O Poznaniu na pewno słyszało wielu z Was, a niejeden planował poznać stolicę Wielkopolski podczas np. city-breaka lub innej mikropodróży! Wtedy zawsze pojawia się to pytanie: Co warto zobaczyć w Poznaniu? Atrakcji w największym mieście Wielkopolski nie brakuje! Znajdziecie tutaj zarówno nowoczesne muzea, piękne zabytki, dużo terenów zielonych, niepowtarzalne atrakcje i wyjątkowe zakamarki. Spróbuję w tym wpisie podpowiedzieć Wam to wszystko, co naprawdę warto zobaczyć w Poznaniu. Od razu muszę Was uprzedzić, na pewno nie znajdziecie tutaj wszystkich ciekawych miejsc, które skrywa stolica Wielkopolski, bo takie zestawienie jest po prostu niemożliwe do zrobienia! Mimo, to poniżej znajdziecie ogrom inspiracji do tego by odwiedzić, zobaczyć i poznać jedno z największych i najpiękniejszych polskich miast!
Poznań – podstawowe informacje
Poznań jest jednym z najstarszych miast w Polsce, jego początki sięgają X wieku. To miejsce, gdzie ważne wydarzenia historyczne wpłynęły na kształtowanie się polskiej tożsamości. Niektórzy historycy twierdzą nawet, że mający miejsce w 966 roku Chrzest Polski, miał miejsce na poznańskim Ostrowie Tumskim w książęcej rezydencji Mieszka I. Od początku polskiej państwowości był jednym z najważniejszych grodów i ośrodków miejskich, który szczególnie upodobali sobie władcy z dynastii Piastów. Przez sześć lat 1290-1296 za panowania Przemysła II miasto było stolicą Królestwa Polskiego. W kolejnych stuleciach, znaczenie miasta malało, było ono jednak nadal ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. W okresie zaborów Poznań znalazł się pod pruskim panowaniem, pod którym z racji wielu ograniczeń rozwijała się nowa forma oporu: praca organiczna. Powstawały w tym czasie również liczne organizacje kultywowania polskiej kultury i nauki.
Po I wojnie światowej, Poznań wraz z Prowincją Poznańską miał pozostać pod pruskim panowaniem. 27 grudnia 1918 roku wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, które zakończyło się sukcesem i przyłączeniem Wielkopolski do Polski, umacniającej w tym czasie swoją niepodległość. Dwudziestolecie międzywojenne przebiegło bez znaczących wydarzeń i dopiero II wojna światowa, niechlubnie zapisała się w historii miasta. W 1945 roku Niemcy przekształcili miasto w twierdzę miasto, przez co toczyły się o nie zaciekłe walki w wyniku których zniszczono ok. 55% zabudowy, głównie zabytkowego Starego Miasta. W czasach nowożytnych, miasto przeszło różne etapy rozwoju, będąc świadkiem wielu zmian politycznych i społecznych. Dziś Poznań to jedno z większych miast kraju, dynamiczne się rozwijające, w którym historia splata się z nowoczesnością, tworząc unikalny charakter stolicy regionu. Miasto jest również popularnym kierunkiem turystycznym, cenionym zarówno w kraju jak i za granicą. Atrakcyjności dodaje lokalna kultura, obyczaje i charakterystyczna gwara, dlatego nie zdziwcie się kiedy będziecie musieli wsiąść do bimby, na przystankach będzie wuchta wiary a na obiad zaserwują Wam pyry z gzikiem!
Więcej o historii miasta możecie przeczytać w moich wpisach o poznańskim Starym Mieście, Ostrowie Tumskim i Starym Rynku.
Poznań na mapie Polski
Poznań położony jest w środkowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Wartą. Miasto znajduje się niemal w samym centrum województwa wielkopolskiego i historycznej Wielkopolski, których jest stolicą.
Od pobliskich stolic regionów i tym samym jednych z największych miast w kraju, Poznań dzieli m. in. ok. 100 km od Bydgoszczy, 150 km od Wrocławia, ok. 180 km od Łodzi, ok. 190 km od Szczecina, ok. 240 km od Gdańska i ok. 270 km od Warszawy.
Dojazd i komunikacja
Ze względu swoją historię, wielkość i znaczenie, Poznań jest miastem doskonale skomunikowanym. Taki stan rzeczy utrzymuje się od wieków, ponieważ miasto niemal od zawsze znajdowało się na ważnych szlakach transportowych.
Dotarcie do miasta
Najpopularniejszym sposobem dotarcia do stolicy Wielkopolski jest transport samochodowy. Dzięki temu, że przez miasto lub w jego pobliżu przebiega autostrada A2, drogi ekspresowe S5 i S11 oraz drogi krajowe i wojewódzkie, dojazd samochodem do miasta jest szybki i komfortowy. Dla przybywających do Poznania własnym samochodem najtrudniej będzie zaparkować i przemieszczać się po samym mieście.
Dobra opcją będą parkingi Park&Ride, rozmieszczone na obrzeżach miasta, które umożliwiają wygodną przesiadkę na komunikacje miejską. Problemu tego nie będą mieć przybywający do Poznania autobusem. Swoje połączenia autobusowe do Poznania realizują m. in. PKS Poznań S.A. (połączenia regionalne) czy FlixBus (połączenia dalekobieżne) a głównym węzłem komunikacyjnym jest zintegrowany dworzec kolejowo-autobusowy – Poznań Główny.
Jest on też jednym większych węzłów kolejowych w kraju, do którego dojeżdżają pociągi niemal z całej Polski. Aktualny rozkład jazdy pociągów znajdziecie na stronach Portalu Pasażera PKP a do Poznania dotrzecie zarówno składami PKP Intercity, POLREGIO jak i m. in. regionalnymi Kolejami Wielkopolskimi. W Poznaniu znajduje się również międzynarodowy Port Lotniczy Poznań Ławica, obsługujący połączenia zarówno krajowe jak i zagraniczne.
Poruszanie się po mieście
Po mieście najwygodniej poruszać się charakterystycznymi zielono-żółtymi autobusami i tramwajami poznańskiej komunikacji miejskiej. Szczegółowy rozkład jazdy i siatka połączeń znajduje się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
W mieście od kilku lat nie funkcjonuje już rower miejski (rowery do wynajęcia), obecnie można jedynie skorzystać działających analogicznie hulajnóg elektrycznych.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Sprawdź, co moim zdaniem warto zobaczyć w Poznaniu!
W Poznaniu mieszkam od 2013 roku i podczas moich mikropodróży poznałem to miasto wszerz i wzdłuż, odkrywając nie tylko jego najbardziej znane zakątki ale również zakamarki, o których mało kto wie. Dzięki temu, myślę że jestem w stanie podpowiedzieć Wam co warto zobaczyć w Poznaniu!
Ważne! Wszystkie fragmentu poniższego tekstu, które zostały pogrubione i oznaczone kolorem zielonym (np. w ten sposób) są odnośnikami (linkami) do bardziej szczegółowych opisów każdego z tych miejsc, które przygotowałem dla Was na kierunkowo.pl! Klikajcie w nie bez zawahania aby przekonać się, że warto je zobaczyć i odwiedzić.
Absolutne sztosy!
Każde tak duże miasto w Polsce, również Poznań ma swoje turystyczne perełki i miejsca, których po prostu nie należy przegapić. Wśród nich znajduje się oczywiście poznański Stary Rynek z kolorowymi kamienicami, renesansowym ratuszem i poznańskimi koziołkami ale również inne części Starego Miasta m. in. Plac Kolegiacki, ulicę Świętosławską czy Wzgórze Przemysła z Zamkiem Królewskim. Obowiązkowym punktem jest również Ostrów Tumski, położony na drugim brzegu Warty. Poznańska Wyspa Katedralna to skarbnica historii miasta, pełna miejsc wartych zobaczenia, takich jak katedra poznańska ze Złotą Kaplicą, szklane palatium Mieszka I, kościół pw. NMP In Summo czy gmach Akademii Lubrańskiego.
Oprócz nich warto wstąpić również na Plac Wolności z charakterystyczną Fontanną Wolności, Muzeum Narodowym, Biblioteką Raczyńskich i Hotelem Bazar. Idąc dalej na zachód centrum miasta warto odwiedzić również Dzielnicę Cesarską z imponującym i niepowtarzalnym Zamkiem Cesarskim, Aulą Uniwersytecką czy najważniejszą scenę teatralną miasta – klasycystyczny Teatr Wielki im. S. Moniuszki.
Co warto zobaczyć w Poznaniu latem?
W mieście jest tak wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, że postanowiłem podzielić je na pory roku, aby móc wypełnić sobie nimi czas w ciągu całego roku! W pierwszej kolejności przekonajcie się zatem, co warto zobaczyć w Poznaniu latem.
Letnia, przeważnie słoneczna pogoda to doskonała aura aby wybrać się do miejsc i atrakcji na świeżym powietrzu. W Poznaniu ich nie brakuje! Zacznijmy od okolic Jeziora Maltańskiego, gdzie możecie aktywnie spędzić czas biegając, jeżdżąc rowerem czy spacerując. Możecie również przejechać się urokliwą kolejką parkową Maltanka, która zawiezie Was do poznańskiego Nowego ZOO. Na letni spacer doskonale sprawdzi się również największy park w mieście – Park Cytadela z klimatycznym rosarium, reliktami dawnej pruskiej twierdzy i ciekawymi muzeami: Uzbrojenia i Armii Poznań. Lubiących piękno i różnorodność przyrody zachęcam do odwiedzenia poznańskiego Ogrodu Botanicznego a lubiących wyjątkowe atrakcje, zapraszam latem nad Wartę gdzie można odpocząć na terenach nadrzecznych lub skorzystać z atrakcji dostępnej tylko latem – rejsu po Warcie poznańskim tramwajem wodnym. Lubiących spacery wśród kolorowych kamienic latem zapraszam na malutką ale niezwykle piękną Śródkę czy urokliwy Łazarz, gdzie dodatkowo okolicach Hali Arena znajdziecie m. in. kolejny park miejski czy pływalnię. Spragnionych wodnego szaleństwa i chwili ochłody kieruje ku Termom Maltańskim czy plażom miejskim, których w całym mieście jest kilka.
Co warto zobaczyć w Poznaniu zimą?
Choć powyżej wymieniłem zaledwie część tego wszystkiego, co warto zobaczyć w Poznaniu latem, obiecuję że jeszcze rozszerzę dla Was tę listę. Tymczasem poznajcie kolejne miejsca, atrakcje i to wszystko, co warto zobaczyć w Poznaniu zimą.
Szarą i mroźną zimą proponuję Wam skorzystać z szerokiej oferty poznańskich muzeów, wśród których serdecznie polecam Wam Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Broni Pancernej czy nawiązujących do symboli lub historii miasta, m. in. Rogalowego Muzeum Poznania, Muzeum Pyry czy poruszającego Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956. Na osobne wspomnienie zasługują nowoczesne ekspozycje w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma czy Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Szukającym zimą tropikalnego ciepła polecam Palmiarnię Poznańską a spragnionym zimowej przygody na chłodzie polecam Poznański Jarmark Świąteczny. Zima to też doskonały czas na skorzystanie z obszernej oferty kulturalnej miasta, z której szczególnie polecam Wam wybrać się do Teatru Cortique czy Teatru Animacji. A gdyby tego było nadal mało, to Poznań ma nawet swój stok narciarski! Znajduje się on nad brzegiem Jeziora Maltańskiego i jest znany jako Malta SKI. W tej okolicy na pewno ciekawym przeżyciem podczas śnieżnej zimy będzie również spacer kładką w koronach drzew. Oto krótki spis tego wszystkiego, co warto zobaczyć w Poznaniu zimą. Stworzenie pełnej listy zakrawało by o napisanie grubej książki, ja jednak przygotowałem dla Was coś jeszcze!
Co jeszcze warto zobaczyć w Poznaniu?
Pomimo, że w tym wpisie wymieniłem już blisko sto miejsc i atrakcji stolicy Wielkopolski, nadal daleko do końca tej listy! Trudno wskazać wszystko co warto zobaczyć w Poznaniu, ja jednak lubię takie wyzwania dlatego kierunkowo.pl pełne jest takich inspiracji, które zbieram dla Was w jednym miejscu – na stronie poznańskich atrakcji.
Wszystkie najważniejsze zabytki, muzea, parki, atrakcje, dzielnice i instamiejsca warte zobaczenia, zebrane w jednym miejscu!
Znajdziecie tam kolejne miejsca, które warto odwiedzić m. in. legendarny wręcz Stary Browar, mało znane Kokoryczowe Wzgórze, poznański Fotoplastykon, willowy Sołacz i secesyjne Jeżyce a także kolejne oazy zieleni jak np. Rezerwat Morasko czy park na Szachtach z jedyną w mieście wieżą widokową!
Aby jeszcze bardziej ułatwic Wam poszukiwanie ciekawych miejsc do zobaczenia, na kierunkowo.pl znajdziecie również interaktywną mapę atrakcji turystycznych w Polsce, na której znajdziecie również wszystkie opisane przeze mnie miejsca w Poznaniu.
Poznajcie również kategorię pomysły, w której znajdziecie listy podróżniczych inspiracji o podobnej tematyce a wśród nich również poznańskie perełki i miejsca dopiero zyskujące popularność.
Skosztuj lokalnej kuchni!
Nadal mało inspiracji? Wyrusz na poznańską scenę gastronomiczną na której nie brakuje fenomenalnych restauracji oraz zjawiskowych dań! Od 2023 roku Poznań ma również swoją restauracje z legendarną gwiazdką Michelin oraz kilka kolejnych lokali z wyróżnieniem tego prestiżowego przewodnika. Wśród nich są również miejsca serwujące regionalną kuchnię, nawiązującą do tradycyjnych wielkopolskich smaków.
Ale w Poznaniu niekoniecznie musicie jeść tylko w najbardziej uznanych restauracjach. Oferta gastronomiczna miasta jest ogromna i każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie! W stolicy wielkopolski nie brakuje barów śniadaniowych, kawiarni, restauracji lunchowych czy street-foodowych perełek! Ze swojej strony zachęcam do spróbowania w Poznaniu takich regionalnych przysmaków jak pieczona kaczka z modrą kapustą, pyry z gzikiem, szneka z glancem i oczywiście rogal świętomarciński!
Wykaz źródeł
- strona internetowa Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej – www.poznan.travel, link, dostęp z dn. 16.01.2024,
- strona Poznań w serwisie www.polska.travel, link, dostęp z dn. 16.01.2024,
- wpis Poznań – historyczny zespół miasta na stronie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 17.01.2024,
- wpis Kuchnia regionalna w serwisie www.wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 17.01.2024,
- wpis Poznań w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.01.2024,