szklarska poręba

Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie byłem już trzykrotnie i muszę przyznać, że lubię tam wracać, choć to nie klimat samego miasteczka mnie urzekł a Karkonosze i Góry Izerskie, które górują nad nim. Szklarska Poręba to miejscowość wybitnie turystyczna, przepełniona miejscami noclegowymi, restauracjami, knajpami oraz budkami z pamiątkami i „syrkiem”. Jednak w tym całym natłoku turystycznym jest również doskonałym miejscem wypadowym w zachodnią część Karkonoskiego Parku Narodowego, a takie miejsca jak Śnieżne Kotły, Wodospad Kamieńczyka czy Szklarki, Wielki Szyszak czy oblegana Szrenica są dosłownie na wyciągnięcie… nogi!

Jednak wypada słów kilka o samej Szklarskiej Porębie napisać. Pierwsze historyczne wzmianki o działalności w tych terenach datowane są na XIII-XIV wiek. Pierwotnie w tym miejscu rozwijało się prężnie górnictwo rud metali. Dopiero w XVI wieku przyjmuje się, że zaczęły powstawać tutaj osady mieszkalne, choć dalej główną gałęzią przemysłu było wydobycie rud metali. W XIX wieku, Szklarka Poręba była jedną z największych wsi w Sudetach a poprowadzenie drogi do Piechowic oraz linii kolejowej tylko przyspieszyło rozwój osady. To właśnie od XIX wieku Szklarska Poręba została doceniona jako miejsce turystyczne i uzdrowiskowe. Na przełomie XIX i XX wieku, stała się również ważnym ośrodkiem artystycznym, szczególnie upodobanym przez malarzy. Obecnie to prężny ośrodek turystyczny, który zarówno latem jak i zimą jest licznie odwiedzany przez tłumy turystów.

Do najważniejszych atrakcji Szklarskiej Poręby należą: liczne zabytkowe budynki pensjonatów w unikatowym stylu, miejsca wyjątkowej przyrody nieożywionej jak wodospady (Kamieńczyk, Szklarka), szczyty i szlaki górskie (Szrenica, Łabski Szczyt), schroniska górskie (Szrenica, Pod Łabskim Szczytem, Na Hali Szrenickiej, Chata Izerska, Kamieńczyk), trasy zjazdowe dla narciarzy na zboczach Szrenicy, obiekty i trasy do narciarstwa biegowego w Jakuszycach, punkt widokowe (Złoty Widok), Chybotek oraz liczne atrakcje w samym mieście jak parki linowe czy zjeżdżalnie. To jednak nie wszystko, co może zaoferować nam Szklarska Poręba, bo ilość ciekawych miejsc w tym zakątku Karkonoszy jest niezliczona.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Szklarska Poręba

Konkrety

lokalizacja

u podnóża Karkonoszy na Dolnym Śląsku

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Szklarska Poręba, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Szklarska Poręba to niepowtarzalne miejsce w polskich górach a w Sudetach jeden z najbardziej okazałych, bogatych w atrakcje i klimatycznych kurortów. Ilość i unikalność atrakcji, które znajdziemy w samym mieści ale i najbliższych okolicach sprawia, że nikt nie ma prawa się tutaj nudzić. Dodatkowo wiele z nich, to miejsca unikatowe i niepowtarzalne!

Galeria

Szklarska Poręba

złoty widok
szklarska poręba szlaki ze szklarskiej poręby
wodospad szklarki szlaki ze szklarskiej poręby
szklarska poręba
Karkonoski Park Narodowy szlaki ze szklarskiej poręby
Schronisko na Szrenicy

Moim zdaniem

4 / 5

Szklarska Poręba to razem z Karpaczem, dwa najbardziej prężne i atrakcyjne kurorty turystyczne u podnóża Karkonoszy. To tylko jeden z dowodów na potwierdzenie faktu, że Szklarska Poręba to doskonałe miejsce na dłuższy urlop czy weekendowy wypad w góry. Ilość szlaków turystycznych, mnogość atrakcji oraz bardzo dobrze zaplecze turystyczne powinny zaspokoić nawet najbardziej wymagających odwiedzających.

Ranking

Szklarska Poręba
3.5 / 5

ceny

4.5 / 5

Spacerowanie po Szklarskiej Porębie jest oczywiście bezpłatne, podobnie jak niewielka część jej atrakcji (np. Złoty Widok czy Chybotek). Wszystkie ciekawe miejsca na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiążą się z opłatą za wstęp na jego teren, choć to zrozumiałe. Pół oceny w dół, by zasygnalizować, że Szklarska Poręba to droższe miejsce na urlop, niż inne mniejsze miasta w pobliżu, choć prawda też taka, że za bliskość atrakcji się płaci.

ilość turystów

2 / 5

Bardzo dużo. Jedyna szansa na mniejsze tłumy to okres poza sezonem, kiedy to w parze z mniejszą ilością turystów może być otwarte również mniej lokali.

przygotowanie

4 / 5

Trzeba przyznać, że jest dobrze! Szlaki są niemal wzorowo oznakowane, dzięki czemu nigdy nie zgubiliśmy drogi. Na terenie Szklarskiej Poręby znajdziemy również wiele dodatkowych, często bardzo stylowych drogowskazów, tablic informacyjnych oraz innych form informacji, które pomagają poruszać się, poznawać i wybierać najciekawsze dla nas kierunki.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Na terenie miasta, głównie w miejscach wejść na szlaki zlokalizowano parkingi możliwe duże (na tyle ile pozwalały warunki). Nie zawsze pomieszczą one wszystkich chętnych ale przyjeżdżając odpowiednio wcześnie jest duża szansa na znalezienie miejsca. Parkingi, szczególnie te w okolicach dolnej stacji wyciągu na Szrenicę są płatne. Rozwiązaniem problemu parkingu może być nocleg w hotelu/pensjonacie, który posiada własny parking.

potrzebny czas

Według własnych upodobań i możliwości, choć moim zdaniem minimum to weekend (3-4 dni)

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Miasto w większości dostępne jest dla każdego, choć oczywistym jest że Szklarska Poręba leży w górach, przez co teren jest zróżnicowany, do pokonania są miejscami schody (lub należy wybrać inną drogę) lub kładki. Dostępność atrakcji na terenie miasta należy weryfikować indywidualnie.

Plusy i minusy

główne atuty

  • mnogość, różnorodność i wyjątkowość atrakcji,
  • bardzo rozbudowane zaplecze turystyczne (noclegi, gastronomia, sklepy),
  • bardzo dobra informacja turystyczna,
  • każdy powinien w Szklarskiej Porębie znaleźć coś dla siebie!
  • unikalna zabudowa,

słabsze strony

  • w centrum miasta oraz na najpopularniejszych szlakach należy spodziewać się tłumów w sezonie turystycznym,
  • ogólne ceny w Szklarskiej Porębie są wyższe niż w okolicy („opłata za bliskość i ilość atrakcji”),
  • mogą być problemy z zaparkowaniem w bezpiecznym miejscu, szczególnie w weekendy
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Sercem turystycznym miasta jest dzielnica Szklarska Poręba Górna a dokładniej ulice 1 Maja i Jedności Narodowej. To właśnie na nich gromadzi się największy ruch turystyczny, zresztą nie ma się co dziwić ponieważ tutaj zlokalizowanych jest najwięcej restauracji, pubów czy sklepów z pamiątkami. Jeżeli jednak nie lubisz odpoczywać wśród setek czy tysięcy innych turystów, wolisz bardziej odludne miejsca ale masz chęć odwiedzić Szklarską Porębę wybierz dzielnicę Szklarska Poręba Dolna lub Średnia. Będzie z nich nieco dalej do głównego pasma Karkonoszy, jednak na wyciągnięcie ręki będziecie mieć Złoty Widok, Wodospad Szklarki, Chybotka czy niesamowicie urokliwe i gościnne schronisko Chata Izerska.

Szklarska Poręba

Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl