Pierścień rowerowy dookoła Poznania). Zdecydowanie najlepiej wygląda możliwość dojazdy do Trzcielińskiego Bagna własnym samochodem, ponieważ ok. 2 km na wschód od wieży obserwacyjnej przebiega droga ekspresowa S5 (Poznań – Wrocław), z której należy zjechać na węźle Stęszew a następnie skręcić na drogę wojewódzką nr 306 (Stęszew – Buk), którą dojedziecie do m. Rybojedzko. Tam należy skręcić na Mirosławki i po ich przejechaniu kierować się dalej na wschód.
Parking
Po przejechaniu Mirosławek wjedziecie na szeroką polną drogę, którą po ok. 900 metrach dojedziecie do skrzyżowania. Na nim należy jechać dalej prosto, tym razem drogą wzdłuż skraju lasu. Po ok. 150 metrach dojedziecie do bezpłatnego parkingu, przy wieży ornitologicznej (52°18’22.6″N 16°39’29.5″E, jest oznakowany tablicami).
Parking pomieści kilka samochodów a dla odwiedzających przygotowano również miejsce piknikowe. Z parkingu do wieży ornitologicznej należy dojść pieszo (ok. 360 m polną i leśną drogą). Uwaga! Za parkingiem droga może być nierówna i błotnista, dlatego nie warto podjeżdżać samochodem bliżej wieży, bo możecie uszkodzić auto.
Wstęp i dostępność
Trzcielińskie Bagno znajduje się w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego, w związku z czym w obrębie wyznaczonych szlaków, ścieżek i punktów obserwacyjnych jest terenem ogólnodostępnym przez cały rok, od świtu do zmierzchu. Wstęp na teren parku narodowego w tym obszar Trzcielińskiego Bagna jest bezpłatny.
Ważne! Ze względu na okresy lęgowe, w ciągu roku mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do okolica bagna w tym również samej wieży obserwacyjnej (np. na przełomie czerwca/lipca, ok. 2-3 tygodnie, ze względu na okres lęgowy muchołówki szarej). Właśnie dlatego warto obserwować tablice informacyjne i oznakowanie na miejscu, które będzie o tym informować.
Warto pamiętać!
Takie podmokłe i leśne tereny jak Trzcielińskie Bagno, szczególnie są lubiane przez komary i kleszcze. Wybierając się tutaj w okresie wiosna-lato-jesień warto zabrać ze sobą środki i spraye na insekty oraz pamiętać o odzieży z długim rękawem.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Ciekawe miejsca w okolicy
Południowe okolice Poznania to przede wszystkim wyjątkowa przyroda, która została otoczona ochroną w ramach Wielkopolskiego Parku Narodowego i sąsiadującego z nim Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz unikalnych walorów przyrodniczych, takich jak np. Jezioro Góreckie czy sławne trzy rogalińskie dęby, to również ciekawe muzea, np. Muzeum Wielkopolskiego PN, jedyne w swoim rodzaju Narodowe Muzeum Rolnictwa w Szreniawie czy oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, mieszczący się w murach przepięknej rezydencji magnackiej w Rogalinie.
Oczywiście nie mogę pominąć tutaj atrakcji, które czekają na Was w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. Jeżeli szukacie ciekawych miejsc na łonie natury, warto wybrać się na spacer po kładce w koronach drzew, wybrać na wycieczkę rowerową po poznańskim Parku Szachty, odwiedzić mało znane Kokoryczowe Wzgórze czy przespacerować się najbardziej kolorowym i różnorodnym parkiem w mieście, czyli Ogrodem Botanicznym.
To oczywiście tylko kilka poznańskich atrakcji, które ciężko zliczyć! Swojego czasu postanowiłem podjąć się niemożliwego i zebrać je w jednym miejscu mojego bloga – o tutaj -> Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca. Znajdziecie tam znacznie więcej turystycznego dobra w Poznaniu, m. in. uwielbianą przez dzieci kolejkę Maltankę, Bramę Poznania – wyróżnioną przeze mnie tytułem ZŁOTEGO KIERUNKU 2022 czy ukazującą świat tropików Palmiarnię Poznańską. Wszystkie te miejsca i znacznie więcej możecie znaleźć na mojej interaktywnej Wielkiej Mapie Atrakcji Poznania!
- oficjalna strona internetowa Wielkopolskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 06.01.2025,
- podstrona Warto zobaczyć na oficjalnej stronie Gminy Dopiewo, link, dostęp z dn. 06.01.2025,
- wpis Rezerwat przyrody „Trzcielińskie Bagno” na stronie internetowej Dworu Skrzynki, link, dostęp z dn. 06.01.2025,
- wpis Obszar ochrony ścisłej Trzcielińskie Bagno w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 06.01.2025,
- wpis Jezioro Trzcielińskie w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 06.01.2025,