Majówka to szczególny czas w roku, kiedy wiosna jest już w pełni a My mamy okazję do aktywnego spędzenia kilku dni wolnych od pracy i często rozpoczęcia sezonu turystycznego po zimowych miesiącach! Poznajcie zatem moją listę podróżniczych inspiracji, na której znajdziecie sprawdzone propozycje gdzie wyjechać na majówkę w Polsce! Na początek mam dla Was 5 kierunków, idealnych na wyjazdy jednodniowe, weekendy jak i kilkudniowy wyjazd. Na nich moje propozycje dla Was się nie kończą, bo w tagu #pomysł na majówkę znajdziecie kilkanaście kolejnych mikropodóżniczych inspiracji a o każdej z nich będziecie mogli przeczytać w moich obszernych wpisach blogowych.

Gdzie na majówkę? Sprawdzone kierunki na weekend majowy

Poznajcie moją listę pomysłów, na której umieściłem najciekawsze moim zdaniem pomysły gdzie na majówkę, które być może zainteresują Was na tyle by ruszyć do nich w kolejną mikropodróż! Oto one:

#1

Kalisz

ratusz w kaliszu atrakcje w kaliszu palma dawna palmiarnia
Ratusz i symboliczna palma na rynku

Kalisz to świetny wybór, jeżeli lubicie odkrywać polskie miasta i zastanawiacie się gdzie wyruszyć na majówkę. Do niedawna przez historyków i badaczy uznawane za najstarsze miasto w Polsce, być może będące pragrodem Piastów, obecnie jest drugim co do wielkości miastem Wielkopolski, które jak Feniks z popiołów odrodziło się w 20-leciu międzywojennym po niemal doszczętnym zniszczeniu w 1914 roku. Wyróżnia się swoim wielokulturowym charakterem, niezwykle patriotyczną historią i wyjątkowymi atrakcjami, które sprawią Wam wiele radości, wrażeń ale i wytchnienia. Wśród nich m. in. najstarszy park miejski w kraju, unikalne Muzeum Osiakowskich, klimatyczne Stare Miasto oraz udostępniony do zwiedzania ratusz z kapitalną ekspozycją wewnątrz!

Wieża Ratuszowa w Kaliszu tarcza zegarowa mechanizm zegara
Ekspozycja w ratuszu
królewski mural kalisz królowie kazimierz wielki atrakcje w kaliszu gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Królewski mural
Park Miejski w Kaliszu altana chińska gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Park Miejski

Kalisz to doskonałe miasto na weekendowy city-break, co potwierdza Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny który zgarnęła w 2013 roku kaliska oferta “Wybierz Kalisz na weekend”! Drugie co do wielkości miasto Wielkopolski przepełnione jest ciekawymi atrakcjami, wśród których najlepszą moim zdaniem jest multimedialna ekspozycja w kaliskim ratuszu, która została laureatem rankingu atrakcji turystycznych ZŁOTE KIERUNKI 2023, organizowanym przeze mnie na kierunkowo.pl. Jest ona doskonałą propozycją na początek odkrywania miasta, które później urzeknie Was jeszcze innymi, wyjątkowymi zakątkami.

kierunkowo.pl
#2

Trakt Królewski w Gnieźnie

trakt królewski w gnieźnie rzeźba lecha widok na katedrę gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Pomnik Lecha (w tle archikatedra)

Gdzie na majówkę na jeden dzień? Pozostańmy w Wielkopolsce i przenieśmy się do pierwszej historycznej stolicy Polski – Gniezna, gdzie od kilku lat można odkrywać najciekawsze zabytki i miejsca a także historię miasta spacerując po Trakcie Królewskim w Gnieźnie. To miejska trasa turystyczna, wytyczona w taki sposób aby przebiegała przy największych atrakcjach miasta ale i innych, mniej znanych a równie ciekawych zakamarkach miasta. Trakt Królewski tworzą i uatrakcyjniają rzeźby królów, legendarnych postaci i… królików, pogodnych przewodników, przybliżających ciekawe wątki z historii i życia miasta. Całość uzupełniają świetnie przygotowane elementy informacyjne a nawet aplikacja mobilna!

trakt królewski w gnieźnie pomnik bolesława chrobrego pod starym ratuszem
Pomnik Bolesława Chrobrego
króliki w gnieźnie królik rajca miejski
“Królik” Rajca miejski
króliki w gniexnie króliki gniezno trakt królewski w gnieźnie krrólik powstaniec wielkopolski
“Królik” Powstaniec Wielkopolski

Trakt Królewski w Gnieźnie to doskonała propozycja, jeżeli zastanawiacie się gdzie jechać na majówkę całą rodzinką. Poszukiwanie królików, królów i legendarnych postaci Lecha i Piasta sprawi wiele radości nie tylko najmłodszym ale każdemu! To będzie nie tylko świetna lekcja orientacji i historii na świeżym powietrzu ale również wspaniała przygoda, którą będzie długo wspominać. Dzięki niej dotrzecie również do innych atrakcji miasta, takich jak Wzgórze Lecha czy Muzeum Początków Państwa Polskiego, dzięki czemu to doskonała propozycja na całodzienną, majówkową mikropodróż!

kierunkowo.pl
#3

Ziemia Kłodzka

kłodzko atrakcje gotycki most nad młynówką atrakcje w kłodzku rzeźby polska mała praga gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Kłodzko. Gotycki most

Jeżeli szukacie kierunku na dłuższy, kilkudniowy wyjazd majówkowy to koniecznie poznajcie Ziemię Kłodzką, prawdziwą kopalnię atrakcji i fantastycznych miejsc, których jest tak wiele, że nawet cały tydzień będzie za krótki by je wszystkie odwiedzić i poznać. Wśród nich znajdziecie oczywiście przepiękne Kłodzko, ustronne miejscowości uzdrowiskowe, zjawiskową przyrodę i liczne pasma górskie a także wyjątkowe punkty widokowe i zabytki, jakich nie spotkacie w innych częściach kraju! Bez wątpienia jeden z piękniejszych zakątków Dolnego Śląska.

Skalny labirynt na Szczelińcu Wielkim małpolud skała góry stołowe ziemia kłodzka atrakcje szlaki w górach stołowych co warto zobaczyć w górach stołowych atrakcje w górach stołowych
Góry Stołowe
duszniki-zdrój atrakcje pijalnia wód minaralnych w dusznikach-zdroju
Pijalnia wód w Dusznikach-Zdrój
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego Skansen w Pstrążnej skansen w Kudowie-Zdroju zajazd z szalejowa dolnego budynek mieszkalny ziemia kłodzka atrakcje
Skansen w Kudowie-Zdrój Pstrążnej

Głowicie się gdzie wyruszyć na kilkudniową majówkę? Ziemia Kłodzka to jest doskonały pomysł! Ciekawych miejsc i atrakcji jest tutaj tak wiele, że każdy znajdzie wśród nich coś ciekawego dla siebie. Oprócz pięknych i klimatycznych miast, znajdziecie tutaj wyjątkowe pasma górskie jak np. Góry Stołowe a także atrakcje, które wyróżnione zostały w rankingu ZŁOTE KIERUNKI 2023, czyli Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój, Minieuroland w Kłodzku i Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, znane lepiej jako skansen w Pstrążnej. Każde z nich niesamowicie unikalne i zachwycające, choć dopiero otwierające długa listę ciekawych miejsc tego zakątka kraju.

kierunkowo.pl
#4

Kórnik

zamek w kórniku widok od południa pomnik historii arboretum
Zamek w Kórniku

Kórnik to niewielkie miasto w centralnej Wielkopolsce, które jest świetną odpowiedzą na pytanie “Gdzie na majówkę?“. Znajdziecie w nim jedną z najpiękniejszych w kraju romantycznych rezydencji magnackich z wyjątkowej urody zamkiem, słynącym również z Białej Damy – kórnickiego ducha oraz otaczającego go arboretum. Całość zespołu zamkowo-parkowego została w 2011 roku wpisana na elitarna listę Pomników historii, czyli miejsc o szczególnej wartości dla dziedzictwa kraju. Szczególnie pięknie Kórnik prezentuje się wiosną, kiedy wypełnia go woń kwitnących w zamkowym parku kwiatów, przez co to właśnie majówka jest doskonałym momentem na odwiedziny tego wielkopolskiego miasteczka!

Arboretum w Kórniku ławka alejka park arboretum kórnickie
Arboretum Kórnickie
magnolie kórnik arboretum gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Kwitnące magnolie
sala mauretańska zamek w kórniku
Sala Mauretańska w kórnickim zamku

Trudno znaleźć miejsce prezentujące się wiosną tak wyjątkowo jak kórnickie arboretum, gdzie w tym czasie kwitną m. in. magnolie, lilaki a nieco później różaneczniki, tworząc niesamowity kwietny spektakl w jednym z najpiękniejszych parków w Polsce! Wszystko to skąpane w soczystej zieleni, której nie brakuje ani w zamkowym parku jak i całej miejscowości, którą również warto zwiedzić przybywając do Kórnika. Bo ta niewielka miejscowość niedaleko Poznania to nie tylko piękny zamek, wyjątkowe arboretum ale również malownicze jezioro, przepełniony poezją Szmyborskiej Prowent, urokliwa promenada a nawet piaszczysta plaża z torem do wakeboard-u.

kierunkowo.pl
#5

Krajna

chałupa podcieniowa z głubczyna Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią skansen w osieku gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Skansen w Osieku n. Notecią

Ostatnią moją propozycją jest Krajna – nieco mniej znana kraina w północnej części województwa wielkopolskiego, która powinna spodobać się każdemu, kto zastanawia się się gdzie wyruszyć na majówkę aby uciec od zgiełku i tłumów. Znajdziecie tutaj m. in. przepiękny i pełen unikalnego charakteru Złotów, urokliwy skansen w Osieku n. Notecią, jedne w swoim rodzaju Pilskie Muzeum Wojskowe a także jedną z ciekawszych wąskotorówek w kraju z Białośliwia. To również doskonałe tereny na rowerowe wycieczki, spływy kajakowe czy spacery urokliwymi promenadami czy bulwarami. Dzięki temu, że to nadal mało popularne turystycznie okolice możecie tutaj liczyć na dużą dawkę wytchnienia!

Promenada w Złotowie gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Promenada w Złotowie
złotów i okolice krajna złotowska ziemia złotowska muzeum ziemi złotowskiej
Centrum Złotowa

Krajna była regionem, który do tej pory najbardziej pozytywnie zaskoczył mnie podczas moich mikropodróży. Niespodziewaniem się tutaj wielkich atrakcji i niezwykłych przygód a stało się dokładnie odwrotnie, przez co moją majową wyprawę w te okolice wspominam szczególnie miło. Jestem pewien, że dla wielu z Was te strony będą równie ciekawe i odprężające. Pewnie nie dotarłbym w te strony gdyby nie zaproszenie od Agro Skórki, która jest również świetną propozycją na majówkowy wypoczynek na łonie natury w rodzinnej i kameralnej agroturystyce, dosłownie przepełnionej spokojem i sympatyczną atmosferą!

kierunkowo.pl

Gdzie na majówkę? Sprawdzone kierunki na weekend majowy. Poznajcie kolejne pomysły!

Oto moja krótka lista, na której zebrałem dla Was najciekawsze i wyjątkowe, oczywiście moim zdaniem miejsca i pomysły, odpowiadając na pytanie “Gdzie na majówkę?“. To jednak nie wszystkie moje propozycje i inspiracje, które znajdziecie na blogu, bo pomysłów mam dla Was znacznie więcej, m. in. zapadające w pamięci Góry Sokole na Dolnym Śląsku, przepiękne prezentujący się wiosną wielkopolski Gołuchów, pozwalający zatopić się w spokojnej i wyjątkowej przyrodzie Nadwarciański Park Krajobrazowy lub Wielkopolski Park Narodowy a także sam Poznań, którego liczne atrakcje przybliżam Wam na specjalnej stronie – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca.

góry sokole szczyt sokolik duży platforma widokowa gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Góry Sokole
zamek czartoryskich w gołuchowie gołuchów atrakcje gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Zamek w Gołuchowie
ratusz muzeum poznania koziołki poznańskie muzeum w ratuszu wystawa poznań
Ratusz – Muzeum Poznania

Więcej pomysłów znajdziecie w:

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziłem opisałem dla Was w kategorii tu byłem.