ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach kościół widok znad warty wystrzałowe pyzdry

Ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach. Poznajcie te wystrzałowe!


opublikowano: 2 października 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Przez Pyzdry przejeżdżałem setki razy, najczęściej bezrefleksyjnie mijając najciekawsze atrakcje miasta… Ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach, odkryłem dopiero, kiedy przyjechałem tutaj na cały dzień, kilka lat temu. Od tego czasu ponownie kilkukrotnie odwiedziłem to niewielkie miasto nad Wartą. Zawsze odnajduje tutaj spokój i za każdym razem zachwycam się jego niezwykłą historią, zabytkami i efektownymi muralami! Poznaj wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach, z mojego obszernego wpisu i przekonaj się, że to niepozorne miasteczko ma naprawdę wiele do zaoferowania, co docenili m. in. Robert Makłowicz, czytelnicy National Geographic czy jury dorocznego konkursu “Zabytek Zadbany”.

Pyzdry – podstawowe informacje

Pyzdry to niewielkie miasto, malowniczo położone, które zaskakuje swoją historią, urzeka zabytkami i atrakcjami oraz staje się jednym z najciekawszych kierunków turystycznych w Wielkopolsce. Od kilku lat miasto przechodzi niemal ciągłą metamorfozę, przywracając blask swoim zabytkom, odnawiając i remontując najważniejsze zakątki miasta a także tworząc nowe miejsca i atrakcje, które na pewno zainteresują każdego turystę.

rynek w pyzdrach rzeźba artylerzystów pierwszy wystrzał z armaty na tle domu podcieniowego ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach
wiatrak holenderski w pyzdrach holender ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach

Wszystko to zostało docenione poprzez umieszczenie Pyzdr na trasie Szlaku Piastowskiego, najstarszej polskiej trasy turystycznej a także za sprawą zostania laureatem w plebiscycie CUDA POLSKI 2024 organizowanym przez National Geographic TRAVELER, w którym decyzją głosy czytelników magazynu i internautów.

Lokalizacja

Pyzdry położone są nad rzeką Wartą, w centralnej Wielkopolsce, na terenie Niziny Południowowielkopolskiej a dokładniej w zachodniej części Doliny Konińskiej.

Od najważniejszych miast regionu Pyzdry dzieli kolejno: 35 km od Konina, 50 km od Kalisza i około 60 km od stolicy Wielkopolski – Poznania.

Historia miasta

Pyzdry zaliczane są do najstarszych grodów i miast na prastarych ziemiach polskich. Przyjmuje się, że pierwsza osada / gród, istniał już tutaj w czasach przedhistorycznych. W okresie narodzin państwa Piastów (X w.), Pyzdry że były jednym z czterech największych i najważniejszych osad w Wielkopolsce. Swoją pozycje i znaczenie utrzymywały podczas panowania piastowskiej dynastii, będąc w tym czasie m. in. jednym z głównych ośrodków życia religijnego w diecezji poznańskiej.

Miasto było w czasach średniowiecza znaczącym i zamożnym ośrodkiem, czego dowodem jest pierwsza wzmianka pisana z 1257 roku. Pyzdry są jednym z najstarszych miast lokacyjnych w Wielkopolsce a zawdzięczają to Bolesławowi Pobożnemu, który to najprawdopodobniej dokonał lokacji Pyzdr na prawie magdeburskim. W latach późniejszych Pyzdry były gospodarzem zjazdów książąt i królów, wydawano w nim akty królewskie, zwoływano wiece rycerskie, zawiązywano konfederację a nawet dokonywano konsekracji biskupiej. Po spaleniu miasta przez krzyżaków w XIV wieku, z ruin podniósł je król Kazimierz Wielki, który wzniósł w Pyzdrach zamek i otoczył je murami obronnymi.

Również w kolejnych wiekach Pyzdry, pisały bogatą historię, podtrzymując swoje znaczenie aż do 1768 roku. Wtedy to miasto strawił kolejny wielki pożar w jego historii, niemal doszczętnie je trawiąc. Na skutek rozbiorów, Pyzdry stały się miastem nadgranicznym, dodatkowo najbardziej wysuniętym na zachód miastem Cesarstwa Rosyjskiego oraz Królestwa Polskiego, tzw. Kongresówki. W kwietniu 1863 roku w czasie powstania styczniowego, w okolicach Pyzdr miała miejsce jedna z największych bitew powstania (tzw. bitwa pod Pyzdrami), która zakończyła się zwycięstwem powstańców. W 1867 roku miasto utraciło prawa miejskie. Od 1918 roku Pyzdry ponownie znalazły się na terytorium Rzeczpospolitej a w 1919 roku odzyskały status miasta. W 1930 roku do Pyzdr doprowadzono linię kolei wąskotorowej z Wrześni, która funkcjonowała do 1976 r. Obecnie Pyzdry to niewielki ośrodek miejski, w ostatnich latach zyskujący popularność jako miejscowość turystyczna.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznaj ciekawe miejsca w Pyzdrach!

Skoro Pyzdry mogą pochwalić się taką historią, muszą mieć niemych jej świadków! Dodatkowo aby nie krążyć tylko wśród zabytków, miasto mądrze uatrakcyjnia swoją ofertę turystyczną tworząc nowe, bardzo przemyślane atrakcje, które nawiązują do ogólnego pomysłu, opartego na wyjątkowych wydarzeniach z historii miasta.

Wszystko to zlokalizowane wśród malowniczych okoliczności przyrody, nad brzegiem trzeciej co do długości rzeki w kraju. Czas przedstawić Wam ciekawe miejsca w Pyzdrach, które naprawdę warto zobaczyć!

Ciekawe miejsca w Pyzdrach – mapa

Ilość atrakcji i ciekawych miejsc najlepiej pokazać na mapie! Oto bardzo poglądowa, ale ukazująca turystyczny potencjał mapa atrakcji, ważnych i ciekawych miejsc w Pyzdrach.

Ciekawe miejsca w Pyzdrach – numeracja:

  1. Wiatrak holenderski
  2. Mural historyczny
  3. Katamaran i marina w Pyzdrach
  4. Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej
  5. Dom podcieniowy
  6. Rzeźba pyzdrskich artylerzystów
  7. Mozaikowe schody
  8. Mural nad Wartą
  9. Kolorowe kamieniczki
  10. Kościół i dawny klasztor franciszkański
  11. Kościół pw. Narodzenia NMP
  12. Rynek
  13. Relikty Zamku Królewskiego
  14. Ławka Stefana Korbońskiego

Najbardziej wystrzałowe atrakcje w Pyzdrach

Poznawanie najciekawszych miejsc i atrakcji w Pyzdrach zacznijmy o tych moim zdaniem najciekawszych! Oto moje TOP3 miejsc do odwiedzenia w Pyzdrach!

Wiatrak holenderski (1)

Przybliżając atrakcje w Pyzdrach, po prostu trzeba zacząć od tego cudu techniki! Wiatrak holenderski w Pyzdrach to unikalny zabytek, który w bardzo dobrym stanie przetrwał do naszych czasów a w ostatnich latach przeszedł gruntowny remont i renowację. Znajduje się w południowej części miasta i stoi na swoim miejscu nieprzerwanie od 1903 roku, przypominając od wiatracznych tradycjach regionu.

wiatrak holenderski w pyzdrach holender ciekawe miejsca w pyzdrach
śmigała wiatraka typu holender pyzdry

Obecnie to jedyny zachowany wiatrak w okolicy, mimo że dawniej ich tutaj nie brakowało. Oprócz młynów wietrznych w Pyzdrach funkcjonowały również młyny wodne, np. w XVI wieku było ich aż 7! Wyjątkowości pyzdrskiemu wiatrakowi dodaje jego konstrukcja, rzadko spotykana w Polsce. To wiatrak typu holenderskiego, w większości murowany, z obrotową głowicą pokrytą blachą. Ciekawostką jest zachowany w bardzo dobrym stanie wewnętrzny mechanizm, który przetrwał nie rozkradziony przez blisko 40 lat niefunkcjonowania młyna.

mechanizm wnętrze wyposażenie wiatrak holenderski w pyzdrach ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach

Największa atrakcją, na jaka możecie liczyć w tym miejscu jest uruchamianie wiatraka. Czynność ta pozwoli Wam poczuć na własnej skórze majestat, złożoność i kunszt wykonania mechanizmów, które po napędzeniu drżą, stukoczą i zachwycają ruchem dziesiątek ton drewna! Po więcej informacji zapraszam do osobnego opisu tego miejsca – Wiatrak holenderski w Pyzdrach

Mural historyczny (2)

Mural historyczny na wschodniej ścianie hali sportowej w Pyzdrach, to jeden z największych murali w Polsce! Dzięki temu ogromnemu malowidłu, poznamy najciekawsze wątki historyczne miasta!

mural historyczny w pyzdrach ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach
mural malowidło ścienne pyzdry detal wierchołek

Mural liczy sobie 30 metrów szerokości i 12 metrów wysokości i jest po prostu ogromny! A do tego niezwykle pieczołowicie i starannie wykonany, z dużą dbałością o malutkie detale. Poznajcie go lepiej z mojego osobnego opisu tego miejsca – Mural historyczny w Pyzdrach

Marina i katamaran w Pyzdrach (3)

Rejs po Warcie na pokładzie niebieskiego katamaranu “KLAUDIA” to moim zdaniem jedna z najciekawszych i najbardziej unikatowych atrakcji, które możecie przeżyć w Pyzdrach. To nie tylko wyjątkowa okazja, aby zobaczyć panoramę miasta z perspektywy rzeki jak również szansa na odrobinę relaksu i spokoju, pośród rzecznych fal.

marina w pyzdrach katamaran w pyzdrach ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach
katamaran w pyzdrach stateczek

Bardzo możliwe, że podczas rejsu będzie towarzyszyć Wam Fafik, czarny psiak, stały bywalec pyzdrskiej mariny i niemalże stały wodniak na Warcie w okolicach miasta. Piesek jest bardzo spokojny, absolutnie niegroźny a nawet niezauważalny, przez co nie musicie obawiać się jego towarzystwa.

pyzdry panorama miasta ze statku na warcie ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach
warta na wysokości pyzdr w kierunku nadwarciańskiego parku krajobrazowego

Więcej o rejsach katamaranem w okolicach Pyzdr przeczytacie w osobnym moim wpisie – Katamaran w Pyzdrach. Rejsy po Warcie

Marina w Pyzdrach

Marina rzeczna w Pyzdrach to jedna z przystani na Warcie, gdzie nie tylko mogą przycumować i zatrzymać się osoby przemierzający te drogę wodną, ale również miejsce z którego można wyruszyć w krótki, turystyczne rejs po trzeciej co do długości rzece w kraju. Miejscowa marina to również jeden z przystanków na szlaku żeglugi śródlądowej – Wielkiej Pętli Wielkopolski, liczącej aż 688 km!

marina w pyzdrach marina rzeczna na warcie

Dzięki swojemu położeniu na trasie jednej z najpopularniejszych dróg wodnych w regionie w marinie można spotkać również nietypowych gości. Ja podczas jeden z wizyt w Pyzdrach zauważyłem tutaj przycumowaną łódź, rodem z czasów wikingów! Więcej o marinie w Pyzdrach przeczytacie w odrębnym opisie tego miejsca – Marina w Pyzdrach

Atrakcje w Pyzdrach, które warto odwiedzić!

Trzy największe, moim zdaniem, atrakcje Pyzdr już poznaliście. Na tym jednak nie koniec propozycji na mojej liście pt. “ciekawe miejsca w Pyzdrach”! Poznajcie kolejne atrakcje w Pyzdrach, które warto odwiedzić.

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej (4)

Lokalne muzeum to skarbnica regionalnej historii i miejsce w którym za pomocą niepowtarzalnych, związanych z tym obszarem eksponatami, jest ona w najlepszy możliwy sposób przybliżana.

ekspozycja muzeum regionalne ziemi pyzdrskiej ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach

Poznacie w nim nie tylko historię miasta i regionu, ale zobaczycie również pamiątki i skarby przeszłości, które są unikalnymi zbiorami, które znajdziecie tylko w Pyzdrach. Wśród nich m. in. królewski Statut cechu szewców w Pyzdrach z 1531 r., podpisany przez króla Zygmunta Starego, dawny słup graniczny między Cesarstwem Rosyjskim a Niemieckim, fragment pnia wyjątkowej sosny powstańczej a także wiele innych drobnych eksponatów.

Wszystko to w zabytkowych wnętrzach dawnego klasztoru franciszkańskiego. Dzięki temu oprócz muzealnych wystaw, podczas zwiedzania będziecie mogli zobaczyć również liczące nawet 700 lat freski w klasztornych krużgankach czy wnętrze kościoła pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela.

Muzeum w pyzdrach wejście główne

Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie w osobnym opisie tego miejsca – Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej

Dom podcieniowy (5)

Dom podcieniowy to nie tylko najstarszy budynek mieszkalny w mieście, o charakterystycznej konstrukcji ale również kolejna przestrzeń ekspozycyjna Muzeum Regionalnego. Perełka pyzdrskiego rynku wybudowana została w 2. połowie XVIII wieku. Za sprawą masandrowego dachu a przede wszystkim podcienia, podpartego na czterech kolumnach jest doskonałym przykładem lokalnej architektury.

dom podcieniowy w pyzdrach ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach
podcień domu przy rynku w pyzdrach

We wnętrzach domu podcieniowego znajdziecie ponadto dwie wystawy. Pierwsza, znajdująca się w piwnicach budynku, poświęcona czasom Piastów a druga – etnograficzna, zlokalizowana jest na parterze i piętrze budynku.

Warto dodać, że dom podcieniowy jak i wiatrak holenderski są laureatami konkursu “Zabytek Zadbany”, kolejno w 2022 i 2021. Więcej informacji o domu podcieniowym w Pyzdrach znajdziecie w osobnym opisie na moim blogu – Dom podcieniowy w Pyzdrach

Wystrzałowa rzeźba (6)

Rzeźba pyzdrskich artylerzystów do całkiem nowa propozycja, którą należy dopisać do listy “ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach”. Upamiętnia ona historyczny, pierwszy wystrzał armatni na ziemiach polskich, który miał miejsce w 1383 r. u bram miejskich Pyzdr.

rzeźba artylerzystów pierwszy wystrzał z armaty pyzdry

Wtedy to, dokładnie 12 stycznia podczas oblężenia miasta, wojska stronnictwa księcia mazowieckiego oddały wystrzał armatni w stronę bramy miejskiej. Wydarzenie to opisał w swojej kronice Janko z Czarnkowa. pamiątkę na pamiątkę tego wydarzenia odsłonięto na początku 2024 roku trzypostaciową rzeźbę, zlokalizowaną niemalże po sąsiedzku z domem podcieniowym.

Pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Pyzdrach

Odkryjcie kolejne ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach, które dla Was opisałem. Na liście mam jeszcze kilka interesujących propozycji dla Was:)

Street art w Pyzdrach, czyli wyjątkowa sztuka uliczna

Niezwykle ciekawie w Pyzdrach prezentuje się sztuka uliczna, której jeden z przykładów już poznaliście przy okazji muralu historycznego. Poznajcie resztę ulicznych dzieł sztuki miasta.

Mozaikowe schody (7)

Dawniej nieco zaniedbane schody na skarpie przy Warcie, dzięki niesamowitej wizji i pracy artystów obecnie zachwycą każdego, kto stanie u ich podstawie. Zdobi je mozaika ułożona z tysięcy płytek ceramicznych, przedstawiająca węgorza oraz charakterystyczne elementy krajobrazu regionu: rzeki, lasy i sady.

mozaikowe schody w pyzdrach sztuka uliczna ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach

Oprócz swoich zalet estetycznych, schody są doskonałym skrótem pomiędzy nadrzecznym bulwarem a ścisłym centrum miasta. Więcej informacji o mozaikowych schodach znajdziecie w osobnym wpisie na moim blogu – Mozaikowe schody w Pyzdrach

Mural nad Wartą (8)

Mural nad Wartą to najdłuższe pyzdrskie malowidło, które liczy aż 47 metrów długości. Pyzdry kochają murale i trzeba przyznać, że wiedzą jak je zrobić, by zachwycały wykonaniem, lokalizacją ale przede wszystkim pomysłem!

Do stworzenia tego muralu wykorzystano archiwalne fotografie, wykonane dawniej nad rzeką i dokumentujące aktywności mieszkańców miasta, korzystających z samej rzeki ale i terenów nadrzecznych!

Więcej o tym wyjątkowym dziele street artu, który znajdziecie w Pyzdrach przeczytacie oczywiście w osobnym opisie tego miejsca, który dla Was przygotowałem – Mural nad Wartą w Pyzdrach

Kolorowe kamienice (9)

Mało murali? No to jeszcze jeden ciekawy projekt na dokładkę! Na ulicy Nadrzecznej odrestaurowano znacznie naruszone czasem kamieniczki, a ich elewacje pokryto kolorowymi malowidłami, które aż proszą o pamiątkowe zdjęcie.

kolorowe kamienice w Pyzdrach ulica nadrzeczna
mural kamienica szlachcic pyzdry

Więcej o miejscu przeczytacie w kategorii ciekawe miejsca w PolsceKolorowe kamienice w Pyzdrach

Pyzdrskie kościoły

Od wieków w panoramie Pyzdr najbardziej charakterystycznymi budowlami były kościoły. Dawniej w mieście było aż 7 kościołów a do tego również bożnica żydowska i ewangelicki dom modlitwy. Obecnie nad miastem górują dwie świątynie, które już z daleka swoim charakterystycznym kształtem i położeniem, podpowiadają nam do jakiego miasta docieramy!

Kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana i dawny klasztor franciszkanów (10)

Poznawanie pyzdrskich kościołów, które jak najbardziej wpisują się na listę ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach, zacznijmy od tego bardziej okazałego i strojnego. Kompleks dawnych zabudowań franciszkańskich w Pyzdrach jest jednym z trzech zachowanych średniowiecznych zespołów klasztornych franciszkanów w Wielkopolsce. Jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku, przez co obecnie uznawany jest za najstarszy zabytek architektury franciszkańskiej w regionie.

Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach
Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach wnętrze ołtarz główny

Gotycka świątynia o barokowym charakterze, nadanym podczas późniejszych remontów i przebudów jest obecnie kościołem filialnym miejscowej parafii. Jej wnętrza można zwiedzać zarówno przed i po nabożeństwach ale również w ramach zwiedzania Muzeum Regionalnego, które swoją siedzibę ma w zabudowaniach klasztornych. Więcej o tej świątyni przeczytacie w innym, przygotowanym przeze mnie wpisie – Kościół i klasztor pofranciszkański w Pyzdrach

Kościół pw. Narodzenia NMP (11)

Drugą, z punktu widzenia parafii, ważniejsza świątynią w mieście jest kościół pw. Narodzenia NMP. Obecna świątynia parafialna powstała w XIV lub XV w., a jej fundatorem mógł być nawet sam król Kazimierz III Wielki.

ciekawe miejsca w pyzdrachh

Dawniej szczyt wieży wieńczył strzelisty dach, którego obecnie już nie ma, przez co kościelna wieża zakończona charakterystycznymi dla neogeotyku blankami, przypomina nieco… warownie. Są tacy, który z daleka widza w nim zamek królewski… Więcej o tym kościele możecie przeczytać w tym wpisie – Kościół pw Narodzenia NMP w Pyzdrach

Co jeszcze warto zobaczyć w Pyzdrach?

Opisując ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach, trzeba wymienić jeszcze kilka zakątków tego malowniczo położonego miasta. Dawniej poza kościołami, w Pyzdrach były szkoły, szpitale, domy starców, liczne cechy rzemieślnicze a także słynne odpusty. Obecnie trudno szukać ich w tkance miejskiej, choć są miejsca, które świadczą o wyjątkowej przeszłości miasta. Oto kilka z nich.

Rynek w Pyzdrach (12)

Centrum miasta, które od wieków tętni codziennym życiem mieszkańców jest pierwszym z nich. Spacerując po nim, warto zatrzymać się na chwilę przy wspomnianym już domu podcieniowym, rzeźbie upamiętniającej oddanie pierwszego wystrzały armatniego na ziemiach polskich czy symbolicznym pomniku na cześć króla Bolesława Pobożnego, którego uznaje się za założyciela miasta.

rynek w pyzdrach parking

Bez wątpienia to najważniejszy plac miasta, niemy świadek wielu historycznych wydarzeń i nadal do końca nie odkryty skarbiec archeologiczny, co udowodniły ostatnie badania, prowadzone przy okazji generalnego remontu nawierzchni rynku (zakończony w 2024 r.). Bardziej szczegółowo opisałem go w osobnym wpisie – Rynek w Pyzdrach

Relikty Zamku Królewskiego (13)

Zamek Królewski był na pewno najważniejszą budowlą w historii miasta. Wzniósł go tutaj w XIV w. król Kazimierz III Wielki. Uznawany był za jeden z największych zamków w ówczesnej Polsce. Niestety zamek spłonął w XVII wieku a około sto lat później został rozebrany.

Obecnie po nim pozostał jedynie symboliczny fragment (relikt) ceglanych murów. Na jego miejscu w latach 60. XX wieku wzniesiono budynek magazynowy, czym praktycznie przekreślono możliwość jego lepszego wyeksponowania. Mimo, że po zamku pozostało jedynie kilka “cegieł” jest on poszukiwany przez turystów a także wpisany do rejestru zabytków! Chcąc go znaleźć wytężcie wzrok na północnym łuku ulicy Nadrzecznej i na końcu ulicy Zamkowej.

Ławka Stefana Korbońskiego (14)

Ostatnim miejscem – pomnikiem przeszłości miasta jest ławka zadedykowana Stefanowi Korbońskiemu. Był to polski polityk, działacz ludowy, adwokat i oficer Wojska Polskiego.

W latach 20. XX wieku był nauczycielem w Pyzdrach. Ławeczkę upamiętniającą tę ciekawą postać z polskiej historii zlokalizowano przy nadrzecznych bulwarach, niemal pod samymi murami szkoły w Pyzdrach. Można na niej nie tylko poznać Korbońskiego ale również chwile odpocząć a także zrelaksować się widokiem na dolinę Warty.

Zabytkowe budynki rozsiane po mieście

Spacerując ulicami Pyzdr, okrywając kolejne ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach z mojej listy,warto mieć cały czas oczy szeroko otwarte! Na miejskich uliczkach, szczególnie w centrum miasta możecie odnaleźć kolejne wyjątkowe i często zabytkowe budynki, którym nie wypada wypominać wieku:)

ciekawe miejsca w pyzdrachh

Niektóre z nich to prawdziwe cudeńka! Na mnie największe wrażenie zrobił budynek stojący przy ulicy Niepodległości 31, którego elewacja to do misterna stolarska robota. Powyższe zdjęcia są już nieaktualne (zostawiłem dla oglądu), ponieważ ostatnio jak go mijałem, zauważyłem że został pięknie odmalowany!

Sady owocowe

Pyzdry to również zagłębie sadownicze! Dojeżdżając do miasta, szczególnie od strony Wrześni mijamy rozległe sady, które w zależności od pory roku raczą nas widokami, zapachami lub swoimi owocami.

ciekawe miejsca w pyzdrachh

Przy drodze znajdziecie kilku sprzedawców, którzy handlują owocami a dla fanów spacerów wśród takich okoliczności przyrody, przypominam tylko, że sady w zdecydowanej większości są terenami prywatnymi, dlatego nie zachęcam do schodzenia z polnych dróg a tym bardziej zrywania owoców. No chyba, że tak jak My znajdziecie dziko rosnące, pojedyncze drzewa, gdzieś nad Wartą:)

Punkty widokowe

Ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach możecie podziwiać również z kilku miejsc, które uznałem umownie nazwałem punktami widokowymi. Szczególnie polecam Wam podjechać na Stadion Zawarciański (52°09’50.1″N 17°41’26.5″E), z którego będziecie mili najlepsza panoramę na miasto!

panorama pyzdr wielkopolska szlak piastowski ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach

Równie ciekawy widok na miasto będziecie mogli podziwiać z mostu drogowego nad Wartą (zarys miasta widziany od tej strony zresztą znajduje się na brązowych, informacyjnych znakach drogowych). Dolinę Warty najlepiej oglądać z promenady wzdłuż miasta a najlepszym punktem będzie koniec ulicy 3 Maja (pod muralem historycznym).

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Atrakcje w Pyzdrach – praktyczne informacje

Kończąc mój wpis, przybliżający wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach, standardowo dzielę się Wami jeszcze garścią praktycznych informacji.

Dojazd i komunikacja

Niestety Pyzdry nie mogą pochwalić się rozbudowana komunikacją, która ogranicza się wyłączenie do lokalnych wyłączenie autobusowych, realizowanych przez firmę WAMA MACIEJ WALICKI. Przez Pyzdry nie przebiega żadna linia kolejowa a najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Miłosławiu (15 km) lub Wrześni (19 km).

Najwygodniejszym środkiem transportu, którym dotrzemy do Pyzdr, będzie jednak własny samochód. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 422 (Kalisz – Września) a także swój początek ma droga wojewódzka nr 466 (Pyzdry – Słupca). Dodatkowo ok. 10 km na północ od miasta przebiega autostrada A2 (Poznań – Konin).

Parking

Najwięcej miejsc parkingowych znajdziecie na płycie rynku w Pyzdrach. Dodatkowe miejsca parkingowe znajdują się również na ul. 3 Maja (pod muralem historycznym) oraz przy ul. Nadrzecznej przy marinie. Na terenie całego miasta parkowanie jest bezpłatne.

Pyzdry na szlakach

O wiele ciekawiej wygląda położenie miasta na szlakach turystycznych. Pyzdry są jednym z miejsc na najstarszej polskiej trasie turystycznej – Szlaku Piastowskim. Dodatkowo przez miasto przebiega czerwony pieszy szlak turystyczny, Nadwarciańska Droga św. Jakuba oraz liczne szlaki rowerowe m. in. Nadwarciański Szlak Rowerowy.

Oznaczenie Drogi św. Jakuba
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Tablica Szlaku Piastowskiego
Kajko i Kokosz promujący Szlak Piastowski na pyzdrskim rynku

Również wodniacy docenią położenie Pyzdr, które znalazły się na najdłuższym szlaku wodnym tej części kraju – Wielkiej Pętli Wielkopolski.

Kamperem do Pyzdr

Ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach polecają się bardzo również fanom karawaningu. Kilkukrotnie spotkałem już tutaj miłośników takiej formy podróżowania i pewnie z racji tego zainteresowania, przygotowano dla nich nowoczesny punkt obsługi kamperów, zlokalizowany na wjeździe do miejscowej mariny.

Na terenach nadrzecznych, zarówno w obrębie miasta jaki i jego bezpośredniej okolicy miłośnicy podróżowania kampervanami znajdą wiele miejsc, w których będą mogli zatrzymać się na kilka nocy. Wszystkie one są miejscami “na dziko”, póki co (stan na 2024) nie ma w Pyzdrach pola kempingowego czy zorganizowanego pola postojowego.

Ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach dla dzieci

Być może zastanawiacie się czy ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach, będą interesujące, jeżeli planujecie rodzinny wypad. Oczywiście to bardzo indywidualna sprawa, zależna od zainteresowań waszych pociech, dlatego nie ma na to jednej, właściwej odpowiedzi. Ze swojej strony mogę Wam powiedzieć, że Pyzdry odwiedziliśmy z naszym 5-letnim podróżnikiem i nie narzekał tutaj na nudę!

Najciekawsze dla niego okazał rejs katamaranem oraz zwiedzanie Muzeum Regionalnego, gdzie z zaciekawieni słuchał kustosza oprowadzającego nas po ekspozycji ale przede wszystkim doskonale bawił się muzealną makietą, tworząc własne średniowieczne Pyzdry. Wrażenie na nim zrobił również wiatrak, szczególnie kiedy poruszył swoje mechanizmy i śmigi. Zapomniał bym jeszcze o muralach, one też wpadły mu w oko!

plac zabaw statek w pyzdrach ciekawe miejsca i atrakcje w pyzdrach

Wisienką na torcie był plac zabaw przy marinie, który jak na realia małych, wielkopolskich miasteczek, jest naprawdę dobrze wyposażony i utrzymany. Drabinkowa konstrukcja w kształcie statku, tyrolka i “dziurawa” budowla, przez dobre 30 minut sprawiała wiele radości naszemu brzdącowi a nam odrobinę wytchnienia.

Gdzie zjeść w Pyzdrach?

Ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach spokojnie wypełnią Wam cały dzień, dlatego też warto przewidzieć podczas niego przerwę na jedzenie, aby nie opaść z sił i nie cierpieć z głodu. Oto kilka moich propozycji.

Bar PERKOZ

Pyzdrski Bar PERKOZ, zlokalizowany przy marinie to najbardziej wykwintny adres gastronomiczny w mieście. Poza klasykami polskiej kuchni, dostaniecie tutaj również doskonałe dania rybne, których kosztował sam Robert Makłowicz podczas swojej wizyty w Pyzdrach. Niestety nadrzeczny bar nie jest otwarty codziennie, zazwyczaj przyjmuje gości w weekendy a w okresie letnim również od środy do piątku.

BISTRO Przystanek21

Codziennie otwarty dla gości jest za to drugi z pyzdrskich lokali gastronomicznych – BISTRO Przystanek21. To stosunkowo nowe miejsce na mapie miasta, które serwuje smaczne, niedrogie i przygotowywane na świeżo jedzenie.

W menu znajdują się zarówno dania typu fast-food, ale również dania bardziej domowe a także desery. Szczególnie warte uwagi są żeberka rycerskie oraz zapiekanki! To miejsce docenią rodziny z dziećmi, ponieważ jest w nim malutki kącik dla najmłodszych z kolorowankami. Bistru znajduje się przy głównej ulicy, jadąc w kierunku Wrześni (ul. Wrzesińska 21).

Kuczora Cafe

Na koniec zostawiłem najsłodszy adres w mieście, czyli kawiarnię Kuczora Cafe, mieszczącą się w dobudówce domu podcieniowego na pyzdrskim rynku.

To połączenie cukierni i kawiarni, gdzie będziecie mogli skosztować słodkich wypieków od lokalnego cukiernika. Wybór jest naprawdę duży, dlatego każdy powinien bez problemu znaleźć coś dla siebie.

Co ważne, codziennie do kawiarni dociera świeża dostawa wypieków, dzięki czemu wszystko jest pachnące, chrupiące lub puszyste – dokładnie takie jakie powinno! Oprócz słodkich wypieków kupicie tutaj również lody rzemieślnicze z lokalnej lodziarni. Wszystko to możecie zjeść na miejscu (dostępne są zarówno stoliki wewnątrz kawiarni jak i na tarasie) lub zabrać na wynos.

Piknik nad rzeką

A jeżeli wolicie zjeść na świeżym powietrzu, powinniście zainteresować się terenami wzdłuż nadrzecznej promenady (ul. Nadrzecznej). Znajdziecie na niej nie tylko ławki, ale również huśtawki z widokiem na rzekę czy wiaty piknikowe.

W okolicach mariny przygotowano również miejsce na ognisko, niemalże nad samym brzegiem Warty.

Miejsca i atrakcje w okolicy

Będąc w Pyzdrach warto odwiedzić również ciekawe miejsca w najbliższej okolicy miasta. Mam tutaj na myśli przede wszystkim rzadko spotykane wydmy śródlądowe k. Pietrzykowa (ok. 4 km od miasta), okazały pałac w Ciążeniu (ok. 9 km) czy atrakcje Lądu nad Wartą (ok. 14 km): Lawendowy Ląd i zabytkowe opactwo cystersów – jeden z Pomników Historii.

Ląd nad Wartą
Wydmy Śródlądowe
pałac w śmiełowie muzeum adama mickiewicza w śmiełowie
Pałac w Śmiełowie – ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW 2023

Dodatkowo Pyzdry otaczają tereny niezwykle cenne przyrodniczo. Na północny wschód rozciąga się Nadwarciański Park Krajobrazowy a w przeciwnym kierunku, na południowy-zachód Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy, w sercu którego znajdziecie kolejne wyjątkowe miejsce – Pałac w Śmiełowie, będący siedzibą Muzeum Adama Mickiewicza, nagrodzonego tytułem ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW kierunkowo.pl 2023!

Więcej inspiracji w najbliższej okolicy miasta znajdziecie we wpisie – Najciekawsze atrakcje w okolicach Pyzdr!

Ciekawie również nieco dalej!

Nieznacznie dalej od Pyzdr (w promieniu ok. 35 km od miasta), czekają na Was kolejne miejsca warte odwiedzenia! Wspomnę tylko o tętniącym muzyką Jarocinie z wyjątkowym muzeum – Spichlerzem Polskiego Rocka, okazałym pałacem w Dobrzycy będącym siedzibą Muzeum Ziemiaństwa i kolejnym Pomnikiem Historii w okolicy. Warto odwiedzić również Średzką Kolej Powiatową, zabytkową wąskotorówkę, ciągniętą do dnia dzisiejszego przez potężne parowozy i zaczynającą swój bieg w Środzie Wielkopolskiej.

średzka kolej powiatowa kolej wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej średzka wąskotorówka maszynista parowóz dym z komina dziecko na rękach atrakcja dla dzieci lokomotywa parowa
Średzka Kolej Powiatowa
Pałac w Dobrzycy – Muzeum Ziemiaństwa
spichlerz polskiego rocka w Jarocinie muzeum regionalne w Jarocinie ekspozycja plakaty
Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie

A to tylko kilka propozycji, spośród dziesiątek innych ciekawych miejsc i atrakcji, które skrywa w sobie Wielkopolska. Wiele z nich opisałem dla Was na swoim blogu – moich wpisów szukajcie pod tagiem #wojewodztwowielkopolskie albo na mapie atrakcji turystycznych w Polsce, dostępnej na kierunkowo.pl!

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Miasta Pyzdry, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • strona internetowa promująca miasto – Wystrzałowe Pyzdry, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis PYZDRY – Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej na stronie szlakpiastowski.pl, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Wystrzałowe Pyzdry 2022 na stronie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • artykuł Z czego słyną Pyzdry? Poznaj atrakcje, zabytki i historię „wystrzałowego” miasta w serwisie national-geographic.pl, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • artykuł Plebiscyt Cuda Polski 2024 rozstrzygnięty. Wybraliście najpiękniejsze miejsca w kraju w serwisie national-geographic.pl, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Muzeum Ziemi Pyzdrskiej na stronie muzeawielkopolskie.pl, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Kościół pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela w Pyzdrach na stronie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Szlaki w Wielkopolsce wschodniej na stronie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Droga Nadwarciańska na stronie camino.net.pl, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Pyzdry w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Stefan Korboński w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Bolesław Pobożny w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
  • wpis Bitwa pod Pyzdrami (1863) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.10.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę i na mapie atrakcji turystycznych!

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu