kolejkowo modelarnia jelenia góra willa martha karkonosze atrakcje dla dzieci karpacz szklarska poręba

Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra. Świat miniatur bez tajemnic!


opublikowano: 25 września 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Poznajcie Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra, miejsce gdzie powstają zjawiskowe makiety – prawdziwy miniaturowy świat, który można oglądać w różnych miastach kraju. Podążając wnętrzami jeleniogórskiej modelarni, jedynej takiej atrakcji w Polsce, poznacie historie jeleniogórskiego modelarstwa, przyjrzycie się pracy modelarzy i twórców makiet a także odkryjecie niewidoczne zazwyczaj tajniki miniaturowych miast, dzięki którym ożywiają i zachwycają swoim pięknem. Sprawdźcie co czeka na Was w Kolejkowo Modelarnia, z mojego wpisu!

Rzetelny wpis!

Wpis został zweryfikowany przez opiekunów tego miejsca, dzięki czemu możecie mu w pełni zaufać!

Kolejkowo Modelarnia – podstawowe informacje

Kolejkowo Modelarnia w Jeleniej Górze to serce projektu, który prezentuje swoje ogromne i zachwycające szczegółami makiety we Wrocławiu i Gliwicach (planuje się otwarcie kolejnych oddziałów w Warszawie i Gdańsku). Jeleniogórska placówka to przede wszystkim wielka pracowania modelarska, która tworzy miniatury i makiety oraz wyposaża wszystkie oddziały spod szyldu “Kolejkowo”.

W jeleniogórskiej modelarni powstaje miesięcznie 800 figurek, a zbudowanie jednego dużego budynku, zajmuje od 3 do 6 miesięcy. Najwyższym budynkiem zbudowanym przez tutejszych modelarzy jest mierząca 4,12 m Radiostacja w Gliwicach. Część pracy modelarzy można zobaczyć na ekspozycji w modelarni, która liczy sobie około 680 metrów kwadratowych powierzchni! Zbudowano na niej miniaturowe miasto, ukazujące piękno regionu, jednak to możliwość podejrzenia procesu tworzenia makiet jest tutaj największą atrakcją.

Historia modelarstwa w Jeleniej Górze

Jeleniogórskie tradycje modelarskie sięgają lat 60-tych XX wieku, kiedy to pierwsze makiety taboru kolejowego zaczęły powstawać przy dawnej “Kolejówce” (Zasadniczej Szkole Zawodowej PKP). Później modelarze pracowali w ramach Warsztatu Modelarstwa Taboru Kolejowego. Przez dziesięciolecia u podnóża Karkonoszy stworzono setki kolejowych modeli, które uznawane były za najbardziej znane i cenione w kraju. W Modelarni będziecie mogli zobaczyć wykonane przez jeleniogórskich modelarzy, oryginalne modele z jeleniogórskiego warsztatu, udostępnione przez Stację Muzeum w Warszawie. Wykonanie takiego pojedynczego modelu, wymagało nawet 6 miesięcy pracy!

Za sprawą Kolejkowo Modelarnia modelarskie tradycje są nie tylko podtrzymywane ale również przybliżane zwiedzającym, w pierwszej części trasy zwiedzania. Dlatego też, na wystawie znalazło się miejsce dla historii samego Kolejkowa.

Historia Kolejkowa

Historia Kolejkowa rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy to po raz pierwszy zaprezentowano makiety, będące efektem wcześniejszej, wieloletniej pracy. Miejscem, gdzie je wystawiono był namiot przy deptaku w Karpaczu, który podczas wakacji pękał w szwach od odwiedzających. Po tak entuzjastycznym przyjęciu wystawy, postanowiono znaleźć dla niej nowy, stały dom. Wybór padł na wrocławski Dworzec Świebodzki, gdzie 26.01.2015 roku uroczyście otwarto pierwsze Kolejkowo. Kilkanaście miesięcy później – 22 września 2016 roku otwarto Kolejkowo w Gliwicach. W 2021 roku wrocławskie Kolejkowo przeniosło się do Sky Tower, nowej lokalizacji w której możecie je oglądać do dzisiaj. Natomiast wiosną 2024 r. Kolejkowo zrobiło kolejny krok milowy, otwierając w Jeleniej Górze Kolejkowo Modelarnia – wyjątkową pracownię i ekspozycję, która jest jednocześnie siedzibą firmy i miejscem kontynuowania lokalnych modelarskich tradycji.

Lokalizacja – Kolejkowo Jelenia Góra

Kolejkowo Modelarnia znajduje się na północno-wschodnich obrzeżach Jeleniej Góry, przy ul. Legnickiej 2.

Modelarnia w Jeleniej Górze znajduje się bardzo blisko, najpopularniejszych karkonoskich kurortów, m. in. około 15 km od Karpacza, ok. 20 km od Szklarskiej Poręby a także blisko Rudaw Janowickich i malowniczej Doliny Bobru. Nawet ze stolicy regionu – Wrocławia, dotrzecie tutaj w ok. 90 minut (ok. 110 km).

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Co czeka na Was w Kolejkowo Modelarnia?

Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra to wyprawa do przestrzeni, w których powstają zjawiskowe makiety i miniaturowe miasta. Spacerując po jeleniogórskim Kolejkowie będziecie mogli zobaczyć i poznać, jak powstają najdrobniejsze elementy kolejkowych makiet.

Oprócz tego, będziecie mogli podziwiać miniaturową Jelenią Górę, wybrane atrakcje z Karkonoszy a także inne makiety, które urzekną Was swoją szczegółowością i wykonaniem.

Odkryjcie jak powstaje świat w miniaturze!

Odkrywając Kolejkowo w Jeleniej Górze, poznacie przede wszystkim proces technologiczny, którego efektem są wyjątkowej urody makiety. Ścieżka zwiedzania została poprowadzona w taki sposób, aby poznać praktycznie każdy z etapów ich tworzenia.

Dowiecie się jak powstają miniaturowe budynki, figurki ludzi i zwierząt, rośliny i okoliczności przyrody a także drobne elementy np. lampy uliczne, latarnie, kosze na śmieci. Wszystkie one są absolutnie unikatowe, stworzone przez modelarzy i towarzyszące im maszyny (m. in. laserowe wycinarki, drukarki 3D) a na końcu pomalowane z niezwykłą starannością.

Powstawanie makiet krok po kroku

Już na samym początku zwiedzania, przybliżone zostaną Wam podstawowe materiały, techniki i modelarskie umiejętności, który są wykonywane w modelarni. Przy warsztatowym stole będziecie mogli zobaczyć i dotknąć elementy makiet, spróbować swoich sił w złożeniu pojedynczych konstrukcji a także osobiście wypróbować maszynkę do wykonywania sztucznej trawy.

Przy tym usłyszycie ogrom ciekawostek, tajników procesu twórczego i będziecie mieli okazje do zadawania własnych pytań. Kilka kroków dalej, będziecie już podziwiać pierwszą z przygotowanych makiet, gdzie mądrzejsi o zdobytą wiedzę będziecie widzieć znacznie więcej detali i kunsztu twórców, niż jeszcze chwilę temu.

Poznacie również podstawowe skale modelarskie, “wnętrzności” makiet czyli wszelką elektronikę i sterowanie a także aspekty techniczne, dzięki którym miniaturowy świat ożywia, zmienia się i różnie prezentuje, w zależności od zadanych warunków. Ogrom ciekawej wiedzy, która momentami aż zadziwia!

Pracownie modelarzy

Podczas zwiedzania Kolejkowo Modelarnia będziecie mogli wejść również do pomieszczeń i pracowni, w których na co dzień pracują modelarze. Wchodząc do nich będzie mieli okazję podpatrzeć jak wygląda praca modelarza, ale również poczuć zapach wycinanej laserowo sklejki, kleju do łączenia elementów czy farby do malowania.

Tutaj też dowiecie się jak wykonywane są konstrukcje miniaturowych budynków, kolorowe figurki oraz to, że ich przygotowanie to czasami aż 6 godzin pracy. Przy okazji zobaczycie jak wygląda miejsce pracy modelarza, w zależności od tego czym się zajmuje.

Makieta w Kolejkowo Modelarnia

Po odkryciu wszystkich tajników procesu tworzenia makiet, przychodzi czas na ich podziwianie! Znajdują się one w największej przestrzeni budynku Kolejkowa w Jeleniej Górze. Poniżej mała galeria zdjęć, które udało mi się zrobić podziwiając jej zakamarki.

Makieta w Jeleniej Górze nie jest mała, ale zdecydowanie mniejsza o tych, które możecie zobaczyć odwiedzając Wrocław czy Gliwice. Mimo to, znajdziecie na niej wiele ciekawych i zachwycających scen oraz miniatur.

Najpiękniejsze zakątki regionu

Każda z makiet Kolejkowa, również ta w Jeleniej Górze nawiązuje i ukazuje najpiękniejsze zakątki swoich najbliższych okolic. Wiele z nich udało mi się osobiście odwiedzić i opisać dla Was w innych moich blogowych wpisach – linki do nich będą pogrubione, podkreślone i podświetlone na zielono, jak ten tekst🙂

Znajdziecie tutaj m. in. miniaturowy wodospad Szklarki, schronisko Kochanówka, legendarny Złoty Widok w Szklarskiej Porębie i wiele więcej! Wszystko wykonane niezwykle szczegółowo, co pomaga skojarzyć dane miejsce ale również pomysłowo, bo chociażby instruktorem wspinaczki jest… hollywoodzki aktor Van Disel!

Miniaturowa Jelenia Góra

Najbardziej imponującą z makiet w Kolejkowo Modelarnia jest bez wątpienia ta, poświęcona Jeleniej Górze. Wielopoziomowe, miniaturowe miasto w którego centrum znajduje się jeleniogórski rynek z ratuszem na pewno przyciągnie Waszą uwagę.

Oprócz okazałego ratusza zobaczycie tutaj również kolorowe tłumy na rynkowej płycie (m. in. teatry uliczne, jarmark staroci), przepiękne kamieniczki otaczające najważniejszy plac miasta a także inne ciekawe budowle Jeleniej Góry, np. Bramę Wojnowską czy dworzec kolejowy z zatłoczonymi peronami.

Swoje miejsce znalazł też miniaturowy Jelonek Podróżnik, czyli jeden z posążków, które możecie spotkać podążając Szlakiem Jelonka, prowadzącym przez najciekawsze miejsca w mieście – tym rzeczywistym:) Więcej o tych wszystkich miejscach i atrakcjach już wkrótce na moim blogu!

Jelenia Góra nocą!

Miniaturowa Jelenia Góra, największa makieta Kolejkowo Modelarnia jako jedyna prezentuje swoje oblicze w dwóch porach – podczas dnia i nocy.

Cykl zmiany pory dnia trwa kilka minut, dlatego warto poczekać i zobaczyć miniaturową Jelenią Górę w całkiem innym wydaniu, kiedy światła dnia gasną.

Odrobina zabawy dla najmłodszych

Ostatnim przystankiem na trasie zwiedzania jest niewielka makieta, którą można częściowo sterować. Oczywiście nie umknie ona uwadze Waszym pociechom, które zapewne nie przepuszczą okazji do pokierowania pociągiem.

Dla wielu z nich będzie to najważniejsza część zwiedzania, choć to wcale nie oznacza, że na pozostałych etapach będą się nudzić. Bo na nudę, w Kolejkowo Modelarnia w Jeleniej Górze po prostu nie ma czasu! Dodatkowo dla grup zorganizowanych (dzieci i młodzieży) Kolejkowo Modelarnia ma szerszą ofertę warsztatów i lekcji modelarskich, które realizowane są w odrębnej przestrzeni warsztatowej.

Kolejkowo Modelarnia – moja opinia

Byłem już w niejednym parku miniatur czy miniaturowym świecie kolejek, m. in. Parku Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach, Minieurolandzie w Kłodzku, nadmorskim Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego czy kolejowej makiecie w wielkopolskim Borówcu i muszę przyznać, że Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra nie dość, że zachwyciła mnie swoimi makietami to też pozytywnie zaskoczyła planem zwiedzania, ogromem modelarskich ciekawostek a także dbałością o jakość, zarówno swoich makiet jak i oferty, która została przygotowana dla odwiedzających.

Trzeba jednak uczciwe przyznać, że wystawa i zwiedzanie w jeleniogórskiej Modelarni nie jest podziwianiem gotowych makiet spacerowym krokiem, ale znacznie bardziej techniczną atrakcją i warsztatową przygodą. Dlatego właśnie zachęcam aby miejsce to odwiedzać z nieco starszymi dziećmi (minimum 5 lat). Dla młodszych słuchanie o technikaliach, będzie mało atrakcyjne i zbyt “usztywnione” za sprawą obowiązującej formy i ścieżki zwiedzania.

Przygotujcie się na jeszcze więcej!

Kiedy będziecie planować odwiedziny w Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra, na pewno w środku będzie czekała na Was już większa ekspozycja i jeszcze bardziej rozbudowana makieta. Przypominam tylko, że my odwiedziliśmy to miejsce niecałe pół roku od otwarcia!

Wnętrze Modelarni nadal jest rozbudowywane o kolejne fragmenty miniaturowego miasteczka, co było wyraźnie widać podczas naszych odwiedzin, kiedy dookoła nas, w ciszy i skupieniu pracowali modelarze nad kolejnymi jej fragmentami. Dzięki temu, śmiało możecie liczyć na jeszcze więcej modelarskich wrażeń!

KARPACZ I KOWARY Mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w tej okolicy? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 110 atrakcji i ważnych punktów w Karpaczu, Kowarach i ich najbliższych okolicach!

Praktyczne informacje – Kolejkowo Jelenia Góra

Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.

Komunikacja, dojazd i parking

Kolejkowo Modelarnia znajduje się na przedmieściach Jeleniej Góry, w bezpośrednim sąsiedztwie dużego węzła drogowego i skrzyżowania DK3 i DW365. Pozwala to na komfortowy dojazd samochodem, niemal pod same drzwi Modelarni. Na miejscu, pod samym budynkiem czeka na Was duży i bezpłatny parking.

Do Modelarni Kolejkowa możecie dotrzeć również jeleniogórską komunikacją miejską – MZK Jelenia Góra. Możecie wysiąść na przystanku Ogińskiego Działki, oddalonego o ok. 10 minut drogi pieszo od Modelarni lub na przystanku na żądanie Legnicka 02, który znajduje się pod samą Modelarnią (zatrzymuje się tutaj autobus linii nr 10). Do samego miasta dotrzecie również pociągiem. Swoje połączenia do Jeleniej Góry oferują m. in. Koleje Dolnośląskie, PKP Intercity czy POLREGIO.

Bilety i zwiedzanie – Kolejkowo Jelenia Góra

Jeleniogórska modelarnia otwarta jest codziennie, przez 7 dni w tygodniu przez cały rok, w godzinach 10-18. Bilety wstępu do Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra możecie kupić na miejscu oraz online, na oficjalnej stronie internetowej, gdzie są one nieco tańsze. Ceny biletów nie należą do najniższych (bilet normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł; ceny za bilety online w wrześniu 2024 r.). Zapewniam Was jednak, że atrakcja warta jest swojej ceny.

Wejścia do Modelarni odbywają się co godzinę, TYLKO o pełnych godzinach! Trasę zwiedzania pokonujemy zawsze w towarzystwie przewodnika, który oprowadza nas po wnętrzach pracowni i omawia dla nas po kolei każde ze stanowisk. Zwiedzanie trwa ok. 60-75 minut. Pod koniec zwiedzania jest moment na zrobienie pamiątkowych zdjęć, chwilę zabawy i spokojnie obejrzenie makiet. Zwiedzanie kończymy przechodząc przez sklepik z pamiątkami.

Inne ciekawe miejsca w okolicy

Zakładam, że skoro zainteresowało Was Kolejkowo Modelarnia w Jeleniej Górze, to być może będziecie ciekawi, co jeszcze można odwiedzić podczas rodzinnego wyjazdu w tych okolicach. Propozycji na spędzenie miło czasu z dziećmi w okolicach Jeleniej Góry nie brakuje! Sprawdźcie koniecznie takie miejsca jak odrobinę mroczne i magiczne zarazem Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, zdumiewające Muzeum Klocków w Karpaczu czy najprawdziwszy wehikuł czasu – Muzeum Sentymentów w Kowarach, ZŁOTY KIERUNEK 2023 w rankingu atrakcji kierunkowo.pl. O nich wszystkich możecie przeczytać na moim blogu – wystarczy kliknąć w zielone linki🙂

góry sokole szczyt sokolik duży platforma widokowa gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Góry Sokole
dawny gabinet lekarski przychodnia prl lata 80 90 lekarz muzeum sentymentów w kowarach
Muzeum Sentymentów w Kowarach (ZŁOTY KIERUNEK 2023)
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego muzeum klocków w karpaczu wystawa ekspozycja gabloty
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków w Karpaczu

Na górskie wędrówki w rodzinnym gronie polecam Wam przede wszystkim Góry Sokole ale również podejście na Zamek Henryka, Zamek Chojnik i najwyższy w Karkonoszach wodospad – Wodospad Kamieńczyka. Po jeszcze więcej inspiracji zapraszam Was do jeszcze dwóch, poniższych wpisów:

SZKLARSKA PORĘBA. Mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w tej okolicy? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 90 atrakcji i ważnych punktów w Szklarskiej Porębie i jej najbliższych okolicach!
Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Kolejkowo, link, dostęp z dn. 03.09.2024,
  • wpis Jelenia Góra. Modelarnia Kolejkowo na stronie www.nickt.pl, link, dostęp z dn. 02.09.2024,
  • wpis Modelarnia Kolejkowa w Jeleniej Górze w serwisie niesamowitapolska.eu, link, dostęp z dn. 02.09.2024,
  • wpis Tak powstają makiety dla wrocławskiego Kolejkowa. Zaglądamy do modelarni w serwisie tuwroclaw.com, link, dostęp z dn. 02.09.2024,
  • artykuł Modelarnia Kolejkowa w Jeleniej Górze – świetny pomysł na weekendowy wypad (GODZINY OTWARCIA, BILETY) w serwisie wroclaw.pl, link, dostęp z dn. 02.09.2024,
  • wpis Kolejkowo w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 02.09.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu