Dajcie się zaskoczyć i przekonajcie się z mojego wpisu jak bardzo miejsca i atrakcje w Kłodzku nawiązują do stolicy Czech! Położone na Dolnym Śląsku miasto nie tylko zachwyca swoim bogatym dziedzictwem kulturowym, zbudowanym przez stulecia przez trzy narody: Polaków, Czechów i Niemców ale również oferuje niezapomniane doznania dla wszystkich miłośników przygód i podróży. Przygotujcie się na podróż przez zabytkowe i często strome uliczki, pełne tajemniczych zakątków i niezwykłych historii, gdzie każdy krok odkryje przed Wami nowe oblicze Kłodzka i jego magicznych atrakcji. Poznajcie zatem najciekawsze atrakcje Kłodzka, polskiej Małej Pragi!
Kłodzko – podstawowe informacje
Kłodzko jest największym i najstarszym miastem Ziemi Kłodzkiej o zabytkowym układzie urbanistycznym rodem z średniowiecza. Miasto zawdzięcza swój niezwykły charakter fascynującej, ponad 1000-letniej historii w której przeplatały się wpływy polskie, czeskie i niemieckie. Dawnej miasto było stolicą Hrabstwa Kłodzkiego a obecnie jest najważniejszym miastem regionu, prezentującym nie tylko wartości zabytkowe, historyczne, artystyczne ale i turystyczne. Nim poznacie miejsca i atrakcje, które skrywa Kłodzko poznajcie jego historię oraz garść praktycznych wskazówek podróżniczych.
Historia miasta
Pierwsze historyczne wzmianki o Kłodzku pochodzą początku XII wieku, kiedy to w czeski kronikarz Kosmas z Pragi, w swojej kronice (nazywaną tez Kroniką Czeską) wspomniał w odniesieniu do 981 roku o castellum Kladsko, utożsamianym jako dzisiejsze Kłodzko. Dzięki temu uznaje się, że Kłodzko należy do najstarszych miast notowanych historycznie na terenie Polski. Według historycznych kronik w X wieku istniał tutaj gród obronny, którym władał ojciec św. Wojciecha, niejaki Sławnik. niejaki Sławnik. Zbudowano go na wzniesieniu nad Nysą Kłodzką, później nazwaną Górą Zamkową.
Od samego początku gród położony był w strategicznym miejscu, przy głównej drodze ze Śląska do Czech, będącą ważnym szlakiem komunikacyjnym wiodącym z Pragi do Wrocławia a także będącym jedną z odnóg tzw. szlaku bursztynowego. W czasach Bolesława Chrobrego kłodzki gród został przyłączony do Polski, w granicach której pozostał aż do panowania Bolesława Krzywoustego. Później Kłodzko znajdowało się pod czeskim panowaniem, choć po XIV wieku kontrolowali je śląsku Piastowie – lennicy króla Czech. Pomiędzy 1253 a 1278 rokiem Kłodzko zyskuje prawa miejskie, nadane na prawie niemieckim przez króla Czech Przemysława Ottokara II. W podobnym czasie do Kłodzka sprowadzono franciszkanów (ok. 1248 r.) a nieco wcześniej joannitów (ok. 1180 r.), co przyczyniło się do dalszego rozwoju miasta, które przez kolejne stulecia rozkwitała i zwiększało swoje znaczenie. Na początku XV wieku Kłodzko było już zamożnym miastem, w którym mieszkało ok. 4000 osób i funkcjonowały m. in. trzy szkoły, dwie łaźnie czy cztery szpitale (przytułki). Przestój w rozwoju przyniosły wojny husyckie (1424-1428), kiedy miasto znacznie ucierpiało. Po nich Kłodzko zostało stolicą autonomicznego Hrabstwa Kłodzkiego, które funkcjonowało aż do końca II wojny światowej. Od połowy XVI wieku nastąpił najlepszy okres w historii miasta, znaczny rozkwit gospodarczy, rozwój rzemiosła i handlu, który zakończyła wojna trzydziestoletnia. Podczas niej miasto w 1622 roku było oblegane, podczas którego zostało znacząco zniszczone a następnie mocno przetrzebione w wyniku epidemii.
Od 1763 roku Kłodzko przyłączono do Prus wraz z Ziemią Kłodzką i Śląskiem. Po tym zapadła decyzja o rozbudowie przebudowie fortyfikacji na Górze Zamkowej na nowoczesną na ówczesne czasy twierdzę, w której ulokowano liczny garnizon. Już kilkadziesiąt lat później, w czasie wojen napoleońskich twierdza została zdobyta przez wojska francuskie po kilkumiesięcznym oblężeniu. Mimo jej upadku, wielka polityka sprawiła, że Kłodzko pozostało w granicach Prus. W kolejnych latach fortyfikacje, będące nierozerwalne z miastem zaczęły tracić swoje znaczenie militarne, co spowodowało, że miasto zaczęło rozrastać się poza miejskimi murami. Decyzja z 1877 roku, znosząca z miasta status twierdzy jeszcze bardziej wpłynęła na rozrost miasta. Był on też pobudzamy przez inne czynniki, np. doprowadzenie do miasta linii kolejowej (początek XX wieku) czy powstawanie kolejnych obiektów szpitalnych. Spokojny czas stabilnego rozwoju przerwała II wojna światowa,. Podczas niej w kłodzkiej twierdzy funkcjonowało więzienie, obóz pracy przymusowej a także fabryka koncernu AEG, produkująca podzespoły dla niemieckiej maszyny wojennej. Pod koniec wojny miasto ogłoszono twierdzą (Festung Glatz), która miała bronic się do końca. Mimo tego postanowiono poddać miasto bez walki i 9 maja 1945 roku zajęła je Armia Radziecka. Kilka dni później – 2 czerwca, władze w Kłodzku przejęła polska administracja, w wyniku włączenia miasta i Ziemi Kłodzkiej w granice Polski na podstawie ustaleń między aliantami. Okres PRL to odbudowa struktur polskiej administracji, kultury i społeczności w mieście.
Wielka powódź
Przełomowe wydarzenie w historii miasta nastąpiło pod koniec lat 90-tych XX wieku, kiedy to Kłodzko nawiedziła największa w jego historii powódź. Po kilkudniowych ulewach ze swojego koryta wystąpiły przepływające przez miasto rzeki: Nysa Kłodzka i Młynówka. Katastrofa przyszła w nocy z 7 na 8 lipca 1997 roku, kiedy to woda w ciągu kilku godzin przekroczyła normalny poziom rzeki o ponad 8,7 metra, zalewając blisko 1/4 miasta.
Powódź okazała się najtragiczniejszą w historii miasta – poziom wody było o ok. 20 cm wyższy niż w powodzi z 1783 roku. Kłodzko zostało niemal całkowicie odcięte od świata. Szczególnie trudna sytuacja panowała w obrębie Wyspy Piasek i wschodniej części miasta. Poziom wody opadał przez kolejne kilka dni, odkrywając zniszczenia. Gehenna miasta trwała prawie miesiąc a samo Kłodzko należało do najbardziej poszkodowanych miast podczas powodzi tysiąclecia. Na skutek powodzi zginęło w Kłodzku kilkanaście osób.
Filipek Fediuk – polski jasnowidz, nazywany polskim Nostradamusem. Urodził się na dzisiejszej Ukrainie a na Ziemię Kłodzką trafił w 1945 roku jako jeden z pierwszych przesiedleńców, którzy trafili tu z Kresów Wschodnich. Pośrednio związany z Kłodzkiem, ponieważ przypisywana mu jest m. in. przepowiednia dotycząca powodzi w Kłodzku z 1997 roku. Żył w latach 1907 – 1992.
Lokalizacja
Kłodzko położone jest w północno wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką w południowej części Dolnego Śląska. Miasto położone jest w centralnej części Kotliny Kłodzkiej na wysokości 280–431 m n.p.m., pomiędzy licznymi pasmami górskimi otaczającymi ten mikroregion.
Administracyjnie Kłodzko położone jest południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Od stolicy regionu – Wrocławia dzieli je ok. 75 km. Największe miasta regionów ościennych oddalone są od miasta o kolejno: 95 km od Opola, 180 km od Zielonej Góry i 215 km od Poznania.
Komunikacja i dojazd
Kłodzko jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą regionu i pośrednio całym krajem. Miasto znajduje się na skrzyżowaniu szlaków kolejowych i drogowych, przez dojazd do niego nie jest niczym skomplikowanym. W pierwszej kolejności polecam skorzystanie z połączeń kolejowych, które realizują tutaj Koleje Dolnośląskie, PKP Intercity i POLREGIO. Kłodzki węzeł kolejowy tworzą linie kolejowe nr 276, 286, 309 i 322, rozchodzące się w czterech kierunkach, pozwalając na dotarcie do miasta pociągiem z rożnych zakątków Ziemi Kłodzkiej, okolic Wałbrzycha, Jeleniej Góry czy oczywiście Wrocławia.
Podobnie sprawa wygląda również jeżeli chodzi o szlaki drogowe. Przez Kłodzko lub w jego pobliżu przebiegają m. in. drogi krajowe 8, 33 i 46 oraz droga wojewódzka nr 381, dzięki czemu dojazd do miasta jest szybki i komfortowy. Oprócz możliwości dotarcia własnym samochodem, warto skorzystać również z komunikacji autobusowej. Swoje połączenia do Kłodzka oferuje m. in. lokalny PKS Kłodzko, międzyregionalny Flixbus oraz prywatni przewoźnicy.
Parking w Kłodzku
Przyjeżdżając do Kłodzka własnym samochodem najprawdopodobniej będziecie szukać parkingu, położonego w centrum miasta z którego będziecie mieli najkrótsze dojście aby poznać Kłodzko i jego atrakcje. Najwygodniejszą opcja będą parkingi pod kłodzką twierdzą: przy ulicy Zofii Stryjeńskiej (bezpłatny) i parkingi przy ul. Czeskiej (bezpłatne i płatne). Dobrymi alternatywami będą również parkingi: przy ul. Zawiszy Czarnego (bezpłatny), Łukasiewicza (płatny), Muzealnej (płatny) oraz Braci Gierymskich na Wyspie Piasek (bezpłatny). Poza tym można parkować również na miejscach postojowych na kłodzkich ulicach (w mieście nie ma strefy płatnego parkowania).
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Poznajcie Kłodzko i jego atrakcje!
Po wstępnym rozdziale pełnym historii ale i praktycznych wskazówek dla każdego turysty, czas przejść do tego co najlepszego przygotowało dla nas Kłodzko: atrakcje, zabytki, malownicze uliczki, piękne widoki i wiele więcej! Będziecie mogli w nim zobaczyć charakterystyczny ratusz, monumentalną pruską fortyfikację czy przejść się podziemnymi korytarzami, biegnącymi pod ścisłym centrum miasta.
Poznajcie zatem polską „Małą Pragę” czyli dolnośląskie Kłodzko, jego najciekawsze atrakcje, ciekawe miejsca oraz atrakcje dla dzieci!
Zwiedzanie miasta
Kłodzko doskonale zdaje sobie sprawę, że swojej atrakcyjności i popularności turystycznej. To jedno z najbardziej malowniczych dolnośląskich miast przygotowało dla swoich gości bardzo solidnie przygotowaną informacje turystyczną, pozwalającą samodzielnie odkryć nam nie tylko najważniejsze miejsca i atrakcje w Kłodzku.
Najważniejszymi elementami informacji turystycznej są tabliczki informacyjne, przytwierdzone do najcenniejszych zabytków, malowniczych kamieniczek oraz innych, ważnych dla miasta budowli. Oprócz nich, poruszanie po mieście ułatwiają drogowskazy i inne elementy informacyjne, w tym QR kody, odsyłające do szerszych opisów w internecie.
Kłodzko – największe atrakcje turystyczne
Kłodzko pełne jest ciekawych zakątków i atrakcji, spośród których trudno jest wytypować te bezsprzecznie najciekawsze i największe. Kłodzko może pochwalić się jednym z najcenniejszych zespołów staromiejskich na Dolnym Śląsku, miejscami łudząco przypominający sama Pragę, na którym moim zdaniem należy się właśnie skupić w pierwszej kolejności. Poznajcie zatem te atrakcje w Kłodzku, które moim zdaniem po prostu trzeba zobaczyć przybywając do tego dolnośląskiego miasta.
Ratusz
Jako pierwszy, chciałbym przybliżyć Wam kłodzki ratusz – moim zdaniem jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku! Zbudowano go w latach 1887 – 1890 według projektu Ewalda Bergera, niemieckiego architekta, który w swoim projekcie połączył średniowieczne relikty wcześniejszych magistratów z reprezentacyjnym stylem renesansowo-barokowym, nawiązującym do nowożytnego stylu otoczenia.
Ogromne wrażenie sprawiają bogato zdobione elewacje, pełne subtelnych i wyszukanych detali, które zauważyć można także na bogato zdobionym dachu. Ratusz wieńczy pochodząca ze średniowiecza renesansowa wieża, nakryta barokowym hełmem.
Trzykondygnacyjny, niezwykle reprezentacyjny ratusz w Kłodzku jest od 1990 roku siedzibą Burmistrza Kłodzka, Rady Miejskiej oraz kłodzkiego Urzędu Miasta. Zajmuje centralne miejsce kłodzkiego rynku, czyli placu Bolesława Chrobrego.
Plac Bolesława Chrobrego
Kłodzki rynek, a dokładniej plac Bolesława Chrobrego jest również jednym z piękniejszych rynków Dolnego Śląska a na pewno jednym z najbardziej stromych! Jego charakterystyczną cechą jest znaczy spadek terenu, który powoduje ponad 5 metrowa różnica wysokości względnej, pomiędzy jej północnym a południowym krańcem.
Plac Bolesława Chrobrego swoim kształtem jest zbliżony do prostokąta (ok. 100 x 60 m), który otaczają kolorowe kamienice i budynki zarówno zabytkowe (oryginalne) jak i te zrekonstruowane. Oprócz nich warto przystanąć również przy pięknej barokowej studni oraz kolumnie maryjnej.
Kolumna maryjna
Stojąca po zachodniej stronie kłodzkiego ratusza kolumna maryjna, to kolejny przykład na podobieństwa do czeskiej Pragi. Powstała na wzór praskiej kolumny maryjnej, którą dzisiejszej stolicy Czech ufundował w 1650 roku cesarz Ferdynand III Habsburg.
Kolumna maryjna w Kłodzku wzniesiona została w 1680 roku z inicjatywy rady miejskiej, Jerzego Ignacego Pachy’ego (proboszcza Różanki) i kłodzkich jezuitów. Miała stanowić wotum dziękczynne za ocalenie miasta od zarazy oraz pożaru miasta z 1676 roku. Jej autorem jest Jan Adam Beyerhoff.
Gotycki most św. Jana
Najbardziej klimatycznym miejscem w Kłodzku i prawdziwą perełką turystyczną miasta jest gotycki most nad kanałem Młynówki, odchodzącym od przepływającej w pobliżu Nysy Kłodzkiej. Łączy ze sobą staromiejską cześć Kłodzka z Wyspa Piasek, będąc od stuleci głównym łącznikiem komunikacyjnym tej części miasta.
Gotycki most w Kłodzku powstał w latach 1280 – 1390, przez co należy do najstarszych budowli tego typu w regionie. Nie jest jednak wyłącznie „stary” ale wyróżnia się również swoją architekturą, gotycką konstrukcją wzniesioną z piaskowcowych klińców, którą zwieńczono masywnymi kamiennymi balustradami i barokowymi rzeźbami świętych i krucyfiksami. Z tego względu uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków miasta a także wyjątkowym smaczkiem architektonicznym w skali kraju.
Most jest czteroprzęsłową konstrukcją łukową i ma ponad 52 metry długości i 4 metry szerokości. Co ciekawe, wygląda trochę jak miniaturka słynnego Mostu Karola z czeskiej Pragi, od którego jest jednak starszy! Kto wie, być może to on był inspiracją dla praskich budowniczych…
Twierdza Kłodzko
Ostania z największych (dosłownie) atrakcji Kłodzka, której po prostu nie da się nie zauważyć jest monumentalna pruska twierdza na Górze Zamkowej. Często to właśnie Twierdza Kłodzko otwiera listę pt. największe atrakcje w Kłodzku, czemu nie ma się co dziwić.
Ta ogromna i majestatyczna fortyfikacja z XVII-XVIII wieku zajmuje ok. 30 ha powierzchni i od kilkudziesięciu lat udostępniona jest częściowo do zwiedzania dla turystów. Zachwyca i imponuje nie tylko swoją wielkością ale również intryguje historią i cieszy oko widokami z koron bastionów. Więcej o niem możecie przeczytać w osobnym opisie tego miejsca – Twierdza Kłodzko
Pozostałe atrakcje w Kłodzku
Kłodzko to wyjątkowo piękne miasto, o bogatej i zróżnicowanej zabudowie a dodatkowo kapitalnie położone w otoczeniu gór i kotlin Sudetów Wschodnich. Miastu sprzyjała też historia, szczególnie nowożytna, która oszczędziła miasto i pozwala oglądać je nam w takiej formie jak dawniej.
To również miasto pełne ciekawostek, które nie zawsze da się poznać i odkryć zwiedzając miasto. Jedną z nich jest browarnicza potęga Kłodzka w XV wieku. W roku kiedy stoczono historyczna bitwę pod Grunwaldem (1410), Kłodzko było zagłębiem domowego piwowarstwa w którym aż 190 domostw(!) posiadało przywilej warzenia złocistego trunku. Tradycje piwowarskie były podtrzymywane przez kolejne stulecia. W 1945 roku w mieście istniało 8 browarów, obecnie pozostały wyłącznie minibrowary restauracyjne… Jeżeli chcecie poznać piwa regionalne z okolic Kłodzka zachęcam do osobnego wpisu na blogu – Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!
Kłodzka Starówka
Choć przybliżone już wyżej największe atrakcje w Kłodzku znajdują się w jego centrum, nie są one wszystkim co warto zobaczyć w sercu miasta. Kłodzko jest obok Radkowa i Bystrzycy Kłodzkiej przykładem miasta na Ziemi Kłodzkiej, którym udało się zachować oryginalny układ urbanistyczny z okresu średniowiecza, który dawniej otoczony był murami miejskimi. Dodatkowo centrum Kłodzka podporządkowano górującemu nad nim zamkowi (później twierdzy), przez co nie zważając na uwarunkowania terenu, stworzono jedną z najbardziej malowniczych starówek na Dolnym Śląsku.
Na terenie kłodzkiego Starego Miasta różnice w wysokości dochodzą nawet 20 metrów, stąd wiele uliczek jak i sam przybliżony wyżej kłodzki rynek, cechuje się dużą ja na centra miast stromością. Niekiedy jest ona tak znacząca, że dla ułatwienia wybudowano schody (np. na ul. Spadzistej). Wszystko to sprawia, że kłodzka starówka wraz z górującą nad nią twierdza jest jednym z najcenniejszych zespołów staromiejskich na Dolnym Śląsku.
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Jedną z największych i najbardziej okazałych budowli kłodzkiego Starego Miasta jest przepiękna świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, będąca jednocześnie najstarszym zachowanym kościołem miasta. Z zewnątrz wydająca się surowa, gotycka świątynia, urzeka i onieśmiela swoim przebogatym, barokowym wnętrzem. Choć budowę gotyckiego, kamiennego kościoła rozpoczęli joannici jeszcze w XIV wieku, udało się ją ukończyć dopiero na początku XVI wieku. Budowla przetrwała do naszych czasów bez znaczących zniszczeń, dzięki czemu możemy podziwiać jej architekturę ale również przepiękne zdobienia, dekoracje i detale architektoniczne, nadające jej bryle unikalnego charakteru.
Jednak kościół ten jeszcze bardziej zachwyca swoim wnętrzem, które przebudowano w okresie baroku (2. poł. XVII w.) i pozostaje do dzisiaj najwybitniejszym przejawem barokowej sztuki sakralnej i wyposażenia kościelnych wnętrz w regionie. Wnętrze świątyni zawiera całą kolekcję dzieł sztuki, będącą wyjątkowym zapisem historii tej budowli jak i prezentacją umiejętności lokalnych artystów i rzemieślników sprzed lat. Na szczególną uwagę zasługuje konfesjonał i ambona autorstwa Michała Klahra, ołtarz Krzysztofa Tauscha a także osławiona drewniana Madonna Kłodzka z czyżem z XIV wieku.
Będąc we wnętrzu warto podnieść również wzrok na skomplikowane i robiące niesamowite wrażenie sklepienie nawy głównej (sklepienie sieciowe) oraz naw bocznych (sklepienie krzyżowo-gwiaździste). Ostatnia ciekawostką jest fakt, że w jej podziemiach pochowano fundatora świątyni i późniejszego, pierwszego arcybiskupa Pragi – Arnosta z Pardubic, który pochodził z Kłodzka.
Podziemna trasa turystyczna
Wymieniając atrakcje w Kłodzku nie można pominąć Podziemnej Trasy Turystycznej – unikatowej atrakcji, przebiegającej pod brukiem kłodzkiej Starówki! Ich budowa sięga XIII wieku, kiedy mieszkańcy zaczęli pod budynkami pogłębiać piwnice na cele gospodarcze i wojskowe. Tunele ukończono w XVII wieku a zrekonstruowano w okresie PRL. Udostępniona trasa jest jednokierunkowa, liczy ok. 600 metrów i ma swój początek przy ulicy Zawiszy Czarnego a koniec w pawilonie u podnóża kłodzkiej twierdzy. W podziemiach Kłodzka przygotowano ekspozycję, wystawy i sceny historyczne nawiązujące do historii miasta. Obecnie to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w mieście.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Ostatnim miejscem kłodzkiej starówki do którego warto wstąpić, chcąc odkryć najciekawsze miejsca i atrakcje w Kłodzku jest Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Funkcjonuje ono od 1963 roku a od 1971 roku w obecnym miejscu, czyli dawnym konkwicie jezuickim z XVII-XVIII wieku, znajdującym się przy ulicy Łukasiewicza. W murach muzeum znajduje się m. in. biblioteka muzealna, wystawy czasowe oraz trzy wystawy stałe, przybliżające historie regionu. Na nich będziecie mogli zobaczyć bogate zbiory regionaliów, m. in. archeologicznych, etnograficznych, historycznych, artystycznych i przyrodniczych. Wszystko to w przepięknych wnętrzach dawnego konkwitu, z których szczególnie cieszą oko Salon „Złoty” i dawny refektarz.
Wyspa Piasek
Przechodząc gotyckim mostem nad Młynówką na jej drugi brzeg, dojdziemy do drugiej, niezwykle ciekawej i historycznej części miasta czyli Wyspy Piasek. Wyspa rzeczna na Nysie Kłodzkiej, która powstała w średniowieczu na skutek przekopu kanału, służącego dla zasilania ówczesnych młynów wodnych. Dawniej była podgrodziem miasta a obecnie tworzy ze Starówką jego ścisłe centrum.
To właśnie Wyspa Piasek była jedną z najbardziej dotkniętych powodzią z 1997 roku dzielnic miasta, która od tego czasu przechodzi gruntowaną rewitalizację. Przykładem tych działań jest wytyczenie, częściowo pod gotyckim mostem placu Miast Partnerskich, który jest miejscem licznych wydarzeń a także służy odwiedzającym i mieszkańcom do celów rekreacyjno-turystycznych. Niemniej największą atrakcją i najbardziej charakterystyczną budowlą Wyspy Piasek jest górujący nad nią kościół franciszkański.
Kościół i klasztor franciszkanów
Kościół Matki bożej Różańcowej to największa budowla Wyspy Piasek, której historia sięga XIII wieku, kiedy to do miasta ściągnięto franciszkanów oraz konsekrowano ich pierwszą kaplice (1257). Nieznana jest jednak dokładna data budowy pierwszego kościoła w tym miejscu, choć na pewno było to po 1270 roku, kiedy to franciszkanie otrzymali od króla czeskiego Ottokara II ziemie na Wyspie Piasek.
Świątynia i przylegający do niej klasztor znajdowały się poza obrębem murów miejskich, co przyczyniło się do zniszczenia pierwotnej świątyni przez husytów w 1428 roku. Kościół odbudowano jeszcze w XV wieku, ale uszkodziła go powódź a następnie Wyspę Piasek opuścili franciszkanie (1564), na skutek czego kościół rozebrano. Obecna świątynia została wzniesiona na miejscu dawnego kościoła w latach 1628-1631, jednak jej wykończenie rozciągało się w czasie na skutek niespokojnych czasów i trudności finansowych. Barokowy kościół przebudowano jeszcze na początku XVIII wieku. Świątynia wielokrotnie była niszczona przez powodzie (największe w latach 1783, 1938 i 1997), co upamiętnione zostało w jej wnętrzu, gdzie na jednej ze ścian zaznaczono poziom wody w trakcie powodzi. Po ostatniej powodzi w 1997 roku zniszczeniu uległo niemal doszczętnie wyposażenie kościoła, którego renowacja trwała do 2010 roku.
Bez wątpienia wymienione powyżej atrakcje wyróżniają Kłodzko, ale nie kończą listy tego, co warto w nim zobaczyć. Przenieśmy się jeszcze na jego obrzeża, gdzie czeka kolejne miejsce warte odwiedzenia.
Minieuroland
Przy zachodniej obwodnicy miasta znajdziecie jeden z najpiękniejszych ogrodów kwiatowych w Polsce, który jednocześnie jest parkiem miniatur i doskonałą atrakcją dla najmłodszych. Kłodzki Miniueuroland trudno pominąć wymieniając atrakcje w Kłodzku, ponieważ to nie tylko miejsce dające dużo radości i pozytywnych wrażeń ale również solidna lekcja historii i regionalnej architektury, za sprawą pięknie wykonanych makiet.
Wśród ponad 100 000 nasadzeń, kilkudziesięciu zjawiskowych kompozycji kwiatowych i kilkudziesięciu wyjątkowej urody makiet znajdziecie również woliery dla zwierząt, kawiarenkę, miejsca do odpoczynku oraz duży i pełen atrakcji plac zabaw, co szczególnie ucieszy najmłodszych. Możecie więcej przeczytac o nim we wpisie: Minieuroland w Kłodzku. Park miniatur pełen tysięcy kwiatów!
Miejsce to zdobyło wyróżnienie w rankingu atrakcji turystycznych kierunkowo.pl „ZŁOTY KIERUNEK 2023”
Kłodzko – atrakcje dla dzieci
Nie oszukujmy się, Kłodzko niestety nie jest miastem gdzie znajdziecie liczne i ciekawe atrakcje dla dzieci. Najważniejsze atrakcje Kłodzka nie są raczej ciekawymi miejscami w oczach dzieci, ale mimo to znajdzie się kilka miejsc, które powinny je zainteresować a Wam pozwolić nieco poznać miasto. Na pewno w centrum miasta na największą uwagę zasługuje niezbyt wymagająca a ciekawa ścieżka historyczna wokół Twierdzy, która przebiega pod jej murami. To nie tylko szansa na poznanie samej twierdzy ale również okazja do podziwiania widoków, pamiątkowego zdjęcia i ciekawej przygody.
W centrum miasta możecie też tak wytyczyć swoją trasę aby zahaczyć o znajdujące się na jego terenie place zabaw. Znajdziecie je np. przy ul. Traugutta czy Łukasińskiego i będą one fajnym przystankiem dla najmłodszych i okazją do odreagowania. Jednak największą atrakcje dla dzieci, którą skrywa Kłodzko znajdziecie na jego obrzeżach, gdzie znajduje się Minieuroland. To nie tylko przepiękny park miniatur ale również ogromny plac zabaw na świeżym powietrzu czy wybiegi i woliery z sympatycznymi zwierzętami – przeczytacie o nim we wpisie: Minieuroland w Kłodzku. Park miniatur pełen tysięcy kwiatów!
Atrakcje w okolicy Kłodzka
Oczywiście znajdziecie ciekawe atrakcje w Kłodzku, które jest jednym z moich ulubionych miasta na Dolnym Śląsku ale przecież atrakcje Kłodzka jak i samo miasto jest dopiero wielką bramą do skarbów Ziemi Kłodzkiej i otaczających ją pasm górskich!
Ten charakterystyczny cypel na polsko-czeskim pograniczu, wcinający się niejako w terytorium Czech to prawdziwe zagłębie turystycznych inspiracji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni będą miłośnicy górskich wędrówek, osoby szukające spokoju i dbające o własne zdrowie, pasjonaci historii, amatorzy pięknych widoków i wspaniałej architektury a nawet najmłodsi podróżnicy, którzy też nie będą się tutaj nudzić!
Wyszukując atrakcje Kłodzka i Ziemi Kłodzkiej zerknijcie na interaktywną mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl lub skorzystajcie z kilku poniższych podpowiedzi, które opisałem dla Was szczegółowo na moim blogu!
Miejsca i atrakcje w okolicach Kłodzka, które warto zobaczyć będąc w tych stronach to m. in. Park Narodowy Gór Stołowych z niepowtarzalnym Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami, dolnośląskie uzdrowiska w okolicy: Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy najbardziej spokojne z nich Duszniki-Zdrój a także unikalne i niepowtarzalne atrakcje jak np. Twierdza Srebra Góra, Kopalnia Złoty Stok, jedyne w swoim rodzaju Wambierzyce, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, niedawno udostępniony dla turystów Zamek Leśna Skała czy wyróżniony w rankingu „ZŁOTE KIERUNKI” 2023 skansen w Pstrążnej.
Po więcej ciekawych miejsc i atrakcji w Kłodzku i okolicach zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę, gdzie znajdziecie m. in. wpisy:
- Ziemia Kłodzka. Atrakcje i miejsca, których nie możesz przegapić
- Atrakcje Kotliny Kłodzkiej i okolic. Te miejsca trzeba zobaczyć!
- Atrakcje dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach
oraz inne wpisy oznaczone tagami: #kotlina kłodzka i #województwo dolnośląskie.
Wykaz źródeł
- oficjalna strona internetowa Miasta Kłodzko, link, dostęp z dn. 14.03.2024,
- wpis Kłodzko w serwisie www.dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 14.03.2024,
- wpis ośrodek historyczny miasta w serwisie zabytek.pl, link, dostęp z dn. 15.03.2024,
- ZIEMIA KŁODZKA ilustrowany przewodnik z mapami, wyd. Wydawnictwo Turystyczne PLAN, Wydanie VII rozszerzone, 2021, ISBN 978-83-7868-632-3,
- wpis kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej w serwisie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 18.03.2024,
- artykuł Kłodzko – piękne miasto w Sudetach w serwisie www.podroze.onet.pl, link, dostęp z dn. 14.03.2024,
- artykuł Kłodzko – atrakcje i tajemnice małej Pragi w serwisie www.podroze.onet.pl, link, dostęp z dn. 14.03.2024,
- wpis Filipek, jasnowidz z Kotliny Kłodzkiej na stronie www.minieuroland.pl, link, dostęp z dn. 18.03.2024,
- wpis Kłodzko w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.03.2024,
- wpis Stare Miasto (Kłodzko) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.03.2024,
- wpis Ratusz w Kłodzku w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.03.2024,
- wpis Powódź tysiąclecia w Kłodzku w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.03.2024,