Most Jordana w Poznaniu
Most Jordana w Poznaniu jest typową przeprawą przez rzekę, jednak jego historia i wpływ na najbliższe otoczenie jest niezwykle ciekawy.
Przeprawa przez Cybinę w tym miejscu istniała już najprawdopodobniej w X wieku, co potwierdziły badania archeologiczne z XXI wieku. Wielokrotnie jednak most był rozbudowywany, przebudowywany, niszczał i powstawał z ruiny. Mimo wielu perturbacji przez setki lat istniało połączenie Śródki z Ostrowem Tumskim, które niegdyś było jedyną drogą do miasta od wschodu. Niestety połączenie to, zostało zerwane na skutek rozebrania, prowizorycznie odbudowanego po II wojnie światowej, drewnianego mostu, do czego przyczyniła się budowa niemal tuż obok mostu Mieszka I. Najgorzej wyszła na tym Śródka, której znaczenie i atrakcyjność malała z biegiem lat.
Na początku XXI wieku, podjęto decyzję o odtworzeniu przeprawy nad Cybiną. Obecny most istnieje od 2007 roku i jego powstanie było dużym wydarzeniem w mieście, ponieważ wiązało się z transportem niemal całej konstrukcji, która waży 450 ton, z oddalonego o około kilometr miejsca nad Kanałem Ulgi w Poznaniu. Wcześniej konstrukcja ta była przęsłem nurtowym Mostu Świętego Rocha, który został rozebrany i wybudowany od nowa. Dzięki tej skomplikowanej operacji inżynierskiej po ponad 35 latach połączono ponownie Śródkę z Ostrowem Tumskim. Miało to ogromne znaczenie dla tej pierwszej ze wspomnianych dzielnic Poznania, która stała się ponownie ważnym i popularnym miejscem na mapie miasta. Obecnie Śródka to jedna z najciekawszych i najmodniejszych dzielnic, która przyciągnęła wiele cenionych restauracji i kawiarni oraz może się pochwalić np. niezwykłym muralem „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, instalacją „Zielona Symfonia” czy interaktywnym muzeum „Brama Poznania”.
Most Jordana stał się również popularnym wśród zakochanych miejscem wyznawania i przysięgania sobie miłości. Podobnie jak most zakochanych w Bydgoszczy czy kładka zakochanych w lubniewickim Parku Miłości.
Most Jordana w Poznaniu
Konkrety
lokalizacja
pomiedzy dzielnicami Śródka i Ostrów Tumski w Poznaniu, łączy ul. Ostówek i Ostrów Tumski
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Most Jordana w Poznaniu, niewątpliwie wyróżnia się historią i lokalizacją. Wśród turystów i spacerujących po mieście szybko stał się charakterystyczna atrakcją i popularnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie, mimo że wydawałoby się, że to głównie wygodna przeprawa pomiędzy dwiema ciekawymi dzielnicami miasta.
Galeria
Most Jordana w Poznaniu
Moim zdaniem
Trzeba przyznać, że widok na poznańską katedrę z mostu Jordana jest imponujący! Podobnie zachwycająco prezentuje się z niego Brama Poznania i malownicza Śródka. Bez wątpienia to jedno z bardziej malowniczych i charakterystycznych miejsc tej części miasta.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Są momenty, że spotkamy tutaj wielu spacerowiczów, jednak most jest na tyle rozległy, że na pewno nie zaginiemy w tłumie.
przygotowanie
Niestety nie znalazłem tutaj żadnej informacji dla turysty a historia przeprawy, ma tyle ciekawych wątków, że warto byłoby zaprezentować ją np. na dowolnym miejscu konstrukcji.
Praktyczne info
parking
Dookoła znajdziemy sporo miejsc do zaparkowania, które znajdują się na obszarze Strefy Płatnego Parkowania. Najwygodniejszy będzie zapewne płatny parking na ul. Dziekańskiej.
potrzebny czas
Spacer mostem to kwestia kilku minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- wygodna przeprawa między poznańską Śródką a Ostrowem Tumskim,
- ciekawa historia,
- popularne miejsce na sesje zdjęciową,
słabsze strony
- brak, choćby najmniejszej tablicy informacyjnej przybliżającej historię mostu
Podpowiedź kierunkowo.pl
Most Jordana w Poznaniu i jego okolica (katedra, Brama Poznania, zabudowania Śródki) jest bardzo popularnym tematem fotograficznym, który przyciąga tutaj amatorów wykonywania zdjęć. Szczególnie atrakcyjnie to miejsce prezentuje się w okolicach zachodu Słońca i krótko po nim. Wtedy to możemy podziwiać pięknie podświetlony most oraz jego okolice.
Most Jordana w Poznaniu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Odwiedzając eksperymentalny ogród na Śródce w Poznaniu, koniecznie musicie odwiedzić znajdującą się tuż obok Bramę Poznania. Poznajcie to miejsce z mojego wpisu: Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!. Odkryjcie również inne ciekawe miejsca i zakątki poznańskiej Śródki – znajdziecie je we wpisie: już wkrótce
Za Cybiną znajduje się poznańska Wyspa Katedralna, poznajcie jej najciekawsze zakątki z wpisu – Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!. Warto udać się również do zlokalizowanego przy ulicy Posadzego, rezerwatu archeologicznego Genius loci – Rezerwat Genius Loci. Zobaczcie 1000 lat historii!
Poznajcie również inne moje wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Ale „bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
- Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
- Sołacz. Niezwykła dzielnica willowa w stolicy Wielkopolski
- Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu
- Park Wilsona w Poznaniu. Zielona oaza z niezwykłą historią!
- Szachty w Poznaniu. Park wśród glinianek
- Palmiarnia w Poznaniu. Największa w Polsce!
- Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!