bydgoszcz

Bydgoszcz

Bydgoszcz to jedno z największym polskich miast. Po względem ilości mieszkańców zajmuje zaszczytne miejsce w pierwszej “10”. Administracyjne leżące w województwie kujawsko-pomorskim, dla którego razem z Toruniem jest siedzibą organów wojewódzkich. Geograficznie położona nad Brdą, która tuż za granicami miasta wpływa do Wisły. Położenie w tak newralgicznym miejscu, na styku dwóch dużych rzek spowodowało, że miasto lata temu związało swoją gospodarkę oraz przemysł z wykorzystaniem cieków wodnych, zarówno do transportu dóbr jak i napędzania maszyn. Dzięki wybudowaniu Kanału Bydgoskiego, powstała kolejna droga woda, która łączyła Bydgoszcz z Wartą oraz dalej Odrą dopełniając Bydgoski Węzeł Wodny. Dzięki temu Bydgoszcz stałą się ważnym ośrodkiem handlu zbożowego, przemysłu drzewnego oraz istotnym portem rzecznym na terenach kraju, czy dawnej królestwa.

Obecnie Bydgoszcz jest silnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym, technologicznym i co dla mnie szczególnie istotne turystycznym. Oryginalnym walorem miasta jest woda: rzeki, kanały, liczne budowle hydrotechniczne, nabrzeża, urokliwe bulwary i zabytkowa zabudowa rozlokowana w meandrach rzek i kanałów. Symbolem miasta i jedną z największych atrakcji turystycznych są bydgoskie spichrze nad Brdą tuż obok których zobaczymy również rzeźbę Przechodzący przez rzekę, która choć jest stosunkowo młoda również staje się symbolem Bydgoszczy. Rzut kamieniem od spichrzów znajduje się bydgoskie Stare Miasto z dużym Starym Rynkiem, malowniczą ulicą Długą gdzie dodatkowo zlokalizowano Bydgoską Aleję Autografów oraz zabytkowy tramwaj, który obecnie jest punktem informacji turystycznej. Na zachodnim końcu ulicy Długiej, możemy dzięki Magicznym Schodkom biegnącym pomiędzy zabudowaniami Bydgoskiej Wenecji, dostać się błyskawiczne na Wyspę Młyńską, która stare się kulturalno-rozrywkowym sercem miasta. Turystycznie Wyspa Młyńska jest również ogromnym magnesem, ponieważ to w jej obrębie znajduje się wiele ciekawych obiektów, takich jak Młyny Rothera, kanał Międzywodzie, liczne muzea i galerie m. in. zlokalizowane w dawnych spichrzach i unikatowych budynkach, jak np. dawna Mennica Królewska. Na tym atrakcje Bydgoszczy się nie kończą, ponieważ przechodząc na drugi brzeg rzeki Brdy, wchodzimy do Bydgoskiego Nowego Miasta, które jest również częścią bydgoskiego Śródmieścia. Tam możemy podziwiać unikatową architektonicznie dzielnicę miasta z okresu przełomu XIX i XX wieku, charakteryzującą się pięknie zdobionymi kamienicami, stylowymi budynkami administracyjnymi i oświatowymi a także niesamowitym klimatem belle epoque. To w jej wschodniej części możemy również odpocząć w zielonych zakątkach, jak np. Park im. Kazimierza Wielkiego, w którym nie brakuje miejsca do odpoczynku, podobnie jak na nabrzeżnych bulwarach.

Bydgoszcz jest dodatkowo doskonale przygotowana do obsługi ruchu turystycznego. Na terenie miasta mamy bardzo dobrze przygotowaną informację turystyczną, świetnie rozlokowane punkty informacji turystycznej a także dogodne parkingi. Mnogość atrakcji przygotowanych dla odwiedzających jest tak duża i ciekawa, że spokojnie wystarczy na kilka dni zwiedzania choć również doskonale sprawdzi się podczas jednodniowej ale intensywnej mikropodróży!

 

Bydgoszcz

północna Polska, przy ujściu Brdy do Wisły

Dokładną lokalizację miejsca: Bydgoszcz, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Choć można było zastanawiać się, czy aby Bydgoszcz nie jest unikatem, to jednak rezerwując nazwę unikat do naprawdę wyjątkowych atrakcji turystycznych, moim zdaniem Bydgoszcz zasługuje bez dwóch zdań na nazwanie jej miastem niewątpliwie niepowtarzalnym. Cudowne, zabytkowe i piękne Stare Miasto, dosłownie “tonące” w wodach rzeki oraz kanałów, które w znacznym stopniu zwiększają wrażenia estetyczne oraz urokliwość tego zakątka miasta. Do tego Nowe Miasto, czyli dzielnica o rzadko spotykanej urodzie i stylu na drugim brzegu Brdy. A wszystko okraszone świetną promocją oraz informacją turystyczną. Klasa!

Bydgoszcz

Spichrze w Bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
tramwaj na Długiej w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień
stary rynek w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień
ulica długa w bydgoszczy
Młyny Rothera międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy
magiczne schodki w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
5 / 5

Bez chwili zastanowienia stwierdzam, że Bydgoszcz w mojej ocenie to pozycja obowiązkowa dla każdego turysty, chcącego poznać Polskę i jej atrakcje. Bydgoszcz, będąca trochę w cieniu Torunia, który jest perłą wśród polskich miast, absolutnie nie ma się czego wstydzić! Ma wiele ciekawych miejsc, mnóstwo unikatowych atrakcji, doskonałą promocję oraz informację turystyczną, świetne zaplecze turystyczne (gastronomia, parkingi) a co równie ważne, prowadzi dalsze prace by swoją ofertę powiększyć!

Bydgoszcz
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3 / 5

Bywa że jest ich wielu ale są również spokojniejsze dni. Zresztą nie ma się co dziwić, Bydgoszcz warta jest odwiedzenia.

5 / 5

Bydgoszcz w ogólnej ocenie powinna być wzorem ciekawej i dobrze przygotowanej informacji turystycznej. Może “5” to o pół gwiazdki za dużo, bo są “białe plamy” ale na tle innych miast i miejscowości i tak znacznie wybija się ona ponad przeciętną.

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze. Na Nowym Mieście znajdziemy również wiele miejsc do zaparkowania, należy jednak pamiętać że jest to Strefa Płatnego Parkowania.

Bydgoszcz to doskonałe miejsce na jednodniową intensywną mikropodróż jak również na weekendowy wypad. Atrakcji nie powinno zabraknąć a będzie jeszcze więcej i lepiej. Jeden dzień to absolutne minimum!

Dla każdego.

Jak w każdym mieście są miejsca, które mogą sprawić trudność osobom o obniżonej sprawności, poruszających się na wózkach inwalidzkich czy wózkom dziecięcym (schody, zejścia, podejścia). W zdecydowanej większości jednak miasto jest dostępne dla każdego.

 • unikatowa lokalizacja oraz zabytkowa zabudowa, w wielu przypadkach ściśle związana z wodą,
 • ilość atrakcji turystycznych oraz unikatowość wielu z nich,
 • ciągłe prace nad powiększeniem oferty turystycznej,
 • bardzo dobra informacja turystyczna,
 • dobre zaplecze turystyczne (gastronomia, parkingi, komunikacja),
 • doskonale prowadzone socialmedia oraz witryny internetowe, pomagające zaplanować zwiedzanie miasta,
 • dostępne wirtualne spacery po mieście w serwisie YT (więcej we wpisie: Wirtualne zwiedzanie w Polsce na YouTube!)
 • ilość oraz unikalność muzeów (np. Muzeum Mydła i Historii BruduEuropejskie Centrum Pieniądza)
 • wiele nowych obiektów i budynków, doskonale wkomponowanych w zabytkową tkankę miejską,
 • chętnie odwiedzane przez turystów, jednak nie odczuwa się tutaj tłumu,
 • wydarzenia cykliczne oraz okazjonalne,
 • ciekawy pomysł na miasto, skutecznie realizowany,
 • atrakcje związane z rzeką (np. tramwaj wodny),
 • dla wielu przereklamowane, choć dla mnie osoby tak twierdzące niewłaściwie przygotowały się do wyjazdu oraz zbyt mało dowiedziały się o mieście, przez co miały wyolbrzymione oczekiwania…

Bydgoszcz jest pełna atrakcji! By zobaczyć te na których najbardziej nam zależy i które najbardziej nas ciekawią koniecznie dobrze przygotujcie swój przyjazd. Warto zajrzeć do przewodników turystycznych, na strony miasta (visitbydgoszcz.pl), internetowe mapy oraz zwiedzić Bydgoszcz wirtualnie, co może być świetnym sposobem rozeznania się w jej atrakcjach! Więcej o wirtualnym spacerze po Bydgoszczy przeczytacie w moim wpisie: Wirtualne zwiedzanie w Polsce na YouTube!

Bydgoszcz

Wpis opublikowano: 5 lutego 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl