Śniadanie dla rocznego dziecka to nie lada zadanie. Trzeba zrobić je w miarę szybko, powinno być zdrowe, pożywne i oczywiście smaczne. A smak ocenia nie byle kto, bo roczna pociecha, która z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej wybredna. Dlatego warto mieć po ręką listę z pomysłami na śniadania. Ten wpis ma być właśnie taką listą:)
Skąd brałem pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka?
Głównym źródłem z którego korzystałem przy spisywaniu poniższych pomysłów, były jadłospisy w żłobkach. Uznałem, że jest to rozsądne źródło informacji o tym co mogą i powinny jeść takie maluchy.
Oczywiście mierzyłem siły na zamiary, starając się do śniadań wykorzystywać produkty bez problemu dostępne w sklepach a do tego przystępne cenowo.
Ważne!
Żywienie dzieci to indywidualna kwestia każdego z nas. To do nas rodziców, należy wybór sposobu oraz zasad żywieniowych.
W poniższym wpisie nie sugeruję ani nie narzucam jakichkolwiek zasad żywieniowych (np. BLW, dieta wegetariańska, dieta „dobrze” zbilansowana, dieta oparta na produktach nieprzetworzonych itp.). Dzielę się z Wami jedynie domowymi pomysłami na śniadania dla rocznego dziecka, które zajadał mój synek gdy był właśnie w tym wieku.
Wybór zawsze pozostawiam Wam🙂
Jakie jest moim zdaniem idealne śniadanie dla rocznego dziecka?
O to należy spytać dietetyków a ja dietetykiem nie jestem, ani nie mam w planach nim zostać. Patrząc jednak okiem rodzica ważne jest by śniadanie było możliwe zdrowe, szybkie do przygotowania, stworzone z łatwo dostępnych produktów i ciekawe dla dziecka, by mogło je zjeść z przyjemnością i frajdą. Na wstępie przyznaję Wam się szczerze, że nie przywiązywałem ogromnej uwagi do prawidłowego zbilansowania śniadanka, ponieważ ewentualne niedobory danego makroskładnika uzupełnialiśmy przy okazji kolejnego posiłku, dążąc do tego by całodniowy jadłospis miał w sobie wszystko co powinien.
Jednym z kolejnych posiłków jest obiadek, na który również podsuwam Wam pomysły w osobnym wpisie: Moje pomysły na obiad dla rocznego dziecka [PRZEPISY]
Śniadanie dla rocznego dziecka – moje pomysły!
Oto przedstawiam Wam kilkanaście pomysłów na śniadanie dla rocznego dziecka, czyli dla brzdąców od 12 do 24 miesiąca życia! Wszystkie przeszły testy u naszego małego degustatora i otrzymały pozytywną opinię:)
Oczywiście pomysły musicie dostosować do wieku, stopnia rozszerzenia diety oraz umiejętności Waszego dziecka. Myślę, że to właśnie Wy znacie je najlepiej, dlatego nie będę za bardzo podpowiadał:)
Kolejność pomysłów absolutnie losowa.
1. Jajecznica, czyli „jajo” + kanapka
Klasyka klasyki. Jajecznica zarówno u dorosłych jak i u dzieci jest doskonałym, szybkim i prostym sposobem na pożywne śniadanie. Jak przyrządzić jajecznicę w wersji dla dzieci, przedstawiam Wam to w moim przepiśniku – Jajecznica dla dzieci, czyli „jajo” na śniadanie [7 m+]. Jako dodatek do jajecznicy najczęściej serwuję kawałek chleba z wędliną.
2. Omlecik
Jajko możecie podać również w inny sposób, smażąc puszystego i delikatnego omlecika. Warto podać do niego odrobinę świeżych warzyw i kawałek ulubionego pieczywa.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Puszysty omlet na słono
3. Serek (twarożek) grani + chlebek z wędliną
Serek grani to bardzo dobre źródło białka i wapnia, dlatego gościł w diecie naszego malca często. Standardowo dajemy 100 gramową porcję oraz kawałek chleba z dowolnym okładem, na przykład chudą wędliną. Dodatkowo serek świetnie nadaje się do nauki jedzenia łyżeczką.
4. Jajo na twardo + kanapka + kiszony ogórek
Jajecznica i omlecik to tylko dwie z możliwych opcji podania jajka na śniadanie dla rocznego dziecka. Kolejnym sposobem jest ugotowanie jajka na twardo i pokrojenie go w kostkę, którą nasz malec może swobodnie jeść rączkami. Dopełnieniem jest kawałek chleba (na przykład domowego chleba razowego) z wędliną lub serem. Dodatkowo dodaliśmy na talerz pokrojonego ogórka kiszonego.
5. Grani + chlebek + frytki z serka
Kolejną propozycją są uwielbiane przez naszego malca aż do teraz frytki z sera, czyli po prostu pokrojony w słupki żółty ser. Do nich porcja twarożku grani oraz kanapka z domowego chlebka na zakwasie z domową wędliną z szynkowaru.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Domowa szynka drobiowa z szynkowaru
6. Gziczka z ogórkiem
Gziczka to proste do zrobienia śniadanie dla rocznego dziecka. Trzy składniki, chwila pracy i śniadanie gotowe. Najlepiej smakuje razem z kawałkiem domowego chlebka na zakwasie z ulubioną wędliną.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Śniadaniowa gziczka z ogórkiem dla najmłodszych [8 m+]
7. Twarożek grani + kanapka z pomidorem
Warzywa to również bardzo cenny składnik diety dzieci, dlatego też jak tylko uda nam się dostać dobre, wiejskie pomidory podajemy je na śniadanie dla naszego synka. Oczywiście pomidora musimy wcześniej sparzyć i obrać ze skórki. My tutaj podaliśmy go jako okład pszennej bułki, dodatkowo pokroiliśmy go w ćwierćplasterki jako dodatek. Wszystko uzupełnia sprawdzony serek grani (100 g).
8. Kanapka z awokado + jajko na twardo
Kolejny kanapkowy pomysł na śniadanie dla rocznego dziecka to ciemny chlebek z masełkiem i awokado a do tego jajko, ugotowane na twardo. U nas dosłownie znikało z talerza!
9. Sałatka z łososiem i kanapka
Jajeczna sałatka z pieczonym łososiem to przykład urozmaicenia śniadań i przemycenie w nich również rybki. Przygotujesz ją według przepisu który znajduje się w przepiśniku. Jako dodatek standardowo, kawałek chleba ulubionym okładem.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Sałatka z łososiem dla dzieci [9m+]
10. Kąski z pasztetu + jajo + ser
Mając domowej roboty pasztet, nie mogliśmy odmówić go naszemu synkowi. Efekt: czysty talerz i świetna zabawa z nakłuwaniem kawałków pasztetu widelcem. Do tego małe jajko na twardo, znane Wam już frytki z sera i oczywiście kawałek chlebka.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Pasztet z żurawiną i jabłkiem
11. Parówka + kanapka z białym serkiem + ogórek kiszony
Parówka – znienawidzona przez wielu rodziców (czemu daliście również wyraz w komentarzach) wcale nie musi być aż takim złem wcielonym. Jeżeli uda Wam się dostać parówkę dobrej jakości, o dużej zawartości mięsa i stworzonej z myślą o dzieciach, nie powinno być aż tak źle jak wielu z Was twierdzi.
Nasz brzdąc lubi parówki i nie miałbym serca mu ich definitywnie odmówić, dlatego raz na jakiś czas, również i one lądują na małym talerzyku. W tym zestawie dodaliśmy do nich domowy chlebek na zakwasie jak z piekarni z białym serkiem i pokrojony w kostkę ogórek kiszony.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Chleb jak z piekarni na zakwasie
12. Parówka + kanapka z żółtym serem + pomidor
Druga „parówkowa” propozycja, dla mniej rygorystycznych w żywieniu rodziców to zestaw: parówka + kanapka z chlebka na zakwasie z żółtym serem + pomidor. Pomidor oczywiście sparzony i obrany ze skórki a parówka dobrej jakości. Wszystko pokrojone w mniejsze, prostsze do zjedzenia kawałki.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Najprostszy chleb żytni na zakwasie
13. Owocowe śniadanko
Po tych „złych” i „niezdrowych” parówkach, propozycja w pełni owocowa! Pokrojone na talerzyku jabłka, gruszki, banan oraz kiwi (to tylko propozycje, możecie dodać również inne owoce np. maliny, jeżyny, truskawki itd.) świetnie sprawdzą się jako lekkie i smaczne śniadanko!
13. Na słodko: chałka z powidłami + banan
Szczególnie polecam Wam takie śniadanko w czasie kiedy zmagacie się z zaparciami lub innymi przygodami żołądkowymi. Powidła śliwkowe, najlepiej domowe nie dość, że smakują to również pomagają w procesie trawiennym. Dla urozmaicenia podałem je na domowej chałce razem z bananem pokrojonym w plasterki.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Chałka drożdżowa z kruszonką
14. Naleśniki z powidłami
Również dobrze Wam znane naleśniki świetnie sprawdzą się na śniadanie. Możecie je podać również z powidłami śliwkowymi ale także, z dowolnym domowym dżemem, np. dżemem truskawkowym.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Naleśniki idealne – pierwszy też wychodzi
15. Owsianka z bananem i miodem
Owsianka jest zawsze dobrym śniadaniem! Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, nawet tych najmniejszych. Oczywiście przygotowujemy ją na dziesiątki sposobów, ze świeżymi, często sezonowymi owocami, musami owocowymi czy tak jak tutaj z drobinkami czekolady i truskawkami liofilizowanymi. Przepis na owsiankę znajdziecie w przepiśniku.
Przepis znajdziecie w moim przepiśniku – Owsianka dla dziecka z bananem i miodem [12 m+]
16. Tosty z serem
Czas na ostatnie i jednocześnie najbardziej „odjechane” śniadanie, które odkryliśmy przypadkowo. Po prostu któregoś dnia daliśmy spróbować brzdącowi naszych tostów. Był nimi zachwycony, ponieważ chrupały, były lekko ciepłe i dodatkowo łatwo można było je chwycić i gryźć. Spróbowaliśmy w wersji tylko z serem i masłem wewnątrz, zaserwować je na śniadanie. To był strzał w „10”. By je przyrządzić wykorzystaj standardowy opiekacz kuchenny, potocznie toster i pokrój trójkątne tosty w paski.
Pewnie zdrowiem małe „tosty” nie grzeszą, ale w godzinie absolutnego kryzysu mogą zdać swój egzamin.
Co do picia?
Do każdego śniadanka niemal zawsze podawaliśmy coś do picia. Najczęściej była to delikatna herbatka owocowa. Często zdarzało się, że podawaliśmy zwykłą niegazowaną wodę. Unikaliśmy wszelkich gotowych soczków a jeżeli już chcieliśmy taki podać to stawialiśmy na domowy sok wolno tłoczony.
Śniadanie dla rocznego dziecka? Miksuj dowolnie!
Powyżej to tylko kilka propozycji i gotowych zestawów. Tak naprawdę można je dowolnie mieszać, wymieniając na zmianę składniki. Dodatkowo można również serwować świeże warzywa, na przykład rzodkiewkę, świeżego ogórka, wszelkie kiszonki czy sałatę. Jak kto woli, dosłownie według uznania.
Psssst… Podróżujesz z dzieckiem?
Jeżeli tak, to mogą zainteresować Cię moje turystyczne poradniki dla rodziców. A jeżeli jeszcze nie ruszyliście w podróż, ze swoją pociechą – czas zacząć:)
Sprawdź moje sprawdzone sposoby na fajne podróże z dzieckiem, poznaj ciekawe miejsca i przeczytaj porady, które powstały z naszych doświadczeń, zbieranych w ostatnich latach!
- Co zrobić by podróżowanie z dzieckiem było fajne?
- Co spakować na wyjazd z dzieckiem? Gotowa lista!
- Wakacje z dzieckiem. Pomysły wyjazdów i porady
Poznajcie również kilka moich wpisów podróżniczych, z pomysłami na wyjazdy z dziećmi!
Więcej wpisów znajdziecie pod tagiem #podróżowanie z dzieckiem.
Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra. Świat miniatur bez tajemnic!
Poznajcie Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra, miejsce gdzie powstają zjawiskowe makiety – prawdziwy miniaturowy świat, który można oglądać w różnych miastach…
Biskupin. Muzeum Archeologiczne w miejscu sensacyjnego odkrycia
Biskupin często nazywany jest polskimi Pompejami, bo właśnie tutaj w latach 30. ubiegłego stulecia dokonano sensacyjnego odkrycia zatopionego „miasta” –…
Więcej pomysłów na śniadanie dla rocznego dziecka!
Ty tylko kilkanaście przykładowych przepisów na śniadanie dla najmłodszych. Więcej pomysłów na posiłki dla rocznego dziecka i nie tylko znajdziesz w moim przepiśniku!
- kliknij i przejdź do mojego przepiśnika
- kliknij i przejdź do kategorii „dla dzieci” w moim przepiśniku
Sprawdź również moje obiady dla roczniaka!
Na moim blogu znajdziesz również wpis o którym wspomniałem już wyżej, w którym znajdziecie kilkanaście pomysłów na obiad dla rocznych dzieci. Serdecznie go Wam polecam!
Więcej przepisów dla dzieci!
To nadal nie wszystkie przepisy, które dla Was przygotowałem. Kilka kolejnych propozycji znajdziecie poniżej a jeszcze więcej w moim przepiśniku!
By zobaczyć wszystkie przepisy dla dzieci, kliknij i przejdź mojego przepiśnika i zobaczy wszystkie przepisy oznaczone #tagiem kuchnia dla najmłodszych!
Pomysły na obiadki dla dwulatków!
Dzieci rosną, dlatego sprawdź co zaserwować do jedzenia dwulatkom! Sprawdź mój wpis Pomysły na obiad dla dwulatka [PRZEPISY]!
Śniadanie dla rocznego dziecka – kaprysy…
Nam udaje się unikać wielkich kaprysów, szczególnie jeżeli chodzi o jedzenie. Zdarzają się wyjątki od reguły, jednak są one bardzo rzadkie. Większość z nich przypisujemy zębom ale by być sprawiedliwym, nie wszystko na pewno od zębów się bierze.
Nielubiane smaki
Dziecko po skończeniu 12 miesiąca, życia coraz lepiej rozróżnia smaki. Widzieliśmy to bardzo dobrze po swoim synku, którego nie da się już tak łatwo zrobić w konia, chociażby podając mu jabłko, informując że to ulubiony banan. Oczywiście oprócz smaku, pomaga sobie również wzrokiem i dotykiem. Mimo wszystko ma on prawo nie lubić danego smaku (u nas na pierwsze miejsce wysuwała się wtedy niechęć do kalafiora) i nam, rodzicom pozostają dwa wyjścia: zrezygnować z danego produktu albo próbować go maskować innym smakiem. Przy śniadaniach jest to o tyle trudne, że mamy tutaj tylko kilka składników i raczej podajemy je osobno a nie mieszamy w jedno. Trzeba niestety zrezygnować i spróbować ponownie za jakiś czas. Wszak kaprysy są zmienne.
Uwaga idą zęby!
Gdy widzieliśmy po swoim dziecku, że najprawdopodobniej wychodzą mu kolejne zęby to unikaliśmy twardych, kruchych i wymagających mocnego gryzienia produktów. Z tego powodu oczywiście może skończyć się tak, że przez kilka dni śniadania będą bardzo podobne do siebie i mało urozmaicone. Uważaliśmy jednak, że ważniejsze jest to by śniadanie było zjedzone niż to, że wykluczam na krótko dany składnik śniadania lub gorzej bilansuje posiłek. Nie zawracam sobie również głowy nauką gryzienia czy samodzielnego jedzenia w tym czasie, najważniejsze dla mnie jest zawsze to, by śniadanie było zjedzone szybko, sprawnie i bez zbędnego marudzenia, liczyliśmy, że w ten sposób nie zniechęcimy go do jedzenia. Po latach mogę przyznać, że nam się to udało.
Brak apetytu
Brak apatytu również przerabialiśmy. W naszym przypadku najczęściej okazywał się on skutkiem:
- najedzenia (zbyt mało czasu między porannym mlekiem a śniadaniem lub zbyt dużo mleka),
- chęcią jedzenia „tego co my”, co wymagało od nas samozaparcia albo w krytycznych sytuacjach podawania śniadania dla brzdąca z naszych talerzy (taka mała „ściema”),
- obiecaną perspektywą innego, lepszego jedzenia. To znaczy, że przed śniadaniem obiecaliśmy na przykład jogurt, który chcieliśmy dać później. No ale przecież skoro obiecali to muszę na to zostawić miejsce, więc nie jem:) Tego błędu już nie popełnialiśmy.
Śniadania dla rocznego dziecka okiem rodzica kilkulatka
Ten rozdział dopisałem, gdy moje dziecko miało już ponad 3 latka, bo stwierdziłem, że chcę się z Wami podzielić pewnym spostrzeżeniem. Pierwsze dwa lata życia dziecka to istny roller coaster, który wiele razy zmusi Was do porzucenia swoich idei wychowawczych czy żywieniowych. Pewnie młodsi rodzice będą to czytać z niedowierzaniem, ale mam nadzieje, że po latach przyznacie mi rację:)
Gdy wasze dziecko będzie np. ząbkowało, złapie jakąś chorobę lub inną dolegliwość albo po prostu będzie kaprysiło na potęgę, będziecie łapać się każdego sposobu by wasza pociecha coś zjadła, nabrała sił czy mniej cierpiała w swoich dolegliwościach. W takich sytuacjach najczęściej mięknie się w swoich postanowieniach, dając dziecku to na co ma po prostu ochotę… A dziecko nie zapomina o takich „wyjątkach”:)
Poznaj moje poradniki dla rodziców!
Jeżeli ciekawią Was moje doświadczenia, zapraszam do poradników, które na ich podstawie dla Was spisałem.
Pomysły na obiad dla dwulatka [PRZEPISY]
Każdy rodzic doskonale wie, że co domowe to najlepsze! Sami pewnie wychowaliśmy się na domowych obiadkach, które przygotowywały nasze mamy…
Moje pomysły na obiad dla rocznego dziecka [PRZEPISY]
Każdy z nas wie, że nic nie smakuje tak dobrze jak domowy obiad. Nikt z nas, dorosłych nie przepada za…