rosarium park cytadela w poznaniu park cytadela poznań

Park Cytadela w Poznaniu (historia, atrakcje, parking)


opublikowano: 17 czerwca 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Poznajcie Park Cytadela w Poznaniu – największy park miejski w mieście, znajdujący się w miejscu dawnej największej fortyfikacji miasta a dzisiaj oferujący Wam najwięcej atrakcji i ciekawych miejsc, spośród wszystkich terenów zielonych stolicy Wielkopolski. Sporo tego „naj-„, kiedy ma się na myśli Park Cytadela Poznań – ale co zrobić, takie są fakty! Pewnie nie dowierzacie, dlatego tym bardziej zachęcam do przeczytanie tego wpisu – on Wam wszystko wyjaśni i przybliży!

Park Cytadela w Poznaniu. Podstawowe informacje

Park Cytadela w Poznaniu to największy park w mieście, mający ponad 100 hektarów powierzchni. Utworzono go w miejscu dawnych potężnych fortyfikacji pruskich – Fortu Winiary, które zostały w znacznym stopniu zniszczone podczas walk o Poznań w 1945 roku. Budowa parku trwała w latach 1963 – 1970.

Park cytadela w poznaniu rosarium ogród różany
czołg t-34 muzeum uzbrojenia poznań cytadela

Obecnie Park Cytadela Poznań to jedno z najpopularniejszych miejsc odpoczynku mieszkańców stolicy Wielkopolski. Jego szerokie alejki, mnóstwo pięknie urządzonych miejsc i zakątków oraz różnorodna flora, sprawiają, że mimo iż jesteśmy w centrum półmilionowego miasta, możemy od niego odetchnąć! Park Cytadela w Poznaniu to również miejsce pamięci, mające bardzo unikatową historię. W 2007 roku Park Cytadela w Poznaniu został wpisany na listę zabytków a rok później uznany został wraz z historycznym centrum miasta za pomnik historii!

Lokalizacja i mapa – Park Cytadela Poznań

Park Cytadela w Poznaniu został umiejscowiony na Wzgórzu Winiarskim, położonym na północ od poznańskiego Starego Miasta, w obrębie którego kilka wieków temu znajdowały się wsie: Winiary i Bonin.

Obecnie park znajduje się w dzielnicy Winogrady, na terenie orientacyjnie ograniczonym ulicami: Winogrady, Armii Poznań i Szelągowskiej. To zaledwie 1000 metrów od poznańskiego Starego Rynku, będącego centrum Starego Miasta oraz niemalże tyle samo (ok. 1000 m) od historycznego Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Informacja turystyczna

Park Cytadela to rozległy teren, na którym znajduje się wiele miejsc wartych waszej uwagi. Aby ułatwić Wam dotarcie do nich oraz orientację w rozległym parku, zamontowano na jego terenie tablice informacyjne oraz elementy orientacyjne.

Park cytadela w poznaniu tablica mapa
poznański szlak forteczny tablica fort winiary

Z racji, że jest to również niepowtarzalny świadek historii, znajdziecie tutaj również tablice Poznańskiego Szlaku Fortecznego, z których będziecie mogli dowiedzieć się co znajdowało się w tym miejscu w przeszłości. Trzeba uczciwie przyznać, że to kawał doskonale przygotowanej informacji, która jest ciekawie oraz przejrzyście opracowania.

Park Cytadela w Poznaniu – parking, dojazd i komunikacja

Położenie w centrum miasta, powoduje że dotarcie do Parku Cytadela Poznań jest stosunkowo łatwe zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolice Wielkopolski.

komunikacja miejska w poznaniu zielono żółte autobusy mpk poznań

Komunikacja miejska

Do parku najwygodniej dojechać komunikacją miejską. W pobliżu Parku Cytadela przebiega linia tramwajowa w kierunku poznańskich Naramowic, która kursują tramwaje ze ścisłego centrum miasta. Najbliżej parku znajdują się przystanki tramwajowe: Armii Poznań, Pasieka czy Kmieca (wszystkie w ciągu ulicy Winogrady). Równie wygodny jest dojazd komunikacją autobusową, która kursuje ulicą Garbary i Szelągowską. Najlepiej wysiąść z autobusu na przystanku Garbary PKM, gdzie znajduje się również niewielki dworzec autobusowy. Rozkład jazdy tramwajów i autobusów miejskich znajdziecie na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W sąsiedztwie Parku Cytadela w Poznaniu znajduje się również jeden z poznańskich dworców kolejowych – Poznań Garbary, do którego możecie dotrzeć m. in. Kolejami Wielkopolskimi z wielu podpoznańskich miejscowości.

Dojazd i parking

Oczywiście do Parku Cytadela możecie dojechać również własnym samochodem. Otaczające park ulice to jedne z ważniejszych ulic w tej części miasta. Krzyżują się one z głównymi trasami miasta, dzięki czemu dojazd do Parku Cytadela nie jest skomplikowany. Na obrzeżach parku znajdziecie wiele przygotowanych miejsc parkingowych. Najwięcej z nich znajduje się w ciągu ulicy Za Cytadelą (miejsca parkingowe wzdłuż ulicy) oraz na parkingu pomiędzy ulicą Szelągowską i Na Stoku. Parkowanie jest bezpłatne.

tablica park cytadela

Rower

Zawsze możecie skorzystać również z roweru i nim dotrzeć do poznańskiej Cytadeli. Dla rowerzystów w pobliżu parku przygotowano wiele dróg rowerowych, które prowadzą w różnych kierunkach miasta. Możecie skorzystać z Wartostrady biegnącej wzdłuż ulicy Szelągowskiej czy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Armii Poznań i dalej Księcia Mieszka I, które biegną na północ miasta.

Historia – Park Cytadela Poznań

Jak już wspomniałem dzisiejszy Park Cytadela w Poznaniu był wcześniej silnie ufortyfikowanym sercem pruskich fortyfikacji tzw. Twierdzy Poznań. Z tego powodu nie wypada pominą historii tego miejsca, bo jest ona nie tylko wyjątkowa ale też odcisnęła swój ślad na tej ziemi! Fort Winiary, który znajdował się w tym miejscu na przestrzeni XIX – XX wieku był największym fortem artyleryjskim ówczesnej Europy! Ale od początku…

fort winiary
źródło: www.twierdza.poznan.pl

Już na początku XIX wieku pruscy generałowie podnosili postulaty ufortyfikowania Poznania, który znajdował się w bardzo ważnym strategicznie miejscu (na drodze do Berlina i szlaku miedzy Prusami Zachodnimi a Śląskiem). Wstępny projekt był gotowy już w 1817 roku i od początku zakładał ufortyfikowanie Wzgórza Winiarskiego. Prace nad budową fortu nie ruszyły od razu, ale dopiero w 1828 roku. Ostateczny projekt fortyfikacji jest dziełem pruskiego generała Johanna Brese i zawierał znacznie szersze prace, niż tylko potężny fort artyleryjski…

festung posen
źródło: www.twierdza.poznan.pl
Przestarzała, nowa Twierdza

Fort Winiary był częścią twierdzy poligonalnej, która otaczała ścisłe centrum miasta. Budowa fortu na Wzgórzu Winiarskim trwała do 1842 roku. Po zakończeniu prac Fort Winiary był centralnym elementem fortyfikacji poligonalnych, które ukończono oficjalnie w 1864 roku. Niestety rozwój techniki wojennej, głównie artylerii w drugiej połowie XIX wieku, szybko zweryfikował wojskowe znaczenie twierdz poligonalnych, również tej wzniesionej w Poznaniu. Z tego powodu, praktycznie już w chwili zakończenia budowy fortyfikacje te były przestarzałe…

Rozbudowa umocnień o twierdze fortową

W związku z tym w latach 70. XIX wieku trwały już prace projektowe nad modernizacją poznańskiej Twierdzy. Miała ona zostać rozbudowana o twierdzę fortową, która docelowo miała stworzyć pierścień umocnień i fortyfikacji dookoła miasta o długości około 30 kilometrów, odległej od starszej twierdzy poligonalnej od 2 do 5 kilometrów. Budowa zewnętrznej twierdzy fortowej trwała 10 lat, aż do roku 1886 roku. Wiele z fortów twierdzy fortowej zachowało się do dzisiaj. Jeden z fortów – Fort VII, ze względu na swoją okropną historię został zaadoptowany na cele muzeum i miejsce pamięci. Odwiedzając go możemy poznać również lepiej budowę i historię poznańskich fortyfikacji. O Forcie VII możecie przeczytać w moim wpisie: Fort VII. Muzeum Martyrologii Wielkopolan w w Poznaniu

Kres twierdzy poligonalnej

W dalszych dziesięcioleciach Twierdza Poznań była wielokrotnie modernizowana, aby dostosować ją do stale rozwijającej się techniki oblężniczej i wprowadzania coraz to silniejszych materiałów wybuchowych. Na początku XX wieku, zdecydowano o rozebraniu twierdzy poligonalnej (na miejscu której częściowo powstała Dzielnica Cesarska (przeczytacie o niej we wpisie: Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności). Fort Winiary, jako nieliczny z obiektów twierdzy poligonalnej nie został rozebrany. Przez kolejne lata dalej był centralnym i największym obiektem Twierdzy Poznań, obsadzonym stałą załogą pruskiej armii.

Dziedziniec Kernwerku (śródszańca) fortu Winiary przed 1919 rokiem
Dziedziniec Kernwerku (śródszańca) fortu Winiary przed 1919 rokiem | źródło: CYRYL
Okres międzywojenny

Fort Winiary zajmowały pruskie wojska aż do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, kiedy to został szybko zdobyty przez powstańców (już trzeciego dnia walk). Od tego czasu Cytadela Poznań stała się miejscem stacjonowania wojsk telegraficznych polskiej armii. Na terenie fortu działała polska radiostacja o dużej mocy oraz w latach 30. XX wieku prowadzone były kursy kryptologiczne studentów poznańskiego Uniwersytetu, którzy później złamali legendarną Enigmę! Historię złamania szyfru Enigmy przez poznańskich matematyków przybliża Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu, o którym możecie przeczytać we wpisie: Odkryj ukryte! Poznajcie unikalne Centrum Szyfrów ENIGMA.

Ruiny Kernwerku (śródszańca) fortu Winiary po zakończeniu II wojny światowej, widok na północ
Ruiny Kernwerku (śródszańca) fortu Winiary po zakończeniu II wojny światowej, widok na północ | źródło: CYRYL
II wojna światowa

Na początku II wojny światowej Cytadela Poznań szybko została zajęta przez wojska niemieckie, które pozostawały w niej do 1945 roku. Wtedy to stała się ona ostatnim punktem oporu niemieckiej obrony, podczas walk o miasto toczonych z Armią Czerwoną. W tym czasie umocnienia zostały częściowo zburzone na skutek działań wojennych. Na ruinach Fortu Winiary w 1946 roku odbyła się ostatnia publiczna egzekucja w Polsce – powieszono nazistowskiego zbrodniarza Arthura Greisera, wcześniejszego namiestnika nazistowskiego Kraju Warty.

Lata powojenne i współczesność

Późniejsze lata to powolne ale systematyczne rozbieranie umocnień. Cegły z rozbieranej poznańskiej Cytadeli służyły do odbudowy miasta a nawet stolicy! W latach 60. XX wieku na terenie dawnego Fortu Winiary trwały prace nad budową parku, podczas którego oczyszczono niemal całkowicie teren z ruin dawnych fortyfikacji.

t-55 poznań cytadela muzeum uzbrojenia Park cytadela w poznaniu
park cytadela w poznaniu fragmenty ruiny dawnych fortyfikacji fort winiary

Czasy jakie wtedy były każdy wie… Z tego powodu dzisiejszy Park Cytadela otrzymał pierwotnie nazwę Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej… W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela w Poznaniu, który z biegiem kolejnych lat zmieniał się w miejsce rekreacji, odpoczynku ale i pamięci.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Park Cytadela w Poznaniu. Najciekawsze miejsca i atrakcje

Po dawnym Forcie Winiary dzisiaj pozostało już bardzo niewiele ale to nie oznacza, że Park Cytadela w Poznaniu to miejsce mało ciekawe i atrakcyjne. Wręcz przeciwnie!

dziecko armata lufa cytadela poznań
obelisk park cytadela poznań

Poznajcie co ciekawego i urokliwego możecie odwiedzić spacerując po jego alejkach.

Dla wielu Rosiarium jest wizytówką Parku Cytadela. Swoją sławę zawdzięcza bogactwu różnokolorowych kwiatów, które urzekają nas swoimi barwami, prezentując się inaczej o różnych porach roku. Rosiarium znajduje się w północnej części parku, na terenie dawnego rawelinu.

rosarium park cytadela poznań park miejski w poznaniu staw kwiaty

Posadzono tutaj różne gatunki kwiatów, krzewów i drzew kwitnących, które kwitną o rożnych porach roku. Dzięki temu wczesnym latem możemy cieszyć się widokiem kwitnących wiśni odmiany Kanzan, które czarują swoimi różowymi kwiatami.

Rosiarium w Parku Cytadela wiosną
kwitnące wiśnie kanzan w poznaniu cytadela
Kwitnące wiosną wiśnie w Rosarium

Nieco później zakwitają różnokolorowe róże, od których wzięła się nazwa tego miejsca – Rosiarium, czyli po prostu ogród różany. Pośrodku Rosarium znajduje się niewielki staw, wokół którego eliptycznie wytyczono ścieżki wśród kwietnych rabat.

rosarium kwitnące róże ogród różany poznań
Kwitnące latem w Rosiarium róże
park cytadela w poznaniu rosarium kwitnące róże ogród różany
Róże kwitną latem w Rosarium

Przy ścieżkach znajdziecie wiele ławek, na których będziecie mogli usiąść i odpocząć. Często w Rosiarium „parkuje” cafebike, w którym będziecie mogli kupić kubek pysznej kawy, która w takim miejscu powinna smakować wyjątkowo dobrze!

Ogrody kwiatowe

Ogród kwiatów letnich

Przy alei 15 Pułku Ułanów Poznańskich w południowo-wschodniej części parku znajduje się jeszcze jedno wyjątkowo kolorowe i pachnące miejsce – ogród kwiatów letnich.

ogród kwiatów ogród kwiatowy park cytadela w poznaniu kwietne dywany

Kolorowa kompozycja ułożona w szachownicę, zachwyca swoim pięknem na początku lata, kiedy kwiaty mienią się dziesiątkami kolorów.

ogród kwiatowy ogród kwiatów poznań
park cytadela w poznaniu ogród kwiatowy ogród kwiatów

Niestety kwiaty nie kwitną zbyt długo, dlatego by zobaczyć kwietne dywany trzeba wybrać się na Cytadelę wczesnym latem (koniec czerwca – początek lipca). Niestety w innym okresie kwietne rabatki, nie prezentują się już tak okazale.

Ogród Wodny

Po sąsiedzku z ogrodem kwiatów letnich znajduje się jeszcze jeden, wyjątkowo urokliwy zakątek – ogród wodny. Wokół niewielkiego stawu urządzono cichy i spokojny zakątek, wypełniony kwitnącymi roślinami.

ogród wodny Park cytadela w poznaniu

Po skarpie otaczającej staw, przebiega alejka przy której znajdują się ławeczki, na których można wygodnie się rozsiąść i chwilę nacieszyć się spokojem tego miejsca.

ogród wodny park cytadela w poznaniu
ogród wodny cytadela poznań kwiat

Na środku stawu stoi rzeźba przedstawiająca jaskółki (inni twierdzą, że to mewy) a skarpy porastają kwitnące rośliny i trawy. Ogród wodny w 2020 roku przeszedł metamorfozę i został odnowiony dzięki środkom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – ot! Taka ciekawostka:)

Rekreacja, odpoczynek i ciekawe zakątki

Park Cytadela w Poznaniu to jeden z najchętniej odwiedzanych zakątków miasta, przez wszystkich szukających odrobiny wytchnienia, rekreacji czy okazji do spędzenia czasu w gronie bliskich. Jest nie tylko największym parkiem miasta ale również miejscem, gdzie znajdziecie wiele ciekawych miejsc dla każdego, niezależnie od wieku.

główna aleja parku aleja 15 pułku ułanów poznańskich park cytadela poznań

Poznajcie kilka z nich i odnajdźcie w nich okazję do odpoczynku, wytchnienia, rekreacji czy aktywności na świeżym powietrzu.

Place zabaw dla dzieci

Zacznijmy od placów zabaw, czyli miejsc które ucieszą najbardziej dzieci.

Największy plac zabaw w parku

W południowo-wschodniej części parku znajduje się największy plac zabaw dla dzieci w Parku Cytadela.

Park cytadela w poznaniu plac zabaw dla dzieci

Znajdziecie, a właściwie znajdą w nim wasze pociechy m. in. drabinki, zjeżdżalnie, tory przeszkód, karuzele, huśtawki a nawet kolorowy pociąg. Wszystko to na ogrodzonym i wyłożonym bezpiecznym podłożem terenie.

plac zabaw park cytadela poznań
plac zabaw dla dzieci cytadela poznań
plac zabaw dla dzieci cytadela poznań

Jedyny minus tego miejsca, to duża ilość odwiedzających, szczególnie w weekendy. Mimo to, warto tutaj dotrzeć, odwiedzając Cytadelę z najmłodszymi.

Pozostałe place zabaw dla dzieci

Oprócz największego placu zabaw, na terenie Parku Cytadela znajdziecie jeszcze dwa zakątki, pełne atrakcji dla najmłodszych. Pierwszy z nich znajdziecie przy Muzeum Uzbrojenia i restauracji Umberto.

plac zabaw park cytadela w poznaniu
Plac zabaw przy Rosarium
Plac zabaw przy restauracji Umberto

Ostatni plac zabaw na terenie Parku Cytadela znajduje się w pobliżu Rosarium. Na nim zazwyczaj jest najmniej dzieci i nieco spokojniej. Jeżeli interesują Was inne place zabaw dla dzieci w Poznaniu, koniecznie sprawdźcie mój wpis – Najfajniejsze place zabaw w Poznaniu (zdjęcia, mapy)

Nierozpoznani

Od 2002 roku jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Parku Cytadela Poznań są rzeźby plenerowe Nierozpoznani. Ich autorem jest Magdalena Abakanowicz, wybitna polska rzeźbiarka związana z Poznaniem. To właśnie do największej terenowej realizacji tej artystki, często zmierzają spacerowicze przechadzający się po Parku Cytadela Poznań.

nierozpoznani park cytadela poznań abakanowicz
park cytadela w poznaniu nierozpoznani abakanowicz rzeźby plenerowe

Rzeźbę tworzy 112 figur, wysokich na ok. 2 metry, które przypominają kroczące w różnych kierunkach tułowia bez rąk i głów. Na pewno jest to sztuka charakterystyczna ale równocześnie problematyczna a nawet trudna w odbiorze dla niewtajemniczonych w świat sztuki.

Zielona enklawa

Park Cytadela w Poznaniu to również bardzo cenny obszar przyrodniczo, który w centrum ponad półmilionowego miasta, pozwala spędzić czas wśród zjawiskowej przyrody. Cechuje go wielka bioróżnorodność flory, w której znajdują się również rośliny bardzo rzadko występujące w Wielkopolsce, a nawet rośliny będące pod ścisłą ochroną.

Park cytadela w poznaniu zielone drzewo park miejski
Park cytadela w poznaniu alejka park kwitnące kwiaty park miejscki

Świat zwierząt bytujących na poznańskiej Cytadeli nie jest aż tak wielki jak roślin, ale warto wspomnieć, że Park Cytadela jest jedną z największych w kraju, zimowych ostoi nietoperzy! Po za tym możecie spotkać tutaj dziesiątki owadów i ptaków oraz kilkanaście gatunków ssaków. Nie mogło zabraknąć również dzików, które w Poznaniu są niemal wszędzie…

amfiteatr cytadela poznań

Ciekawym miejscem jest również amfiteatr, położonym na północno-wschodnim wierzchołku parku na miejscu dawnego rawelinu IV Fortu Winiary. Niestety obecnie jest nieco zapomniany i zaniedbany… Czeka na swoje lepsze czasy, które być może niedługo nadejdą bo są plany aby powstał tutaj pełen kwiatów ogród miododajny z ulami.

W części dawnych fortyfikacji mieszczą się dwa muzea o tematyce wojskowej: Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia.

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia to pierwsze i na pewno bardziej znane muzeum na terenie Parku Cytadela w Poznaniu. Przybliża ona na swojej ekspozycji historię walk z 1945 roku, które toczyły się w mieście oraz przedstawia zgromadzone zbiory oraz pojazdy wojskowe.

park cytadela poznań czołgi przed muzeum uzbrojenia

Ekspozycja podzielona jest na dwie części: wewnętrzną, znajdującą się w ocalałym obiekcie dawnego Fortu Winiary oraz część zewnętrzną (plenerową), na której możemy oglądać dziesiątki różnych pojazdów wojskowych głównie z czasów II wojny światowej oraz II. poł. XX wieku.

muzeum uzbrojenia mundury poznań
peryskop gundlacha muzeum uzbrojenia w poznaniu cytadela
muzeum uzbrojenia w poznaniu ekspozycja wewnętrzna

Na ekspozycji wewnątrz budynku dawnego fortowego laboratorium znajdziecie m. in. wynalazek Rudolfa Gundlacha (polskiego inżyniera i żołnierza) – peryskop odwracalny, który zyskał ogromną popularność i stał się oczami zachodnich czołgów na wiele lat, rewolucjonizując ówczesne pojazdy pancerne. To tylko jeden z ciekawych eksponatów, zapewniam Was, że jest ich więcej.

muzeum uzbrojenia poznań helikopter
t-34 poznań rudy czołg wiezyczka wieża
wóz piechoty pojazd wojskowy muzeum poznań

Na wystawie plenerowej będzie mogli z bliska zobaczyć kilkadziesiąt pojazdów wojskowych, samolotów, helikopterów i dział artyleryjskich. Więcej o muzeum przeczytacie w moim opisie tego miejsca: Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Armii Poznań

Drugie muzeum, poświęcone historii Armii Poznań jest znacznie mniejsze i również mniej znane. Znajduje się ono w estakadzie Małej Śluzy dawnego Fortu Winiary i na swojej ekspozycji prezentuje dokumenty, fotografie, broń oraz wyposażenie żołnierzy Armii Poznań.

Muzeum Armii Poznań
Muzeum Armii Poznań

Przybliża ono również historię Armii Poznań, ze szczególnym uwzględnieniem losów jednostki w czasie II wojny światowej. Więcej o tym muzeum, również przeczytacie w przygotowanym przeze mnie opisie tego miejsca: Muzeum Armii Poznań

Smaczne zakątki (gastronomia)

Park Cytadela w Poznaniu to również miejsce, gdzie możecie napić się pysznej kawy czy skosztować czegoś pysznego. Poznajcie miejsca gdzie można smacznie zjeść i urozmaicić sobie spacer po parku.

Umberto

Pierwsze z nich – restauracja Umberto, znajduje się dosłownie po sąsiedzku z Muzeum Uzbrojenia. Choć z zewnątrz restauracja prezentuje się średnio, wnętrze jest już o wiele bardziej urokliwe, przytulne, rodzinne i zielone. Dla najmłodszych gości dostępne są kredki i kolorowanki, a dodatkowo mogą one podejrzeć również zwierzątka mieszkające we wnętrzu restauracji.

restauracja umberto poznań
wnętrze stoliki umberto w poznaniu

Restauracja Umberto może ugościć Was zarówno w swoim wnętrzu jak i na otaczającym ją terenie. Strefa na zewnątrz pełna jest leżaków, hamaków i miejsc do chwili odpoczynku, najlepiej z restauracyjnym przysmakiem. Dla większej wygody zamówienia na zewnątrz lub na wynos obsługiwane są przy osobnym okienku.

Niebiańska Herbaciarnio-Zielarnia

Drugi smaczny zakątek Parku Cytadela Poznań, to położone w południowo-wschodniej części parku obiekty gastronomiczne, które niestety często zmieniają najemców… Od niedawna działa w tym miejscu Niebiańska Herbaciarnio-Zielarnia, która specjalizuje się w gorących naparach i słodkich dodatkach do nich. Plusem tej lokalizacji jest położenie po sąsiedzku z największym placem zabaw w Parku Cytadela.

tarasy cytadeli poznań

Bike cafe

Spacerując po Parku Cytadela Poznań kilkukrotnie będziecie mogli spotkać również, przyciągające aromatem kawy rowery kawowe. Te mobile kawiarnie rowerowe spod szyldu Bike cafe, uraczą Was głównie aromatyczną kawą ale nie tylko… Najczęściej spotkać je można w Rosarium, na Alei 15 Pułku Ułanów Poznańskich i przy Obelisku czerwonoarmistów.

cafebike poznań cytadela kawiarnia na rowerze

Park Cytadela w Poznaniu to miejsce niezwykłe, bo łączy historię i miejsca pamięci o ludziach, którzy ją tworzyli z przestrzenią i miejscem do rekreacji, sportu, wypoczynku czy nawet rozrywki. Warto docenić balans pomiędzy tymi funkcjami, który udało się zachować, dzięki czemu żadna z nich nie przeważa nad inną.

Relikty dawnych fortyfikacji

Jak już mogliście przeczytać w rozdziale poświęconym historii dawnego Fortu Winiary, został on zniszczony podczas walk o Poznań w 1945 roku. Po II wojnie światowej dawne fortyfikacje rozbierano i w ten sposób bezpowrotnie zacierano historię tego miejsca. Mimo to, do dzisiaj możemy oglądać kilka fragmentów fortyfikacji, które dotrwały do naszych czasów w lepszym, bądź gorszym stanie.

park cytadela w poznaniu czołgi muzeum uzbrojenia

Najlepiej zachowanym fragmentem dawnego Fortu Winiary jest budynek obecnego Muzeum Uzbrojenia, w którym dawniej mieściło się fortowe laboratorium artyleryjskie. Drugim dobrze zachowanym fragmentem fortyfikacji są dawne kazamaty, w którym obecnie swoją ekspozycje ma Muzeum Armii Poznań.

fortyfikacje fort winiary cytadela
fort winiary dawne fortyfikacje

Trudno wskazać dzisiaj wszystkie zakątki parku, w których znajdziecie ceglane mury dawnego fortu. Na pewno nie przeoczycie ich również wchodząc na teren parku od ulicy Szelągowskiej oraz idąc wzdłuż cmentarzy, gdzie znajdziecie długie na kilkaset metrów ceglane ściany.

Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami oraz największa polana parku

Przy największej polanie Parku Cytadela znajduje się dosyć nietypowy pomnik, będący Dzwonem Pokoju zawieszonym na dwóch betonowych słupach. Powstał na okoliczność wystąpienia gen. Jaruzelskiego na jubileuszowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która odbywała się w 1985 roku.

dzwon pokoju Park cytadela w poznaniu

Budowę instalacji rozpoczęto we wrześniu 1985 roku, a już po niecałym miesiącu rozległ się po raz pierwszy dźwięk Dzwonu Pokoju. Podobno przy sprzyjającej pogodzie słychać go nawet z 10 kilometrów!

zieleń alejka parka drzewa cytadela poznań
dzwon pokoju i polana Park cytadela w poznaniu

W chwili kiedy wznoszono pomnik z Dzwonem Pokoju, była to dopiero trzecia tego typu instalacja na świecie za Hiroszimą i Nowym Jorkiem. Polana nad którą góruje Dzwon Pokoju jest największą polaną parku, przez co jest miejscem gdzie organizowane są wydarzenia plenerowe m. in. coroczne Misterium Męki Pańskiej, koncerty muzyczne czy wydarzenia społeczne i kulturalne.

Cmentarze

Poznańska Cytadela to również miejsce wiecznego spoczynku poległych żołnierzy z różnych krajów, powstańców wielkopolskich czy zwykłych poznaniaków, którzy zostali pochowani na zboczach Wzgórza Winiarskiego.

cmentarz wojenny wspólnoty brytyjskiej w poznaniu cytadela
cmentarz wojenny wspólnoty brytyjskiej w poznaniu cytadela

Wiele z cmentarzy na poznańskiej Cytadeli, szczególnie wojskowych jest otoczonych opieką, przez co nekropolie są zadbane i w bardzo dobrym stanie. W innych, bardziej zapomnianych widać upływ czasu… Nie zmienia to faktu, że każdy grób zasługuje na szacunek i chwilę zadumy.

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Park Cytadela w Poznaniu – ulubiony park w mieście!

Choć parków i terenów zielonych w Poznaniu nie brakuje, każdy z mieszkańców miasta prędzej czy później chętnie ponownie odwiedza Park Cytadela Poznań! Stoi za tym doskonała lokalizacja (zaledwie kilkanaście minut pieszo ze ścisłego centrum miasta), rozległy i urozmaicony teren, wiele ciekawych zakątków oraz piękna przyroda, która o każdej porze roku prezentuje się inaczej, co jest gwarantem udanego popołudnia lub niedzielnego spaceru.

aleja płatki kwiatów kwitnące drzewa cytadela poznań
kwitnące drzewa niebo różowe park miejski

Oczywiście jak każde miejsce, również Park Cytadela w Poznaniu ma swoje minusy czy słabe strony. Pierwszym z nich jest popularność, która powoduje że na parkowych alejkach bywa tłoczno a by kupić kawę, wcześniej spędzimy kilka (kilkanaście) minut w kolejce. Drugim minusem poznańskiej Cytadeli jest jej obszar i wcześniejsza forma użytkowania tych terenów. Powoduje to, że wiele zakamarków i zakątków parku jest zaniedbanych a nawet niebezpiecznych (np. ruiny dawnych fortyfikacji).

Mimo to, Park Cytadela Poznań jest świetnym miejscem na spacer, rodzinne wyjście, rowerową wycieczkę, wypad ze znajomymi na kawę czy kieliszek wina a nawet randkę! Każdy powinien znaleźć tutaj miejsce, które go zaciekawi i zachęci by zostać na nieco dłużej!

Poznaj inne zielone zakątki miasta!

Jeżeli lubicie takie miejsca, warto będąc w Poznaniu odwiedzić również poznańskie Nowe ZOO i Stare ZOO, Ogród Botaniczny, ścieżkę w koronach drzew w Dolinie Szklarki oraz jeden z najnowszych parków w mieście, czyli Park na Szachtach. Więcej zielonych terenów Poznania oraz inne jego atrakcje i ciekawe miejsca zebrałem na osobnej stronie – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

ODKRYJ POZNAŃ Najobszerniejszy zbiór atrakcji Poznania!

Wszystkie najważniejsze zabytki, muzea, parki, atrakcje, dzielnice i instamiejsca warte zobaczenia, zebrane w jednym miejscu!

Wykaz źródeł
  • wpis Park Cytadela na oficjalnej stronie Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 16.06.2024,
  • wpis Twierdza poligonalna – Fort Winiary na oficjalnej stronie Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 16.06.2024,
  • wpis Park Cytadela na stronie visitpoznan.pl, link, dostęp z dn. 16.06.2024,
  • wpis Park Cytadela na stronie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 16.06.2024,
  • wpis Fort Winiary (Cytadela) na stronie twierdza.poznan.pl, link, dostęp z dn. 16.06.2024,
  • wpis Park Cytadela w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 16.06.2024,
  • wpis Nierozpoznani w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 16.06.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu