zdjęcie główne – obrazek wyróżniajacy – domyślnie sekcja ukryta na wszystkich urządzeniach
tramwaj wodny w poznaniu ostrów tumski widziany z rzeki poznań atrakcje
POZNAŃ

Poznań to jedno z najstarszych polskich miast, którego historia liczy sobie ponad 1000 lat. Odkryjcie na kierunkowo.pl to wszystko, co najlepszego skrywa dla nas Poznań: atrakcje, zabytki, muzea, parki i najciekawsze miejsca!

kierunkowo.pl autor

Cześć, jestem Marcin!

Skąd znam Poznań? Mieszkam tutaj od kilkunastu lat, poznając jego najciekawsze miejsca. Wiele z nich opisałem już dla Was na kierunkowo.pl. W obszernych wpisach znajdziecie setki zdjęć, wiele ciekawostek oraz historii o jego najciekawszych zakątkach!
Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

Poznań to jedno z największych polskich miast, które swoją historią, architekturą, kulturą oraz tradycjami, potrafi zaciekawić i zachwycić każdego! Dzięki temu stolica przepięknej Wielkopolski to doskonały kierunek turystyczny, zarówno na dłuższą podróż jak i krótszą mikropodróż! Oto, w wielkim skrócie to, co ma Wam do zaoferowana Poznań: atrakcje, zabytki, wyjątkowe muzea, przepiękne parki, bogatą gastronomię i wiele, wiele więcej! Wszystkie je poznacie właśnie w tym miejscu!

Poznań. Atrakcje, które trzeba zobaczyć!

SZTOSY!

Sztosy to najkrócej mówiąc najciekawsze zakamarki, które skrywają w sobie to wszystko, co najlepszego do zaoferowania ma Poznań: atrakcje, najcenniejsze zabytki, historyczne miejsca oraz doskonałą gastronomię.

Ostrów Tumski

Poznański Ostrów Tumski to wyspa na rzece Warcie, gdzie już od X wieku bije serce Poznania! To tutaj w czasach Piastów stał potężny gród, w którym swoją rezydencję mieli pierwsi polscy władcy. Po dawnym grodzie, zostało więcej niż się spodziewacie. Poza okazałą katedrą, możecie zobaczyć unikalne szklane palatium swoim kształtem nawiązujące do kształtu książęcego pałacu czy wyjątkowy rezerwat archeologiczny Genius loci, w którym prezentowane są oryginalne relikty dawnych wałów grodowych. Poza nimi, Ostrów Tumski zachwyci Was swoją ciszą, powagą, elegancją i historią, którą najlepiej poznawać w interaktywnym centrum historii Ostrowa Tumskiego – Bramie Poznania. Więcej o poznańskim Ostrowie Tumskim przeczytacie we wpisie: Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!

Stary Rynek

Stary Rynek to jeden z sześciu poznańskich rynków ale bez wątpienia ten najbardziej znany i okazały. To na nim będziecie mogli zobaczyć przepiękny renesansowy ratusz z poznańskimi koziołkami, które codziennie w samo południe trykają się na jego wieży. Oprócz nich na pewno docenicie urok kolorowych domków budnicznych, budynku Wagi Miejskiej, pięknej poznańskiej Bamberki czy starorynkowych kamienic i fontann! Niezapomniana będzie również kawa w jednej z kawiarni lub miło spędzony wieczór w jednej z restauracji czy zewnętrznym ogródku. Bez wątpienia Stary Rynek to jedno z najpiękniejszych miejsc w Poznaniu a więcej o nim przeczytacie we wpisie: Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?

Stare Miasto

Równie urokliwe i pełne wyjątkowej architektury oraz historii jest całe Stare Miasto w Poznaniu, dawniej otoczone potężnymi murami miejskimi. Dzisiaj możemy oglądać już tylko ich relikty i rekonstrukcję, mimo to nawet one robią duże wrażenie! Chcąc poznać poznańskie Stare Miasto koniecznie musicie odwiedzić Plac Kolegiacki, przy którym stoi okazała poznańska fara oraz gmach dawnego kolegium jezuickiego. Po za tym obowiązkowym punktem jest również Zamek Królewski, na którego wieży znajdziecie najlepszy punkt widokowy w mieście! Wyjątkowy klimat poznańskiej starówki poczujecie również spacerując m. in. ulicami Gołębią, Klasztorną, Paderewskiego, Żydowską czy Wrocławską, która chyba nigdy nie zasypia! Ilość wyjątkowych budowli, pięknych kamienic czy wytwornych świątyń, które miniecie po drodze jest wręcz nie do opisania! Więcej o poznańskim Starym Mieście przeczytacie we wpisie: Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu

TOP zabytki!

W Poznaniu jest ponad 5000 zabytków! Nie można przejść obok nich obojętnie, dlatego odkrywajcie niesamowity Poznań: atrakcje a wśród nich piękne, majestatyczne i niepowtarzalne zabytki!

Ratusz

Poznański ratusz, stojący na Starym Rynku przez wielu uznawany jest za najcenniejszy zabytek w mieście. Dzięki swojej architekturze i urodzie, nazywany perłą renesansu i uznawany za najpiękniejszy ratusz na północ od Alp! Swoją historią sięga XIV wieku, jednak swój dzisiejszy renesansowy wygląd zawdzięcza przebudowie w XVI wieku, którą zaprojektował włoski architekt Jan Baptysta Quadro. Bez wątpienia jest obowiązkowym punktem na podróżniczej mapie Poznania, tym bardziej, że na jego wieży codziennie o 12.00 trykają się poznańskie koziołki a w jego wnętrzach mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. Więcej o nim, przeczytacie w opisie: Ratusz w Poznaniu

ratusz w poznaniu
ostrów tumski w poznaniu katedra poznańska poznań atrakcje

Katedra poznańska

Katedra w Poznaniu to na pewno jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich w Polsce a według wielu historyków, najstarsza katedra w kraju! Swoją historią sięga 986 roku, czyli daty utworzenia pierwszej polskiej diecezji – diecezji poznańskiej, którą objął pierwszy biskup na polskich ziemiach – Jordan. Przyjmuje się, że jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski, których szczątki spoczywają obecnie w najokazalszej kaplicy świątyni – Złotej Kaplicy. Dla turystów udostępniono również podziemia, gdzie prezentowane są relikty dawnej świątyni. Więcej o niej przeczytacie w opisie: Katedra w Poznaniu

Dawne kolegium jezuickie

Wzniesione w XVIII wieku potężne kolegium jezuickie, na początku swojego istnienia było miejscem krzewienia nauki i edukacji. Później stało się siedzibą lokalnych władz. W jej murach gościł m. in. car Aleksander I czy Napoleon Bonaparte, który nawet utworzył w nim swoją kwaterę. Przez trzy tygodnie, kiedy urzędował tutaj cesarz Francuzów, najpotężniejszy przywódca swoich czasów, budynek kolegium był niemal dosłownie centrum ówczesnego świata! Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta. Więcej o nim przeczytacie w opisie: Potężne dawne kolegium jezuickie w Poznaniu

kolegium jezuickie w Poznaniu
kościół nmp poznań in summo makieta palatium

Szklane palatium

Choć samo szklane palatium, będące oryginalną i ciekawą instalacją przestrzenną powstało w 2021 roku, ukazuje ono skryty ok. 1,5 metra pod ziemią, prawdopodobnie najcenniejszy poznański zabytek – relikty książęcego palatium z X wieku, czyli mówiąc prościej pałacu Mieszka I – pierwszego władcy Polski! Poznańskie palatium było największą kamienną budowlą X-wiecznej Polski, będąc jednocześnie najokazalszym budynkiem średniowiecznego grodu na poznańskim Ostrowie Tumskim. Więcej o nim przeczytacie w opisie: Szklane palatium w Poznaniu

Pomnik historii

Historyczny zespół miasta Poznania a w nim wspomniany już Ostrów Tumski czy Stare Miasto to przestrzeń, która w 2008 roku została wpisana na listę Pomników historii. To zestawienie zabytków o szczególnej wartości historycznej oraz znaczącym wpływie na dziedzictwo kulturalne Polski. Lista Pomników historii liczy około 150 pozycji (stan na 2023 rok), przez co taki tytuł to szczególne wyróżnienie! W Poznaniu poza Ostrowem Tumskim i lewobrzeżnym Starym Miastem, ochroną w ramach Pomnika historii objęte jest również Chwaliszewo, Park Cytadela, Wzgórze św. Wojciecha, tzw. Nowe Miasto czy Dzielnica Cesarska. Jednym zdaniem: wszystko to, co najcenniejsze ma w sobie stolica Wielkopolski!

widok na poznań z tarasu widokowego w zamku przemysła

Muzea i ekspozycje

Poznań to nie tylko widowiskowe atrakcje, ale również wyjątkowe muzea oraz instytucje ekspozycyjne. Wśród nich są obiekty niezwykle ciekawe a kilka z nich w bardzo atrakcyjny sposób przybliża historię miasta, dlatego warto odwiedzić je nie tylko podczas niepogody.

Brama Poznania

Brama Poznania to interaktywne muzeum przybliżające historię poznańskiego Ostrowa Tumskiego oraz jednocześnie początków Poznania i początków państwa polskiego. Multimedialna i starannie przygotowana ekspozycja znajdująca się w charakterystycznym budynku o nietypowej architekturze, to najlepszy wstęp do zwiedzania położonej po sąsiedzku wyspy katedralnej jak i całego miasta. Więcej o Bramie Poznania przeczytacie we wpisie: Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!

Muzeum Czerwca ’56

Znajdujące się w piwnicach Zamku Cesarskiego Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 to wyjątkowa ekspozycja, łącząca w sobie zarówno elementy multimedialne, oryginalne eksponaty oraz starannie zaaranżowane makiety i wnętrza, które na długo zapadną w Waszej pamięci. Poznacie w nim historię tragicznych dni czerwca 1956 roku, kiedy to poznańscy robotnicy jako pierwsi w historii PRL-u wyszli na ulicę, domagając się godnych warunków pracy, obniżki cen produktów oraz podwyżek płac. Strajk został krwawo stłumiony, w wyniku czego 57 osób zginęło… Więcej o tym miejscu w opisie: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Sztuk Użytkowych

Codzienne, niepozorne przedmioty, których bez problemu odnajdziemy pełno w naszych domach, po wielu latach mogą okazać się niezwykłymi skarbami. Właśnie takie wyjątkowe „skarby” zbiera i eksponuje poznańskie Muzeum Sztuk Użytkowych, mieszczące się w Zamku Królewskim. Jest to jedyne w Polsce tego typu muzeum, które prezentuje m. in. biżuterię, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, meble, dekoracje domu, broń, tkaniny czy stroje i dodatki do nich, na przestrzeni kilku stuleci – od średniowiecza do współczesności. W zbiorach muzeum znajduje się około 2000 muzealiów, zgromadzonych na ekspozycji liczącej 1500 metrów kwadratowych. Dodatkowo odwiedzający mogą wejść na jedyny w centrum miasta taras widokowy, zlokalizowany na 43 metrowej wieży zamkowej.

Muzeum Broni Pancernej

Kilka tysięcy ton stali, która przez dziesięciolecia budziła podziw, strach i zniszczenie znajdziecie w pawilonach muzeum Broni Pancernej. Pojazdy oraz eksponaty, które zgromadzono w muzeum to w wielu przypadkach unikaty, często odrestaurowane ze stanu wręcz wraków. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje niemieckie działo Stug IV, legendarny T-34 – „Rudy” czy wyjątkowy czołg T-55, na którym swój autograf złożył sam Steven Spielberg! Więcej o tym muzeum przeczytacie we wpisie: Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Tony stalowej historii!

Centrum Szyfrów ENIGMA

Centrum Szyfrów ENIGMA nie jest typowym muzeum, choć ma z nim odrobinę wspólnego. Przybliża ono niesamowitą historię trójki matematyków poznańskiego Uniwersytetu, którzy w 1932 roku złamali kod legendarnej niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA. Wydarzenie to zdaniem wielu historyków i badaczy odmieniło losy II wojny światowej i być może skróciło ją nawet o kilka lat! Poza opowiadaniem historii Różyckiego, Rejewskiego i Zygalskiego przybliża nam również historię szyfrów, uczy ich podstaw oraz ukazuje jak bardzo wpływają na nasze obecne, codzienne życie w którym informatyka odgrywa coraz większą rolę. Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisie: Odkryj ukryte! Poznajcie unikalne Centrum Szyfrów ENIGMA

Więcej wystaw i ekspozycji

W Poznaniu znajdziecie ponad 30 placówek muzealnych i ekspozycyjnych. Wymienione wyżej to jedynie kilka z nich, bo na zwiedzających czekają również m. in.:

  • Muzeum Narodowe w Poznaniu,
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych,
  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego,
  • Muzeum Farmacji,
  • Muzeum Historii Ubioru,
  • Rogalowe Muzeum Poznania,
  • czy odjechane Poznańskie Muzeum Pyry!

Pełną listę muzeów znajdziecie na stronie internetowej Miasta Poznania.

Dzielnice warte Poznania!

Poznań formalnie podzielony jest na ponad 40 jednostek pomocniczych (ach ta prawna nomenklatura…), które dla mnie od zawsze były po prostu dzielnicami. To one kształtują charakter miasta i skrywają w sobie to wszystko, co najlepszego w sobie ma Poznań: atrakcje oraz niezwykle ciekawe zakamarki! Oto najciekawsze moim zdaniem obszary i dzielnice, warte Poznania!

Dzielnica Cesarska

Na zachód od Starego Miasta, w miejscu dawnych fortyfikacji na początku XX wieku wzniesiono reprezentacyjną dzielnicę, w której centrum stanął jedyny w Polsce Zamek Cesarski. Mimo, że Dzielnica Cesarska to niechlubna pamiątka po smutnych czasach zaborów, obecnie jest sercem poznańskiej sztuki, kultury i nauki. Znajdziecie tutaj m. in. Centrum Kultury Zamek, Teatr Wielki, aulę uniwersytecką, gmachy poznańskich uczelni wyższych, niewielki park z fontanną a także poznańskie Dwa Krzyże – pomnik upamiętniający wydarzenia Poznańskiego Czerwca ’56. Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Dzielnica Cesarska w Poznaniu – pamiątka pełna skrajności

Śródka

Śródka to jedna z najmniejszych dzielnic Poznania i jednocześnie dzielnica, skrywająca jedne z najciekawszych historii. Położona jest na wschód od Ostrowa Tumskiego, z którym od wieków była ściśle związana. Mimo, że jej lata świetności przypadły na okres średniowiecza, od 2007 roku, kiedy to po ponad 50 latach odbudowano most pomiędzy Śródką a Ostrowiem Tumskim, ten niewielki i niezwykły fragment stolicy Wielkopolski odżywa i rozkwita, będąc już w chwili obecnej jedną z najmodniejszych dzielnic miasta. Dzisiejsza Śródka to zagłębie restauracji, kawiarni i klimatycznych miejsc! Znajdziecie tutaj wyjątkowy mural Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle, instalację Zielona Symfonia oraz wspomnianą już Bramę Poznania. Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Śródka w Poznaniu. Odradzająca się perełka!

Jeżyce

Poznańska secesja nigdzie indziej nie prezentuje się tak okazale jak na Jeżycach, położonych na zachód od centrum miasta. Pośród okazałych mieszczańskich kamienic, głównie z XIX wieku znajdziecie również takie miejsca warte odwiedzenia jak np. Stare ZOO, rezydencjonalną ulicę Słowackiego, urokliwą ulicę Jackowskiego, stylowy Teatr Nowy lub widowiskowy Teatr Cortique czy wyjątkowe murale. Wiele znajomych miejsc, znajdą tutaj wszyscy fani Małgorzaty Musierowicz oraz sympatycy stworzonej przez nią Jeżycjady, której akcja toczy się właśnie na tej dzielnicy. Jeżyce dzisiaj to również jedna z najsmaczniejszych dzielnic miasta! Bez większego problemu znajdziecie tutaj intrygującą smakami restaurację czy aromatyczną kawiarnię. Fani słodkości koniecznie muszą wybrać się na ulicę Kościelną, która w całym mieście słynie z najlepszych rzemieślniczych lodów w okolicy.

Łazarz

Położony na południowy-zachód od centrum Łazarz to obok Jeżyc, kolejna dzielnica będąca perełką architektury miejskiej z przełomu XIX i XX wieku. Obok takich perełek jak osiedle Johow-Gelände, ulica Matejki, Park Wilsona, teren stale tętniących życiem Międzynarodowych Targów Poznańskich czy największej w kraju palmiarni – Palmiarni Poznańskiej po prostu nie można przejść obojętnie! Całość dopełnia spokojny Park Kasprowicza z Halą Arena, goszczącą spektakularne wydarzenia rozrywkowe, sportowe czy kulturalne. Na uwagę zasługuje również wyremontowany w ostatnich latach Rynek Łazarski wraz z okolicznymi uliczkami, które także wypiękniały!

Inne dzielnice

Wymieniając najciekawsze dzielnice stolicy Wielkopolski, warto wspomnieć również o równie ciekawych dzielnicach, jak te wymienione powyżej.

  • Wzgórze św. Wojciecha – mimo, że nie jest to odrębna dzielnica, Święty Wojciech to bardzo ciekawa część miasta. Zachował się na nim unikatowy klimat historyczny i kulturowy, głównie za sprawą dwóch zabytkowych kościołów, układu urbanistycznego, wiekowej zieleni oraz nekropolii zasłużonych Wielkopolan.
  • Wilda – czasy kiedy w ocenie muzyków Pidżamy Porno, na Wildzie mieszkał szatan odeszły w zapomnienie! Dzisiaj to dzielnica pełna uroku i architektonicznych perełek.
  • Sołacz – willowa dzielnica Poznania, która do dzisiaj uchodzi za najbardziej elegancką i prestiżową w mieście,

Poznań. Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Dla młodszych turystów!

Poza wszystkimi zabytkami i historycznymi miejscami, Poznań to również atrakcje które zachwycą najmłodszych! Atrakcje dla dzieci, które skrywa w sobie Poznań to miejsca zarówno rozrywkowe, jak i edukacyjne oraz kształtujące właściwe postawy w obecnych czasach.

Nowe ZOO

Nowy Ogród Zoologiczny w Poznaniu to bez wątpienia jedna z największych wizytówek miasta ale również jedna z najlepszych atrakcji dla całej rodziny, również dzieci i młodzieży. Rozległy i obficie zielony teren Nowego ZOO w Poznaniu to nie tylko miejsce podglądania zwierząt z całego świata ale również doskonała lekcja przyrody na świeżym powietrzu oraz okazja do przejechania się parkową ciuchcią czy legendarną Maltanką! Więcej o Nowym ZOO w Poznaniu przeczytacie we wpisie: Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)

Brama Poznania

O Bramie Poznania wspominałem Wam już wcześniej, ale nie wypada wymienić jej w rozdziale dotyczącym atrakcji dla najmłodszych w Poznaniu. W tym wyjątkowym centrum dla dzieci przygotowano specjalną ścieżkę zwiedzania z atrakcjami dostosowanymi do wieku a dla młodzieży, główna ekspozycja będzie doskonałą i ciekawą lekcją historii, pełną multimedialnych smaczków, które na pewno przypadną dzisiejszemu, bardzo cyfrowemu pokoleniu. Więcej przeczytacie we wpisie: Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!

Palmiarnia Poznańska

Palmiarnia w Poznaniu to największy tego typu obiekt w Polsce, przez co palmami, tropikami i odrobiną egzotyki możemy cieszyć się nieco dłużej, niż gdziekolwiek indziej! Dla dzieci wnętrze palmiarni to niesamowita kraina, niczym z bajki przez co na pewno będą tym miejscem zaskoczeni oraz zaciekawieni. Oprócz tropikalnych roślin, często potężnych rozmiarów w palmiarni spotkacie również egzotyczne zwierzęta oraz dziesiątki rodzajów ryb – jedne dosłownie na wyciągnięcie ręki, inne w pawilonie będących największym w mieście akwarium. Więcej we wpisie: Palmiarnia w Poznaniu. Największa w Polsce!

Teatr Cortique

Trudno znaleźć w Polsce podobny teatr, który z jednej strony wystawia spektakularne widowiska będące połączeniem baletu, akrobatyki, śpiewu i tańca, a z drugiej tworzonego również z udziałem dzieci i młodzieży, będących uczniami Szkoły Baletowej działającej wraz z Teatrem Cortique. Zapewniam Was, że nie znajdziecie lepszego miejsca, by wprowadzić swoje pociechy w świat sztuki, który zachwyci również Was! Więcej o tym wyjątkowym teatrze we wpisie: Teatr Cortique. Broadway w sercu Poznania!

Place zabaw na wypasie

Place zabaw zazwyczaj kojarzymy z drabinkami, zjeżdżalniami i huśtawkami… Jednak Poznań może pochwalić się kilkoma o wiele bogatszymi i bardziej atrakcyjnymi placami dla najmłodszych, które na długi czas zapewnią atrakcje Waszym dzieciom. Wśród nich znajdziecie m. in. wodny plac zabaw w parku im. ks. Kirschke, plac zabaw nad Jeziorem Strzeszyńskim, nietypową Wartofrajdę czy pobudzający kreatywność statek kosmiczny w centrum miasta! Powiem Wam z własnego doświadczenia, że trudno będzie Wam wyciągnąć z nich swoje pociechy! Więcej placowych inspiracji znajdziecie we wpisie: Najfajniejsze place zabaw w Poznaniu (zdjęcia, mapy)

Więcej miejsc dla najmłodszych

Wymieniając najciekawsze atrakcje dla najmłodszych, nie można nie wspomnieć o innych miejscach które podobnie jak te wymienione powyżej, przypadną do gustu najmłodszym.

  • Kolejka parkowa „Maltanka” – duma i chluba Poznania, która cieszy każdego a szczególnie najmłodszych! Poznańska wąskotorówka, prowadzona przez parowóz to niezapomniane przeżycie.
  • Rogalowe Muzeum Poznania – jedna z muzealnych perełek Poznania, która szczególnie polecana jest dla dzieci. Mogą one podczas warsztatów samodzielnie upiec poznańskiego rogala.
  • Termy Maltańskie – największy aquapark w mieście, zlokalizowany nad Jeziorem Maltańskim,
  • Muzeum Czekolady – kolejne miejsce, które w ciekawy sposób kształci umiejętności manualne najmłodszych. Z czekolady mogą one wykonać tutaj przeróżne słodkie pamiątki.
  • Laboratorium Wyobraźni – kreatywny raj w poznańskim park naukowo-technologicznym, który zachwyci każdego małego odkrywcę czy naukowca.

Poznań – te atrakcje też warto poznać!

Parki i tereny zielone

Choć Poznań jest jednym z największych polskich miast, które raczej mają opinię raczej „betonowych pustyń”, w stolicy Wielkopolski udało się zachować równowagę pomiędzy zielenią a wielkomiejską zabudową. Najwięcej zieleni znajdziecie na obszarach tzw. klinów zieleni ale nie tylko!

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny to bez wątpienia najbardziej kolorowy i różnorodny park w mieście. Sięga swoją historią okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to powstała najstarsza jego część. Obecnie liczy około 22 hektarów powierzchni, na której rośnie ponad 7000 gatunków roślin z całego świata! Zachwyca kolorami, zmiennością pór roku oraz niezwykłym alpinarium, eleganckim ogrodem francuskim z piękną rzeźbą Baletnicy czy zabytkowym pawilonem letnim. Więcej o nim przeczytacie we wpisie: Ogród Botaniczny w Poznaniu. Najpiękniejszy ogród miasta!

Park Cytadela

Największym parkiem Poznania jest tzw. Cytadela, czyli park utworzony na miejscu dawnej pruskiej fortyfikacji – ogromnego Fortu Winiary. Zajmuję powierzchnię ok. 100 ha i poza rozległymi terenami zieleni, znajdziecie tutaj również okazałe Rosarium, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii Poznań, ogród kwiatów letnich a także kawiarnie oraz plac zabaw dla najmłodszych. Ze względu na swoje walory przyrodnicze i historyczne Park Cytadela został wpisany na listę obszarów „Natura 2000”. Więcej o parku przeczytacie we wpisie: Park Cytadela w Poznaniu (historia, atrakcje, parking)

Ścieżka w koronach drzew

Wyjątkową atrakcją Poznania jest drewniana ścieżka, biegnąca na wysokości kilkunastu metrów ponad ziemią, niemal w samych koronach otaczających ją drzew! Znajduje się ona na północny-wschód od Jeziora Maltańskiego, bardzo blisko wejścia do poznańskiego Nowego ZOO. Mimo, że liczy sobie około 250 metrów a jej przejście zajmuje kilka minut, na długo pozostaje w pamięci! Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)

Park Wilsona

Park im. Thomasa W. Wilsona na poznańskim Łazarzu, choć nie należy do największych parków w mieście, urzeka swoją elegancją oraz historią. Pierwotnie to właśnie tutaj funkcjonował pierwszy w mieście ogród botaniczny, dzięki czemu do dzisiaj znajdziecie tutaj różnorodną roślinność, obecnie w wielu przypadkach będącą pomnikami przyrody. Piękną przyrodę w parku uzupełniają rzeźby, klimatyczny amfiteatr, fontanny, palmiarnia oraz niewielkie alpinarium. Więcej informacji we wpisie: Park Wilsona w Poznaniu. Zielona oaza z niezwykłą historią!

Idź w zielone!

Powyższe propozycje to jedynie najciekawsze zielone kierunki w mieście. W Poznaniu ogółem jest blisko 50 parków i ogrodów a do tego doliczyć trzeba jeszcze obszary lasów! Jest w czym wybierać, a wspomnieć wypada jeszcze o:

  • terenach rekreacyjnych wokół Jeziora Maltańskiego – jedno z najpopularniejszych miejsc do odpoczynku na świeżym powietrzu w mieście,
  • tereny nad Wartą, szczególnie w centrum miasta,
  • Parku Sołackim – urokliwy park w zabytkowej dzielnicy willowej miasta,
  • Strzeszynku – rozległe tereny rekreacyjne wokół poznańskich jezior,
  • Dębinie – spokojny leśny park na południu Poznania, zlokalizowany pośród urokliwych stawów,
  • Szachtach – rozległe tereny zielone wokół wokół dawnych wyrobisk – glinianek, na południu Poznania

Wydarzenia i kultura

Poznań to miasto tętniące życiem, które poza wieloma ciekawymi miejscami oferuje również wiele innych możliwości spędzania czasu. Oto bardzo ogólna lista, tego wszystkiego na co możecie liczyć odwiedzając Poznań: atrakcje i wydarzenia cykliczne, koncerty, wystawy, targi, jarmarki czy szeroko pojętą rozrywkę.

Teatry

Na terenie miasta funkcjonuje kilkadziesiąt scen teatralnych, oferujących szerokie spektrum sztuk scenicznych. Do najważniejszych z nich zaliczają się:

  • Teatr Wielki im. S. Moniuszki – najważniejsza scena teatralna w mieście,
  • Teatr Nowy im. T. Łomnickiego – jeden z najważniejszych w Poznaniu teatrów dramatycznych, mieszczący się w urokliwym budynku na Jeżycach,
  • Teatr Polski – dawna Scena Narodowa w zaborze pruskim, obecnie teatr dramatyczny, działający od 1875 roku,
  • Teatr Animacji – teatr, wystawiający spektakle lalek dla każdego!
  • Teatr Muzyczny – jeden z najbardziej rozśpiewanych i roztańczonych teatrów w mieście.

Pełną listę poznańskich teatrów znajdziecie na stronach internetowych miasta.

Wystawy i koncerty

Bogatą ofertę stolicy Wielkopolski uzupełniają również liczne wystawy, targi,

  • Centrum Kultury Zamek – najbardziej kulturalne miejsce w mieście! Znajdziecie tutaj wszystko: wystawy, koncerty, kino, spotkania i wiele więcej!
  • Galeria Miejska Arsenał – galeria sztuki współczesnej na poznańskim Starym Rynku,
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie – jeden z największych kompleksów targowych w kraju a nawet Europie Wschodniej. Niemal bezustannie odbywają się tutaj targi i wydarzenia a dodatkowo również koncerty i inne eventy.
  • Hala Arena – największa hala widowiskowa w mieście, będąca miejscem koncertów i wydarzeń sportowych,
  • Stary Browar – nowoczesne centrum handlu i sztuki, znajdujące się w centrum miasta,
  • wystawy plenerowe – możecie je spotkać na terenie całego miasta

Jarmarki i wydarzenia

Poza stałą ofertą wydarzeń i atrakcji, Poznań w swoim miejskim kalendarzu ma również wiele wydarzeń cyklicznych. Do najważniejszych z nich należą:

  • Urodziny ulicy Święty Marcin – co roku 11 listopada przez miasto przechodzi uroczysty orszak a wszędzie roznosi się zapach aromatycznych rogali świętomarcińskich – właśnie w ten wyjątkowy sposób Poznań świętuje Dzień Niepodległości,
  • Betlejem Poznańskie – coroczny jarmark bożonarodzeniowy, odbywający się w różnych częściach miasta,
  • Jarmark Świętojański – najstarszy poznański jarmark z okazji imienin Świętego Jana,
  • Jarmark Dobrego Smaku – odbywający się w ramach corocznego Festiwalu Dobrego Smaku,

Poznań miastem doznań!

Powyższe propozycje to jedynie najciekawsze rozrywki w mieście. Oferta Poznania w tej dziedzinie jest jednak znacznie szersza! Oto kilka kolejnych propozycji.

  • kina studyjne – wśród nich legendarne wręcz kino Rialto na poznańskich Jeżycach, kino Muza czy Kino Bułgarska 19,
  • festiwale – ze świętem teatru, czyli Festiwalem Malta na czele, muzycznym Enter Enea Festival czy zimowym Festiwalem Rzeźby Lodowej,
  • miejskimi świętami – wśród których królują wspomniane już urodziny ulicy Święty Marcin (11 listopada) oraz hucznie obchodzona rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia),
  • nocne życie miasta – kina, koncerty i wydarzenia to jedno oblicze miasta, z drugiej strony Poznań oferuje również wiele rozrywek, które w wielkim skrócie można nazwać nocnym życiem. Mam tutaj na myśli kluby, puby czy miejsca spotkań w gronie znajomych.

fota rialto, kino malta, może jakiś szyld klub

Gastronomia

Poznajcie smaczniejszą stronę stolicy Wielkopolski i całego regionu! Kuchnia wielkopolska to jedna z polskich kuchni regionalnych, która dla wielu z Was będzie bardzo ciekawym doświadczeniem. Ale w Poznaniu znajdą swoje miejsce fani kuchni z całego świata, ponieważ oferta gastronomiczna stolicy jest naprawdę bogata!

Smakuj Poznań!

Kulinarna mapa Poznania to kilkaset adresów, pod którymi doświadczycie kulinarnych uniesień i niezapomnianych doznań smakowych. Niech potwierdzeniem tego będzie fakt, że od 2023 roku poznańskie restauracje znajdą się w legendarnym czerwonym przewodniku Michelin! O tym jak duży to zaszczyt, niech świadczy to, że Poznań jest dopiero trzecim miastem w Polsce, mogącym pochwalić się takim wyróżnieniem. Wiele z najlepszych restauracji w mieście stara się nawiązywać do regionalnej, wielkopolskiej kuchni która dla wielu z Was może być zaskakująca a na pewno również smaczna.

Wkrótce znajdziecie tutaj propozycje kilku poznańskich restauracji, które szczególnie mocno chciałbym Wam polecić!

Posmakuj kuchni wielkopolskiej w domu!

Tymczasem, zapraszam Was do spróbowania wielkopolskiej kuchni w swoich domach! Od kilku lat staram się odkrywać jej smaki, przygotowując dania na podstawie regionalnych przepisów. Najlepsze z nich, umieściłem w moim przepiśniku, który znajdziecie na kierunkowo.pl! Poniżej kilka przepisów inspirowanych smakami Wielkopolski!

Po więcej przepisów z mojej rodzinnej Wielkopolski zapraszam Was do mojego przepiśnika lub bezpośrednio do przepisów oznaczonych tagiem #kuchnia wielkopolska.

logo przepiśnik przepisnik kierunkowo.pl

Poznań – atrakcje, które nadal czekają na odkrycie

Poznań mniej znany

Na koniec poznajcie atrakcje, które Poznań skrywa w swoich mniej znanych zakamarkach, zaułkach i ulicach. O wielu z nich prędzej czy później się dowiecie, bo bardzo szybko zyskują popularność inne mimo niewątpliwego uroku, nadal pozostają niedocenione i mało znane. Oto kilka miejsc, które warto żebyście poznali!

Murale i sztuka uliczna

Poznań jeżeli chodzi o murale zdecydowanie stawia na jakość a nie ilość! Mimo tego nie brakuje ich na wielkich ścianach w centrum miasta. Niektóre z nich to prawdziwe perełki! Oto kilka najciekawszych:

  • Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle – najbardziej znany poznański mural, który przyciąga tłumy i pomógł ożywić Śródkę,
  • Mural Jeżyce – symbol dzielnicy, który został namalowany w 2021 roku. U jego podstawy znajduje się kieszonkowy park.
  • Zielony Eko Mural na Jeżycach – podobno działa antysmogowo, na pewno zachwyca soczystą zielenią umiejscowioną pośród surowości kamienic,
  • Mural Średniowieczny Poznań – nawiązuje do sztychów niemieckich kartografów Brauna i Hogenberga, prezentując mapę dawnego Poznania,
  • kilka kolejnych murali, m. in. Mały Książę, KONSTYTUCJA, Zielona Symfonia
  • Pan Peryskop, zwany też Watcherem – tajemnicza jednooka postać, stworzona przez poznańskiego twórcę street art o pseudonimie Noriaki Kasai. Znajdziecie go na terenie miasta w ponad 100 miejscach,
  • graffiti KAWU – zdobią one ściany w całym mieście, często przedstawiają postaci z bajek a także nawiązują do aktualnych wydarzeń.

Do odkrycia!

Miejsc wartych odkrycia w Poznaniu są setki! Ja przybliżę Wam zaledwie kilka z nich, moim zdaniem bardzo ciekawych.

  • Dworzec Letni – pojedynczy peron kolejowy z niewielkim dworcem wzniesiono specjalnie dla cesarza Wilhelma II. Początkowo pełnił funkcję prywatnego dworca cesarza a 26 grudnia 1918 roku właśnie na nim wysiadł Ignacy Paderewski, co uznaje się za ostateczny impuls do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
  • Kościół norweski w Poznaniu – mała świątynia Wang, czyli jeden z dwóch kościołów w stylu nordyckim w Polsce! Powstał w 1911 roku jako wzorcowy kościół dla wzorcowej niemieckiej wsi i prezentowany był na ówczesnej Wystawie Wschodnioniemieckiej.
  • Łazienki rzeczne – zabytkowy kompleks budynków kąpieliska rzecznego nad Wartą, obecnie górujący nad jedną z miejskich plaż. Pięknie wyremontowany w 2019 roku a od niedawna goszczący w swoich murach restaurację.
  • klatki schodowe – zasada jest prosta: idziecie na Jeżyce lub Łazarz i wchodzicie do pierwszej losowej klatki schodowej w ciekawej kamienicy! Być może to Wy odkryjecie kolejną klatkową perełkę,
  • Plac Kolegiacki – ostatnie kilka lat trwał jego generalny remont, dzięki czemu zyskał nowy wygląd. Najciekawsze jest jednak to, co pod ziemią! W tym miejscu dawnej stała potężna kolegiata, będąca najwyższym budynkiem w historii miasta – jej historię poznacie dzięki tablicom i odsłoniętym reliktom.
  • Kokoryczowe Wzgórze – mało znane, niewielkie wzniesienia na północy Poznania wiosną cieszą oczy najpierw obfitym wysypem żółtych ranników wiosennych a nieco później kokoryczy. Przez cały rok polecają się na spokojny spacer przez las.

Nowe symbole miasta

Najważniejsze symbole Poznania są niezmienne od stuleci. Wciąż jednak powstają nowe miejsca, które szybko zyskują popularność i rozpoznawalność, stając się kolejnymi znakami firmowymi miasta! Oto kilka z nich:

  • Mural na Śródce – nie da się go pomylić z żadnym innym malowidłem w kraju,
  • Stary Marych – dawniej umawiało się ze znajomymi pod Pręgierzem, teraz częściej pod Marychem – to już mówi samo za siebie!
  • Stary Browar – centrum kultury, sztuki i handlu o wyjątkowej architekturze,
  • Fontanna Wolności – przejście przez nią podczas wizyty w Poznaniu, to już niemal obowiązek, taki sam jak zobaczenie koziołków.

Instamiejsca

  • kamienica żelazko na rogu Ogrodowej i Krysiewicza – chyba najczęściej fotografowania kamienica w mieście!
  • Most Jordana – przeprawa łącząca Śródkę z Ostrowem Tumskim z katedrą w tle to idealna widokówka,
  • Bałtyk – górujący nad Rondem Kaponiera budynek o unikalnej bryle i intrygujących totemach,
  • podwórze kamienicy Otto Sterna (Wielka 21) – jedna z najpiękniejszych „studni” w mieście,
  • poznańskie neony – szczególnie „WOLNOŚĆ” na budynku Arkadii (Plac Wolności) oraz neony na ul. Święty Marcin (pomiędzy ulicą Ratajczaka a alejami Marcinkowskiego),
  • Okrąglak – dawny dom handlowy a teraz biurowiec od zawsze zachwyca swoją klatką schodową,
Mikropodróż do Poznania! Odkryjcie ze mną mikropodróże i zaplanujcie swoje zwiedzanie Poznania z moją pomocą!
mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Praktyczne informacje

To warto wiedzieć!

Nim ruszycie w miasto, chcąc odkryć Poznań i jego atrakcje, przeczytajcie jeszcze garść praktycznych informacji, które na pewno ułatwią Wam zadanie.

Poznań na mapie

Poznań położony jest w środkowo-zachodniej Polsce, w samym centrum przepięknej Wielkopolski. Geograficznie Poznań znajduje się na Pojezierzu Wielkopolskim, charakteryzującym się nizinnym krajobrazem. Przez miasto przepływa Warta, trzecia co do długości rzeka w kraju, której dolina jest najniżej położoną częścią miasta (50 m n.p.m.). Najwyższym punktem miasta jest położona na północy Góra Morasko (154 m n.p.m.). Poznań jest największym miastem regionu, oddalonym od innych dużych miast kraju o kilkaset kilometrów (ok. 140 km od Wrocławia, ok. 190 km od Łodzi i ok. 280 km od Warszawy).

Komunikacja i dojazd

Poznań jest świetnie skomunikowanym miastem, dzięki temu dotarcie do niego, przekroczenie tablicy „Poznań” i poznanie atrakcje nie będzie dla Was niczym trudnym.

Jak dotrzeć do Poznania?

Chcąc odwiedzić Poznań i jego atrakcje, możecie dotrzeć do stolicy Wielkopolski na kilka sposobów:

Kolej

Poznański węzeł kolejowy, w którym zbiega się aż 8 linii kolejowych jest jednym z największych w kraju. W samym Poznaniu znajduje się aż 13 stacji kolejowych wśród których najważniejszą jest Poznań Główny. Poznański dworzec to jeden z największych dworców kolejowych w kraju, obsługujący nawet 450 pociągów dziennie, które zmierzają nawet w najdalsze zakątki kraju. Dzięki temu dojazd koleją do stolicy Wielkopolski nie powinien być żadnym problemem. Aktualne rozkłady pociągów dalekobieżnych znajdziecie na Portalu Pasażera PKP. Lokalne połączenia kolejowe obsługują pociągi POLREGIO, Koleje Wielkopolskie oraz Poznańska Kolej Metropolitalna.

Komunikacja autobusowa

Na dworcu Poznań Głównym znajduje się również poznański dworzec autobusowy, który obsługuje połączenia międzynarodowe, krajowe i lokalne. Dodatkowo do mniejszych dworców autobusowych (np. Śródka, Rataje, Os. Sobieskiego) dojedziecie również autobusami podmiejskimi (rozkład znajdziecie na stronach Zarządu Transportu Miejskiego). Dzięki temu, że siatka połączeń autobusowych jest rozległa a ilość połączeń duża, autobus jest również dobrym sposobem dotarcia do Poznania.

Rower

Przez miasto przebiega również kilka tras rowerowych, m. in. Transwielkopolska Trasa Rowerowa czy Nadwarciański Szlak Rowerowy, które umożliwiają przekroczyć tablice „Poznań” i odkryć atrakcje miasta na dwóch kółkach. Dodatkowo w samym mieście znajdziecie również wiele ścieżek rowerowych, o czym w dalszej części strony.

dworzec poznań dębiec graffiti mural
Samolotem

W zachodniej części miasta położony jest port lotniczy Poznań Ławica, który umożliwia dotarcie do Poznania drogą lotniczą. Stale powiększająca się liczba połączeń umożliwia bezpośrednie dotarcie do Poznania głównie turystom zagranicznym ale nie tylko, po lotnisko obsługuje również połączenia krajowe.

Samochodem

Oczywiście chcąc poznać Poznań i jego atrakcje, możecie przyjechać do niego również własnych samochodem. Przez Poznań przebiega kilka dróg szybkiego ruchu (A2, S5, S11) a także drogi krajowe i wojewódzkie. Dzięki nim dotrzecie do stolicy Wielkopolski szybko i komfortowo.

Jak poruszać się po mieście?

Najlepszym sposobem by poznawać Poznań i jego atrakcje jest poruszanie się po mieście pieszo (na krótkich dystansach) oraz komunikacją miejską, rowerem lub hulajnogą elektryczną (na nieco dłuższych trasach).

Komunikacja miejska

W Poznaniu komunikacja miejska składa się z kilkunastu linii tramwajowych oraz kilkudziesięciu linii autobusowych, dojeżdżających do niemal każdego zakątka miasta. Komunikacja miejska bez wątpienia jest najszybszym sposobem przemieszczania się po mieście, szczególnie jego centrum. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego.

Bilety komunikacji miejskiej

Bilety komunikacji miejskiej możecie kupić na kilka sposobów: w specjalnych terminalach w pojazdach (płatność kartą), biletomatach na przystankach (bilety papierowe) lub w jednej z aplikacji mobilnych (np. moBiLET, Skycash). Dla osób odwiedzających Poznań najkorzystniej wychodzi zakup biletów 24-godzinnych, które dodatkowo objęte są promocją „Weekend 24 h”, w ramach której bilet skasowany w piątek po 20.00 lub w sobotę, obowiązuje do godziny 24.00 w niedziele. Więcej szczegółów na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego.

komunikacja miejska w poznaniu poznańskie tramwaje solaris tramino
Rower miejski / hulajnogi

Od 2023 roku w Poznaniu nie funkcjonuje już rower miejski. Dla osób lubiących poruszanie się po mieście na dwóch kółkach pozostaje opcja wypożyczenia hulajnóg, dostępnych w różnych aplikacjach mobilnych.

Gdzie zaparkować samochód?

Przyjeżdżając do Poznania własnym samochodem najlepiej zaparkować go na parkingach buforowych lub Park&Ride, które znajdują się na obrzeżach miasta. Szczególnie parkingi Park&Ride są ciekawą opcją, ponieważ na podstawie biletu parkingowego możemy bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Swoje samochody możecie również zaparkować w centrum miasta, na miejscach postojowych na ulicach (obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania) czy na płatnych parkingach naziemnych czy podziemnych (np. Plac Wolności, Za Bramką).

Poznańska Karta Turystyczna

Na koniec chciałbym polecić Wam doskonale wymyślony i bardzo wygodny dla odwiedzających Poznań i jego atrakcje produkt turystyczny – Poznańską Kartę Turystyczną. To mówiąc w wielkim skrócie połączenie biletu na komunikację miejską oraz do większości muzeów w Poznaniu a także karty rabatowej, dzięki której zyskujecie zniżki w wybranych atrakcjach i restauracjach. Dostępna jest w trzech wersjach: jedno-, dwu- i trzydniowej a możecie ją kupić w punktach informacji turystycznej, wybranych hotelach czy internecie. Szczegóły na stronach internetowych poznan.travel.

Macie pytania?

Jeżeli coś Was nadal zastanawia lub potrzebujecie więcej szczegółów i informacji – skontaktujcie się ze mną! Myślę, że będę w stanie Wam pomóc. Informacje o tym, jak się ze mną skontaktować znajdziecie na stronie kontakt.

Tylko z Waszym wsparciem mogę więcej!

Dodajcie mi wiatru w żagle swoim wsparciem! W ten sposób możecie podziękować za znaleźliście na nim inspiracje, wskazówki czy odpowiedzi na swoje pytania! Z góry bardzo dziękuje!

Obserwuj w socialmediach! To też pomaga a nic nie kosztuje!

Poznań bez tajemnic w moich wpisach!

No posts

Więcej miejsc z Poznania i nie tylko odkryjecie na mojej mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

SPRAWDŹ KONIECZNIE!

Mapa atrakcji

Kilkaset wyjątkowych miejsc w Polsce! Unikalne miejsca, atrakcje dla dzieci, klimatyczne noclegi i setki podróżniczych inspiracji!

mapa ciekawych miejsc w polsce ciekawe miejsca w polsce kierunkowo.pl Mapa atrakcji turystycznych w Polsce