Każdy rodzic doskonale wie, że co domowe to najlepsze! Sami pewnie wychowaliśmy się na domowych obiadkach, które przygotowywały nasze mamy czy babcie i podobnie chcielibyśmy karmić nasze pociechy. O wyższości domowego jedzenia nad gotowym obiadkiem ze słoiczka, przekonywać chyba nikogo nie muszę… Z moim poradnikiem, w którym znajdziecie różne pomysły na obiad dla dwulatka, bez problemu przygotujecie pyszny, domowy obiad dla swojego dziecka. Oczywiście do każdego pomysłu podaję sprawdzone przepisy, według których sam gotuję swojemu dziecku!
Dlaczego warto gotować obiad dla dwulatka w domu?
Karmiąc nasze dziecko zwracamy uwagę na to, by posiłki przygotowane były z najlepszych składników, miały mało soli czy cukru i były dostosowane do potrzeb, gustów i umiejętności naszych dzieci. Możemy wybrać gotowy obiadek, który jest najwygodniejszą opcją, jednak nigdy nie mamy pewności z jakich produktów został przygotowany, jak smakuje i jaką ma konsystencję. Jedynie przygotowany w domu obiad dla dwulatka, tak naprawdę nie ma przed nami tajemnic. Dodatkowo gotując w domu nie jesteśmy niczym ograniczeni, możemy danie doprawić tak jak lubimy i podać go tyle ile potrzeba, bez obawy, że reszta się zmarnuje. No i na końcu, wspomniana we wstępie kwestia naszych smaków z dzieciństwa, gdy mama lub babcia gotowała najpyszniejsze obiadki pod Słońcem! Dokładnie to samo chcielibyśmy dać przecież naszym dzieciom:)
Moje pomysły na obiad dla dwulatka!
W moim przepiśniku, znajduje się wiele przepisów dedykowanych najmłodszym dzieciom.
Większość z przepisów to są dania stworzone z myślą o najmłodszych i dlatego w tytule dopisałem w nawiasach wiek dziecka, od którego zacząłem podawać je mojemu dziecku. Oczywiście dania dla dwulatków można tworzyć na bazie przepisów, które stworzyłem z myślą o młodszych dzieciach, wystarczy po prostu mniej rozdrobnić składniki🙂
Poniżej znajdziecie listę pomysłów na obiad dla dwulatka, wśród których wiele propozycji to będą dobrze znane Wam obiady, które sami chętnie przygotowujecie dla siebie. Dwulatki to już czas, kiedy można wprowadzać „normalne” obiady, ponieważ dzieci w tym wieku już dobrze gryzą, operują sztućcami i nie boją się nowych smaków!
1. Kotlety mielone, buraczki zasmażane i duszone ziemniaki
Na początek dobrze wszystkim znana klasyka! Kotlet mielony podany razem z ziemniaczkami i zasmażanymi buraczkami. Nie trzeba przedstawiać. Pamiętajcie jednak by kotleta trochę rozdrobnić swojemu dziecku widelcem:)
Przejdź do mojego przepisu na:
- kotlety mielone
- buraczki zasmażane
- można podać również z duszonymi ziemniaczkami
2. Kopytka
Smaczne, proste w przygotowaniu i świetne do nauki jedzenia widelcem, czyli kopytka. Te ziemniaczane kluski mój synek po prostu uwielbia! Można je podać z podsmażoną na maśle bułką tartą ale również z sosem i odrobiną duszonego mięsa, np. duszonych bitek schabowych z sosem.
Przejdź do mojego przepisu na:
3. Gotowane mięso z ziemniakami, białym sosem i warzywami
To jeden z moich smaków dzieciństwa! Duszone ziemniaki z białym sosem, do tego gotowane mięso drobiowe z rosołu i warzywka. Taki obiad dla dwulatka, zrobisz bez problemu gotując niedzielny rosół!
Przejdź do mojego przepisu na:
4. Makaron z sosem pomidorowym a’la Piccolo
Jestem wielkim fanem makaronu i chcąc nie chcąc moje dziecko, będzie musiało polubić makaron, ponieważ często gości na naszym stole. Kluczem do sukcesu jest jednak sos i tutaj mam dla Was wyśmienitą propozycję – sos boloński a’la spaghetteria Piccolo w Poznaniu! Ten lekko słodki sos pomidorowy z dodatkiem mięsa i marchewki będzie doskonały dla Waszych dzieci!
Przejdź do mojego przepisu na:
- makaron z sosem bolońskim a’la Piccolo
- możecie wypróbować również:
5. Domowa pizza
Kogoś pewnie to zaskoczy ale mój dwulatek polubił ten domowy drożdżowy placek z dodatkami, który każdy z nas dobrze zna. Oczywiście kluczowe jest odpowiednie dobranie składników, by dwulatek chętnie po nią sięgnął. Idealna będzie drobiowa wędlina, ogórek kiszony, ser oraz domowy sos pomidorowy.
Przejdź do mojego przepisu na:
6. Pierogi z serem
Tradycyjne danie polskiej kuchni, czyli pierogi są również świetnym pomysłem na obiad dla dwulatka! Szczególnie lubiane będą pierogi z serem, z racji lekko słodkiego smaku ale dla pierogomaniaków warto wypróbować również pierogi z mięsem.
Przejdź do mojego przepisu na:
- pierogi z serem
- możecie wypróbować również:
7. Zupka warzywna dla dwulatka
Zupy to bogactwo witamin i smaków! Na wyróżnienie zasługuje zupka warzywna, bogata w warzywa i z dodatkiem delikatnego mięska drobiowego. Doskonały pomysł by przemycić do diety naszego dziecka zdrowe i smaczne warzywa!
Przejdź do mojego przepisu na:
8. Kluski leniwe
Kolejna po kopytkach kluskowa propozycja, czyli kluski leniwe. Równie mocno lubiane, równie smaczne i równie świetnie nadające się do nauki jedzenia widelcem:)
Przejdź do mojego przepisu na:
9. Frytki z batatów i marchewki
Frytki z batatów i marchewki to odkrycie i hit w jednym! Znikają w mgnieniu oka i wcale się temu nie dziwię bo są po prostu pyszne! A dodatkowo są znacznie zdrowsze od tradycyjnych frytek. Wypróbujcie koniecznie!
Przejdź do mojego przepisu na:
10. Naleśniki
Naleśniki to kolejna propozycja obiadu dla dwulatka. Można je podać na dziesiątki sposobów, dzięki czemu możemy nimi jeszcze bardziej zaciekawić naszą pociechę. Faworyt mojego synka? Naleśniki z serem lub powidłami śliwkowymi!
Przejdź do mojego przepisu na:
- naleśniki
- sprawdź również przepisy na:
11. Sheet pan dinner
Wiem, że nazwa brzmi obco ale sheet pan dinner to obiad niemal idealny, również dla najmłodszych! Tak naprawdę to pieczone razem warzywa i mięso, które są po prostu pyszne, szybkie w przygotowaniu i zdrowe! Sprawdź koniecznie!
Przejdź do mojego przepisu na:
12. Zupa pomidorowa
Tej pozycji nie trzeba przedstawiać:) Zna ją każdy, lubi większość a dzieci za nią przepadają. Jeżeli chcesz by była delikatna w smaku i jednocześnie intensywnie pomidorowa, sprawdź mój przepis:)
Przejdź do mojego przepisu na:
13. Makaron z sosem pomidorowym dla dwulatka
Czy można stworzyć idealny sos pomidorowy dla dwulatka? Oczywiście! Oto jedna z propozycji, która oprócz tego że jest smaczna i pożywna, intryguje również dodatkiem groszku! Mój synek uwielbia na niego polować a przy okazji wciąga całą porcję makaronu z sosem!
Przejdź do mojego przepisu na:
14. Ziemniaki z gziczką (czyli pyry z gzikiem)
Sam byłem zaskoczony, kiedy mój synek spróbował właśnie tego obiadu i dosłownie zjadł połowę mojej porcji. Szybko go powtórzyłem i okazało się, że znika w mgnieniu oka z talerza mojego dziecka! Niepozorne danie rodem z Wielkopolski, okazało się idealne jako obiad dla dwulatka!
Przejdź do mojego przepisu na:
15. Jajko sadzone
Jajko sadzone to częsty gość na naszym stole, dlatego też daliśmy spróbować tego przysmaku naszemu dziecku. Zasmakowało! Ważne jednak, by dla dziecka jajko dobrze wysmażyć, tak aby ani białko ani żółtko nie było płynne. Doskonale sprawdzą się podane razem z młodymi ziemniakami i mizerią🙂
Przejdź do mojego przepisu na:
- jajka sadzone
- sprawdź również przepis na:
16. Domowe paluszki rybne
Ostatnią propozycją jest rybka, podana w formie paluszków. Oczywiście chodzi o domowe paluszki rybne, które przygotujecie w kilkanaście minut a będą o wiele lepsze od gotowych, które kupicie w sklepie. Pamiętajcie jednak, że nawet w filecie z ryby mogą być ości, dlatego przed podaniem rybki dziecku dokładnie ją sprawdźcie.
Przejdź do mojego przepisu na:
17. Kompot ze świeżych owoców
Kompot ze świeżych owoców to oczywiście dodatek do obiadu, który pewnie wielu z Was pamięta z rodzinnego domu. Waszym dzieciom również zasmakuje:)
Przejdź do mojego przepisu na:
Jeszcze więcej pomysłów na obiad dla dwulatka
Kilkanaście powyższych pomysłów na obiad dla dwulatka to dopiero początek! Więcej kulinarnych inspiracji znajdziesz w moim przepiśniku:
Sprawdź inne przepisy dla najmłodszych!
Na moim blogu znajdziesz również pomysły i przepisy na śniadania i obiadki dla młodszych, bo rocznych dzieci. Wszystkie oczywiście przetestowane w boju przez mojego synka:) Sprawdź wpisy:
- Moje pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka
- Moje pomysły na obiad dla rocznego dziecka [PRZEPISY]
Więcej przepisów dla dzieci
Szukasz inspiracji na śniadania, obiadki, kolacje i deserki dla swojego dziecka? Dobrze trafiłeś, ponieważ mój przepiśnik jest pełen pomysłów na dania dla dzieci!
- kliknij i przejdź do kategorii dla dzieci w moim przepiśniku
- sprawdź przepisy oznaczone tagiem #kuchnia dla najmłodszych
- przejdź do mojego przepiśnika
Skąd pomysły na obiad dla dwulatka?
Tak naprawdę była to metoda wielkiego próbowania, czyli nasz maluch sam wybierał co chce spróbować z tego co My sami jedliśmy. W ten sposób uczył się nowych smaków i konsystencji, a My idąc za ciosem próbowaliśmy przygotowywać na obiad coś podobnego. W ten sposób powstała właśnie powyższa lista, czyli mówiąc krótko, stworzył ją po prostu mój synek:)
Warto jednak pamiętać, że dwulatek nadal nie powinien jeść niektórych produktów spożywczych. Unikajcie grzybów, ograniczajcie cukier oraz sól i nie podawajcie swoim dzieciom gotowych dań wysokoprzetworzonych. Ich brzuszki będą za to wdzięczne a Wy nie będziecie martwić się problemami żołądkowymi:)
Moje sposoby na niejadka
Tak samo jak w przypadku roczniaków, również okres między 24 a 36 rokiem życia dziecka, to czas kiedy możemy spodziewać się okresów zmniejszonego apetytu z bardzo wielu powodów. Czy są sprawdzone sposoby na dwuletniego niejadka? Niestety nie… Możemy jednak pobudzać i zaciekawiać naszą pociechę, tym co ląduje na małym talerzyku, licząc że dzięki naszym staraniom zje swój posiłek. Oto kilka moich praktycznych rad, z których sam korzystam w momencie, gdy moje dziecko zaczyna kręcić nosem na widok jedzenia.
Kilka cennych rad od taty:)
- Rotuj posiłkami i staraj się raz na jakiś czas podać kulinarną ciekawostkę jak np. frytki z batatów i marchewki. Dzięki temu nie będzie nudno a posiłki będą wydawały się stale „nowe”.
- Podawaj maluszkowi do jedzenia dokładnie to co sam jesz! Przecież skoro rodzice jedzą, to może i ono zje. Świetnie sprawdzi się tutaj sheet pan dinner.
- Nie wmuszaj jedzenia na siłę. Pamiętaj, że dwulatkom nadal idą ząbki i ich dziąsła mogą być bardzo wrażliwe! W okresie kiedy spodziewasz się ząbkowania unikaj twardych składników i potraw wymagających mocnego gryzienia.
- Pamiętaj, że zapotrzebowanie na energię a tym samym na jedzenie, może różnić się w czasie. A co za tym idzie, twoje dziecko nie musi być głodne jak wilk, gdy spędza leniwy dzień w domu, dlatego nie oczekuj wtedy zjedzenia całego obiadku. Nie przejmuj się na zapas, dwuletnie dziecko nie będzie chodziło głodne, na pewno upomni się o jedzenie🙂
- Nielubiane smaki? Owszem mogą takie być, jednak nie rezygnuj z podawania danego produktu, gdy dziecko raz skrzywi się na jego smak. Spróbuj ponownie za jakiś czas, bo sam się przekonałem, że warto próbować kilka razy przekonać do nowego smaku. Dzięki temu mój synek dzisiaj je kalafiora i pije kakao, mimo, że na początku absolutnie nie tykał ani jednego ani drugiego.
Poradniki dla rodziców!
Jako tato wiele się uczę, często na własnych błędach. Wychodzę z założenia, że gdybym pewne rzeczy wiedział szybciej, miałbym mniej błędów na koncie. Dlatego właśnie stworzyłem wpisy, które mogę nazwać poradnikami dla rodziców! Znajdziecie w nich cenne rady i ciekawe pomysły, które spisałem na podstawie własnych (i synka) doświadczeń.
A może szukasz pomysłu na wakacje z dzieckiem?
Sprawdź wpisy oznaczone jako #urlop z dzieckiem i dowiedź się gdzie warto jechać nawet z najmniejszym maleństwem! Koniecznie przeczytaj również mój poradnik Wakacje z dzieckiem. Pomysły wyjazdów i porady.
oraz poznaj moje pomysły na miejsca do odwiedzenia z dzieckiem
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Królestwo wspomnień!
Czy pamiętacie jakimi zabawkami bawiliście się w młodości? A pamiętacie zabawki swoich rodziców czy rodzeństwa? Założę się, że te najbardziej ulubione na pewno zapadły Wam…
Ogrody Hortulus. Najpiękniejsze ogrody Pomorza!
Poznajcie Ogrody Hortulus, które bez cienia wątpliwości są najpiękniejszymi i największymi ogrodami polskiego Pomorza. Od ponad 30 lat są jedną z wizytówek regionu ale również…